Ganoslar'ın Koynunda ; Uçmakdere

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Trakya Gezi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,046

Trakya Gezi

Kamp II
Web
www.trakyagezi.com
...Ganoslar’a omuz vermiş kıvrım kıvrım yollarda ilerlerken o meşhur Uçmakdere’ye yaklaştığınızı bilirsiniz de, yine de yolun iyiden iyiye gözünüzde büyümeye başladığı anda radyodan yükselen “yol şarkıları” yetişir imdadınıza. Sabahattin ALİ’nin dizeleri notalarla öpüşerek der ki;

“Başını göğsüme yasla sevgilim / Güzel saçlarında dolaşsın elim…”

Siz bir yandan şarkıyı mırıldanır, bir yandan aşağıdaki derin vadi boyunca denize inen akça kavakların saçlarını tarayan ılık rüzgarı yüzünüzde duyarken, Ganoslar’ın koynuna saklanmış Uçmakdere birden bire dikiverir karşınıza. “Bu kadar mı isabet olur?” demekten kendinizi alamazsınız...

...daha fazlası : http://www.trakyagezi.com/yol-hikayeleri/68-tekirdag/1655-ucmakdere-ganoslarin-koynunda.html

Huzurun Sahili UMAKDERE  c  Yekta Ali KURTULU

Etiketler
Ynt: Ganoslar'ın Koynunda ; Uçmakdere

bu yolu bır kez kullanmısdım Sarkkoye gıderken toprakdı manzarası guzeldı... kotu tarafı toprakdı sımdı nasıl bılmıyorum..

Salih Bey,
Tekirdağ'dan Uçmakdere'ye kadar olan o eski bozuk yol artık yok. Hatta Kumbağ bağlantısı da bu yıl asfaltlandı; tüm yol asfalt hale geldi. Zor kıvrım kıvrım ve dağın meylinin neredeyse %80lere ulaştığı yerler var. Buna rağmen eski korkutucu halinden eser kalamdı. Daha güvenle ve bahsettiğiniz gibi seyir keyfi yüksek bir manzarayla yol alabiliyorsunuz. Yamaç paraşütü yapanların yarattığı atmosfer de bu yöreye çok şey kattı. Uçmakdere'nin ötesinde Şarköy Mürefte kısmı apayrı bir çekime sahip. Umarım yakın zamanda tekrar bu yolu kullanır ve diğer kısımlarını da keşfedersiniz. Yolunuz açık olsun !

Paylaşım için teşekkürler. Fotoğrafları çeken Yekta Ali Kurtuluş ile dostluğumuz vardır (Motosiklet sayesinde) . İsmini görünce duygulandım ;D

Trakya Gezi' Alıntı:
Salih Bey,
Tekirdağ'dan Uçmakdere'ye kadar olan o eski bozuk yol artık yok. Hatta Kumbağ bağlantısı da bu yıl asfaltlandı; tüm yol asfalt hale geldi. Zor kıvrım kıvrım ve dağın meylinin neredeyse %80lere ulaştığı yerler var. Buna rağmen eski korkutucu halinden eser kalamdı. Daha güvenle ve bahsettiğiniz gibi seyir keyfi yüksek bir manzarayla yol alabiliyorsunuz. Yamaç paraşütü yapanların yarattığı atmosfer de bu yöreye çok şey kattı. Uçmakdere'nin ötesinde Şarköy Mürefte kısmı apayrı bir çekime sahip. Umarım yakın zamanda tekrar bu yolu kullanır ve diğer kısımlarını da keşfedersiniz. Yolunuz açık olsun !

Asvaltlandıgına gore yolda bır sorun yok bence gorulecek guzel yerlerden bırısı..

Teşekkür ederim,
Yekta abi ( Yekta Ali Kurtuluş ) bu yöreyi en iyi anlatan fotoğraf sanatçısıdır. özellikle Ganoslar kıyılarındaki dalyanları fotoğrafladığı serisi muhteşemdir. Kaldı ki Türkiye'deki şu dönem en çalışkan, en üretken ve kadrajı sağlam fotoğraf sanatçılarından birisi kendisi. Onun fotoğraflarını sitede çokça kullanıyorum. Sağolsun benim de çok sevdiğim bir büyüğüm. Uçmakdere'yi de en güzel onun bakışıyla aktarabilirdim.
Umarım tekrar bu tarafı ziyaret edebilmeniz için vesile olur.
Yolunuz açık olsun !

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR