GAP 'tan Esintiler...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,322

penguen

Zirve
Atatürk Barajı
resimgap2002hx0.jpg

Nemrut - Adıyaman
resimgap2032yn6.jpg

Deyrulzafaran Manastırı - Mardin
resimgap2106oy8.jpg

Hasankeyf
resimgap2077ty4.jpg

Halfeti
resimgap2192zt1.jpg

resimgap2220fr2.jpg

Urfa kalesi
resimgap2055fa0.jpg

Etiketler

Ynt: GAP' tan Esintiler...

ilk fotoğraftaki atatürk barajı fotoğraflarda (hatta yanına gidip üstten baktığınızda bile) sanki küçükmüş gibi görünüyor. o barajın ne kadar devasa bir yapı olduğunu anlamanız için boru gibi görünen 8 adet su kanalının herbirinden, aşağıda fotoğrafını gördüğünüz dev kamyonların rahatlıkla yol alabildiklerini düşünebilirsiniz ;)

Big truck

barajın sağ tarafında "DSİ" yazısı var. ilk bakışta normal boyutlarda sıradan bir amblem gibi duruyor.
sadece "I" harfinin üstüne enlemesine 8 kamyonun sığdığını söylediklerinde şok olmuştum:smiley:

:'(
ama...birgün ben de geniş açı alacağım.
işte o zaman DSİ üzerine 58 kamyon sığan bir amblem koysa bile oraya; fotoğrafını çekebileceğim :D

Özellikle iki çocuğun bulunduğu ve at yada eşeği tuttukları fotoğrafa bayıldım. Halfeti' yi suya gömmüşler demekki. Bizim bu tarih düşmanı politikacılarımız Hasankeyf' i de gömecek. Yazıklar olsun.

Şu yemek fotoğrafındaki lezzetleri tanıtabilirmisiniz?

enteresan olanı, Halfeti'nin bir kısmı istimlak edilmiş ve suya gömülmüş. diğer kısımları istimlak edilmemiş. edilen kısımlar taşınmış. ilçe ikiye bölünmüş, kalan kısmın yolu suyu selektriği telefonu da suya gömülmüş. ama taşınamıyorlar.

fotoğraftaki lezzetleri "mardin tabağı" adıyla sundular bize. içindekiler:
kaburga dolması(arzuya göre pirinç ya da bulgur pilavıyla servis ediliyor.)
bumbar dolması
etli ekmek
kapalı lahmacun(yöresel adı sembusek)
kızarmış içli köfte(yöresel adı irok)
eğer aramızda mardin'li arkadaşlar varsa yemekler hakkında yazacaklarımdan dolayı sakın kırılmasınlar.
gap gezimiz sırasında uğradığımız her ildeki yöresel yemekleri severek yedim.
urfa'nın kalbimde ayrı bir yeri var:smiley:
özellikle gaziantep'teki baklavacılara öyle bir bakışım vardı ki; benim için büyük bir ihtimalle "vah zavallı, hayatında hiç baklava görmemiş herhalde." diye düşünmüşlerdir:smiley:
ama mardin için -sanırım kullanılan yağdan olsa gerek- aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
yemeklerde kendine mahsus, benim için ağır sayılabilecek bir koku vardı.
mardin içinde öyle bir kültür barındırıyor ki; gezerken insanın zaten açlığı düşünecek hali falan da kalmıyor aslında...

fotoğraftaki eşeklere mardin'in ara sokaklarında sık sık rastlamak mümkün oluyor.
belediyeye bağlı ve kadrolu olarak çöp toplama işlerinde kullanılıyorlarmış.
kızlar da okula gitmek için evden çıkıyorlardı.
formaları ve ayaklarındaki terliklerle...:(
okulu da ziyaret ettik.
herşeye, tüm yokluklara inat; hepsinin yüzünde güller açıyordu sanki...
bizi öyle içtenlikle ve mutlulukla ağırladılar ki...
işte o zaman istanbul'da yaşamanın ağırlığını tüm yüküyle bir kez daha hissettim üzerimde...

Urfa Balıklıgöl'de çektiğim bir fotoğraf, ordaki balıklar gerçekten inanılmaz, yemlerken çok güzel pozlar veriyorlar :smiley:
Bu balığa da bi konuşma balonu lazım ya ;D

Bu fotoğrafı sen mi çekmiştin Mert Abi. Fotoİstanbul girişnde görüyordum da kime ait bu diye öğrenmek istiyordum.

Balıklıgöl' deki balık kardeşlerimizin türleri ne acaba?

balıklıgöl alabalık ve sazan türlerinin beraber yaşadıkları ve 1996 yılında korumaya alınan tek doğal varlık alanıymış. yaklaşık yarım asırdır balıklıgöl' deki balıklar yılda bir ya da iki kez toplu halde ölüyorlarmış. 1980li yıllarda dev bir aynalı sazanın balıklıgöl' deki diğer hemcinslerini yiyerek katletmesi “dev aynalı sazanın terörüne dur diyen yok m?" şeklinde gazeteye manşet bile olmuş :smiley:

sevgili penguen,

resimler gayet güzel. en beğendiklerim mardin deki terzi amca. sihay-beyaz gerçekten çok otantik olmuş.
diğerleri ise halfeti ve urfa kalesi. özellikle halfetide tekneyi çok iyi yakalamışsın.
bu arada "deep" kardeşin çektiği balık ta çok hoş çıkmış. mübarek hayvan sanki gülüyor :smiley:)
ellerinize sağlık ..bizde sizinle gap'ı gezmiş olduk..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri