Galloper 2,5 Tdı Almak Üzereyim, Ek Bilgi Rica Ediyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak Timur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,771

Burak Timur

Yeni Üye
Merhaba,
Yeni üyeyim. Şu sıralar Galloper 2,5 TDI bakmaktayım ve almak üzereyim. Büyük şehirlerden birinde yaşamadığım için aracı etraflıca baktırabilme şansım da yok; araçta özellikle hangi unsurlara dikkat etmeliyim? Şu an için 2001 modellerden birini tercih ediyor olacağım, 1999 modellerle arasında ciddi farklar söz konusu mudur? Yakıt tüketimleri agresif midir? Son sahibi olmak yönünde arkadaşlarımın uyarıları var, ne denli gerçekçidir? Usta ağabeylerimden yönlendirmelerini, ek bilgiler aktarmalarını önemle rica ediyorum.
Saygılarımla,

Etiketler
Ynt: Galloper 2,5 Tdı Almak Üzereyim, Ek Bilgi Rica Ediyorum.

kullanma şansım olmayan birkaç 4x4 araçtan biri fakat baz aldığı mitsubishi pajero modelini uzun zaman kullanma fırsatım oldu

marka model itibari ile piyasası yavaş olan bir araç

mitsubishi pajero nun hyundai amblemli modelidir birinci jenarasyon pajero modeli baz alınmıştır hyundai pajero 2. nesil üretimi dvam ederken ilk nesil pajero üretim hakklarını hyundai ye vermiştir

2.5 TD modeli sağlam uzun ömürlü bir motordur mitsubishi astron serisi motor olarak geçer güncel L200 lerde bulunan motorun ilk versiyonları yanlış hatırlamıyorsam turbo intercooler olmayan modeller 99hp intercooler olan modellerde 105hp olarak güç üretir

çok seri bir araç olmasa da şanzıman oranları sayesinde arazide sorunsuz olduğunu düşünmekteyim nedeni pajeronun performansı

yedek parça sıkıntınız olmaz büyük ihtimalle birinci nesil pajero parçaları bulunmakta sizin araç ile ortak parçalar

teknik verileri olan site linkte yardımcı olur

düz turbo
http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=13710
intercooler turbo
http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=13709

Teşekkür ederim. Yakıt tüketimi 15 litre civarı ve göze almak gerek...ancak büyükşehir trafiği yoksa 12 litrelerde durabilir sanırım. İtinalı kullanılmış ve kullanılırsa motor ömrü 400-500.000 km'lere varır öyle değil mi?

Son sahibi olmak yönünde arkadaşlarımın uyarıları var

Zor satmakla son sahibi olmak arasında fark var hiçbir aracın son sahibi olmazsınız elbet eninde sonunda bir alıcısı çıkar.

İtinalı kullanılmış ve kullanılırsa motor ömrü 400-500.000 km'lere varır öyle değil mi?

Onu hiçkimse bilemez. Otomatik vitesliyse ben asıl ondan korkardım geri kalan şeyler daha kolay çözülüyor.
Çok masraf çıkarıp adam olmayan motor hikayeleri de var bu sitede, hep başkalarının başına gelir böyle şeyler, geri kalan herkes 500bin km bile gider bu araba muhabbeti yapar, kimi gider kimi gitmez, eski sahibinin arabaya nasıl baktığı genelde bilinmez. Casaret kırıcı hikayeleri de genelde yüksek km'de dizel motorlu araba kullananlar anlatır, bir de otomatik vitesli araba kullananlar (bu daha yaygın), bu durumun istisnaları da vardır, arada bir sürekli yüksek devirde çalışan küçük motorlu arabalara lpg takanlar da hoş olmayan hikayeler anlatır, ama onların başları genelde daha az ağırır problem daha ucuza çözülür.

Merhaba,sakyuz arkadaşımızın yazdığı gibi otomatik olanına çok daha dikkatli olunuz.
Barbaros arkadaşımızın yazdıklarına ilaveten motor bir de Hyundai Starex'le de aynıdır.
Yani motor parçalarını ararken Starex'in TDI ve Mitsubishi L200 olarak ta arayabilirsiniz.
Hatta Starex olarak parça fiyatları oldukça uygun rakamlara karşınıza çıkar.
Ülkemize 99Hp olanların geldiğini zannetmiyorum ama iddia edemem.

Alt takım,ön düzen,debriyaj,fren,amortisör vs derken mekanikten pek sıkıntı çekmezsiniz.
En kötüsü iki üç gün içinde bazen Hyundai servislerinden,bazen çıkmacıdan gelir.
En çok dikkat edilmesi gereken iç ve dış aksesuar,kozmetik parçalardır.

Ön çamurluklar,kaput,panjur,farlar,ön sinyaller hariç birinci nesil Pajero ile aynıdır.
Koltuklar genelde deridir.Klima,power direksiyon,cam,ayna,kolçaklar standarttır.
Çakma Pajero deseler de aldırmayın,lüksü fazla ama sert ve dayanıklı araçlardır.
Japon akrabasını aratmaz.Sadece otomatik olanı iyi bakılmazsa sorunludur.

Benzinlisi 140,dizeli 105 HP dir.Biraz ataklık farkı olması normaldir.
Uzun yol konforu başarılı,arazide ise LSD sayesinde sıkıntısızdır.
Pilotajınız iyiyse her araç gibi,bilinçli sahibini yolda bırakmaz.
İki tona yakın boş ağırlığını güçlü şanzımanıyla götürür gider.

Genel olarak arazi araçlarının satışı yavaş olur.Yakıttan vergiden korkar alıcılar.
Cherokee,Vitara gibi dövüşkenler ile Duster,Captiva gibi olanlar çabuk el değiştirebilir.
Toyota,Mitsubishi,Nissan gibi Japon'lar nispeten daha güç satılırlar.

Piyasada masraf çıkardımı başa çıkmak zordur,parçası pahalıdır imajı yayılmıştır.
Halbuki kolay kolay masraf çıkarmaz ama parçası pahalıdır,aramak gerekir.
Doğru parça kullanılırsa çok dayanıklıdır,uzun süre aynı parçadan sorun olmaz.

Modifiye etmeden maximum 33 inch lastiği takabilirsiniz.35 takan bile var ama riskli.
Kendinden diferansiyel havalandırmaları yukarı alınmıştır,su geçişleri korkutmaz.
Klinometre,dış ısı göstergesi gibi donanımları sürücüye faydalı bilgiler verir.

Şimdilik aktaracağım bilgiler bunlar.Servis ve tamirci olayı size uzak yazmışsınız.
Her zaman öncelikle bunların ayarlanmasını,arkadaşlara uyarı olarak yazarım.
Bu durumda şehre uzak olan araç almayacak mı?Elbette temiz bakımlı olanı alacak.

Sonuçta bizlerde araziye çıktığımızda şehirden uzakta,yanımızda tamirci olmadan gidiyoruz.
Hafif arazi yada hafta sonu gezileri şeklinde dolaşırsanız her türlü araç sorunsuzca hizmet eder.
Yeterki siz araca iyi davranın,o da sizi üzmez.Kırılırsa da yapacak bir şey yok.

Kırılmayacak araç henüz icat edilmedi.İllaki ustaya,parçaya ihtiyaç olacak.
Hayırlısı olsun,umarım temiz bir araca denk gelirsiniz.

Merhaba, aranıza yeni katıldım, 99 model 2.5 TDI Galloper için yorumlarınızı rica edebilirmiyim. Defender, L200 ve Galloper arasında tercih yapma aşamasındayım. Fakat karar verme konusunda sorun yaşıyorum :smiley:

Aramıza hoşgeldiniz.Öncelikle aracınızı ne şekilde kullanacaksınız?
Offroad,balık,kara avı,hafta sonu gezisi,piknik vs vs.
Tek araç mı olacak,ikinci hobi aracı mı?
Park sorunu var mı?

Bulunduğunuz civarda tanıdık,emin servis veya ustanız var mı?
Araç almaktan daha önemli olan bu konuyu öncelikle halletmeniz gerek.

Merhaba, tek araç olacağı için hafta içi günlük, hafta sonları ise offroad için kullanmayı planlıyorum. Şuan 96 model 5.2 GC kullanıcısıyım, park sorunum yok. Günlük kullanım derken genelde yaklaşık 4 km'lik ev iş arasında kullanıyor olacağım. 99 model ve öncesi ile 2000 ve sonrası Galloperlar arasında ciddi bir fark var mıdır ve gerçekten Galloper tavsiye ettiğiniz bir araçmıdır acaba ? Yakın civarımda güvenebileceğim ustam mevcuttur.

enisc' Alıntı:
Merhaba, tek araç olacağı için hafta içi günlük, hafta sonları ise offroad için kullanmayı planlıyorum. Şuan 96 model 5.2 GC kullanıcısıyım, park sorunum yok. Günlük kullanım derken genelde yaklaşık 4 km'lik ev iş arasında kullanıyor olacağım. 99 model ve öncesi ile 2000 ve sonrası Galloperlar arasında ciddi bir fark var mıdır ve gerçekten Galloper tavsiye ettiğiniz bir araçmıdır acaba ? Yakın civarımda güvenebileceğim ustam mevcuttur.

bu konu içinde ve başka konularda anlatıldı yazıldı pajero altyapısı ile üretilen bir araç sağlamdır sorunsuzdur 2000 sonrası makyajlı model diye biliyorum

99 modellerde pajero alt yapısınamı sahip ? Ayrıca daha önce belirtiğim kullanım amacına göre Defender, L200 ve Galloper arasından hangisini tercih etmeliyim ?

enisc' Alıntı:
99 modellerde pajero alt yapısınamı sahip ? Ayrıca daha önce belirtiğim kullanım amacına göre Defender, L200 ve Galloper arasından hangisini tercih etmeliyim ?

defender burada farklı bir kategori olarak görülebilir

L200 hyundai arasında kalınabilir onlarıda tecrübe ederek karar verin

bu aracın ilk ve son üretimine kadar yukarıda link leri ile vermiştim pajero I seri araçların alt yapısını kullanır

Galloper'da 2001 lerde jant farklılığı gibi önemsiz değişiklikler var.
Barbaros kardeşimizin dediği gibi ufak tefek makyaj diyebiliriz.
Geri kalan teknik ve mekanik yurda girenlerde hep aynıdır.

1999-2000-2001 modelleri ithal edilmiştir.Dizelleri 2.5 TD motorludur.
Bazı Mitsubishi L200 ve Hyundai Starex motorları birebir uyumludur.
Parça ararken Starex diye aramak oldukça ekonomik olmaktadır.

Kolay arıza çıkarmaz,parça kırmaz.Her araç için arazide ne olacağı belli olmaz.
Sizin ne kadar sert hoplayıp zıpladığınıza bağlı olarak durum değişir tabii ki.
Far,ön sinyal,iç düğmeler gibi parçaları bulmak zor ama imkansız değildir.
En zoru Hyundai Servis ile sipariş edersiniz,yurt dışından gelir,olmadı çıkmacıya.

Torsiyon çubukludur,ön yükseltmesi get,kit kullanmadan belli bir yere kadar yapılabilir.
Yan ve arka basamaklar,klima,çelik jant,vs vs fabrikasyon standarttır.
Bu özellikler aslı olan bir çok Pajero eski kasada yoktur,yeni modellerde vardır.
Bu kasa Pajero'da 91 e kadar kullanılmıştı yanılmıyorsam.Sonra kalıplar Hyundai'ye.

Saydığınız araçlar içinde bana göre en kemiklisi L200 olabilir.
Onda da alt yapı Pajero ile uyumludur.Daha yeni modellerde kilit farkı vardır.
Galloper'daki alt yapıya daha eski modelleri benzer,yenilerin şanzıman yapısı vs farklıdır.

Köprü geçişi,dar yerlerde park sorunu,her yıl vizesi gibi eksileri var.
Kasası kapalı değilse market alışverişi dört kişiyle sorun olabilir.

Modifikasyona müsaittir.Yapılı hale gelince yakıtın artacağı malumunuzdur.
Arazide kasalı oluşu,halat,kürek,çamurlu malzeme taşıması gibi artılarıdır.
Şanzımandan kilit olanlarının başarısı gerçekten tartışılmaz.

Defender efsane araca gelince bana göre hep yazılanları önce bir hatmedin.
Benim ulaştığım sonuç çok sevmek lazım.Ya da baştan okkalı bir harcama yapmak lazım.
O zaman pek sanayiye uğramadan biz Japoncular gibi her pazartesi tekrar asfalta çıkılır.

Sürekli bakımda ve bakımlı olması gereken araçlardır.Bu yaştaki modellerde de normaldir.
Arazide başardıkları ile tartışılmaz bir yeri varken asfalt için çok emek harcanması gerekir.
Buradaki emeğin yüklü miktarda nakit ile desteklenmesi gerektiğini de unutmamak lazım.
Motor değişikliği,diferansiyel oranları vs.Pek taraftar olmadığım konulardır,açmayayım.

Klima,merkezi kilit ve bazı modellerde power direksiyon dahi bulunmaz.Sonradan yapılabilir.
Bazen önceki sahibinden bunları hazır yapılmış almak,yapmaktan çok ucuza gelebilir.
Kullanıcılarına göre parçası bol ve ucuzdur.Tamirciniz yakın olduğuna göre neden olmasın.

Benden bildiklerim şimdilik bu kadar.Tek araç olacağı için kriterlerinizi iyi belirleyiniz.
Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır.Umarım faydası olur,kolay gelsin.

L200 marka olarak aynı olduğundan Pajero Seri II den alıntılar yapmıştır almayı düşündüğünüz L200 üretim model yılıda önemli tabi ona göre yorumlayalım

aslına bakarsanız hyundai veya L200 alacağınız zaman mitsubishi teknolojisi alacaksınız onu düşünerek alın

defender sevilmeden binilecek araç değildir ama arazi kabiliyetine yazılacak kelimede pek yok

bahadır arkadaşımız daha detaylı anlatmış aynı sonuçları farklı cümleler ile yazmamak adına kısaca düşüncelerimi yazdım

Enis abi 300tdi defender candir :smiley: bizim pesimizden gelmen icin def sart :smiley:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR