Freelander'im Seyir Halinde Stop Ediyor,sorun Bulunamıyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ferabenja Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,618

ferabenja

Yeni Üye
Herkese merhabalar. Uzun yıllardır severek takip ettiğim forumunuza nihayet ben de dahil oldum. Hatta daha önce Yavuz Bey'in Discovery'sine talip olmuştum fakat bu işler nasip kısmet işi olduğundan olmadı,güzel bir aracı kaçırmış oldum.

Daha öncesinde Freelander kullanıyordum,sonra sıkıldım,Mercdes B150 aldım fakat geçinemeyince tekrar bir Freelander aldım geçtiğimiz hafta. 2004 model,175.000km 'de diri bir araç. Almadan önce gidip gördük,sürüş yaptık. Hiçbir sıkıntısı yoktu. Zaten çoğunlukla uzun yolda km yapmış bir araç olduğunu belirttiler.Biz de sürüşten gayet memnun kaldık ve onay verdik. Daha sonra aracımızı Beylikdüzünden aldık. Anadolu yakasında Bostancı'ya evimize geldik,yine hiçbir sorun yok. Satan kişi aracın propsaftını çıkartarak aracı 4x2 hale getirmiş.Sanırım bundan dolayı da araç gayet atik. Asfaltta kullandıkları için yazın 4x2 ,kışın 4x4 modunda kullanıyorlarmış. Her neyse.. Ertesi gün dışarı çıktık,hiçbir sorun yok. İşlerimizi hallettik,tam eve dönerken motor arıza ışığı yandı.

İşte sorun tam da burada başladı. Eskiden aşina olduğumuz turbo valf sorunu sanarak servise gittik,fakat turbonun sağlam olduğunu öğrendik. Tabi bu arada araç seyir halinde stop etmeye başladı. Rölantide hiçbir sorun yok. Devir geçişleri iyi,fakat sürüşe geçtiğim anda araç silkelenip duruyor. Land Rover servisinde makineye bağlandı. Sorun olarak yakıt kütük müşürü ve tesisatı olarak bilgisayar gösterdi. Değiştirildi fakat sorun devam etti.Bu sefer motor beyninden olduğu düşünüldü ve ECU değişimine gittik. Fakat bugün o da değişmesine rağmen sorun hala devam ediyor. Servis araştırmaya devam ederken ben de buradan paylaşmak istedim. İyi bilenlerin yardımına gerçekten ihtiyacım var. Neden olabilir? DAha öne böyle bir sorun yaşayan var mıdır? Yarın depo üzerinde yoğunlaşarak başlayacaklar ve sorun çözülene kadar ilerleyecekler. Lütfen siz de fikir verin. İyi akşamlar.

Araç ne dizel mi?dizel ise fren hidrolik deposu alt tarafında yakıt devresi üzerinde bir basınç muşürü var onu deneyin genelde arıza berlirtmeden o muşür sebep olabiliyor

Bu araci hic tanimiyorum
Bence yakitla ilgili
Ne Typ yakit pompasi.commonrail-pumpedüse mekanik elektronik hangi ,vibrasyondan yakit yeterli gelmiyor
Yada enjektörlerden kaciriyor ,bir yerden hava aliyor olmali
Sadece tahmin
Katalysator dolmus tikanmis olabilir

Gesendet von iPad mit Tapatalk

Son düzenleme:

Bu araci hic tanimiyorum
Bence yakitla ilgili
Ne Typ yakit pompasi.commonrail-pumpedüse mekanik elektronik hangi ,vibrasyondan yakit yeterli gelmiyor
Yada enjektörlerden kaciriyor ,bir yerden hava aliyor olmali
Sadece tahmin
Katalysator dolmus tikanmis olabilir

Hepsi kontrol ediliyor. Fikir verdiginiz icin tesekkur ederim,iletecegim. Sonuclandiginda mutlaka yazacagim.

Motor silkelenip stop ederken egzozdan siyah duman cikiyor mu?
Oyleyse motoru birseyler sıkıstırıyordur.
Degilse araclarda hata aninda otomatik stop olmadigi icin yakit ile ilgili sorun olmali ama servisin hata kodunu almasi lazim. Acaba dogru servistemisiniz? ECU oyle kolay degismez de ondan soruyorum. ECU sonucta yazilim isi. Fiziksel hata olsa hic calistirmaz.

Son düzenleme:

Hocam Birsey Daha
4x4 ten 4x2 alindigi icin arac hata vericek Beyin den
Dedigim gibi tanimiyorum Bu araci
DPF Katalysator filtre dolmus tikanmis ta olabilir
Porsche veya VW olsa yardimci olabilirdim

Hocam Birsey Daha
4x4 ten 4x2 alindigi icin arac hata vericek Beyin den
Dedigim gibi tanimiyorum Bu araci
DPF Katalysator filtre dolmus tikanmis ta olabilir
Porsche veya VW olsa yardimci olabilirdim

Cok sagolun. Yine de yardimci oldunuz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4x4 veya 4x2 ile alakası olmaması gerek IRD kırdığımdan beri takriben 3 aydır ben de kardan olmadan geziyorum ,öyle stop edecek bir hata çıkmaz ,hata olsa yürüyen aksamda çıkar en fazla diye düşünüyorum,garip olan stop edip hata kodu olmaması ,aklıma gelen cihaz bağlı canlı kontrol edilmesi gerekir ,stop anında yakıtla ilgili sıkıntı var mı diye .

Tekrardan merhabalar. Detayli arastirma sonucunda sorun bulundu. Enjektor geri donus sisteminde sikinti varmis. Bu sistemdeki enstrumanlardan herhangi birini degistirmek yeterli gelmediginden hepsi degistirilmis ve sorun cozulmus. Su an herhangi bir sikintimiz yok. Fakat yeni sorunlara merhaba dedik. Biri araci geri vitese takmama ragmen geri gitmemesi; ki internet uzerinden bakinca bir kac cozumu var,bir de servisin geri vites tasini degistirme onerisi. Ikinci problem de TC ve HDC lambalarinin yanmasi sonucu gidip araci makineye baglattik. ABS sensorunun degismesi gerekiyormus. Bakalim. Umarim son bulur sorunlarimiz.

Tekrardan merhabalar. Detayli arastirma sonucunda sorun bulundu. Enjektor geri donus sisteminde sikinti varmis. Bu sistemdeki enstrumanlardan herhangi birini degistirmek yeterli gelmediginden hepsi degistirilmis ve sorun cozulmus. Su an herhangi bir sikintimiz yok. Fakat yeni sorunlara merhaba dedik. Biri araci geri vitese takmama ragmen geri gitmemesi; ki internet uzerinden bakinca bir kac cozumu var,bir de servisin geri vites tasini degistirme onerisi. Ikinci problem de TC ve HDC lambalarinin yanmasi sonucu gidip araci makineye baglattik. ABS sensorunun degismesi gerekiyormus. Bakalim. Umarim son bulur sorunlarimiz.

Frl 2 de dönüş hattında 10 bar olmazsa oluyor bu sorun am frl 1 olduğunu bilmiyordum,TC ve HDC için evet abs sensöründen de yapar şanzıman selenoidin den de olur ,stop etme için geçmiş olsun

arkadaşlar 2000 model frender var bugün gider ken bir sirkeledi sanki gazdan ayağını cekermişsin gibi sonra az daha ilerledim araba birden istop etti şuan ne olduğuyla hiç bir fikrim yok bilgisi olan varmı yardımcı olur sanız sevinirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri