Gezenbilir Ormanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,235
Ynt: Gezenbilir Ormanı

derneğimize ait olarakta İncek bölgesinde ağaçlandırma yaptık onu atlamışım bak :smiley: iyi ki anımsattın sen , orada ki fidanlarımız baya büyüdüler 3 yıl oldu çünki :smiley:

hatıra ormanı da olsa kendi ormanımız da olsa olur orman olsun , ağaçlandırma olsun yeter ki .

Etiketler

ceranus' Alıntı:
derneğimize ait olarakta İncek bölgesinde ağaçlandırma yaptık onu atlamışım bak :smiley: iyi ki anımsattın sen , orada ki fidanlarımız baya büyüdüler 3 yıl oldu çünki :smiley:

hatıra ormanı da olsa kendi ormanımız da olsa olur orman olsun , ağaçlandırma olsun yeter ki .

Hatıra ormanına gidip kamp atamazsın lakin Özel ağaçlandırma sahasına taşınır konteynır bile koyabilirsin.
Çalsın sazlar , oynasın kızlar.!!

Bülent Bey ,
Ne yazık ki bu proje iptal oldu.

Ağaçlandırılabilecek sahaya Köy Tüzel kişiliği de talip olduğu için öncelik onlara verildiğine dair Orman Bölge Müdürlüğünden tarafıma yazı geldi.
Bu esnada çalışmayı Köy de bulunan İlköğretim okulu ile ortak yapabilmek amacı ile protokol üzerinde çalışıyorduk.
Protokolu Köy Tüzel kişiliğine iletmiş olmamıza rağmen bir geri dönüş olmadı bize.
Bizlerde ipin ucunu başka bir çalışmaya kadar bıraktık.
İlerleyen aylarda sahanın Köy Tüzel kişiliğine hangi tarihte teslim edildiğini öğrenmek amacı ile Orman Bölge Müdürlüğüne başvurmuştum.
Geçen hafta tarafıma resmi yazı geldi.
Sahada Özel ağaçlandırma yapabilmeleri için Çileme Köy Tüzel kişiliğine de izin vermemişler.
İzin verilmeme nedeni belirtilmemiş.
Bildiğimiz ama burada yazamayacağımız bazı durumlar nedeni ile izin verilmediğini düşünüyoruz.

İlerleyen aylarda Farklı bölgelerde ki ağaçlandırılabilecek sahalar konusunda çalışmalarımız yavaş da olsa devam etmektedir.
Hatıra ormanı kurmak kolay olsa da maddi açından belli bir kaynağa hızlı sürede ulaşmamızı gerektirmekte.
Özel Ağaçlandırma çalışmalarında ise peyder peyder kaynak aktarımı olduğu ve sahayı amacına uygun şekilde olmak şartı ile istediğimiz gibi kullanma imkanı bulunmaktadır.
Biraz karışık oldu kusura bakmayın.

Fakat damlama sulama sistemi düşünüyorsunuz da.O arazi çok kurak kolayca su cıkcağını zannetmiyorum.O araziden en fazla 35m den su çıkar

tropiksera' Alıntı:
Fakat damlama sulama sistemi düşünüyorsunuz da.O arazi çok kurak kolayca su cıkcağını zannetmiyorum.O araziden en fazla 35m den su çıkar

Merhaba Oğuzhan Bey ,

Damlama sulama sistemini kuyu açarak değilde , resimlerde görülen IBC tankları kullanarak yapmayı düşünüyorduk.
Duk diyorum Özel ağaçlandırma çalışmamız Çileme KTK'liğinin de sahaya talip olması nedeni ile sekteye uğradı.
Zaten üst satırlarda yazmıştım tekrarlamış olmayayım.

IBC tankları kış mevsiminde traktör römorku arkasında ki tankerler sayesinde doldurmayı yazında damlama sulama sistemi ile sulamayı planlıyorduk. Arazide yeterli eğim olduğu için suyun basınç istemeyeceğini düşünüyordum.
Tabii denemeden bilemeyiz.

Güzel proje yine de. Başka arazilerde gerçekleşir umarım. İyi çalışmalar.

murat bey tekrar bir çalışma yapsak olmazmı bazı konularda benim de elimden bişeyler gelirse koşa koşa gelirim.(şimdilik arabayla ilgili sıkıntım var kapının önünde yatmakla geçiyor zamanı da :D )ben tekirdağda bir arazi, buldum onunla ilgili araştırmalarımı yapıyorum bir sorun çıkmazsa olacak gibi sorun çıkarsa da köylülerden birinden arazi alırız olur biter(ormandan köylüye tahsis edilen arazi)

bu proje 2007 de başlamış devamda etmeli fakat streteji değişmeli, bu konunun devamlılığı için şuan dernek olarak ilişkileriniz daha kuvvetli neden bunu zaten amaç edinmiş bir kurum ile görüşüp bize bizim adımıza bir yer tahsiz edin bizde ağaçlandıralım demiyoruz benmi yanlış anlıyorum bu protokoller bu anlaşmalar insanlar kiralamalar sulama tercihleri vb. Köylü gelip bir yabancının burnunun dibinde yer almasını kiralamasını hoş görmez yardımı kabul eder yardım eder fakat bu yaklaşıma muhtar he dese köylü demez.
her bir üye için bir ağaç 50 bin fidan eder (eğer yanlış duymadıysam ) ekim zamanı zaman hızla tükeniyor bir sene daha kaybetmeyelim. insanımız kolaycı ağacını sen ben ahmet mehmet diksin fakat el değmesin o rahat nefes alsın amma bunun kimler tarafından nasıl sağlandığı önemsiz bilmesin... kendim çocuklarımız için doğayı seven herkes için işte bu düşüncesizlerinde yükünü çekmeliyiz. Kaybolan orman alanlarını yitirilen temiz havayı tekrar kazanmak için kurulmuş resmi kurumlara kol kanat germek destek olmak bana sıfırdan başlamaktan iyi geliyor diyelim temaya yada başka bir kuruma bağış yapıyorum dedim ki bağış 5 ağaç gezenbilir adına tüm üyeler yazar adı soyadı gezenbilir adına diye tema yetkilisi tamam kardeşim sizin yardımlar artık 1 hektar 10 hektar oldu yeriniz şu bölgede şu ilde şurasıdır dikime başladık gelin görün gelin katılın der bizim ormanımız olur. tema mıdır adres orman bakanımıdır adres belirlensin gönüllülük esasıyla kişi başına şukadar densin dileyen versin dileyen kendi gitsin eksin fidanını, ........... hatıra ormanı yazar görürüm hep bir hatıra ormanımız olsun, bence bir muhtar bizim işimizi çözmez. zaten çözülmüşü ayrılmışı varken ne gerek var bu kadar zorluğa çanakkaleden yazan bir abi vardı onun bir tavsiyesi önerisi vardı gelin size ayıralım biryer camp ta yaparsınız yerimiz var demişti hektar hektar ormanlık alan çalışması yapıyorlarmış. işte bize bu tip somut öneriler lazım. yoksa isme gerek yok bizim ormanımız olmasına gerek yok gezenbilir ornanının anlamı insanlığa + temiz bir nefes tir. kiralıkla satılıkla ugraşmamak lazım diyorum kaynak ve enerjinizi eğitime aktaralım bence, ekmekse bir fidan işte ben ektim bir sms e bakıyor fakat iş bu değil iş birlikte olmaksa bu işi daha kolaylaştırın. Dernek adına kiralamak satın almak bu tip girişimler daha dikkatli yapılmalı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri