Gezenbilir Ormanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,229
Ynt: Gezenbilir Ormanı

Hayal mi kuruyoruz ne .??
;D​

SahazerindeYerleim2

Etiketler

ilgi ve sevgiyle izledim projeleri tebrik ediyorum
saygı deger mustafa kemal atatürk boşuna dememiş köylü milletin efendisidir.
imece usulu bu forumdaki herkez bir işin uçundan tutsa ormanlarımıza yeni nefesler katsa tohumlar herbir tarafa yayılsa toprak ana herşeyi sevgiyle kuçaklar.
gözümüzle gördügümüz herşey topragın mucizesi degilmi (insan bile)
özel birşey olacak belki ama
ben eşimle evlenirken bilirsiniz seker dagıtılır ama ben şeker yerine 1500 adet fidan dagıttım bu
benim dügün masraflarımının çogundan fazlaydı ama o fidanların çogunun agaç oldugunu bilmek bana gurur veriyor
üzerime düşen bir husus varsa seve seve içinde bulunabilirim
saygılar

İlgi için Çok teşekkürler.
Çileme Köy İlköğretim okulu ile ortak bir protokol metni hazırlama aşamasındayız.
Basit bir Hatıra Orman çalışması olmadığı ve sahanın bakımının tarafımızdan yapılacağı için uzun resmi yazışmaları var.
Saha şu an için Köy Tüzel kişiliğine tahsis edilmiş görünse de protokol sonrası Köy Tüzel kişiliği taleplerini geri çekerek İlköğretim okulu ile ortak bir proje yapmamıza izin vereceklerini umuyoruz.
Bu izin sonrası Gezenbilir.com dan arkadaşların desteklerini isteyeceğiz.
Biraz daha sabır arkadaşlar.

Destek mesajlarınızı,
http://www.cilemeilkogretim.k12.tr/ZIYARETCI/default.asp

adresine yazabilirsiniz ayrıca,

Sevgilerle,

Öz Murat,

Yine Ben ;)

Üst satırlarda Çileme İlköğretim okulu ile ortak proje yapacağımızı yazmıştım.
Okulda ki küçük öğrenci kardeşlerimizin proje sahasına geldiklerinde kullanabilmeleri için küçük çapalar olsaydı diye düşünmüştüm haftalar önce.
Geçen gün depoda atıl boya saplarını görünce kafamda bir ampul (tasarruflu) ;) yandı.

Buyrun yeni icadım ;

Cileme Cile891207032

Parmak Rulo Boya Fırça saplarını, Öğrenci Çapası haline getirmemi sağlayan İzmir Kemeraltı' nda faaliyetine devam eden Demirci ustamızın dükkanından bir kare.

BagyurduDededag161207001

Merhaba Uğur ,
Tüm konu başlığını okuduğunu varsayıyorum.

Ağaçlandırmayı düşündüğümüz sahaya, Çileme Köy Tüzel kişiliği de talip oldu. Tahsis önceliği onlarda olduğu için saha onlara tahsis edildi.
Köy İhtiyar heyeti ile yaptığımız toplantılarda kendi tahsis taleplerini gerei çekebileceklerini söylemiş olmalarına rağmen ilerleyen günlerde köy muhtarı, Çileme İlköğretim Okulu Müdürü sayın Hamdi ARIK'a
sizi de projeye dahil ederlerse izin verebiliriz
demiş.

Biz de Hamdi Bey ile ortak bir protokol hazırladık ve bu protokolu Hamdi Bey aracılığı ile 24 Aralık 2007 tarihinde Köy ihtiyar heyetine ilettik.
Bu sefer Hamdi Bey'e ;
Biz bu protokolo bir inceleyelim, onlara ( bize ) haber veririz.
demişler.

Bu tarihe kadar onlaran ses seda çıkmadığına göre pek sıcak bakmadıkları anlaşılıyor. !
Hamdi beyin okulunun web sitesi mesaj panosundan bir alıntı ;

ADI VE SOYADI :Hamdi ARIK
E-POSTA :
WEB ADRESİ :
TARİH : 29.12.2007

MESAJI
Sevgili Yüksel Aytiş,
Düşünceniz oldukça mantıklı.Ama orman projemiz ne yazıkki şu anda iptal aşamasına geldi.Nedeni Köy Muhtarlığı ve İhtiyar heyeti sakınca gördüler zannediyorum.İlginize teşekkür ediyorum

Bir sonraki mesajımda Hamdi Bey ile yapmış olduğumuz protokolun tam metnini ilginize sunuyorum.!

Öz Murat,

PROTOKOL

İş bu protokol, .. / 12 / 2007 tarihinde Menderes ……… Noteri huzurunda İzmir İli , Menderes İlçesi, Çileme Köy , Namazlar Deresi – Üç Tepeler Mevkiinde yapılmak istenen Özel Ağaçlandırma çalışmasının usulleri ve şartlarının belirlenmesi ve Çileme Köy İhtiyar Heyetine verilmesi amacı ile Murat ÖZ ve Çileme Köy Heyeti ve İlköğretim Okul Temsilcisi Hamdi ARIK tarafından hazırlanarak … / 12 / 2007 tarihinde imzalanmıştır.

Protokol Şartları :
1. Özel Ağaçlandırma çalışmasına konu olan saha , Orman Bölge Müdürlüğü tarafından proje başlatıcısı Murat ÖZ adına tahsis edilmezse iş bu protokol geçersiz olacaktır.
2. Bu Özel Ağaçlandırma çalışmasına, projeyi başlatan Murat ÖZ’ün üyesi olduğu Deretepe Dağcılık Grubu (www.deretepe.org) ,Gezenbilir.com Forum (www.gezenbilir.com) üyelerinin ve E.Ü. Fen Fakültesi personelinin her türlü desteği koşulsuz kabul edilecektir.
3. Yukarı da bahsi geçen grup üyelerinin yanında Çileme İlköğretim Okulu, projenin hayata geçirilmesine ve ortak çalışma yapılmasına diğer grup üyeleri ile beraber katkıda bulunacaktır.
4. Sahanın ağaçlandırılması, bakımı ve geliştirilmesi için gerekli her türlü bilgi, Orman ve Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız ile bu tip çalışmalar yapmış gönüllü kişilerden alınacaktır.
5. Özel Ağaçlandırma çalışmasında ihtiyacımız olan maddi kaynak, İzmir Valiliğine yapacağımız Yardım Toplama İzni başvurusu ve alınan izinden sonra bahsi geçen grup üyeleri ile diğer gerçek ve tüzel kişilerden sağlayacağımız bağışlarla oluşturulacaktır. Bu maddenin 15. madde ile bir bağlantısı yoktur. Şu kadar ki ; Orman oluşturma aşamasında toplanan tüm bağışlar tamamen orman çalışması için kullanılacaktır. Atıl durabilecek maddi kaynaklar ilerleyen yıllar kuruyan Fidanların yenilenmesi ve Damlama Sulama malzemeleri alımı için banka fon hesabında değerlendirilecektir.
6. İzmir Valiliğinden yardım toplama izni alınıncaya kadar geçecek sürede yapılacak masrafları (Toprak Analizi – Fidan Temini – Diğer Araç Gereçler) Murat ÖZ ödemeyi taahhüt etmektedir.
7. Özel Ağaçlandırma çalışmasına, İzmir – Egekent Cahide Ahmet Dalyanoğlu İlköğretim okulu
kendi adlarına (sınıfları için) 130 – 140 ağaçlık Korular ile katılacaktır. Şu kadar ki; ”Sınıf öğrencilerinin bağışladıkları fidanlar yan yana dikilerek o sınıf adına bir koru oluşturulacaktır.”
Buna itirazımız yoktur. Bu fidanlar sahanın çevresine dikilecek olan Kara Serviler olacaktır. Aynı işlem Çileme Köy İlköğretim okulu sınıfları içinde yapılacaktır. Fidanlar için öğrencilere üzerinde tarih basılmış ve projenin içeriği yazılmış renkli fotoğraflar sertifika olarak verilecektir.
8. Öğrenciler adına dikilecek fidanlar, 7 adet fidan 5 YTL , 1 adet fidan 1 YTL. şeklinde olacaktır.
9. Deretepe Dağcılık Grubu,Gezenbilir.com Forum üyeleri, E.Ü. Fen Fakültesi personeli ile okulların yönetici ve öğretmenleri bağışlayacakları her fidan için 1 YTL ödeyeceklerdir.
10. Fidan bağışı için tutulacak çizelgelerde bağışlanan fidan miktarı,bağış yapan kişinin adı soyadı ile bağışı alan kişinin adı ve soyadı olacak.Tarih yazılıp,ilgili bölüm kişiler tarafından imzalanacaktır.
( Ek- 1 Örnek Çizelge )
11. Projeye konu olan saha Murat ÖZ adına tahsisli olsa da ağaçlandırılacak alana, DERETEPE & GEZENBİLİR ORMANI , Çileme İlköğretim Okulu Ormanı , Cahide Ahmet Dalyanoğlu İlköğretim Okulu Koruluğu tabelalarının ayrı ayrı asılmasında bir mahzur yoktur.
12. Ağaçlandırılacak sahanın toprak analizi Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak bölümü tarafından yapılacaktır. Analiz ücretini Murat ÖZ ödeyecektir.
13. Sahaya dikilecek fidan cinsleri toprak analiz sonuçlarına göre seçilecektir.Üst satırlarda bahsi geçen hiçbir grup ya da kişi ağaç cinsleri konusunda öneri getiremeyecektir. 7. maddede belirtilen Kara Servi’ler buna dahil değildir. Saha çevresinde doğal olarak yetiştiğini gözlemlediğimiz Serviler, sahanın çevrelenmesi amacı ile dikilecektir. Toprak analizine uymayan fidan cinslerinin kısa sürede kuruması nedeni ile zaman, emek ve para kaybına neden olmamayı amaçlıyoruz.
14. Ağaçlandırılacak sahanın bakımı ve korunması amacı ile ilgili kişiler uzun vadeli planlama yapacaklardır. Okullar, Orman Haftası – Çevre Günü – Hıdırıllez -23 Nisan vb. günlerde sahaya, günü birlik ve/veya kamplı olarak gelip, fidan dikim,bakım ve çeşitli eğitsel çalışmalar yapacaklardır.Bu çalışmalar Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gerekli izinleri etkinlik öncesi alacaklardır. Deretepe ve Gezenbilir grupları sahada bakım yapmak için istedikleri zaman günübirlik ve/veya kamp atarak bakım çalışmalarını yapacaklardır. Tarafların bu çalışmalar için birbirlerinden izin almasına gerek yok, bilgilendirmesine gerek vardır.
15. Toprak Analizi sonuçlarına göre sahaya dikilecek Tali orman ağaçlarından (Ceviz – Badem vb.) ilerleyen yıllarda elde edilebilecek gelirin %10’u Köy Tüzel Kişiliğine, %40’ı Çileme Köy İlköğretim Okul Aile Birliğine, %50’si Orman bakım çalışmalarına (Kuruyan Fidanların yenilenmesi ve Damlama Sulama malzemeleri alımına) aktarılacaktır.
16. Sahanın Dikenli Tel ile çevrilmesi amacı ile Ağaçlandırma Genel Müdürlüğünden alınacak krediye Murat ÖZ maaş teminatı ile kefil olacaktır. Dikenli Tel çalışması ayrıca projelendirilecektir.
17. Ağaçlandırılacak saha dikenli tel ile çevrildikten sonra Çileme Köye ait küçükbaş hayvanların sahaya girmemesine azami özen gösterilecektir.
18. Sahaya dikilecek fidanların temini, nakliyesi,dikimi ve Damlama Sulama için gerekli araç ve gereçlerin alımında yapılan harcamalar mümkün olduğunca Fatura ve fiş ile belgelenecektir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, iki imzalı tutanak tutulacaktır.
19. İş bu protokol 19 maddeden ibarettir. ….. / 12 / 2007

MURAT ÖZ HAMDİ ARIK
Proje Başlatıcısı Çileme Köy Heyeti ve
İlköğretim Okul Temsilcisi

Köy ihtiyar heyetine söyleyecek sözümüz yok var da söylemeyelim. ;D

Şimdi paşa paşa 40-50 bin metrekarelik alanı ağaçlandırmaya başlasınlar. Özel ağaçlandırma çalışmalarında saha tesliminden itibaren en geç 1 ay içinde çalışmaya başlamaları gerekiyor.
Tüm zamanları tarla ve seralar arasında geçen köylüler artık boş vakitlerin de de sahayı ağaçlandırmak ve bakım çalışmaları ile upraşmak zorundalar Köy İhtiyar heyetinin sayesinde :smiley:

Bizlerde, ağaçlandırılabilecek başka sahalar için Urla Orman İşletme Şefliği ile en kısa zamanda temasa geçeceğiz.

Herkese bu proje deki ilgi ve destekleri için çok teşekkürler.

Öz Murat

Heyecanımdan baştan sona bakamamıştım...Kusuruma bakma....Yılmadan devam...Arkandayız :smiley:
Başlangıç olarak zahmetli ve meşakatli olduğu bir gerçek...Yıpranmışındır bile...

Eh biraz.
Biz şehirliler deşarj olmak için toprak ile uğraşmayı severiz.
Dağcılık,doğa yürüyüşü v.b ayrıca sizlerin sürekli yaptığı off-road gibi aktiviteler şehrin üzerimizde oluşturduğu stressi atmanın yegane yolu.
Ağaçlandırma çalışmaları da öyle olacaktı. Fidanları dikip , saldım çayıra mevlam kayıra demeyerek her uygun zamanımızda bakımı ve sulaması ile uğraşacaktık.

Bakalım çıkmayan candan umut kesilmez. İlerleyen yıllarda Köy tüzel kişiliğinden sahayı bize devretmelerini isteyebiliriz. bu da mümkün.
Bu saha İzmir'e çok yakındı zira. :(

Mesleğinizi bilmiyorum ama bu kadar zaman ayırıp, bu kadar projelendirme ile uğraştığınız için sizi tebrik ederim.
Umarım bahsi geçen yer veya dışında bir yer için projeniz onaylanır.
Ortaokuldayken yavru Tema modunda okul olarak az plaj temizliği yapmadık, az ağaç dikmedik.
Sizin gibi insanlar daha çok olsaydı Evliya Çelebi'nin bahsettiği Anadolu boyunca daldan dala atlayan sincaplar yerle buluşmayacaktı.

Evet haklısın Murat kaçırmışım bu haberi :( çok güzel bir çalışma yapmışsın , kutluyorum seni :smiley: ama keşke sonuçda alabilseydin ne kadar güzel olacaktı, ama başka projelerde sonuç alabileceğimize eminim :smiley:

benim de ağaçlandırma konusun da bazı çalışmalarım var, Ayaş yolunda heyelan bölgesi ilan edilen yerdeyaklaşık 200 ağaçlık güzel bir ormanımız var , bu ormanda benim diktiğim yaklaşık 25 fidan artık boyumuzu geçti de ormana döüştü :smiley: bazen oradan geçerken gurur duyuyorum :smiley:

Odtü orman bölgesinde geçen kasım ayında 150 fidan dikimi yaptık :smiley: bunlar daha bebek 5 yıl sonra şöyle salına salına ormana selam verecekler fidanlarımız :smiley:

Teşekkürler Zerrin.
Başka çalışmalar için şevkimi kıramayacak bu durum. İşin yolunu yordamını öğrenmemize vesile oldu.
Tabii yapabileceğimiz kurnazlıklara da. ;D

Ağaçlandırma çalışmalarınızı Hatıra Ormanı statüsünde değilde Özel ağaçlandırma statüsü altında yapmanız
çok daha güzel olur Zerrin.
Zaten derneksiniz avantajınızda var. Ağaçlandırılacak saha 49 yıllığına derneğiniz adına ücretsiz tescil ediliyor.
Üyelerinizle uygun zamanlarda bakımını yapmanız yeterli.

Fazla maliyette gerekitirmiyor.
Toplu fidan alımları sudan ucuz neredeyse. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri