Fotoğraf Makinesi Seçimi İçin Fikirlerinizi Rica Ediyorum...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seiza Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,446

seiza

Yeni Üye
herhese merhaba...,
bir fotoğraf makinası almak istiyorum, fotoğraf çekmeye amatörce yeni başlayacağımdan, yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgiye göre şu an benim için en uygunu kompakt bir makina ama tabi ki üst seviye, cihazın fotoğraf çekimine hızlı bir şekilde hazır olması ve fotoğraf çekiminde pil ömrünün uzun olmasınada dikkat etmeye çalışıyorum..aslında bir kaç makina arasında da kaldım diyebilirim... sanırım makinalar hakkında fikir ve deneyim sahibi olanlar yardımcı olacaktır...Şimdiden cevap verme zahmetine katlanan herkese teşekkür ederim...

Canon SX210 IS
Olympus MJU 9010
Panasonic TZ10

Etiketler
Ynt: Fotoğraf Makinesi Seçimi İçin Fikirlerinizi Rica Ediyorum...

Olympus'un iyi makineleri var, ama bu modelde "manuel" modu yok. O yüzden sizin enstantane diyafram vs gibi konuları yönetmenize izin vermeyecek. Bu durumda siz fotoğrafçılıkla ilgili pek tecrübe kazanamamış olacaksınız. O yüzden ben bu modeli daha baştan eliyorum.

Canon kompakt sınıfında çok başarılı makineler üretiyor. Bu modelde de hem manuel mod var, hem de güzel bi zoom aralığı var ki (28-392), bence kompakt makinede önemli bir ayrıntı bu. Ama canon'un pozlama aralığı 15 saniye - 1/3200...15 saniye çok çok nadiren de olsa yetersiz gelebilir.

Ama (normalde hiç sevmediğim bir marka olmasına rağmen) Panasonic 25mm geniş açısı ve GPS'iyle kulağa hoş geliyor. Zoom aralığı da hiç kötü değil (25-300). Enstantane aralığının 60 saniye gibi uzun bir süre olması da size yeni denemeler konusunda destek verebilir.

Her iki makine de f3.0 civarında diyafram açıklığı veriyor. Her ikisinde de titreşim önleme özelliği var. Zoom aralıkları birbirine yakın. Panasonic daha geniş açıyı görüyor, canon daha iyi yakınlaştırıyor. Panasonic GPS desteği ile fotoğraflarınızı Google Earth'de görmenize yardımcı olabilir. Ama evde çektiğiniz resimleri internete yüklediğinizde de herkes ev adresinizi öğrenmiş olabilir : )) her ikisi de gereksiz derecede yüksek megapikselli makineler. Minicik sensöre 14 mp yüklemenin ne anlamı var bilmiyorum. Markalar bir yandan "mp önemli değil, önemli olan kalite" diye bağırıyor, diğer taraftan bir çok insanın sadece anı fotoğrafı çekeceği ufacık bir makineye bir çok DSLR'den daha yüksek mp sıkıştırıyorlar! Neyse...

GPS sizin için önemliyse, mesela çok geziyorsanız, doğa fotoğrafları çekecekseniz, Panasonic derim. Yok değilse, Canon derim...ikisi aşağı yukarı eş değerde makineler. Tabii kağıt üzerinde. Görüntü kalitelerini bilemiyorum. Ama canon'a kefil olabilirim! Canon kompaktta çok iyi gerçekten...

Ynt: Yapacağım seçim için fikirlerinizi rica ediyorum...

gerçekten verdiğiniz bu bilgi benim için çok değerli .. gönülden teşekkür ederim...emeğinize ,elinize sağlık... anlaşılan tercihim Canon olacak ama bir şey öğrenmek isterim, Canon un bu modelinde batarya süresi ve bir fotoğraf çektikten sonra yeni bir çekim için hazır olma süresi hakkında bilginiz varmı acaba , bu konularda ki durum nedir ...

Bunlar kompakt makineler olduğu için, çok azı ayrıntılı incelenir. En güzeli gidip bir mağazada kendiniz bakmanız olur sanırım...zaten kağıt üzerinde karar vermeyin. Çok beğendiğiniz bir makine elinizde çok ufak kalabilir veya düğmeleri saçmasapan yerlerde olabilir. Yani görüntü kalitesi kadar ergonomi de önemli bir ayrıntı...mesela bazı modellerde play düğmesi olmuyor, çektiğiniz resmi görmek için kadranı çevirip "play" işaretine getirmeniz, sonra tekrar geri döndürmeniz gerekiyor. Kimisi seviyor bu özelliği, ben "ölme eşşeğim ölme" diyorum...yani illa gidip elinizde tutup bakacaksınız makineye.

gerşekten tekrar çok teşekkür ederim evet en iyisi bire bir görerek karar vermek... sağolun..

rica ederim...

Fuji'lere de bakın mutlaka. Görüntü kalitesi, pil ömrü, noise performansı ve hatta servisi çok iyidir... :smiley:

görüşmek üzere

aslına bakarsanız ben hiç manuel özelliklerine dikkat etmemiştim, cevabınız ve sonrasında konuyu araştırdığımda önemini anladım, Canon ve Panasonic arasındaydım fakat Fuji ye de bakıcam ama sizinde söylemiş olduğunuz gibi en güzeli bire bir görerek tercih etmek olacak tabi önce o noktaya getirmeliyim... Tekrar teşekkürler..

manuel olmazsa, bas-çek bir makine almış olursunuz. o da size fotoğraf konusunda hiçbişey öğretemez. belki kadrajlamayı öğrenirsiniz sadece...o yüzden manuel olmayan makine, ormansız ağaca benzer...ters oldu ama neyse :smiley:)

Fujifilm Finepix S1500 10.0MP Tavsiye olunur.

Makinanın çok özelliği var. Teknik konular olduğu için kafanızı karıştırmayacam ama mane özelliği de var. Kendinizi geliştirmenize ve ilerde D-SLR modellere geçmenizde yardımcı olur.

http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/s/finepix_s1500/sample_images/img/index/ff_finepixs1500_003.jpg

örnek fotoğraf...

fikir ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.. Fuji yi de inceliycem...

ama şu an almam gereken makinanın kompact bir cihaz olduğunu düşünüyorum...

seiza' Alıntı:
ama şu an almam gereken makinanın kompact bir cihaz olduğunu düşünüyorum...

Bu model zaten kompakt bir makina.. Sizin verdiğiniz 3 model ilerde ihtiyaclarınıza cevap vermeyecektir, yetmeyecektir. O yüzden böyle bir modelle başlamanız tavsiye olunur. Eğer diyorsanız ben sadece hatıra fotoğrafı çekicem, fotoğraftan beklentim yok, ilerde D-SLR makina makina da almayı düşünmüyorum diyorsanız CANON yada PANASONIC tavsiye olunur ( yukarıda belittiğiniz modeller için )

Murat Bey, Canon ve Panasonic'te de 10x zoom var, manuel mod var. Fuji'nin onlara göre tek avantajı dijital de olsa vizörünün olması ve ergonomisi olabilir. Ama canon ve panasonic de daha taşınabilir aletler...

Bu arada makinelerin fiyatlarını inceledim : )) Fuji için; sahibinden.com'da 350'ye s1500, 400 civarına da s1700 bulmak mümkün. Bu fiyata dslr alınamayacağı için oldukça uygun bence...

Panasonic'le Canon uçmuş; fiyatları 650 700 civarında. Cık...olmaz...o kadar para etmez o makineler. Lensiyle kuş tutsa kompakt kompakttır sonuçta. Ben de oyumu Fuji'ye veriyorum...

Bunları biliyom o yüzden pek ayrıntıya girmeden FUJI'yi tavsiye ettim gayet te güzel makina bence. Fotoğraf grubumdaki 2 arkadaş'a tavsiye etmiştim aldılar gayet memnunlar bende biraz kurcaladım hoşuma gitti renkleri de gayet güzel.

Arkadaşa şimdiden hayırlısı olsun diyorum ve bir an önce fotoğraflarını bekliyoruz.

Kocaeli'den Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR