Gaz Alarmı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 99
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,159

aslanahmet

Zirve
Yer
İstanbul
LPG tesisatı (ocak, truma, LPG li buzdolabı) olan karavanlarda gece güvenli uyuyabilmek için gaz alarmının bulunması önemli. Piyasada satılık 220 Volt ile çalışan LPG alarmları var. 12 Volt ile çalışan varmı bilmiyorum. Konunun öneminden dolayı, bu konuda daha önce bir başlık açılmadığı için Ferhat Beyin başka bir yerde yazdığı konuyla ilgi bir mesajdan alıntı yapıyorum.

fsirin' Alıntı:
Benim gaz alarmım aslında 220V ve ev kullanımı için yapılmış bir modeldi. Ben onu modifiye edip 12V haline dönüştürdüm. Bayıltıcı gaza duyarlı olup olmadığını bilmiyorum. Kimya bilgisi olan arkadaşlar nasıl bir madde olduğunu söyleyebilirler. Bu gaz alkol türevi bir madde ise, algılaması için daha yüksek miktarda olması gerekecektir. Alkol için ayrı algılayıcılar var. Benimkinin kullandığı patyayıcı gazlar için, sensörün algılama eğrileri aşağıdaki gibi. Grafiğin yatay ekseni gaz yoğunluğu variyor. Gaz yoğunluğuna göre en çok değişenler en kolay algılananlar.

Kazdağları gezisi sırasında Ferhat Beyin karavanını incelerken gaz alarmını da göstermişti. Ferhat bey alarmı 220 Volt alarmdan modifiye ederek yapmış. Ben önce invertör tarzı bir alet ilave etti zannetmiştim. Meğerse içinde ki devre ve bazı elemanları değiştirmiş. Güzel bir çalışma olmuş. Kendisi daha önce forumda dileyen arkadaşa yapabileceğini beyan etmiş fakat herhangi bir talep gelmediğini söylemişti. Talep olmamasına şaşırdım. Karavanım olsaydı yaptıracağım ilk iş bu olurdu. Bence pekçok kişi bunu atlamış ve o konuşmalar forumun arasında kaybolup gitmiştir. Bu ana başlık açılınca alarm konusunu açayım dedim. Belki arkadaşların da ilavesiyle konu derlenir toplanır. Hiç olmazsa insanların kolay ulaşabileceği bir bilgi olur.

Etiketler
Ynt: Gaz Alarmı

Hakan abi teşekkürler hassasiyetin için gerçekten önemli konu buz dolabı ve ısıtmayı gazla sağlayanlar için.

Ferhat abininde eline sağlık abi fotolarla nasıl bir cihazı modifiye ettiğini yazarsan ne tür cihaz alıp bu şekilde bir işlem yapılabilir görürüz herkes için faydalı olur.

Önerim halen geçerlidir. İsteyen arkadaş için de yaparım. Şu an fuarda olduğum için fotoğraf gönderemiyorum. Ev tipi (220V) ile çalışan gaz dedektörünü modifiye ederek 12V'a dönüştürdüm. Akım tüketimi 200mA'dir. Gaz kaçağı oluşursa sesli alarm veriyor. O zamanlar 50TL gibi bir maliyeti vardı. İsteyen olursa güncel durumu kontrol edebilirim.

Ferhat abi benim sadece ocak tüplü onuda işim olmadığı zaman kapatıyorum tüpün başından ama ısıtması gaz ile olan arkadaşlara kesinlikle şart bir ürün,siz eğer kendinize yaptığınız üründen bulabilirseniz dönüşüm ile birlikte bir fiyat çıkarırmısınız ben bir tane isterim çünkü daha önce yazılan karavanda güvenlik yazılarında bu cihazların dışarıdan hırsızların sıkacağı gazlar içinde kullanılacağını okumuştum.

Arkadaşlar,
75 tl ye 12-24 volt la çalışan aldım gayette güzel çalışıyor. 3-4 senedir kullanıyorum. Tavsiye ederim .(Kullanım ömrü sınırlı )

fsirin' Alıntı:
Önerim halen geçerlidir. İsteyen arkadaş için de yaparım. Şu an fuarda olduğum için fotoğraf gönderemiyorum. Ev tipi (220V) ile çalışan gaz dedektörünü modifiye ederek 12V'a dönüştürdüm. Akım tüketimi 200mA'dir. Gaz kaçağı oluşursa sesli alarm veriyor. O zamanlar 50TL gibi bir maliyeti vardı. İsteyen olursa güncel durumu kontrol edebilirim.

Bana bir adet yapabilir misiniz?

Cavid Sezen

8 ay once bauhaustan almistim. Uzerinde karavanlar icin yaziyordu. Sanirim alman mali. 12 ve 220 icin uyumlu. İster oyle ister boyle yani.

Yusuf Bey,
Şu an karavanım yanımda değil. En kısa zamanda gaz alarmının marka ve özelliklerini yazarım. İnternetten gaz alarmı deyip aradım. Sipariş verdim kargoyla gönderdiler. Ben alalı 3-4(süreyi tam olarak hatırlamıyorum) sene oldu. Alarm sesi çok cılız çıkıyordu.Geri vites kornası taktırdım.şimdi gayet uyandırıcı bir sesi var. Gazlı çakmakla, spreyli kokularla denemeler yaptım. Duyarlılığı çok güzel.

CO alarm cihazı Bimeks'ten almıştım:
http://www.bimeks.com.tr/kategori/1357/co-detektoru.aspx
İçinde pili var. Sesi çok güçlü. Ama gerçek ortamda test etmedim. O nedenle CO artınca çalışır mı bilmiyorum.

Gaz alarmı için ise daha ucuz ürünler var. LPG ve doğal gaz sensörleri aynı mı bilmiyorum. Gaz alarmı denince her gaz olmuyor galiba.

Hem CO hem de gaz alarmı olan detektör şimdiye kadar göremedim. Bir de duman detektörleri var. (Üstüne bir de hırsızların kullandığı uyku veren gazlara uygun detektör var mı acaba? )

Arkadaşlar dün akşam kendiside karavancı olan ve aynı zamanda Bostancı sanai sitesinde oto tamir atölyesi olan Cengiz abi aradı sağolsun uzun uzun konuştuk bu gaz alarmı ile ilgili Bostancıdan kadıköy istikametine giderken Göztepe kavşağından sağa Örnek mahallesine gider gibi giriş yaptığınızda hemen sağdaki dükkanlardan birinde bu tarz ürünler olduğunu ve fiyatının 25 lira olduğunu söyledi hemde 12volt kendileri oradan bayağı almışlar o tarafta oturan bir arkadaş bakıp inceleyip burada paylaşırsa faydalı olabileceği kanısındayım.

Cengiz artik gel suraya da kendin yaz. Bir suru tecruben var. Paylasirsan cok seviniriz. :D
Marintek sanirim tarif ettigin yer.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri