Freelander Off-Road İçin Hiç mi Uygun Değil?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan totipotent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,376

totipotent

Kamp I
Yer
Babaeski
Arkadaşlar, gönüle söz geçmiyor. Hem offroad yapayım hem de konforumdan vazgeçmeyeyim, tamircilerde sürünmeyeyim, hem de çok param yok diyenler için freelander bir seçenek olabilir mi? Hiç bahsedildiğini görmedim forum da o kadar mı sadece asfalt arabası, modifikasyona hiç gelmez mi? ya da ne bileyim arazi aracı mı saymıyorsunuz, yada çok mu sorunlu? Motor gücü mü sizce çok yetersiz? Bir bilen varsa aydınlatırsanız sevinirim.
Erdoğan

Etiketler
Ynt: Freelander Off-Road İçin Hiç mi Uygun Değil?

Selamlar,
1) izin verirseniz önce konu başlığınıza" cevap vermek istiyorum.. "hiç mi uygun değil?"
>> Cevap veriyorum: Çok olmuştur ki, birbirmizi ne kadar başarılı bir geçiş yaptığımız konusunda tebrik ederken bir Renault 12 veya bir Tofaş kuşu yada bir Hyundai görmeyelim.. Yani "hiç uygun değil" diyemez kimse ;-)))

2) Gönüle söz geçmiyor..
>> Cevap veriyorum: Çok iyi anlıyorum.. Zaten gönlüne söz "geçirebilenler", çoktan Land Rover markasında "geçmişlerdir"

3) konforumdan vazgeçmeyeyim..
>> Cevap veriyorum: Haklısınız, allah için konforludur

4) işin para kısmını valla bilemeyeceğim.. ama sonuçta bir Land Rover.. parçası ucuz değildir herhalde
5) Freelander modifikasyonu piyasada/dostlar arasında çok gördüğümüz bir durum değil ama kesinlikle eminim ki, modify oluyordur
6) Motor gücünün yetersiz olduğunu hiç sanmıyorum...

sonuç, eğer çok beğendiyseniz, alın gitsin.. Şu ölümlü dünyada gönlünüzden geçenleri yapamayacak olduktan sonra.. gerisi boş... bence tabii, reha

One life, live it ;) Eğer çok sevdiyseniz ne söylesek boş.

Ancak ben şu tamircilerde sürünmeyeyim kısmına takıldım. Hangi Land Rover servisine sorarsanız sorun ki zamanında ben çok sordum; en sorunlu Land Rover sorusunun cevabı hep Freelander olacaktır; hiç sorun yaşamadığını iddia eden bir kaç kişi var ama Freelanderzede diye bir deyimde var... Hem offroad yapayım hem de konforumdan vazgeçmeyeyim; bu kelimenin LR.da ki karşılığı Discovery.dir bence...

Bence Freelander i istemenizden anladığım ,Disco alacaksanız size Discovery II TD5 yakışır, hem eski değil hemde hiç modifiye etmeden çoğunu cebinden çıkarır. Masraflarında Freelanderden çok değildir. Üstelikte daha sorunsuzdur.

Selamlar

Selam yıllardır bedne defender kullanıyorum ama gönlumde yatan Discovery TD5
Freelander tavsiye etmem. Yunus

Off-road kavramı altında ne yapmak istiyorsunuz?
Sorusunun cevabı önemli bence...

Kendi aracımın, kamp ve uzun yolculuk gerektiren gezilerde konforlu olmasını, çok eşya taşımasını, sessiz olmasını ve teknolojik güvenlik unsurlarını barındırmasını isterim.

Çok fonksiyonlu olması ve gerektiğinde şık bir arazi aracı, gerektiğinde ormanda maceradan maceraya koşabilmesini tercih ederim.
Gündelik yaşantımda ortalama bir yakıt tüketimi sunmasını ister, genelde de kolayca parçası bulunup, kolay kolay ağır bir masraf çıkarmamasını tercih ederim.

Güvenli ve kemikli yapısı ise, beni ve sevdiklerimi koruyacak bir kabin sunmasını mutlaka isterim.
Yaşam tarzımı yansıtan ufak detayları barındırması, herkesçe bilinen ve kabul edilen karizmatik bir markanın amblemi üstünde olsun isterim.
Bir hobi ve sosyal çevre sunabilmesini, mümkünse bunun uluslararası mahiyette, düzeyli ve keyfili olmasını tercih ederim.

Ağır arazi araçlarının yapabileceği bazı parkurları yapamasa bile %80-%85 oranında ortamlara abilerini takip edebilmesini isterim.

Mutlaka sigorta yapılabilmesini tercih ederim.

ileride yaşı büyüsede evin bir kenarında isviçre çakısı gibi durmasını, otomatik olma özelliği ile ileride "Hamınım arabası" görevini başarıyla yerine getirebilmesini isterim.

10 sene sonra bile pılıyı pırtıyı içine koyup bir overland maceraya gideceğimi söylersem, hemen heyecanlanmasını isterim.

Yani beklentiler çok. Ürünler çok çeşitli....
Ben bu beklentilere cevap veren araca sahip olduğumu düşünüyorum. Keşke sıfırı yapılmaya devam etse diye de sonlandırıyorum.

Sayın Skarabacak,
HAkikaten hislerime tercüman olmuşsunuz. Ne diyeyim bu kadar güsel anlatılamazdı herhalde. İş eninde sonunda para meselesine geliyor. Gönlümüzde yatan aslan ve bu aslanla neler yapmak istediğimizi açıkça ortaya koyabildiğimize göre sonuçta ona ulaşmak için gerekli bedeli ödemekten başka yapılması gereken birşey yok. Gayet basit. basit de... bu bedel meselesi canımı sıkıyor. Ne zaman sahibim.com da yada sitemizin ilan panosunda bir gezsem, bi tanesini gözüme kestiriyorum... Hah tamam işte bu benim arabam olabilir diye.. sonra bir bakıyorum biraz daha yenisi, dirisi, güzeli veee tabii ki de pahalısı ortaya çıkıyor. Tabi bi yerde dur demek lazım. Sonu yok biliyorum Ama dedim ya gönül bu söz geçmiyor. Yorumları ile beni aydınlatan arkadaşlarımın hepsine bol bol teşekkürler... Reha Bey'in de dediği gibi şu ölümlü dünyada... umarım bi gün konvoy oluruz...
Erdoğan

Kafanızdaki aracı hedefleyerek ona ulaşmak için bir eylem planı geliştirmek çok etkin bir çözümdür.
Discovery II sahibi olmak için erken ise, bir 300TDI Discovery I ile başlayabilirsiniz. 3 aşağı 5 yukarı benzer platformlardır.
Daha sonra maddi imkanlar veya bilgi beceri seviyesi yükseldikçe daha kolay bir biçimde karar verebilirsiniz.

Tabi ki gezilere gelmek, gözlemlemek, araştırmak doğruyu bulmak için en önemli etmenler...
Seçiminiz bir Jeep, Bir Toyota, Bir Lada, Bir Defender veya bir Suzuki ile neticelenecektir.

Bence en iyi başlangıç aracı Suzuki Vitara'dır.

Hedef belli aslında şimdiden... sadece teorikte de olsa kendimi bir LR Discovery Td5 sahibi olarak hayal ediyorum. Gerçekler ise sarsıcı :( Maddi bir beklenti içinde idim maalesef şimdilik ertelendi. Şu halde en uygun çözüm sizinde tahmin ettiğiniz gibi ya LAda olacak ya da Vitara. Hatayda yaşadığım göz önüne alınacak olursa (klimasız yaz geçirmek bir kabus olur) galiba vitara olacak...başlangıç için...umutlar tabii ki tükenmiyor.

Hatay için Vitara uygundur. O bölgede bu araçların parçaları kolaylıkla bulunabiliyor ;-)
Suriye ile karşılıklı sürekli alış veriş olabiliyor diye biliyorum.

Evet vitara.. diye düşünecek olursak 8-26K aralığında araçlar gördüm. Siz hangi model ve yıl tavsiye edersiniz?

Vitaralar konusunda uzman arkadaşlarımız bulunuyor sitede, yardımcı olacaklardır.
Biz bir 1994 model 5K otomatik kullanıyoruz. Sorunsuz ve yalın bir araç...

İş görür...

Hatay'da LR parcaları zor bulunuyor hatta ıyı bır bılene bıle zor rastlanabılır.bunlar ıcın adanaya gıtmek gerekır kı ne kadar dayanabılırsınız buna bılmıyorum,LRTD5'in dediği dogru ımkanınız varsa surıye ıyı bır alternatıf.bence suzukı daha uygun olabılır gerek parca gerekse ustalardan yana olsun sıkıntı cekmezsınız pek.fakat ıster land olsun ıster suzukı surıyeden parcaları getırtebılırsınız olmadı atlayın halep şam taksılerıne gıtgel 40 ytl de hem ıstedıgınız parcaları alın gelin :smiley:

Yaşar Hocam
Oraya gelince sizi de arayacaktım. Forumu takip ettiniz sanırım. Zaten sizinle de konuşmuştuk vitarayı ama maddi bir ihtimal vardı ki beni bir süreliğine heveslendirdi. Sonra da yattı maalesef:( şimdilik diye umuyorum
Bizim oralarda sizce kaça iyi bir vitara buluruz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri