Fransa_provence 2015 Lavanta Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,132

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Bugün gezimizi yarıladık. Gezi notlarını genellikle gezi sırasında yazardım ama bu defa sıcaklar bütün planlarımı altüst etti. Onun için gezinin ortasında başlayabiliyorum. Gezimizin amacı olan lavantayı ilk defa bütün güzelliği ile ilk önce „ Abtei Notre-Dame de Senanque“ kilisesinde gördük. Karavanı parkettiğimiz yerden kilisenin görünüşü:

SAM 7733 001

2

5

SAM 7862

Ekli dosyalar

• SAM_7719.JPG
    SAM_7719.JPG
    274.1 KB · Görüntüleme: 404

Etiketler
Ynt: Fransa_provence 2015 Lavanta Gezimiz

Lavanta tarlasında gecelemek sadece bir karavancı veya kampcının yapacağı bir aktivite başkaları hayal bile edemez herhalde.

Hüseyin abi keyifli geziler diliyorum.Biz Drome vadisine gelinceye kadar lavanta mevsimi geçecek gibi duruyor.Tekrar selamlar...

Hüseyin Bey;
Sağlıklı ve keyifli bir gezi olması dileklerimizle çok çok selamlar.

şado' Alıntı:
Lavanta tarlasında gecelemek sadece bir karavancı veya kampcının yapacağı bir aktivite başkaları hayal bile edemez herhalde.
Şadan Bey haklısınız. Karavanlarımız bize paha biçilmez olanaklar sağlıyorlar.

mustafayetim' Alıntı:
Hüseyin abi keyifli geziler diliyorum.Biz Drome vadisine gelinceye kadar lavanta mevsimi geçecek gibi duruyor.Tekrar selamlar...
Sevgil Mustafa, Lavanta zamanı 15 Ağustosa kadar sürüyor. Temmuz sonlarında ve ağustos içinde bir çok şehirde lavanta hasat şenlikleri yapılıyor. Inşallah bunlara da rastlarsınız. Iyi hazırlıklar ve selamlar.

Tifa' Alıntı:
Hüseyin Bey;
Sağlıklı ve keyifli bir gezi olması dileklerimizle çok çok selamlar.
Fatih Bey güzel dilekleriniz için çok teşekkürler ve selamlar.

Sevgili Hüseyin, lavanta tarlalarında arılardan ne haber ? En kötüsü lavanta balı almışsınızdır umarım ?

Bizler Yunanistan'a girmek için Çipras'ın poker oyununu bitirmesini bekliyoruz. Yoksa asayiş berkemal.
Sonya'ya ve sana bol selamlarımızla.

Not.
Eylül sonu için füme balıklarımız hazır mı ?

Gezinin ilk yarısının kısa bir özeti:

2 Temmuz akşam saatlerinde Fransa‘ nın Annecy şehrine Isviçre üzerinden geldik. Isviçre‘ de otoban ücreti 40 €, yıllık. Cenevre- Annecy arası 26 kilometre. Kısa yolu otobanda gitmeye karar verdim. Otoban çıkışında 26 kilometre için 11,60 € ücret iyi bir süpriz oldu. Havalar sıcak olduğu için Annecy‘ de göl kıyıları çok kalabalıktı. Karavanpark dolu olduğu için, sakin bir park yerinde geceledik.

3 Temmuz sabahı otobana girmeden yola devam ettik. Valence şehrinde bir internet hazır kartı alarak gezi rotamızın çıkış noktası olan Crest şehrine geldik. Crest şehrindeki karavanparkta gölgeli bir yer bulmak bizi sevindirdi.

SAM 7635

SAM 7646

SAM 7643

SAM 7647

Ekli dosyalar

• SAM_7634.JPG
    SAM_7634.JPG
    212.3 KB · Görüntüleme: 385

5 Temmuzda rota bizi yine dağlık bölgelere götürünce Nyons şehrinde rotaya devam etmemeye karar verdik. Gittiğimiz karavanparkın girişindeki otomatla uğraşmamak için yakındaki (10 km) ücretsiz ve gölgeli bir karavanparka gittik.

SAM 7660

SAM 7762

SAM 7758

Ekli dosyalar

• SAM_7696.JPG
    SAM_7696.JPG
    351 KB · Görüntüleme: 372

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Sevgili Hüseyin, lavanta tarlalarında arılardan ne haber ? En kötüsü lavanta balı almışsınızdır umarım ?

Bizler Yunanistan'a girmek için Çipras'ın poker oyununu bitirmesini bekliyoruz. Yoksa asayiş berkemal.
Sonya'ya ve sana bol selamlarımızla.

Not.
Eylül sonu için füme balıklarımız hazır mı ?

Sevgili Mesut, Yunanistan konusunda dananın kuyruğu Pazar günü kopacağa benzer. Her ihtimalde kampinglerin güvenceli olacağını düşüyorum.
Sonja nın ilk işi lavanta balı satın almak oldu. Lavantalara yaklaşırken bir kaç metreden bal arılarının vızıltıları duyuluyor.

Evimizin önünden geçen Wertach nehrinde geziye çıkmadan çok güzel balıklar tuttum. Eylül sonunda balıklar oltaya gelmezse yakınımızdaki balık üreticisinde çok güzel alabalıklar var. Herşey garantide.
Ikimizden de Barbara‘ ya ve sana candan selamlar.

Dün geceyi Digne les Bains şehrinde kampingte geçirdik (18,90€ elektriksiz). Şehri dolaşırken gördüğümüz küçük bir Türk marketten biraz alışveriş yaptık.
Bu sabah Valensole şehrine geldik. Valensole ve çevresi Lavantasıyla meşhur. Lavantalar belirli bir yükseklikte ve çorak yerlerde yetişiyor. Başka bitkilerin pek sevmediği yerleri seviyorlar. Aşağıdaki resimde, lavanatanın sevdiği taşlı toprağı görüyoruz.

SAM 7924

SAM 7937

Ekli dosyalar

• SAM_7929.JPG
    SAM_7929.JPG
    251.9 KB · Görüntüleme: 368

Üç gündür, Sonja‘ nın deyimiyle „ Çukurovalıyı Provence güneşi çarptı“. Bugün vaziyeti biraz toparladım.
Lavanta karavanparkta iki gün kaldık. Iki günden fazla kalınmıyor. Buradan kimse kolay kolay kendi isteğiyle gitmez sanıyorum. Çok güzel lavanta kokusu, güneşin duruşuna göre değişen renkler, bütünüyle göze çok güzel gelen bu bitkilerin yanında 48 saat geçirdik. Çok samimi insanlarla tanıştık. Karavancılar birbirlerine çabuk ısınıyorlar.

SAM 8009

Ekli dosyalar

• SAM_7941.JPG
    SAM_7941.JPG
    155 KB · Görüntüleme: 406

"Dönüş yolculuğu" mu ? :eek:
Sadece lavantaları "bi koklamak" için mi güneye indiniz ?

Eh sanırım hakkıyla gezmek için, artık emekli olmayı düşünme zamanınız geldi galiba Hüseyin ? :D

EvliyaCelebi2' Alıntı:
"Dönüş yolculuğu" mu ? :eek:
Sadece lavantaları "bi koklamak" için mi güneye indiniz ?

Eh sanırım hakkıyla gezmek için, artık emekli olmayı düşünme zamanınız geldi galiba Hüseyin ? :D

Mesut, "bi koklamamız" 48 saat sürdü. :D Her lavanta tarlasında durup kokladığımız da ayrı. Geziden beklentimizin çok üzerinde güzel hatıralarla dönüyoruz. Önemli noktalar için koordinatları ile beraber bir PDF dosya hazırlıyacağım. Lavanta gezisi yapmak isteyenler için toplu bilgi olur.
Geziyi iki hafta planlamıştık. Bu durumda Cuma veya Cumartesi evde olacağız. Ikinci gezimiz 6 Ağustosta başlayacak ve 3 hafta sürecek. Bremen şehri ile Hollanda arasındaki Atlantik kıyıları var planda.
Ailecek selamlar, iyi geziler.

Dönüş yolculuğunda daha önce bir gece kaldığımız Digne les-bains şehrinden geçerken ilk gelişimizde gezemediğimiz bir müzeyi gezdik. Alexandra David Neel, daha 18 yaşını doldurmadan bir genç kız olarak tek başına dünyayı gezmeye başlamış. Tibet‘ te uzun süre yaşamış. Müzeyi tavsiye ederim.
http://alexandra-david-neel.com/

Digne les-bains‘ den ayrıldıktan sonra yol üzerinde karavanpark aramaya başladık. Maijai şehrinde bir karavanpark levhası gördük. Küçük bir nehir kenarında karavanpark olarak kalınabilecek bir otopark. Nehirin karşı tarafından geçen otobanın sesi bazen duyulsada gece çok rahat uyuduk. Karavan ünitesi var (elektrik hariç) ve ücretsiz. Şehirde biraz dolaştık ama görülmesi gereken bir yer değil. Ilginç olan, şehrin belediyesi karavanparkı, Digne les bains şehrindeki karavan klübünün desteği ile yapmış.
https://goo.gl/A9FJ12

Sabah kahvaltısından sonra yolumuza Grenoble istikametinde devam ettik. Grenoble şehri cevizleri ile tanınıyor. Şehre 36 km kala navgasyona kamping sordum. 3,5km mesafede bir kamping gösterdi. Hemen gittik. Kamping municipal (Municipal =belediye ye ait) fiyatları iyiydi. Basit ama tertemiz bu kampingte (12 €) iki gece kaldık. Kampingin yanındaki yüzme havuzunu kampingtekiler ücretsiz kullanabiliyor ve ayrıca wifi var. Kısa bir dinlenme için iyi bir yer.
Koordinatları: 44.916027, 5.628474
Internet sayfası: http://www.camping-portes-du-trieves.com/fr/tarifs

Bir yerde iki gün kalmanın bir faydası da komşularla ilişki kurabilme ve çevreyi tanıyabilme olanakları sağlaması. Kampingin bulunduğu şehri gezerken dikkatimizi çeken bu çevrenin de Fransa‘ daki ekonomik sorunlardan etkilendiğini binalardan anlamak mümkündü. Bir çok Fransız için evlerinin dış görünüşü önemli değildir ama, bu gezimizde bir çok şehirde gördüğümüz manzara ekonomik krizin sonuçlarıydı diyebilirim.
Ayrıca dün kampingte şahit olduğum bir durumdan kısaca bahsetmek istiyorum. Yanımızdaki iki çocuklu Fransız ailesi çekme karavanlarının çadırını söktüler. Türkiye` de oldukça az rastlanan bu çadırlar Avrupa‘ da hemen her karavanın önünde vardır ve en az karavan kadarda büyüktürler. Sağlam oldukları için kurması ve sökmesi uzun sürer.
Dün komşumuz Fransız baba çadırın bir fırça ile tozunu aldı. Sonra bir bezle çadırın her tarafını sildi. Çadırına değer verenler için bu normal. Benim dikkatimi çeken, bütün bu işleri yaparken hep çucuklarıyla beraber yapması (kız 7 yaşlarında, oğlan 5 yaşlarında tahmin ediyorum). Önce beraberce çadırı sildiler. Sonra her parçayı sökerek katladılar. Bazı parçaların katlama işi bir kaç defa tekrarlandı. Çadır orijinal halinde nasıl katlandıysa öyle yaptılar ve kılıflarına koydular. Herhalde eğitim böyle bir şey olsa gerek.

Bu sabah yine kahvaltıdan sonra, yola çıkmadan önce, her zamanki gibi karavanın ihtiyaçları giderildi. Karavanlarında atıkları depoda biriktirenlerin kampinglere yerleşmeden atık boşaltma yerlerine bir göz atmalarını tavsiye ederim. Bir çok kampingde hala atık boşaltma yerleri çekme karavanlar için. Yani kaseti götürüp boşaltmak lazım. Fakat karavanla buraya yaklaşmak mümkün değil.

Bugün öğleden sonra Cenevre şehrine yaklaşık 90 km mesafede bir kampingteyiz. Bu defada navigasyona bizi en yakın camping municipal’ e götür dedik ve bizi bir dağın başına getirdi. Anayoldan ayrıldıktan sonra 10 km hep rampa çıktık. Aşağıya baksak muhteşem bir görüntü, yukarıya baksak yüksek bir dağ. Dağa bakarken inşallah ordan bir taş yuvarlanmaz diyorum. Burası kış sporları yapılan bir yer. Kışın burada bir yeri herhalde haftalarca önce reserve ettirmek lazım.
Kampingin internet sitesinden resimler:
http://www.petites-roches.org/camping-hilaire.html

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri