Fren Ile Ilgili Teknik Bir Soru?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan solomonn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,150

solomonn

Yeni Üye
Yer
İzmir
Merhabalar

'73 model ingiliz aracımızda frenler orjinal değil. Servo kısmı anadol, merkez ise tofaş. Aracı ilk aldığımızda ilk çalıştırmadan sonra bir kaç pompadan sonra fren tutmaya başlıyordu, ileride baktırız diyerek önemsemeyip aldık. Ancak uzun yola çıktığımda frenlerin ısındığını fark ettim. Nasıl ayarlamışlar bilmiyorum ama araç stop ettikten sonra bir kaç pompa yapınca ön frenler şişiyor daha sonra fren yapıldığında az gelen basınç ile bile fren tutuyor.

Bu sorun için ustaya gittiğimde fren merkezine bağlı bi arıza olduğunu söyledi, neyse değiştirdik ve frenler hiç tutmamaya başladı. 3. 4. pompadan sonra keskin tutuyordu birden ama tek tek ara ara basınca hiç tutmuyordu. Daha sonra usta fren merkezinden tek boruyla hidrolik çıktığını bunun havasını alamadığını söyledi bunun içinde önlere ayrı ayrı arkaya da tek boru yaptırıp yeni merkezle denedik ancak yine frenler tutmuyordu.
yeni fren merkezi yeni borular ile
eski fren merkezi yeni borular ile
yeni fren merkezi eski borular ile
eski fren merkezi eski borular ile
havasını fren hiç tutmuyor
3 gün boyunca frenleri yapamadı usta ve aracı çıkarıp el freniyle eve geldim.

Sonrasında denediklerim ise
eski veya yeni fren merkezi yada eski veya yeni borular olması fark etmeksizin
sağ ön fren tek başına
sol ön fren tek başına
arka frenler tek başına
arka frenler ve ön frenlerden biri bağlı
iken frenler tutuyor
ön iki freni bağlayıp arkayı bağlamadığımda ise fren tutmuyor

bu sonuçlardan yaptığım çıkarım ön frenlerde iki merkez olduğu için ana merkezin ürettiği basıncın yeterli gelmediği oldu. sonrasında ise
ön frenlerin alt merkezlerini iptal edip denediğimde frenler yarı gücünde tutuyor ikinci pompada ise kızaklıyor

yapılan uydurma işlemde fren pedal tertibatı da değiştiğinden dolayı series 3 normal fren merkezi alıp deneyemiyorum da.
Sanayiden gerçekten sıkıldım ve kendim sorunu çözmek istiyorum.Biliyorum çok uzun oldu ama gerçekten uzun bi süreç oldu benim için de, 15 gündür bu anlattığım işlemleri deniyorum bir sonuca varamadım. Aklıma gelen diğer yöntemleri deneyip maaliyeti artırmadan sizlere danışmak istedim.

Bmc giibi büyük bir fren merkezi ile denemek
defender fren merkezi ile denemek( uyarmı bilmiyorum)
en son çözüm pedal kutusu westinghouse ve fren ana merkezi orjinal yada çıkma alıp denemek.

Yardımlarınızı bekliyorum, eğer bu kadar uzun bi yazıyı opkuduysanız bile çok teşekkür ederim =)

Yazdıklarından anlıyorum ki; usta dan daha ileride konuya yatkın olmalısın.
Usta ve sanayi siteleri konusunda ,yazılacak anlatılacak çok hikayeler vardır,yazıyı okuyunca Ahmet Şerif İzgören aklıma geldi.
Forumda konu hakkında bilgili üyeler var,yorumlarını yazarlar...bu arada merkezi ve fren sisteminin elemanlarını resimlerini yüklersen faydalı olabilir.:smiley:

Aracınızda Anadol sisteminde westinghouse var mı. Varsa vakum yetersiz geliyor ya da siyah bölüm icinde körük lastikte yırtılmış olabilir.

Ayrıca hidrolik işlemin yapıldığı ana merkezde kacak varsa ( geri rezervuara kaçırıyor olabilir) bu ana merkezin tamir takımı vardır değişir. Kabaca musluk contasini andıran Conta ve itecek sistemidir.

Aracınızda westinghouse yoksa vs sistemi değişecekseniz. Chrysler (200luk doc ) eski modellerin kamyonetleri fren merkezi sadece hidrolik sistemidir ve 4 tekere ayrı bağlanır. BMC yi tam hatırlamıyorum o da kullanılabilir.

Cevap icin tesekkurler, westinghouse ve fren merkezim saglam kontrollerini detayli olarak yaptim.
Dun land rover serivisine gittim bu sistemin basincinin yeterli olmayacagini soyledi. Orjinal parcalari takarak, fren pedal kutusu kara fren dedigimiz sadece hidrolik fren takip iscilik ufak tefek malzeme parasi vs ile hakli olarak 800 1000 tl civarinda bi masraf cikardi. Suan icin bu mikktari fazla buldugumdan kendim degistirecegim orjinalleri ile. Bunun icin de fren merkezini kayalarotodan 50 tl ye buldum. Fren pedal kutusu ile debriyaj pedal kutusunun ayni olabilecegini okudum bi kac yerde. Fren merkezi elime ulastiginda debriyaj pedal kutusu ile deneyecegim eger olursa defender debriyaj pedal kutusu da yine kayalarotoda 130tl bu sekilde sorunu cozumlemeyi umuyorum.
Bunlarin disinda fotografini paylastigim sistemin yetersiz gelmesine yorumlariniz nedir?
Yada fren tertibatini westinghouse ile kullanabilmem icin bi oneriniz var midir?
DSC 0373

Belki kontrol edilmiştir saçma gelebilir ama sistemde hava kalmış olabilir mi ?

Şuan benim araçtada fren sıkıntısı var. Frenler normal şekilde çalışıyor fakat bir süre sıkışık trafikte falan kulladığımda frenler boşalıyor.

Normalde fren alt merkezlerinde kava kalmamasi icin fren pabuclari gevsetilip oyle havasi aliniyor diye biliyorum. Isim garanti olsun diye fren merkezlerini iskence ile sikip havasini aldim kalmadigina eminim, hortum da olmadigi icin kutu kutu hidrolik harcadim.
Orjinalinin bozulmamasi gerekiyormus ondan emin oldum bir de :smiley: . Hidrolik direksiyon takilmis, allahtan orjinal parcalarini atmamis yapan adam, onunla ugrasicam daha, ama ders oldu bir daha alirken daha dikkat ederim.
Sizin icin de, frende hava olsa pedal sunger gibi oluyor diye biliyorum, baska bir problem olabilir mi?

Hava alma işlemini ben her tekerde bulunan vanalar ve hortum yardımıyla yapıyorum. Benim sıkıntım fren merkezi yada westinghouse dan kaynaklı diye düşünüyorum. Çünkü uzun yolda yaptım kısa mesafeli kullanımlarda yaptım hiç sıkıntı yoktu. Yoğun trafikte ısınan hidrolik ve merkez contalarından kaynaklı olduğunu düşündüm kendi sıkıntımla ilgili. Hidrolik direksiyon ile ilgili ne gibi bir şikayetiniz var ben dönüşüm yapmayı düşünüyorum ilerde.

Edit: Vaktim olmadığından bi söküp bakamadım aylardır yatıyor araç :(

Resimdeki tertibatin yeterliliği konusunda teknik bir veri olmadan yorum yapamayız.
Ama öncelikle araç normal hidrolik fren ve westinghouse olarak revize edilmiş
Birincisi orijinalde vakum yoksa bir yerden bağlanmış uygulanmış. Burada vakum yeterli olmayınca sistemin performans kaybı olur.
Servisin bahsettigi gibi bu takılı sistemin kapasitesi de yetersiz ise diğer kayıpları tolere etme şansımız olmuyor
Orjinal parçaları bulunuyorsa orjinal toplamalı ya da daha yüksek kapasiteli bir ana merkeze geçiş yapmalı.
Yüksek kapasiteli olduğunu tahmin ettigim ve westinghouse olmayan Doç fren sistemi dün aklıma gelmişti o nedenle önermiştim. Açıkcası uzun zaman oldu böyle şeylerle uğraşmıyorum o nedenle güncel revizyon ve piyasada bulunur mü bulunmaz mı muadil nelerdir bilemiyorum.
Siz zaten durumu iyi analiz edip çözüm yollarını bulmussuniz. Kolay gelsin elinize emeginize saglik

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Emme manifoldundan vakum alıyor ancak uydurma olduğunu sanmıyorum orjinal gözüküyor. Dediğine göre normal fren varmı daha önce. Bu aklıma gelmemişti acaba emme manifoldunu mu değiştirdi yoksa westinghouse lu fren mi vardı? 73 model de olur mu acaba?

Dİreksiyon konusunda ise yine saçma bi dönüşüm yapılmış. starex hidrolik kolları demir lamadan yapılan rot koluna bağlanmış mafsallı şaftı da tamponun dışında yapılmış bi demir korumanın içinde duruyor, direksiyon dişi uymadığı için de tofaş direksiyonu takılmış, neyse ki orjinal parçaları duruyor. Turu çok az şuan tur stoperine değmiyor tekerlekler. Direksiyon kutusunu elimden geldiğince revize etmeye çalıştım bir de boyasını yeniledim. İçindeki yağ kurumuştu. Bi kaç yerden baktığıma göre gres de kullanan var kalın yağda. Ancak parçaya baktığımda yağ deliği var sanırım kalın yağ kullanılıyor. Direksiyon hidrolik pompası araçta mevcut olduğundan ileride hidrolik kutu ve şaft alıp hidrolik direksiyona geçmeyi düşünüyorum ama iyice araştırıp bilgilenmem şart bunlar için. Dağılmış hali ve sonrası ise fotoğraflarda. Yalnız daha önce daha rahat dönüyordu şimdi ise biraz tıkırtılı dönüyor gibi geliyor. Sonsuz dişliyi sıkan kapakları gevşettiğim de ise kısmen rahatlıyor dönüşü. Acaba kaçırdığım bi ayarı var mı yoksa bilyalar görece temiz olduğundan aynılarını taktığım için mi biraz tıkırtılı dönüyor zamanla alışır mı? Sordukça sorasım geliyor herşeyi çok zevkli bi uğraş gerçekten =)

E07aa28b 6ae3 408c ac06 7d819dff9a57

E528f895 1f7b 46ff ba23 86041628b3ef

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri