Freelander Viskoz Kaplin Arızası(önemli)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan srd5330 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,285
Ynt: Freelander Viskoz Kaplin Arızası(önemli)

Bu bir sorun değil. Motor yağınızın nasıl ömrü varsa triger kayışının,antifrizin ve arabanın bile bir ömrü varsa viskoz un ömrü de 80.000 km. Sorun pahalı olması. 2007 ye kadar aynı kaplinler kullanılıyor diye biliyorum. Daha sonraki modeller hakkında bilgim yok.

Etiketler

elimde vizkos kaplin yağı mevcuttur ihtiyacı olan arkadaşlar arasın 05352685804

Tam anlaamadıgım şu ben arızalı oldugunu nerden anlarım. tam sağ sol yaptıgımda kasılma oluyor ama arkayı sürütecek kadar değil örneğin şöyle diyim az eğimde tam sag yaparak dönemiyorum az ilerleyip tıkanıyor arac. yürür aksamında tek sıkıntım vites geçişlerinde vurma yapıyor bir türlü bulamadık nedenini .özellikle agır kullanıyorum aracı fakat neden böyle yardımcı olurmusunuz lütfen

Arkadaşlar defalarca yazdım yine yazayım. Araç hafif eğimli
yolda boşa alınır direksiyon tam sağ veya sola kırılır. Eğer boşta iken eğimin yardımıyla dönüşü yapabiliyorsa vizkoz' iyi durumda, kasılıp kalıyorsa, akmıyorsa vizkoz değişim zamanı gelmiş demektir. Bir diğer yöntem arka tekerlerden biri kiriko ile havaya kaldırılır, diğer 3 teker yere basmalıdır. El freni boşta, araç viteste olmak kaydı ile havadaki teker döndürülmeye çalışılmalıdır. Jant kollarından birinin üzerine basarak teker dönmeye zorlanmalıdır. Eğer teker milim milim de olsa dönüyor ise sorun yok. Hiç dönmüyor ise viskoz kaplin ölmüş demektir. Link'ini veriyorum izleyiniz.

Bu gün tahsin beyin kaplinini de yenileyip gönderdik. Çok şükür iki yıldır yaptığımız kaplinlerden hiç şikayet gelmedi. Tahsin bey'e 4x4 keyifli sürüşler diliyorum. 05052327789

Selamün aleyküm bende daha yeni 2001 otomatik freelander aldım hiç sorunu yoktu bugün direksiyonu tam tur döndürdugumde araç kasmaya ve ayağımı frenden bıraktığımda gitmemeye başladı. Sonra düzeltip yola çıkınca vites geçişlerinde aşırı derecede vurma yaptı, kontrollü iniş sistemi idi sanırım adı ekranda o ışık yandı ve 5. Vitese geçmedi. Durup stop ettim bi dakika kadar bekleyip tekrar yola çıktım geçişlerde filan hiçbir sorun olmadı o ışıkta yanmadı. Ama şimdi her keskin dönüşümde o vuruntuyu yapmaya başlıyor düz gidersem sıkıntı olmuyor. Şimdi sanziman bozuldu mu bilmiyorum. Safti cikartirsam sorun tamamen biter mi?

Selamlar. İyi bayramlar. Aracım, 2004 Freelander 2.0 TD4. İki kez kontrollü iniş desteği arızası lambası yandı. Daha sonra kendiliğinden söndü. Arıza lambası yandığında şanzıman D konumunda çalışmadı, ancak 4 konumunda çalışabildi. Şimdi şanzımanda hafif bir vuruntu başladı. (özellikle 1. vites geçişlerinde.)
Şaftta da ötme başlamıştı. Artı şeklinde bir parça değişti ötme sesi kesildi.
Bütün bu olanlar şafttan mı yoksa sizin anlattığınız gibi viskoz kaplinden mi, yoksa şanzımandan mı kaynaklanıyor bilemedim. Bunu anlamanın bir yolu var mıdır? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Usta, şaftın ön kolunun orta vadede değişmesi gerektiğini ama şimdilik idare ettiğini söylemişti, o yüzden ön şaftı değiştirmedik. Bir ay kadar önce ise, eğimli yolda boşa alıp viskoz kaplin testini yapmıştım, aracın dönüşlerinde bir sorun göremedim ama şafttan sonra tekrar denemedim. Gerçi son bir haftadır virajlarda ve dönüşlerde arka alt taraftan gıcırdama türü garip bir ses de gelmeye başladı. Bununla alakalı mıdır bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa çok sevinirim.

Kaplin tamamen boşalınca almanyadan Wacker ak 100.000 vizkoz sipariş ediyoruz. 150 TL civarı.Viskoz gelince kaplini resimdeki gibi bir kutuya hafif çapraz olacak şekilde koyup tiner bastığımız hortumu dolum ağzına (altta kalan dolum ağzına) yerleştiriyoruz bir pet şişeye yeni viskoz u doldurup serum gibi yüksek bir yere asıyoruz. Sabırla dolmasını bekliyoruz. Üstte kalan dolum ağzından taşınca daha önceden diş çektirdiğimiz dolum ağızlarına 6 mm alyen cıvataları teflon sararak tapa gibi monte ediyoruz. Böylece tamirat bitiyor. 70.000 KM daha 4*4 keyfini sürüyoruz........
HAYDİ BAKALIM LR DOSTLARI ''HADIM EDİLMİŞ'' FREELANDER KALMASIN!!!!!!!!!!!

Ben uğraşamam diyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Kaplin tamamen boşalınca almanyadan Wacker ak 100.000 vizkoz sipariş ediyoruz. 150 TL civarı.Viskoz gelince kaplini resimdeki gibi bir kutuya hafif çapraz olacak şekilde koyup tiner bastığımız hortumu dolum ağzına (altta kalan dolum ağzına) yerleştiriyoruz bir pet şişeye yeni viskoz u doldurup serum gibi yüksek bir yere asıyoruz. Sabırla dolmasını bekliyoruz. Üstte kalan dolum ağzından taşınca daha önceden diş çektirdiğimiz dolum ağızlarına 6 mm alyen cıvataları teflon sararak tapa gibi monte ediyoruz. Böylece tamirat bitiyor. 70.000 KM daha 4*4 keyfini sürüyoruz........

Merhaba verdiğiniz bilgi için teşekkürler

Powered by Wikiloc
. 150 TL civarı.Viskoz gelince kaplini resimdeki gibi bir kutuya hafif çapraz olacak şekilde koyup tiner bastığımız hortumu dolum ağzına (altta kalan dolum ağzına) yerleştiriyoruz bir pet şişeye yeni viskoz u doldurup serum gibi yüksek bir yere asıyoruz. Sabırla dolmasını bekliyoruz. Üstte kalan dolum ağzından taşınca daha önceden diş çektirdiğimiz dolum ağızlarına 6 mm alyen cıvataları teflon sararak tapa gibi monte ediyoruz. Böylece tamirat bitiyor. 70.000 KM daha 4*4 keyfini sürüyoruz........

Mer

Merhaba verdiğiniz bilgi için teşekkürler sipariş ettiğiniz kaplin sıvısının özellikleri orjinalle aynımı yoksa orjinalmi birde bu sıvıdan elinizde varmı yardımcı olursaniz sevinirim.

Merhaba verdiğiniz bilgi için teşekkürler sipariş ettiğiniz kaplin sıvısının özellikleri orjinalle aynımı yoksa orjinalmi birde bu sıvıdan elinizde varmı yardımcı olursaniz sevinirim.

ak 100000 orjinal sıvı. lakin getirtmesi zor. Bende vizkoz yağı var diyenlere itibar etmeyin çünkü ben ilk siparişimi böyle vermiştim. Bir viskoz yağı geldi ama olması gereken yağ değildi. Bu yağların vizkozite değerlerinin yanında termik özelliğinin olması gerekiyor. Yoksa işe yaramaz. İlk zorlamada yanar. Bende iki dolumluk yağ kaldı. yenisini getirtmeyi düşünmüyorum. Çok meşakkatli bir iş. Artık uğraşmak istemiyorum deymiyor. o yağı da dolum yaptırmak isiyen olursa diye bekletiyorum.

Bu vesile ile bana araçlarındaki arızalarla ilgili soru soran arkadaşlara cevap olarak belirteyim ki ben oto tamircisi değilim. Mekanik teknikerim. Freelander kullanıcısıyım. Kaplinin aracınızda açacağı arızaları yazdım ama freelander in tüm arızaları hakkında bilgi sahibi değilim. Sürekli telefonla arayıp kaplin harici konuları bana soran forumdaşlara duyrulur. Kendi başıma gelen arızaları ve çözüm şeklimi yazdım. Yararlanmanız dileğiyle....

merhaba maalesef benim frelandeer 2000 model 1.8 devamlı titriyor ama şaftı söktüğümüzde titreme yok acaba viskoz kaplin arızasımı var eger var ise sizin tamir ettiğiniz gibi yapacak zamanım yok bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz teşekkürler...

merhaba maalesef benim frelandeer 2000 model 1.8 devamlı titriyor ama şaftı söktüğümüzde titreme yok acaba viskoz kaplin arızasımı var eger var ise sizin tamir ettiğiniz gibi yapacak zamanım yok bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz teşekkürler...
hakan bey freelanderin adını kötüye çıkaran bu kaplin zaten. zamanında yenilemesi yapılmadığı için arabalar mahvoluyor. Titremeyi şaft veya kaplindeki balans bozukluğundan veya şaft askı bilyalarındaki arızadan da yapabilir. bilyalar arızalı ise ciddi bir uğultu duymanız gerek. Viskoz arızasının tespiti kolaydır. yukarıda youtube linkini verdim. izleyiniz.tamircinize de izletin.bir tamirciden arızalı olduğunu teyit ettirirseniz kargo ile bana gönderin birkaç gün içerisinde kaplini yenileyip size göndereyim. iki yıl tarafımdan garantilidir. Becerebilirsem dört sene önce kaplinini yenilediğin freelanderin karda yeni çekilmiş videosunun linkini atayım da 4x4 freelanderin ne kadar keyifli bir araç olduğunu herkez görsüm. Ayrıca yalovadayım telefonum 05052327789
freelander karda

Son düzenleme:

ak 100000 orjinal sıvı. lakin getirtmesi zor. Bende vizkoz yağı var diyenlere itibar etmeyin çünkü ben ilk siparişimi böyle vermiştim. Bir viskoz yağı geldi ama olması gereken yağ değildi. Bu yağların vizkozite değerlerinin yanında termik özelliğinin olması gerekiyor. Yoksa işe yaramaz. İlk zorlamada yanar. Bende iki dolumluk yağ kaldı. yenisini getirtmeyi düşünmüyorum. Çok meşakkatli bir iş. Artık uğraşmak istemiyorum deymiyor. o yağı da dolum yaptırmak isiyen olursa diye bekletiyorum.

Bu vesile ile bana araçlarındaki arızalarla ilgili soru soran arkadaşlara cevap olarak belirteyim ki ben oto tamircisi değilim. Mekanik teknikerim. Freelander kullanıcısıyım. Kaplinin aracınızda açacağı arızaları yazdım ama freelander in tüm arızaları hakkında bilgi sahibi değilim. Sürekli telefonla arayıp kaplin harici konuları bana soran forumdaşlara duyrulur. Kendi başıma gelen arızaları ve çözüm şeklimi yazdım. Yararlanmanız dileğiyle....
merhabalar...sanırım benim aracında kaplin yağı değişmesi gerekiyor..elinizde hala bu yağdan varmı? bir kapline ne kadar gr veya lt yağ gidiyor..

merhabalar...sanırım benim aracında kaplin yağı değişmesi gerekiyor..elinizde hala bu yağdan varmı? bir kapline ne kadar gr veya lt yağ gidiyor..
Elimde az bir miktar yağ var ama getirmesi zor olduğu için kendi yaptığım yenilemeler için tutuyorum. Kaplin tamamen dolana kadar dolduracaksınız. miktarını ölçmedim yarım litre civarında kabaca.

Selam,ben Nihat Tuncel.2001 e kadar olan freelander da viscos caplin sorunu var diyorsunuz benim aracım 2003 model td4 burdada viscos caplin var sistem aynı değilmi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.