Gezenbilir Üyelerine B-HET Mühendislikten Solar Panel Sistem+Akü Kampanyası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan konderk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 216
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,550

Etiketler
Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-het Mühendislikten Solar Panel Sistem+akü Kampanyası

;D ;D
Bekir hocam yaptığınız hesap doğru fakat, bu şu anlama geliyor.
Bir üretici aküye 100 ah veya 150 ah birimini nasıl koyar. Aküsünden akü kapasitesinin yani akünün öngörülen Ah değerinin onda birini çeker ve kaç saat dayandığına bakar bu normalde 10 saat olmalıdır. Ve çekilen akım ile 10 rakamını çarpar ve akünün kapasite değerini üzerine yazar bu akünün C10 değeridir. Bazı akü firmaları uyanıklık yapar ve C20 değerini çeker ve yine 90Ah yazar. Ama aslında iki akü eşdeğer değildir. Buna dikkat etmek lazım. Bizim aküye dikkat ederseniz C10 değeri 20derece de 90Ah'dir. Bu arada ortam sıcaklığı da akü kapasitesini değiştiren bir parametredir.
Bu akümüzden 9A(108Watt) anlık akım çekerseniz 10 saat dayanır 9Ax10h= 90 Ah zaten kasanın üzerinde 90Ah yazıyor.
Ama ihtiyaç anında 2500 watt çekerseniz buda anlık 208 Amper yapar ve 10 dk da yani akü 30 amper verdikten sonra bitirir. Bu çok yüksek bir güçtür ve aküler çekilen amper oranında enerji (Ah) verirler. Bu şu anda piyasada sıradan akülerde çok çok daha düşük olacaktır. Hatta aküler üzerlerinden bu 2500 watt gücün çekilmesine dayanamayıp plakaları da zarar görecektir. İşte bizim bu aküler buna dayanabiliyor bu kadar güçlü yapıdalar anlamında ve üreticide bunu kutusuna ve akünün koduna yazarak onaylamıştır. Her ak bu güce dayanamaz. Bu akülerin beklenen ömürü 10 yıldır. Ama döngü kullanımlarında döngüyü ne kadar derin kullanıldığına (Yani akü kaç volta düşürüldüğüne) göre değişiklik gösterir.
Son zamanlarda bir diğer gözlemlediğim durumda, karavanlarda akülerin aşırı sıcak ortamlarda bulunuyor olması(40 derece ve üzeri ) ve ömürlerinin ciddi oranlarda kısalması... mümkün olduğunca akülerinizi havadar veya iyi izole olmuş ortamlarda maksimum 30 derece olacak şekilde muhafaza ediniz. Karavanınızı terkettiğinizde mutlaka arada havalandırmayı veya bir camını açık tutun. İçerisi 40 derecenin üzerine çıktığında aküleriniz ciddi zarar görür.
sevgiler,

Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-het Mühendislikten Solar Panel Sistem+akü Kampanyası

Ben kasanın üzerinde 90Ah gibi bir ifade göremedim. Gördüğüm rakamlar 2500W, 12V ve 10dk ifadelerinden ibaretti. Bu yüzden 34.72 Ah gibi bir hesap yaptım. (10dk boyunca 208 A veriyorsa, saatte 208,33/6=34.72 A verir. Yanlış hesaplıyorsam söyleyin.) Siz 90Ah hesabına nasıl ulaştınız anlamadım. :eek:

Bu aküyü bozmadan 1 dakikalığına 500 amper çekilebiliyormuş.Böyle yüksek akım çekincede kapasitesi sanki
500/60=8.4 amper/saat gibi oluyor.

Hocam anlık yüksek güç çekildiğinde hesapladığınız gibi akü oldukça verimsiz çalışır ama tabiki bu kadar yüksek güce dayanabilmesi yada sunabilmesi ayrı bir maharettir. :smiley:

Önder bey karavan aldım ve panel kurmak istiyorum. Ben izmir de yaşıyorum. İkinci el bir karavan aldım. Karavan da güneş enerjisi yok.akü şarjıyla ve 220 ile idare etmişler ama ben enerjimi kendim elde etmek isterim. Bana yardımcı olur musunuz.

Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-het Mühendislikten Solar P Kampan

İyi geceler Kadir bey öncelikle hayırlı uğurlu olsun yeni karavanınız. tabiki yardımcı olurum. Telefonunuzu verirseniz sizi yarın sabahtan müsait olursanız arayayım ihtiyaçlarınızı tespit edelim ve yeni ürünlerimizden size nelerin uygun olacağına bakalım öncelikle. Sevgiler görüşmek dilekleri ile

Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-HET Mühendislikten Solar Panel Sistem+Akü Kampanyası

Merhaba,
Ölçü aleti arayan arkadaşlara yardımcı olmak amacı ile kullandığım ürünlerin linkleri aşağıdadır.
Saygılar...
(NOT: Firma ile hiçbir ilgim bağlantım yoktur)
Voltmetre: http://www.powmar.com/tr/index.php/urunlerimiz/gostergeler.html
Şarj Analizörü : http://www.powmar.com/tr/index.php/urunlerimiz/diger-urunler.html
Merhaba ben bu DİGİTAL VOLTMETRE - Powmar ürüünü kullanıyorum çok memnunum

Önder bey selamlar. Karavan yapmak için 2006 ducato panelvan aldım ve güneş sistemine ihtiyacım var. Aracımda buzdolabı büyük boy olacak ve aydınlatmalar olacak birde saç kurutma makinesi kullanmamız gerekiyor ( malum çocuklar var) klima düşünmüyorum. Akülerin gerektiğinde 220 ile de dışarıdan şarj edilebilmesini istiyorum. Konuya çok hakim değilim. Yönlendirmeniz benim için önemli. Bu arada bütçe malum memur maaşı :smiley: telefonla da irtibata geçebiliriz 506 611 00 00 edirne keşandan selamlar.

Merhabalar öncelikle panelde GEZENBİLİR üyelerine kış indirimi müjdesi vermek istiyorum. - KDV dahil 2.55 $/Watt ---------------------------------

Bu arada biz sistem kurulumu yapmıyoruz ancak isteyene randevulaşarak işçilik ücreti karşılığı montaj da yapmaya çalışıyoruz. Ama sadece gezenbilir üyelerine.

Şunu da uyarmak isterim ki özellikle rutubetli bölgelerde kullanılan panellerde yeni bir araştırma 3-4 yıl sonunda %30-40 civarı bir güç düşmesi tespit edilmiş. Bu konuda ucuz kalitesiz paneller de başı çekiyor herzamanki gibi. Ucuz et yahnisi. Bütün bunlardan bihaber satıcılarda kalitesiz panellerine fason kalite belgesiz çekik gözlü üreticisine güvenip garanti veremeye devam ediyor. :smiley:)

size 100Watt ve 130 watt panellerimiz için tavan çıta ölçülerini vereceğim. Bu L profil çıtalar Bauhaus'larda da bulunabilecek hazır alüminyum L profil çıtalar veya resimlerdeki montajını bizim yaptığımız sarı toyota karavandaki gibi saçtan kesilip bükülmüş özel şekillerde hazırlanmış çıtalarda olabilir. Bunlar tavan delinerek silikonla izole edilerekte olabilir veya hiç delinmeden direk tavana poliüretan silikon kullanılarak da yapıştırılabilir. Seçim sizin veya karosercinizin.

Ayrıca tavanın delinmesine gelince, nereden delineceği tamamen sizin akü grubunu nereye koyduğunuza bağlı tabiki o kenardan en uygun şekilde delinmelidir. Bunun için tavana karavanlar için özel bizim getirttiğimiz 35$ değerindeki sızdırmazlık aparatı da yapıştırılabilir. Bu çok çok sıhatli oluyor. Kablonuzda üzerindeki rakordan geçiriliyor. Bu ingiliz malı bir ürün.

Durum bu çıtalar arası mesafe sizin panel wattınız ile alakalı olacak yani 100W ise çıtalar arası mesafe içten içe 1200 mm uzunluğu ise kaç adet 100W panel kullanacaksanız adedi x 540 mm
120 veya 130 Waatlar için ise çıtalar arası mesafe en az içten içe 1480 mm olmalıdır. yine çıta uzunluğu aynı kullanılacak panel adedi x 670 mm
80-90-100W mono-kristal yüksek verimli panel ölçülerimiz : 1196x540 mm dir. (Stoklarla sınırlı !!) lütfen ayırtınız.
120-130W poly-kristal yüksek verimli panel ölçülerimiz ise : 1478x670 mm dir. (Stoklarla sınırlı !!) lütfen ayırtınız.

bu arada STECA 30A ekranlısı muadili veya çift akü yani hem starter hem de yaşam aküsünü aynı anda paralel bağlanmadan ayrı ayrı şarj edebilen ve özel opsiyon ekranlı şarj kontrol cihazlarımız ve MPPT 20A - 12V cihazımızda mevcuttur. Bunlarda da özel fiyatlar söz konusu olacaktır sistem alana tabiki.
Akülerimizde GEL 105Ah ve WET 115 Ah akülerimizde fiyatımız yine sistem alan abilerimize çok çok özel olacaktır. DAHA NE YAPALIM SİZE BİLMEM Kİ :smiley:)))

Görüşmek dilekleri ile hoşçakalın, [attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

Merhabalar öncelikle panelde GEZENBİLİR üyelerine kış indirimi müjdesi vermek istiyorum. - KDV dahil 2.55 $/Watt ---------------------------------

Bu arada biz sistem kurulumu yapmıyoruz ancak isteyene randevulaşarak işçilik ücreti karşılığı montaj da yapmaya çalışıyoruz. Ama sadece gezenbilir üyelerine.

Şunu da uyarmak isterim ki özellikle rutubetli bölgelerde kullanılan panellerde yeni bir araştırma 3-4 yıl sonunda %30-40 civarı bir güç düşmesi tespit edilmiş. Bu konuda ucuz kalitesiz paneller de başı çekiyor herzamanki gibi. Ucuz et yahnisi. Bütün bunlardan bihaber satıcılarda kalitesiz panellerine fason kalite belgesiz çekik gözlü üreticisine güvenip garanti veremeye devam ediyor. :smiley:)

size 100Watt ve 130 watt panellerimiz için tavan çıta ölçülerini vereceğim. Bu L profil çıtalar Bauhaus'larda da bulunabilecek hazır alüminyum L profil çıtalar veya resimlerdeki montajını bizim yaptığımız sarı toyota karavandaki gibi saçtan kesilip bükülmüş özel şekillerde hazırlanmış çıtalarda olabilir. Bunlar tavan delinerek silikonla izole edilerekte olabilir veya hiç delinmeden direk tavana poliüretan silikon kullanılarak da yapıştırılabilir. Seçim sizin veya karosercinizin.

Ayrıca tavanın delinmesine gelince, nereden delineceği tamamen sizin akü grubunu nereye koyduğunuza bağlı tabiki o kenardan en uygun şekilde delinmelidir. Bunun için tavana karavanlar için özel bizim getirttiğimiz 35$ değerindeki sızdırmazlık aparatı da yapıştırılabilir. Bu çok çok sıhatli oluyor. Kablonuzda üzerindeki rakordan geçiriliyor. Bu ingiliz malı bir ürün.

Durum bu çıtalar arası mesafe sizin panel wattınız ile alakalı olacak yani 100W ise çıtalar arası mesafe içten içe 1200 mm uzunluğu ise kaç adet 100W panel kullanacaksanız adedi x 540 mm
120 veya 130 Waatlar için ise çıtalar arası mesafe en az içten içe 1480 mm olmalıdır. yine çıta uzunluğu aynı kullanılacak panel adedi x 670 mm
80-90-100W mono-kristal yüksek verimli panel ölçülerimiz : 1196x540 mm dir. (Stoklarla sınırlı !!) lütfen ayırtınız.
120-130W poly-kristal yüksek verimli panel ölçülerimiz ise : 1478x670 mm dir. (Stoklarla sınırlı !!) lütfen ayırtınız.

bu arada STECA 30A ekranlısı muadili veya çift akü yani hem starter hem de yaşam aküsünü aynı anda paralel bağlanmadan ayrı ayrı şarj edebilen ve özel opsiyon ekranlı şarj kontrol cihazlarımız ve MPPT 20A - 12V cihazımızda mevcuttur. Bunlarda da özel fiyatlar söz konusu olacaktır sistem alana tabiki.
Akülerimizde GEL 105Ah ve WET 115 Ah akülerimizde fiyatımız yine sistem alan abilerimize çok çok özel olacaktır. DAHA NE YAPALIM SİZE BİLMEM Kİ :smiley:)))

Görüşmek dilekleri ile hoşçakalın, [attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

MERHABA,BİR KARAVAN ALDIM.SİSTEM 220V 'A GÖRE AYARLANMIŞ AMA, BEN GÜNEŞ PANELLERİYLE 12 VOLTLA ÇALIŞAN BİR SİSTEM İSTİYORUM.BU KONUDA BİLGİM YOK, BANA DA YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM, LEVENT ESİN - 0507 549 08 03 ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

Merhabalar nasılsınız sevgili karavancılar
Bir süredir ayrı kaldık ama ben aslında hep buradayım ve birçoğunuza yardımcı olmaya devam ettim.
Gezenbilir üyelerine her zaman özel iskontolu satışlarımız devam edecektir.
Güneşsiz kalmayın bol güneşli günler dilerim ☉☉☉
Sevgiler

Merhabalar genellikle standart karavan güneş paneli sistemi olarak mini buzdolabi notebook tv be aydinlatma yükleri için 2 adet 150 watt güneş paneli ve 2 adet 90 ah yaşam aküsü öneriyoruz sarj regülatörü bütçenize göre PWM veya MPPT teknolojili seçilebilir. İnvertör cihazı ise eğer 12 volt buzdolabı kullanıyor iseniz 600w gibi düşük güçlü seçilebilir ama sebeke sarjli olursa ( yani dışarıdan akülerinizi sarj kabiliyetinde) daha iyi olur. Ama buzdolabınız 220 volt ise modifiye sinüs de olsa en az 1000 watt lik bir invertör seçmeniz lazım.
Tabiki bu söylediklerimi kullanabilmeniz için mesela 2 adet 150 watt paneli tavanınızın alması gerekiyor. (Bir adedinin boyutları 148cmx67cm dır. )

Bu yazdıklarım ticari amaçlı değildir tamamen bilgilendirme amaçlıdır arkadaşlar.... yeni başlayanlar için şu uyarıda da bulunmak istiyorum bu piyasada bulunan 24 volt zannedilen 250 watt paneller ve akıllı invertör tabir edilen solar - şebeke şarjı ve invertör birlikte olarak satılan cihazlardan uzak durunuz... Bu akıllı invertör diye anılan aslında akıldan uzak cihazlar hem karavan kullanımı için gürültü ve anlık yüksek tüketimleri ile uygun değildir. Ayrıca solar akü şarj mantiklarinin da aküleri bozduğuna defalarca şahit olduk. .... Bu cihazları biz sadece sebeke olan yerlerdeki bazı uygulamalar için kullanıyoruz

... 250 watt panel kullanmak isteyenlere gelince bu paneller 24 volt değildir aslında ama zaten sizlerin karavan sistemleri de 24 değil ama bu panelleri 12 volt akülerinizin şarjında kullanabilirsiniz bunun için 475tl civarı bir mppt şarj cihazı almanız gerekiyor.

.... bazı diğer uyarılarım kullanım ile ilgili olacak yakında....
Kendinize dikkat edin sevgiler

IMG 4949
Bu cözüm olabilir Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-HET Mühendislikten Solar Panel Sistem+Akü Kampanyası

Biliyorsunuz bnim ikinci solarim bu. İlkinden memnun kalmamis iade etmistiim. Sokerken tam 4 saat ugrastim. En sonuunda 4 metre teli burgu yaparak araya soktum ve bir o tarafini bir bu tarafini cekerek silikonu kestim. Canim cikti.
Malzeme sikaflex 252 kutusu 25 30 lira civarinda. Beyaz ve siyahi var. İntarnette satiicilarini bulabilirsiniz.
Onder Beyi cokk saygideger bir bey arkadaslar. Kesinlikle bir esnaf gibi degil bir dost olarak bana yardimci oldu. O zaman da tesekkur etmistim. Buradan yine tesekkur ederim.
Simdi aslinda benim tek derdim akuye ne kadar enerji gidiyor ve aku ne kadar dolu bana bunu gosterecek bir aletimin olmamasi. Ne oldu acaba bu tip aletlerin fiyati Onder Bey? Sevgiler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.