Gezenbilir Ormanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,238
Ynt: Gezenbilir Ormanı

Merhaba Arkadaşlar ,

Köy Muhtarlığı İhtiyar heyetinin olumlu yanıtı kaymakamlık aracılığı ile Orman Bölge Müdürlüğüne iletmesini beklerken Ağaçlandırılacak Sahanın tanıtımı için basit broşür ve resim çalışmalarına devam ediyoruz.

Ağaçlandırma çalışmamıza katılacak olan Menderes Çileme İlköğretim Okulu için hazırlamış olduğum bir resmi sizlerle paylaşmalıyım.

Cileme Ormani yazili

Sevgilerle,

Öz Murat,

Etiketler

Tekrar ben , :smiley:

Ağaçlandırma çalışmamıza büyük ablam Hatice ÖZ'ün görev yaptığı İzmir Egekent - Cahide Ahmet Dalyanoğlu İlköğretim Okulu'nun 2 / C sınıfı küçük bir koru ile katılmayı istemekte.

Sınıfın her öğrencisi adına onların da yardımları ile 7'şer adet fidan dikmeyi planlıyoruz.
Bu çalışmayı okul içinde tanıtabilmeleri amacı ile diğer logo çalışmalarına uygun ayrı bir resim hazırladım.
İlginize sunuyorum.

Off - Roadçı arkadaşlar Saha da yer kalmıyor haberiniz olsun. ;D

CahideADO

Selam ve Sevgilerle,

Öz Murat ,

MÜKEMMEL hep konuştuğumuz konuydu hayırlı olur işallah.fakat benim şahsımın yapılım hakkında hiç bilğim yok ama söylenen üstüme düşen herşeyde maddi manevi varım.saygılarımla

Merhabalar Suat Bey ,

Destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler.
Köy İhtiyar heyetinin kararı ve Orman Bölge Müdürlüğünün resmi tahsis yazısı gelmeden, üye arkadaşlarımız dan isteyeceklerimiz ve yapılacaklar konusunu yazmıyoruz.
Yoksa herşey madde madde yazılmış, planlanmış ve satın alınacak yerler bile belirlenmiş durumda.

Şu an yapabileceğiniz tek yardım , Çileme İlköğretim Okulunun mesaj panosuna bu çalışma hakkında olumlu düşüncelerinizi yazmanızdır.

http://www.cilemeilkogretim.k12.tr/ZIYARETCI/default.asp

Bir elin nesi var ise çok elin sesi vardır.

Sevgilerle,

Öz Murat ,

Konu bayatlamasın Arkadaşlar ,

Köy İhtiyar Heyetinden ses seda çıkmamış olsa da bu Ağaçlandırma Projesi için yaptığım Dikenli Tel ile çevirme işlerinin kara kalem çalışmalarını gösterelim millete.

Ağaçlandırma laf ile değil. Plan, Proje ve Heves ile olur.

Ağaçlandırılacak Sahanın Uydu Görüntüsü.
CevrelenmiOT 1

Dikenli Tel İle Çevirip Fidanları dikmeyi düşündüğümüz sahanın Google Earth görüntüsüne bakara çıkarılmış basit bir krokisi.
Proje 1

Dikenli Tel in montajı için yapılmış bir çalışma.

Proje 2

Üzerinde hala çalışıyoruz. 150 cm değil de 120 cm uzunluğunda ki 40x40 Kutu Profilin 30 cm.'ini toprağa betonlayıp kalan 90 cm.e 30 cm ara ile 3 sıra dikenli telde çekebiliriz.
Böylece maliyet ve emek zamanı düşer.

Dikenli Tellerin bağlanacağı 40*40 ebatlarında ki kutu profillerin yerleştirileceği çukurların kazılması,fidan dikilmesi, çapalama ve budama işlemleri yanında fidanların dikilmesinde kullanacağımız malzemelerin basitçe bir listesi.
Fiyatlandırmayı yapamadığım için kusura bakmayın. :(
Her kalemi minimum 15 lira saymanız uygundur. ;D

Proje 7

Ağaçlandırılan sahanın yaz mevsiminde sulanması amacı ile oluşturmayı düşündüğümüz Damlama Sulama sisteminin maliyet analizi. Sahanın tümü değil sadece dikilecek fidanlar sulanacak. ;D

Önce Projenin resmi
DeretepeOrmanSulamaProjesi

İzmir Toptancılarından alınan fiyatlarla Maliyet Analizi
Proje 10

Ağaçlandırılacak sahanın Toprak Analizi yapılmadan araziye şunu şunu dikeceğiz diyemiyoruz.

Yine de çevrede doğal yetişen kara servileri görünce, Dikenli Tel ile aynı hizaya gelecek şekilde Sahanın perdelenmesi amacı ile Servi ile tek sıra ağaçlandırma yapmayı planlıyoruz.

Bu servileri, 7'şer 7'şer Çileme İlköğretim Okulu öğrencileri ile Cahide Ahmet Dalyanoğlu İlköğretim okulu öğrencileri adına dikmeyi ve öğrencilere fidanlarının bulunduğu bölgenin, tarih basılmış renkli fotograflarını sertifika olarak dağıtmayı düşünüyoruz.

Eğitim hayatları boyunca her sene Orman Haftasında ve uygun mevsimlerde Ağaçlandırma Sahasına gelerek kendilerine ait fidanların bakımı ve sulanmasını yapabilirler.

Ağaç yaşken eğilir demiş atalarımız. Bizde küçük kardeşlerimize Ağaç ve doğa sevgisini küçük yaşta aşılamalıyız.

İzmir'den Selam ve Sevgilerle,

Öz Murat ,

Arkadaşlara Dağıtılacak Renkli Sertifikanın bir örneğini ilginize sunuyorum.

DGOrmanresimli

Orman yazısının altındaki boşluğa bağışlanan fidan adeti ile bağışlayanın adı soyadını yazmayı sonra da foto tab ettirmeyi düşünüyoruz.
Ben hazırlayıp fidan bağışı yapan arkadaşlarımıza e-posta kanalı ile yollar , arkadaşlarımızda herhangi bir fotoğrafçı da çıktı alabilirler.
Bu durum, hem posta masrafından hemde tab masrafından kurtarır bizi. ;D

Selam ve Sevgilerle,

Öz Murat,

Abi arka fonda çorak arazi yerine daha sık ağaçların olduğu bir fotoğraf kullansak daha iyi olmaz mı?
;D

Cıkkkkkkkkkkk olmaz.
Arazinin şimdiki halini göstermeyi düşünüyorum ben.İlerleyen yıllarda aynı yerden çektiğimiz diğer resimleri webde alt alta koyarız.
Saha eskiden böyle idi şimdi böyle diyebilmek amacı ile.

Bu sabah nette orman resimleri araştırırken bir linke ulaşmıştım.
Çekül vakfinın yedi ağaç ormanları ile ilgiliydi. 2000 yılında fidanları dikerken yerleştirdikleri tanıtıcı tabela büyüyen ve daha sonra doğal yetişen ağaçların arasında kaybolmuş.

İşte resmi;
7agac72

Link: http://www.cekulvakfi.org.tr/icerik/haberDetay.asp?ID=352

Çileme İlköğretim Okulu İçin ;
IlemeOOrmanResimli

İzmir - Egekent Cahide Ahmet Dalyanoğlu İlköğretim Okulu için ;
CahideADOResimli

Ağaçlandırmayı düşündüğümüz alanın tam krokisi.!
Sarı çizgilerle sınırlandırılmış alan.

SahannTamKrokisi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR