Frig Vadisi Turumuz (27 Nisan - 02 Mayıs 2012)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mayıstosböce Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 142
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,115
Ynt: Frig Vadisi Turumuz (27 Nisan - 02 Mayıs 2012)

Yolun bittiği yerler ve neyse ki sonra yola kavuştuk.

IMG 5060

IMG 5062

Yol Bitti

Etiketler

Yazılıkaya'ya gelirken Topkale, Doğanlıkale, Deveboynukale, Hamamkaya, Arezastis Anıtı, Küçükyazılıkaya ve Gerdekkaya ören yerlerine ulaştık ama onların bir kısmına dönüşte bakacağız, önce Yazılıkaya yani Midas Şehri'ne gidiyoruz.

IMG 5095

IMG 5097

P4295396 stitch

P4295402

P4295403

Yazılıkaya (Midas şehri) [GPS05]. Yazılıkaya içine araçla girmeyi yasaklamışlar. Mehmet Hoca ben bir şansımı deneyeyim diye gitti. Muhtarla konuşmuş, muhtarlığın bahçesini bize ayarlamış. Biz yavaş yavaş köyün girişine kamp kurmaya hazırlanırken, ağzımız kulaklarımızda Mehmet Abinin peşine düştük. Kamp yerimiz tam da Yazılıkaya Midas anıtının hemen altında. Önümüzde de tahta piknik masaları bizi bekliyor. Muhtara ve Mehmet Hocaya teşekkür ediyoruz. Midas anıtı restorasyonda olduğu için iskeleyle tamamen kapalı o nedenle düzgün fotoğrafı yok. Önce kısa bir ibiş keyfinin ardından hemen Midas anıtı, Kırkgöz kayalıkları, sarnıç ve birmemiş anıt gibi gezilecek yerleri takip ederek çevre gezisi yaptık. Tepeye çıktığımızda hava iyice kapandı ama manzara da müthişti. Yine her an yağmur yağacak gibi. Yukarıdan dönmeyi planlamıştık ama sağanağa tutulmamak için hızlıca araçlara döndük. Akşam yemeğimiz biterken yağmur başladı. Dönüş yolunda bir ara Nermin, Midası kulağından yakaladı ben ne yapıyorsun bırak hemen dedim. Kulağı demişken biraz da mitolojik öyküsünü verelim.
TÜRSAB Ar-Ge Departmanı/Mart 2006 dökümanından alıntı yaparak aşağıdaki bilgiyi verebiliriz.
Eşek kulaklarını frygia külahı ile saklamaya çalışan güçlü Kral Midas’ın foyası bu sırrı saklamaya dayanamayan berberinin toprağa açtığı bir delikten eğilerek ‘Midas’ın kulakları eşşek kulakları’ diye fısıldamasıyla ortaya çıkar. Çünkü Berberin açtığı kuyunun etrafındaki sazlıklar bu fısıldamayı tüm vadiye yayarak şehre kadar taşımıştır. Bugün Frig vadisi diye andığımız Kütahya-Eskişehir-Afyon yöresindeki sazlıklar belki de hala Midasın talihsiz berberinin fısıltısını rüzgarla beraber dünyaya fısıldıyordur.
http://www.tursab.org.tr/dosya/1044/06mtfrigvadisi_1044_3013.pdf

P4295405

P4295406

P4295411

P4295412

P4295415 stitch

Akşam Nermin, Mürşide Abla ile birlikte köy içi gezisine çıktılar. Köyde telefonlar çalışmıyor. Reklamlarda bangır bangır, heryerde çeker reklamı yapan gsm operatörlerinin kulakları çınlasın. Türkiyenin en önemli turistik yerlerinden birinde hiçbiri çekmiyor!. Bu nedenle giderlerken telsizin birini onlara verdim. Bundan sonrası Nermin'in anlatımıyla; “Köy girişindeki park yerinin yanındaki evden çıkan bir bayan gördük. Mürşide Abla sütünüz varmı diye sorunca koca bir tencere sütü tenceresiyle verdiler”. Biz de bir baktık ellerinde bir tencere yüzlerinde tebessüm geliyorlar. Tenceresiyle birlikte sütü almışlar. Gece sütten kaynatılıp içildi. Tabi ki Yazılıkaya'dan ayrılırken tencereyi iade ettik.
Akşam epeyce yağmur yağdı. Ben de Küheylan'da elimizdeki dokümanlardan yararlanıp biraz ders çalıştım. Nerelere uğramak lazım diye. Bülentin getirdiği Atlasın verdiği Frigküm CD'si de bu konuda epeyce faydalı oldu.
Sabah nermin erken kalktı ben çıkıyorum dedi telsizi alıp gitti. Biraz ören yerlerini dolaştı. Ben de biraz daha kestirip sonra da kahvaltıyı yaptık. Sabah bir de Yazılıkaya köyünde biraz dolaştık.

P4305538

P4305542

P4305545

P4305547

P4305549 stitch

Yazı ve fotoğraflarla epeyce ayrıntı verilmiş, çok güzel olmuş; emeğinize sağlık!... :smiley:

Cavid Sezen

Teşekkürler Ferhat bey, gözümüz fotoğrafa doydu, artık isyan etmiyoruz :D
O gezide olabilmeyi gerçekten çok isterdim, neyse kısmetse bir gün gideriz.
Emeğinize, elinize sağlık :smiley:

Bülent abi ferhat bey hani derler ya yakış be abi diye gercektende yakışmış ellerinize sağlık

Bölüm2

30 Nisan 2012 saat 10:30'da Yazılıkaya'dan ayrılıyoruz. Hava sıcaklığı 25[font=times new roman, serif]°C[/font]
Öncelikle dün yanından geçtiğimiz Doğanlıkale, Deveboynukale ayrımından ayrıldık. Doğanlıkale'ye ulaştık. [GPS06]. Burası tepenin üzerindeki bir kayalık. Merdivenle kayanın içindeki oyuğa giriliyor. Oradaki Midasın tahtı da oldukça güzeldi.

IMG 5420

IMG 5427

P4305635

P4305617

P4305625

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR