Frontera 3.2 Zor Çalışma Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Fronterant Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,859

Fronterant

Yeni Üye
İyi günler arkadaşlar,

Frontera 2000 model 3.2 V6 otomatik şanzıman aracım bir kaç marştan sonra zar zor çalışıyor.
Ustaya gösterdik, yakıtı geri kaçırdığını söyledi. Geri dönüş valfini ve yakıt pompasını değiştirmemizi söyledi.

Parça temini veya önerileriniz için yardımlarınızı rica ediyorum. Özellikle geri dönüş valfi için başka uyumlu model varmıdır.

Bu arada forumda yeniyim şimdiden memnun oldum ve teşekkür ederim.

Emre Şahin
Antalya

Etiketler
Ustanız gerçekten usta mıdır? Güvendiğiniz biri mi?

Problemin söylediği parçalardan olduğuna emin misiniz?

Daha önceden bir kaç kez gittiğim çok iyi tanıdığım birisi değil. Enjektör kütüğüne manometre bağlayarak tespit etti. Motor durması ile birlikte kütükteki basıncın düştüğünü ve pistonlara benzin ulaşana kadar marş basmak (1 - 2 defa genellikle) gerektiğini söyledi. Eğer parçayı değiştirirsek kütükte sürekli belirli bir basınçta (yanılmıyorsam 3 bar) yakıt bulunacağını ve marşa basmam ile birlikte hemen bu yakıtın pistonlara ulaşacağını söyledi.

Dün bir yöntem denedim. Motoru durdurmadan evvel lpg yi kapatıp 40 sn kadar benzinde tutup sonra durdurdum. Tek marşta çalıştı. Tekrar LPG de 5 - 10 dk kullanıp motoru durdurunca aynı problemi yapıyor. Akşam tekrar benzinde 40 sn kadar tuttuktan sonra motoru durdurdum. Sabah tek marşta çalıştı. Denemelerim devam ediyor.

Bu durum biraz kafamı karıştırdı. Sanırım ustanın dediği gibi geri dönüş valfinden veya benzin pompasından olmayabilir. Muhtemelen lpg deki bir hatadan dolayı benzin kütüğündeki yakıtıda kullanıyor. Ve yine yanılıyor da olabilirim bunu önlemek için lpg de çalıştığı zaman benzin pompasının durduracak şekilde ayarlanmış olabilir. Bundan dolayıda olması gereken basınç enjektörlerde düşüyor.

Şimdilik lpg'yi kapattıktan sonra durduracağım. Denemelerim devam edecek...

Edit: Bu arada henüz almadım ama Benzin regülatörü (geri dönüş valfi) Vectra B ile aynı bunuda öğrenmiş oldum bilginize...

Hocam öncelikle gerçekten konuya bilimsel yaklaşmışsınız, bu tutumunuzdan ötürü tebrik ederim

sorun bence de LPG kaynaklı, yani ilk mesajınızda araçta LPG olduğunu bildirseydiniz ben de direkt olarak o kaynaklı derdim. tabiiki 100de 100 o kaynaklı diyemeyiz, denemelerinizin sonucunu beklemek doğru olacaktır.

bu arada geri dönüş valfinin Vectra B ile aynı olduğunu bildirmeniz de faydalı bir bilgi oldu teşekkürler.

Yıllar sonra gelen edit:

Uzun bir süre (2 yıl kadar) bu problem ile ilgilenmedim. Ta ki 3 gün önce aracın ilk çalışmasından sonra lpg ye geçince sarsıntılar ve stop etme sorunları yaşanmaya başlayana kadar. Ve bir süre sonra bu sorun kendi kendine geçip yerini aşırı gaz kokusuna bırakması ile tekrar gündeme geldi.

Motoru kontrol ettiğimde açıkça bir hafa sibop sesi geliyordu bir hortumu kulağıma dayamak sureti ile hava kaçan yerin regülatörün vakum hortumu olduğunu ve yerinden çıktığını (Map Sensörünün olduğu taraftan) ve bu hortumdan gaz kokusu geldiğini tespit ettim. Hortumu yerine takmamla birlikte motorda yine sarsıntı ve stop etme problemi oluyordu. Hortumu çıkarıncada gaz kokusu endişelendiriyordu.

Dün lpg servisine gittim durumu anlattım. Regülatörün vakum bölümüne köpük sıkarak içindeki gazın emme manifoltuna kaçması bununda motoru boğmasından kaynaklandığını, regülatör diyaframının yırtıldığını söylediler. Ayrıca araçtaki geç çalışma sorunununda bundan kaynaklandığını geri dönüş valfi ile alakalı olmadığını söylediler. Dün yarım saat süren işlemle regülatörü yenisiyle değiştirdik. Sonuç muazzam tek marşla çalışıyor ve tüm sarsıntılar geçti.

Şuan size ilk yazdığım günden beri neden o şekilde kullandığıma kızıyorum.
Sağlıcakla kalın :smiley:...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri