Gaziantep; Köklüce Kanyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dagkulu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,502

dagkulu

Yeni Üye
Arkadaşlar gaziantepe 60 km uzaklıktaki bir ilçede köklüce kanyonu olarak bulunan bir bölge var, yaklaşık 10 yıldır. kaya tırmanış gereksinimlerimizi karşılayan bölgede halihazırda 30 civarı boltlu rota mevcut.. ilgilenenlerin bilgisine.

Etiketler
Ynt: Gaziantep; Köklüce Kanyonu

o Kanyona arazi araçları ile girmeyi planlıyoruz. Mümkünmüdür acaba. Fotoğraflardan girilebilinir gibi geldi bana..

öyle bişey yok kardeşim gidemezsin... traktör bile çok çok zor. kanyonun 20 de birine girebiliyor.. kaldıki giren traktörde köye ve bi kaç tarlaya su arkını düzeltip çıkıyor.. oraya arazi araçlarıyla giderseniz arkları bozmak zorunda kalırsınız. ki kaldiki o da çok zor..

dagkulu' Alıntı:
öyle bişey yok kardeşim gidemezsin... traktör bile çok çok zor. kanyonun 20 de birine girebiliyor.. kaldıki giren traktörde köye ve bi kaç tarlaya su arkını düzeltip çıkıyor.. oraya arazi araçlarıyla giderseniz arkları bozmak zorunda kalırsınız. ki kaldiki o da çok zor..

kafam karıştı şimdi.. thedeepend girebilirsin dedi 1.mesajında.. sanki bana bu lafı söylemek için üye olmuş gibi ;D

traktörler ile karşılaştırmak yanlış olur. traktörlerin çoğu giremediği yerlere giriyoruz. Ama araçlarımızla zarar verilecek bir ortam varsa bunu denemeyiz bile. Keşif gezisi yapmak farz oldu bize..

arkadaşım.. dediğim gib köyden sonra 20 dakikalık bi mesafeden sonra sola kıvrılıyor kanyon. 200 250 m daha gidersiniz sonra benim diyen araziaracıda giremez oraya.. unimog getir oda girmez.. yıllardır gidiyorum oraya avcumun içi gibi bilirim oraları. siz yine aracınızla gidin, treking yapar gelirsiniz...

dagkulu' Alıntı:
arkadaşım.. dediğim gib köyden sonra 20 dakikalık bi mesafeden sonra sola kıvrılıyor kanyon. 200 250 m daha gidersiniz sonra benim diyen araziaracıda giremez oraya.. unimog getir oda girmez.. yıllardır gidiyorum oraya avcumun içi gibi bilirim oraları. siz yine aracınızla gidin, treking yapar gelirsiniz...

kamp yapabilmek için araçla girmemiz gerekir. o kadar malzemeyi taşıyamayız. ama görmek için gidilebilinir. alternatif bir yol bulabilirmiyiz acaba diye de bakmak lazım. tepelerden iniş filan. tabi geri çıkılabilecek bir yer olmalı ;D

jeep' Alıntı:
bayramın 3. günü oradayız inşallah..

kazasız belasız geçmesi dileğiyle... iyi faliyetler..

yanlız tekrarlıyorum.. araçla bir süre ilerleyebilirsiniz. arklara zarar vermezseniz köylüyle sorun yaşamazsınız. kamp, yada piknik konaklaması için. malzemeleri sırt çantalarına doldurup yarım saat yürümeniz yeterli. tempoya bağlı oalrak 20 dakika da olabilir. öyle yapacaksanız tarif şu. araçları köye bırakırsanız. köy çöplüğünden kanyona giriş yapacaksınız.. yolun sağ tarafından su arkının bir duvarından bir süre ilerledikten sonra yol rahatlıyor. dere sağa doğru kıvrıldıktan sonra 250- 300 metre sonra sağda yukarıda bir yarım mağara var üstü kaya ile kapalı bir gölgelik. orda dinlenebilir hemen altındaki su birikintisindede suya girebilirseniz.. bu mevsimde derinlik çok olmaz ama belinize kadarda gelir su..

tekrar iyi faliyetler.

Esat YILMAZ

facebook ta geçen hafta yaptığımız treking faliyetinin fotoğragfları var.. ordan araziye bir bakabilirsiniz.

dagkulu' Alıntı:
kazasız belasız geçmesi dileğiyle... iyi faliyetler..

yanlız tekrarlıyorum.. araçla bir süre ilerleyebilirsiniz. arklara zarar vermezseniz köylüyle sorun yaşamazsınız. kamp, yada piknik konaklaması için. malzemeleri sırt çantalarına doldurup yarım saat yürümeniz yeterli. tempoya bağlı oalrak 20 dakika da olabilir. öyle yapacaksanız tarif şu. araçları köye bırakırsanız. köy çöplüğünden kanyona giriş yapacaksınız.. yolun sağ tarafından su arkının bir duvarından bir süre ilerledikten sonra yol rahatlıyor. dere sağa doğru kıvrıldıktan sonra 250- 300 metre sonra sağda yukarıda bir yarım mağara var üstü kaya ile kapalı bir gölgelik. orda dinlenebilir hemen altındaki su birikintisindede suya girebilirseniz.. bu mevsimde derinlik çok olmaz ama belinize kadarda gelir su..

tekrar iyi faliyetler.

Esat YILMAZ

facebook ta geçen hafta yaptığımız treking faliyetinin fotoğragfları var.. ordan araziye bir bakabilirsiniz.

Teşekkürler çok yardımcı oldunuz.. Araçları köyde bırakma fikri iyi yoksa arazide sorun çıkabilir. ..

rica ederim. faceden irtibata geçebilirsniz telefonumu falanda verebilirim size dediğim gibi araziyi avcumun içi gibi bilirim. herhangi bi sorun için arayabilirsiniz.

Herkese Selamlar
Sırf bu konuya cevap yazmak üzere sitenize kaydoldugumu belirteyim.
Köklüce kanyonuna Araclarla girmek girişimi beni cok üzdü. Eğer kanyona girmek ise amaç , yürüyerek te girilebilirsiniz ve o güzellikleri sizlerde görebilirsiniz. Ama ciplerle girmeniz oradaki o dogallıgın bozulmasına yol acacak ve orayı mahvedecek çok kötü ve büyük bir adım olacaktır. Girilmez diye birşey yok. İmkansız yoktur ama İnsan olarak ve sporcu olarak sorumluluklarımız Öncelikle doğayı korumakla başlar. O bölgede oynaması muhtemel her taş , ezilecek her çiçek , eğilecek her ağaç geleceğimizden çaldığımız birer emanet olacaktır.
Köklüce köyü kendi köyümdür. Çocukluğumdan beri yüzlerce kez gidip geldim. 10-12 yaşımdan itibaren de orda tırmanmanın özlemini duydum hep. 1998 yılından beri de yüzlerce tırmanış kamp ve yürüyüş etkinliği yaptırdım oraya. Giden sayısı çoğaldıkca doğanın kirlenişine de şahit oldum. Bu beni yıllardır hep üzer. ve Bu gun sizlerin bu güzelim bölgeye ciplerinizle girme girişiminiz ise beni adeta ŞOK etti. Birtek aracın , Motorsikletin girmesi bile oranın mahvolması için cok büyük bir adım olacaktır. Çünkü bunun arkası gelecektir. Suvarlı belediyesinin Suyun kaynak bölgesine yol yaptırması ve piknikcilere açması bile Çok büyük çevre kirliliği etkisi yaptı. KAnyonun suları artık temiz akmıyor bunların sayesinde. Bizler bunu bile kaldıramazken kanyona araç sokma girişimi bu bölgenin güzelliklerinin yokolmasının en önemli adımı olabilir. Bu adımı atmayın arkadaşlar.

Sizlere Çagrım: O bölgeyi iyi bilen birileri ile yaya olarak gezmeniz ve araclarınızı köyde bırakarak doğa güzelliklerini görmeniz. Zirve dağcılık kulübü olarak yıllardır oraya yürüyüşler organize ediyoruz ve o bölgeyi koruyoruz. Sizlerde Off road grupları olarak bizlerle birlikte doğayı korumak ve güzelleştirmek adına destek olun ve çevremizdeki güzellikleri birlikte koruyalım.

Mahir Köroğlu
Dağcılık Eğitmeni
Zirve Dağcılık Kulübü Genel Yönetim Kurulu Üyesi
533 376 06 59

Konunun bu derece hassas olduğunu sayenizde anlamış olduk. Girişim iptal edilmiştir. Jeepler için uygun bir alan olmadığına gitmeden ikna olmuş durumdayız. Doğa yalnızca sizin değil bizim de doğamız. Yardımlarınız için teşekkürler. Gazoff olarak kanyona araçlarla girme girişimimiz olmayacaktır.
Saygılar..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR