Geleceğe Yapılacak Güzel Bir Yatırım (borsa)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ufuk Büyutat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,802

Etiketler
Borsada sürümdeki bir hisse senedinin degerinin yükselmesi başka bir şey elindeki senetleri yani kagıtlar satıp nakit paraya cevirmek başka bir şey
Zaten bunu sadece profesyoneller çevirebiliyor. Benim öyle bir arkadaşım var. Yıllarca brokerlik yaptı. Para kazanıyor ama 24/7 takipte. Anında tüm hisselerini satıp tekrar alabiliyor. Corona sayesinde o da çok para kazandı. Ama o da kimseye tavsiye etmez, paranız yok olur der. Ben Xiaomi gibi şirketlere uzun süre satmamak kaydıyla yatırım yapılabilir düşüncesindeyim.

Zaten bunu sadece profesyoneller çevirebiliyor. Benim öyle bir arkadaşım var. Yıllarca brokerlik yaptı. Para kazanıyor ama 24/7 takipte. Anında tüm hisselerini satıp tekrar alabiliyor. Corona sayesinde o da çok para kazandı. Ama o da kimseye tavsiye etmez, paranız yok olur der. Ben Xiaomi gibi şirketlere uzun süre satmamak kaydıyla yatırım yapılabilir düşüncesindeyim.
İki yıl önce Xiaomi hisseleri 14 liraymış
Şimdi 22 lira
Yüzde 80 kazanç var gözüküyor
Ama öyle değil
Türk lirası bu 2 yılda zaten yüzde 80'den çok daha fazla değer kaybetti
Dolar bazında bakmak lazım
Dolar bazında bakınca zarar ettirmiş gözüküyor

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yıllar yıllar, sonra gelip iki kelam edeyim mi? :smiley: Xiaomi hayal ettiğim yükselişi ne yazık ki şuan için yapamadı. Lakin yapacak mı? Muhtemelen. Peki önemli mi? Hayır. :smiley: Neden? Çünkü xiaomi güzel yol alamazken, bitcoin gitti ethereum uçtu. Aselsan kazandırdı, gübretaş şaşırtmadı falan filan... Sonuç olarak ben şahsım adına memnunum. Burada anlatmak istediğim şeyde, borsa'nın kumar değil yatırım aracı olduğuydu. Kazananlar varsa tebrik ederim. Zamanında bu işlere adım atmayan insanlar adına da üzgün olsam da her gün yeni fırsatlar doğuyor, geç değil. Petrol dibe vurunca gidip de almayan insana ne anlatsam boşuna sonuç olarak. :/ Çalışmanın sadece bedenen olmadığını umarım bir gün anlayan insanlar da anlar. Herkese selamlar, saygılar. Borsa ya Arsa ya ve kendinize yatırım yapın, diğer şeyler sadece görmeyenler için.

Bitcoin manyak bir şey. Çok geç girdim, Nisan ayında. 1000 dolarla başladım. 1 ay sonra 500 dolar oldu. Şu anda 1100 dolar. İşi bilenler çok kazanıyor. Nereden kazanıyor derseniz de bir an önce paramı ikiye, üçe katlayım diyen aç gozlulerden.

...borsa'nın kumar değil yatırım aracı olduğu...
Akademik tanım olarak doğru.
Fakat başka yatırım araçlarına göre en kumar karakterli olduğu ise daha doğru..😉

Çalışmanın sadece bedenen olmadığını umarım bir gün anlayan insanlar da anlar.
Yanlış ! :yum:
''Çalışmanın'' değil ''para kazanmanın'' olmalıydı.. 😉
Bu konuda salt fikren çalışma bile, bilgi, sürekli izlem, riziko alma yeteneği ve çelikten sinir olmadıkça işe yaramamakta. Tabi şans hariç.
Böyle bir girişimi, hele alakasız bir forumdan feyz alarak herkezin yapabileceğini düşünmek, gerçekçi bir yaklaşım olmamalı ?..

Üretimde çalışma ise daha saygın bir para kazanma yöntemi. En azından aralarında fark var.
Pardon aralarında ''ter var" olacaktı. 😉
Kağıdın karşılığı paranın karşılığından daha fazla göreceli yani içinde daha fazla spekülasyon barındırıyor. Gerçek değer borsa dışında oluşmakta, diğer bir deyişle, borsada kazancın çoğu spekülasyon karakterli.

Belki tüm yumurtaları ayni sepete koymayıp, borsa payına düşen yatırımını en az on sene boyunca unutabilecek durum ve kabiliyette olan orta sınıfa bir faydası olabilir diye düşünüyorum.
(Zaten siz de zaman açısından başlığı o yönde açmışsınız)
Fakat yatırımın da nokta atışlı değil, yelpaze gibi yaygın karakterli olması lazım denmekte !..

Diğerler sınıfların durumu ise değişik.
Ya durumları yok, ya da aracı kullanıyorlar..

Son düzenleme:

Öncelikle dünyadaki kısa hayatımın en güzel zamanını gece / gündüz tamamen bir bilgisayar önünde para kazanmak için harcamam.
Beden ve teknolojiyi beraber kullanarak üretmenin ve öğrenmenin önemini erken yaşlarda farkettim.

"Ufuk Büyutat' Alıntı:
Çalışmanın sadece bedenen olmadığını umarım bir gün anlayan insanlar da anlar."
Yanlış...
Anlayanlar ve çalışanlar aslında bu teknolojiyi ortaya çıkaran ve yaşama sokan dahiler. Diğerleri ise sadece her seferinde birbirlerini farklı şekillerde dişlilerin arasına sokmaya ve öğütmeye çalışan oyuncular. Haz veren tarafı bazen kazandıklarını sanmaları .

Teknoloji ve gelecek hep ilgi alanımda oldu, yıllar önce konuştuğumda bana farklı gözler ile bakan yakınlarım bugün bir çoğu ile karşılaştı ve uyum problemi yaşıyorlar.
Finansal birçok yeni uygulamayı başlangıcında bana zarar vermeyecek şekilde denemeyi ve sonrasında bir süre unutmayı tercih ederim. 2013 yılında turist transferi yaparken bir yolcum anlattığında, bu sıstem gelecek yaşamın bir parçası öğrenmeiyiz diyerek cebimdeki 100usd ile ~4 bitcoin aldık. Sonrasında unuttuk. 2017 de gelişen hızlı yükselişte, şifremizi zor bulduk ve 17000usd dan 3 adedini sattık. İşin garibi ülkemizin bankalarında çalışan arkadaşlarıma dijital para konusunda size hiç bilgi ve eğitim verilmedi mi, bir hazırlık yapılmadı mı sorusuna, hayır cevabını verdiler.
Şimdi kalan bitcoin, etherium ve yanında ilave olarak yeni çıkmış çok fazla alt coinlerden en fazla 100tl bedellerle aldık ve uykuya yattık.
Makinanın başında bir dakika bile durmam. Başına oturduğumda bunun bir kumar olduğunu ve hayatımı esir alacağını biliyorum. En fazla kaybedeceğim alış fiyatını düşünürsem 5000 tl olmaz.

Borsayı da her zaman kontrolümde olmayan ve zamanımı çalan bir yatırım gördüğümden ve Türkiye gerçeğine uygun olmayan teknolojik kumar olduğunu düşünerek tamamen uzaklaştık.
Anadolu toprakları bedava ve kolay para kazanmayı aslında çok seviyor. Bu sebp ile dolandırılma ve batış hikayeleri hiç eksik olmaz. Meraklısı ve zincire yeni kişi eklemek de sorun değildir.
Döviz / Faiz ve Katma değer sağlamayan üretime sahip olan bir ekonomide bu tür finansal uygulamalar başından hiç ayrılmadıkça yada uzun süre bekleyerek zaman yaratılabildiğinde bir fırsat olur.

Bizim yaşlar için toprak, su , doğa ve gezinin yerini hiçbiri tutmaz. Hepsinin tam ortasında olmamız bizim için sağlıklı ve huzurlu bir yaşam .
Gençler 25 yıl sonra bakalım benzer başlıkların altını nasıl dolduracaklar...

🖐🖐🖐

Yıllar yıllar, sonra gelip iki kelam edeyim mi? :smiley: Xiaomi hayal ettiğim yükselişi ne yazık ki şuan için yapamadı. Lakin yapacak mı? Muhtemelen. Peki önemli mi? Hayır. :smiley: Neden? Çünkü xiaomi güzel yol alamazken, bitcoin gitti ethereum uçtu. Aselsan kazandırdı, gübretaş şaşırtmadı falan filan... Sonuç olarak ben şahsım adına memnunum. Burada anlatmak istediğim şeyde, borsa'nın kumar değil yatırım aracı olduğuydu. Kazananlar varsa tebrik ederim. Zamanında bu işlere adım atmayan insanlar adına da üzgün olsam da her gün yeni fırsatlar doğuyor, geç değil. Petrol dibe vurunca gidip de almayan insana ne anlatsam boşuna sonuç olarak. :/ Çalışmanın sadece bedenen olmadığını umarım bir gün anlayan insanlar da anlar. Herkese selamlar, saygılar. Borsa ya Arsa ya ve kendinize yatırım yapın, diğer şeyler sadece görmeyenler için.

Yıllar yıllar, sonra iki kelam etmek için geldiğiniz ve ilk mesajınız ile son mesajınız arasındaki fark, ilk mesajda xiaomi sizi uçurur, son mesaj xiaomi de ben aradığımı bulamadım🙂. Sonrası zaten az çok herkesin bildiği borsanın gerçekleri.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.