Frigolu Panelvandan Karavan Yapılır Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mtalpan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,158

mtalpan

Ana Kamp
Merhaba.
17m3 ducato panelvan arayışındayım.
Sah.....com sitesinde zaman zaman frigolu araçlar görüyorum.
Bu araçların iç duvar yapıları yani frigorik yapısı nasıl elde ediliyor. Spreyleme yöntemi ile sabit bir yalıtım sağlanıyorsa bu tip araçlarda kendi izolasyonumuzu yapma şansımız kalmaz haliyle.
Var mıdır bu tip araçlar ile bilgisi/tecrübesi olan acaba?
Ticari araç ustası olan bir tanıdığımdan bu tip araçlarda kaza sonrası bu tip donmuş izolasyon yapısından dolayı düzeltme/doğrultmanın çok zor olduğunu duymuştum.

Etiketler

benim de dikkatimi çekmekle beraber ; elektrik ve su tesisatı çekme olayında sıkıntılı olacağı gibi bir his var içimde :confused:

Edindiğim son bilgiyi aktarayım.
Frigo kaplama işi yapan bir üretici sağolsun kendi de karavan dünyasına yakın biri, bir çok bilgi verdi bu konuda.

Öncelikle yeni bir üçkağıtçılığı anlattı son zamanlarda popülermiş. Şase kasa olarak kötü durumdaki araçları galericiler frigo kaplatıp bu tip araç isteyenlere satıyorlarmış. Bunla son zmanalarda çok sık karşılaşmışlar. Bu konuda dikkatli olunmasını söyledi arkadaş.

Diğer bir konu frigonun soğutma ünitesi,motora çok fazla yük bindirdiğinden dolayı aracın kmsini x 2, x 2.5 olarak düşünün dedi. Yani 100bindeki frigolu araç motoru = 200-250 bin kmde frigosuz araç motoruna eşdeğer olarak düşünülebilir.

Son konu da ctp le levhalardan oluşan frigo izolasyonunu sökmek için dışarıda 1000-1500 tl, ruhsattaki frigo değişimini de eski haline getirmek için bir o kadar masraf çıkacağını söyledi.

Bu bilgiler ışığında açıkcası ben frigolu araçlara artık bakmayacağım.

Edindiğim son bilgiyi aktarayım.
Frigo kaplama işi yapan bir üretici sağolsun kendi de karavan dünyasına yakın biri, bir çok bilgi verdi bu konuda.

Öncelikle yeni bir üçkağıtçılığı anlattı son zamanlarda popülermiş. Şase kasa olarak kötü durumdaki araçları galericiler frigo kaplatıp bu tip araç isteyenlere satıyorlarmış. Bunla son zmanalarda çok sık karşılaşmışlar. Bu konuda dikkatli olunmasını söyledi arkadaş.

Diğer bir konu frigonun soğutma ünitesi,motora çok fazla yük bindirdiğinden dolayı aracın kmsini x 2, x 2.5 olarak düşünün dedi. Yani 100bindeki frigolu araç motoru = 200-250 bin kmde frigosuz araç motoruna eşdeğer olarak düşünülebilir.

Son konu da ctp le levhalardan oluşan frigo izolasyonunu sökmek için dışarıda 1000-1500 tl, ruhsattaki frigo değişimini de eski haline getirmek için bir o kadar masraf çıkacağını söyledi.

Bu bilgiler ışığında açıkcası ben frigolu araçlara artık bakmayacağım.

Bende frigolu araçları merak ediyordum. 155.000 de bir araç vardı ama tereddütlüydüm.
şimdi daha net.
teşekkürler

merhaba
bende karavan dönüşüm projem için 2007-2009 arası fort transit jumbo minübüs bakıyorum.
ilanlarda pompalı model ler var. bir kactane fort yetkılı servıslerin mekanık bolumlerı ıle konustum ama pompalı hakkında dogru duzgun bılgı alamadım. tek bıldıgım eskı teknolojı oldugu. özellıkle dogu bölgelerinde tutuldugu nu ögrenebildim.
bu konuda bılgısi olan ve destek olabılecek bır arkadasımız varsa sevınırım. buradan da yazabılır veya özeldende görüsebiliriz. 0536 693 14 31

Merhabalar ismim Berat,
Tüm karavanlarla alakalı yazıları okudum.
Küçüklüğümdendir Bir karavan yapıp kullanmak istedim, Yakın zaman da kendi karavanımı yapmaya başlayacağım araç Ford focus tek dingil kullanarak çok büyük birşey olmadan yapmaya başlıyorum yavaş yavaş aklımda ki görseli çizimlere dökmeye başladım normal tek dingilli bir karavanı baştan yaratırken yapmam Gereken dikkat etmem gereken yerleri bana anlatır mısınız hangi malzeme kullanmam lazım hangisi daha ucuz hangisi daha iyi kaliteli hangisi daha hafif olur? ve önemli olan da belgeleri neler ve nasıl alabilirim kolay alabilir miyim bu karavanı yaptıktan sonra, Herhalde ben karavan yaptım hadi arkama takıp çıkayım olmuyor nasıl almam lazım belgeleri yapımını sağlarken dikkat etmem gereken hususlar var mı belge alabilmek için bunların bilgilerini verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim :smiley:

merhaba
bende karavan dönüşüm projem için 2007-2009 arası fort transit jumbo minübüs bakıyorum.
ilanlarda pompalı model ler var. bir kactane fort yetkılı servıslerin mekanık bolumlerı ıle konustum ama pompalı hakkında dogru duzgun bılgı alamadım. tek bıldıgım eskı teknolojı oldugu. özellıkle dogu bölgelerinde tutuldugu nu ögrenebildim.
bu konuda bılgısi olan ve destek olabılecek bır arkadasımız varsa sevınırım. buradan da yazabılır veya özeldende görüsebiliriz. 0536 693 14 31

bahsettiğiniz motor tipi ifade ettiğiniz gibi eski tip, commonrail olmayan pumpe duse diye adlandırılan motorlar. pumpe duse sistemi 2010 öncesi hem binek otomobillerde hem ticari araçlarda kullanıldı. commonrail sistemden farklı ve gürültülü çalışır, silindirlere bağımsız olarak farklı miktarlarda ve daha yüksek basınçla yakıt verebildiği için yakıt ekonomisi sağlar. nakliyeciler arasında bunlar az yakıyor diye bilinir ve tercih edilir. bir diğer tercih sebebi de bu motorlar 10 numara yağ ile de çalışabiliyor. belki de asıl tercih nedeni budur. selamlar....

Merhabalar ismim Berat,
Tüm karavanlarla alakalı yazıları okudum.
Küçüklüğümdendir Bir karavan yapıp kullanmak istedim, Yakın zaman da kendi karavanımı yapmaya başlayacağım araç Ford focus tek dingil kullanarak çok büyük birşey olmadan yapmaya başlıyorum yavaş yavaş aklımda ki görseli çizimlere dökmeye başladım normal tek dingilli bir karavanı baştan yaratırken yapmam Gereken dikkat etmem gereken yerleri bana anlatır mısınız hangi malzeme kullanmam lazım hangisi daha ucuz hangisi daha iyi kaliteli hangisi daha hafif olur? ve önemli olan da belgeleri neler ve nasıl alabilirim kolay alabilir miyim bu karavanı yaptıktan sonra, Herhalde ben karavan yaptım hadi arkama takıp çıkayım olmuyor nasıl almam lazım belgeleri yapımını sağlarken dikkat etmem gereken hususlar var mı belge alabilmek için bunların bilgilerini verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim :smiley:

Berat Bey, çekme karavan yapımı ile ilgili çok sayıda başlık var biraz daha zaman ayırıp aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz. Belge konusu karavanını kendi imal edenler için hatta şu an bazı firmalar için bile sıkıntılı. Konuları okuduğunuzda belge ile ilgili yaşayacaklarınızı ve muhtemelen alamayacağınızı göreceksiniz. Şu anda yüklü ağırlığı 750kg olan çekme karavanlar römork olarak değerlendiriliyor ve belge istenmiyor. Kendi çekme karavanını yapanların büyük çoğunluğu hedefini tutturamadı. Firmaların 750kg dan hafif diye sattığı karavanların bile çoğu daha ağır ya da sınırda. Dost acı söyler, maalesef işiniz biraz zor. Uğraşır yaparım derseniz size frenli hazır şase almanızı ve ahşap kısımlarda kontraplak malzeme kullanmanızı öneririm, selamlar...

Merhabala , Bu konu başlığı altına yazmayı uygun gördüm , firigolu kamyonet , kamyon üstü polyester kasalar izolasyon ihtiyacı olmadan yaşam alanına çevrilebilirmi ? Bu konuda tecrübesi olan var mı ? Normalde izolasyon ihtiyacını ortadan kaldırması gerekir diye düşünüyorum bu konuda tecrübesi olan var mı?

Ek olarak bu kasalara pencere vb açılabilirmi ? teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR