Galloper'ciler Biz Kaç Kişiyiz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 103
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,198
Ynt: Galloper'ciler Biz Kaç Kişiyiz?

Merhabalar,
Ben önceki gün Çanakkale'de aracımın sol rot başını değiştirdim, işin garibi ilk defa değişiyor olması.
Mitsubişhi servisine gittim İzmirden istediler birgün sonra geldi parça 37 lira, gereken yerlere gres basıldı, sağ arka tekerin bujunu ters diş kapmıştı onu açmak için uğraşırken kesmiştim onuda değiştirdik toplam 50 lira ödedim, parça dahil.
Bazı parçalar gerekti kabin içinde üfleme ızgarası filan onları servisten istedim getirttiler üçüne verdiğim para (montaj dahil) çıkmacının tanesine istediği paradan azdı.
Kısaca parça bulunabiliyor yeterki nereden arayacak olduğunu iyi bil.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Etiketler

konuya bir fikir katayım dedim..

Galloper im yok.. fakat bu araçları biliyorum.. bence 10 numara bir makine.. millet te parça korkusu var.. 2. elde satamamam korkusu var.. Demirden korkan trene binmesin bence... kıyaslamak gerekirse Galloper i sadece pajero ile karşılaştırabilirim... hangisi ilk sırayı alır derseniz.. her ikiside bana göre eşittir... Güzel makinalara sahipsiniz.. Kazasız belasız kullanın..

Arkadaşlar.2000 model V6 3000 Galloper sahibiyim. Bu aracın arazide girip çıkamayacağı yer yok. Yeterki Lastikleriniz uygun olsun. Fabrika çıkışı hangi araçta bu kadar özellik var? Offroad yapacagım diyenler için bu araca tek ilave edilecek şey sağlam bir vinç Şimdi ben de vinç taktırmayı düşünüyorum ve araştırma yapıyorum. Bu araca vinç uygulayan varsa tavsiyelerini bekliyorum.

Merhaba,vinci ister gizli ister gorunecek sekilde taktirabilirsiniz.
Sentetik halat ile kullanacaksaniz gizli olmasinda sakinca yok.
Celik halatli vinclerde makaranin gorunur olmasi tercih edilmelidir.
Her ne kadar roller olsa da gorunmeyen yerde halatin ust uste binmesi sakincalidir.
Bu yuzden bir tarafa yigilma olup vinc calisamaz hale gelmektedir.

Sentetik halatlarda genelde boyle yigilma problemleri yasanmaz.
Sentetik halatli vinclerde tampon sokulup altinda gerekli tadilat yapilir.
Sonra orjinal sis lambalarinin arasinda kalan yerden az bir tampon kesilir.
Mutlaka elinizin girecegi,vinc kolunu oynatabilecek yer acik olmalidir.
Bu sekilde montaj yapildiginda disarida fazla cikinti olmaz,park kolayligidir.

Celik halatlilarda yine gerekli baglanti tadilatlari yapildiktan sonra tampon disina takmak dogrudur.
Onceden de dedigim gibi halati sararken kontrollu olmak,gormek,ust uste binmeyi engellemek gerekir.

Aracini offroad icin tadil etmek isteyenler bu iki sistemide uygun bulmazlar.
Onlar daha ziyade tamponlarini dort yada bes milimetre sacdan yaptirilar.
Boylelikle arac arazide daha zor kosullarda kullanilmaya uygun olmaktadir.
Hi-jack kriko kullanilmasi bu tip tamponlarda mumkundur.
Yaklasma ve uzaklasma acilari da bu tampon dizaynlari ile arttirilabilmektedir.

Galloper ile ilgili basliklarda bu konuda bilgi bulamayabilirsiniz.
Bu araclar 1992 ye kadar Pajero ile on farlar,on camurluklar ve kaput haric aynidir.
1992 den sonra Pajero ile sase ayni,bazi sistemler ile kaporta farklidir.
Dolayisiyla her iki kasada da Pajero vinc baglantilarina bakabilirsiniz.
Parca bulamadiginiz durumlarda Pajero olarak ta arayabilirsiniz.

Sahsi bilgi ve tecrubelerimdir,yardimci olmasini umarim.

merhaba arkadaşlar.Ben de bir Hyundai Galloper 2500cc 5 kapı dizel kullanıcısıyım.Aklıma takılan bir kaç konu var.

1-2.5 motorlarda difransiyel kilidi bulunyor mu?
2-Aracımın ön süspansiyonlarında kaldırma ayarı gibi bir şey gördüm.Böyle bir şey varmıdır?Varsa kaldırırsam veya indiririrsem herhangi bir sorun olur mu?

şimdiden teşekkürler ;)

Recep Bey çok güzel bir konuya değindiniz bende aynı sorulara cevap bekliyorum hem size hemde yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim

Merhaba,daha once baska yerlerde yazildiysa da vaktim var yeniden yazayim.
Araclarin arka diferansiyelinde LSD (sinirli kaydirmali diferansiyel) sistemi vardir.
Bu,tam kilit olmayip,bosta donen tekerin diferansiyel dislisini frenleyen bir sistemdir.
Saglikli calismasi icin sadece ozel yagi kullanilmali,belli surelerde degistirilmelidir.

On tarafta ise torsiyon cubuklari bulunur.Yukseltme icin cubuklara ayar yapilabilir.
Belli bir miktara kadar herhangi bir ilave kit yada get kullanmaya gerek yoktur.
Yanilmiyorsam 33 inche kadar lastik icin bu ayarlarla oynamak yeterli olmaktadir.
Daha fazlasi icin ozel kitler kullanilmalidir.Akslar,diferansiyel dislileri vs degisimi gerekir.

Torsiyon cubuklarini sonuna kadar acmak aracin sertligini artirir.
Mumkunse sinirlari zorlamayacak yere kadar ayar yapmali,esnemeyi dengede tutmalidir.
Bu sayede gerek asfaltta gerekse arazide emniyetli surus daha garantili olur.
Sahsi bilgilerimdir,yardimci olmasini umarim.

Ayrıca bir sorum daha olacak bu lsd dediğiniz şey arazide ne kadar faydalı olur ve otomatik midir yani herhangi bir tuş yardımıyla mı açılıyor

şimdiden saolun

LSD,diferansiyel icinde cesitli plakalar,yaylar vs lerden olusan bir sistemdir.
Herhangi bir dugme ile acilmaz.Bosa donen aksin diferansiyeldeki dislisini hisseder.
Bosa donen disliyi hissedince onu frenleyerek gucun,duran disliye aktarilmasini saglar.

Arac sadece iki ceker konumundayken dahi sistem devrededir.
Hava ve yol sartlari degistiginde,ozellikle virajlarda dikkatli surmek gerekir.

Arazide zaten genelde yavas gidildigi icin pek problem yasanmaz.
Aksine,LSDsiz araclarin dort ceker ihtiyaci oldugu yerlerde siz iki ceker gidebilirsiniz.
Elbette hic bir zaman tam kilit kadar garantili degildir ama cogu kere ise yarar.

verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim

sorularımızı cevapldiniz için teşekkürler dediğiniz gibi gerçektende 2 çekiştede çok bşarılı bir araba tekrara teşekkürleer

Arkadaşlar merhabalar. Siteye yeni üye oldum. 2001 Hyundai galloper 2.5 tdı automatik aracımızı yükseltmek istiyoruz. Aracını yükseltip sağlıklı bilgi verebilecek arkadaşlardan bilgilerini bekliyorum.

ozmen' Alıntı:
Arkadaşlar merhabalar. Siteye yeni üye oldum. 2001 Hyundai galloper 2.5 tdı automatik aracımızı yükseltmek istiyoruz. Aracını yükseltip sağlıklı bilgi verebilecek arkadaşlardan bilgilerini bekliyorum.

Merhaba,aracinizi ne amacla ve ne kadar yukseltmek istiyorsunuz?
Takmayi dusundugunuz lastik ebadini tespit ettiniz mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.