Fotoğraf Makinesi Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan *peggy* Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,075

*peggy*

Ana Kamp
Herkese merhaba, profesyonel fotograf makinesi almak istiorum ama çeşit çok. bilgim olmadğı için hangi özelliklere bakmam gerekir bunu da bilemiyorum. Fotograf makinesi seçmemde bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Etiketler
Ynt: amatör fotoğrafçılık

Merhaba,
Uzun zamandır SLR makine kullanıcısı olarak kendi önceliklerimi belirtmem gerekirse:
1-Herşeyden önce elime oturan, her türlü hareketimde rahat çekim yapabileceğim bir body (Objektif çeşidi bol (Canon, Nikon v.b))
2-Kampanyalı ürünlere bakıyorsam güzel bir objektif verenler tercihimdir (ki kendi düşüncem makinem vasat olsun ama merceğim güzel olsun, body her zaman değiştirilebilir zira)
3-Body için yüklü miktarda para ayırmak yerine bu tercihimi her zaman objektiften yana yaparım. (Göz görmezse beyin hiçbirşey anlamaz misali)
4-Eğer ilk kez SLR alacaksam ikinci el veya eski model, ama segmenti yüksek bir body (Örnek: Canon 450-550D alacağıma tercihimi Canon 20-30-40-50D gibi yaparım bunlar 3 basamaklılara göre bir segment üsttedir, bunlarında üzeri full frame 1D-5D gibi modellerdir)
Bunlar dışında sorularınıza karşı cevap oluşursa yine yazmaya devam edebilirim.
Işığınız daim olsun...

Ynt: amatör fotoğrafçılık

*peggy*' Alıntı:
Herkese merhaba, profesyonel fotograf makinesi almak istiorum ama çeşit çok. bilgim olmadğı için hangi özelliklere bakmam gerekir bunu da bilemiyorum. Fotograf makinesi seçmemde bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Merhabalar,

Haklısınız piyasada birçok marka ve her markanında birçok modeli mevcut. Makina seçiminden önce fotoğrafı ne amaçla çekeceğinizi kendinize sormanız gerekiyor. Özetle fotoğraf işinden para kazanmayı düşünmüyorsanız yalnızca hobi olarak fotoğraf çekecekseniz üst seviye bir makina almanıza gerek yok. Giriş yada giriş seviyesi üzeri bir makina işinizi görecektir.

Bu aşamayı geçtikten sonra, ne tarz fotoğraflar çekmek istediğiniz ikinci yol ayrımı oluyor. Çünkü bu soruya vereceğiniz cevap lens seçminizi etkileyecektir.

Her bütçeye göre çok fazla alternatif var, yukarıdaki soruların cevaplarından sonra daha net bir yönlendirme yapabilirim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.