Forumda ticari amaçla yapılan paylaşımlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maksutum42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,712
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kendi karavanını yapan ve eleştiren arkadaşlar siz Atilla ağbinin yaptığı karavanlara bakıp fikir almadınızmı,
fikirleri alırken doğruydu da işiniz bitincemi yanlış oldu,
bu forumdaki paylaşımlar olmasaydı kaçınız kendi karavanınızı yapabilirdiniz,
kaçınız karavan yapmaya cesaret edebilirdiniz,
karavanızı yapabilmek için kime danışacaktınız,

Yusuf karavanına başladığı zaman önünde kaç tane örnek vardı.........
kaç kişi bilgilerini paylaşıyordu

ben 2009 senesinde karavanıma başladığımda önümde sadece örnek olarak Yusuf vardı,
şimdi bir sürü yapılmış örnek var, hangisini beğenirseniz o tarz karavanınızı yapabiliyorsunuz,

içimizden kaç kişi bizim faydamıza olsun, karavan yapacaklara örnek olsun diye,
hiç bir maddi karşılık olmadan çeşit çeşit karavan örnekleri yapar ve burada yayınlar

Etiketler
Bu sitede en eski karavan yapim asamalarini paylasanlardan birisi atila abi. Benim gibi bircogunuz, acaba bugun yeni neler yapildi, neler ogrenebiliriz diye hergun giriyor ve bakiyoruz. Atila abiden cok sey ogrendik, bir cogumuz atila abi gibi insanlar yaptiklarini gordukce kendimizde cesaret bulup karavanlarimizi kendimiz yapmaya basladik.. bir cok insan yaptiklarini paylasiyor ama bu kadar ayrintili ve detayli degil.
Cok uzatmaya gerek yok, atila abi ve onun gibilerden cok sey ogrendik, ogreniyoruz. Bunun icin hepsine tesekkur ediyorum.
Atila abinin bu paylasimlari bize cok faydali oluyor, ama bu paylasimlari ne icin yaptigi onun kendine kalsin, bir seyleri paylasmak icinmi yoksa boyle yapiyorum, nasil yapildigini gorun gelin satin alinmi..
Bu beni hic ilgilendirmiyor..

UfukU' Alıntı:
Bu katma değer sadece eski aracı basit manada yenileme ile, lüks döşeme ile, teknolojik eklentiler veya özel donanım eklemekle olabilir ve bildiğim kadarıyla mevzuat bunları ayırmıyor. Katma değer adına yapılan işlemler, devletin yetkili kurumları tarafından teknik manada incelenip onaylanıp (TSE) , serbest girişimle uygulanıp (şahsen ve emek satın alarak), yetkili kurumca tespit edilip (TÜVTURK), yetkili kurumca (Emniyet Trafik Tescil) tescil edildikten sonra, herşey kanunlara uygun yapılmış ve her kim bu işlemleri gerçekleştirmiş ise o katma değeri hak etmiştir diye düşünüyorum.
Katma degeri ne güzel tarif etmişsiniz.(KDV yi değil) İşte her hangi bir kimse bir şeye ilk aldığı durumdan daha kıymetli hale getirmek için bedenen ve aklen uğraşmışsa yani ona değer katmışsa ve o malını yeni degeri ile satmış ise o mala deger kattığı yani o mal üstünde çalıştığı için çalışma vergisinide vermesi gerekir diye düşünüyorum.Bu menkül mal da olabilir yani konumuz olan araçlar,gayrimenkul de olabilir.(Kuru arsa alırsın uğraşır kuyu açıp sulu hale getirirsin örneği).Sanal olabilir (Bilgisayar yazılımı)
Ben şahsıma kimseyi özel olarak hedef almıyorum ama genelede olsa bu tür eleştirileri yazınca hedefteki kişi tek oluyor.
Umarım fazla alınmaz bundan sonra satacagı karavanlar için bedel tespit ederken vergi kaleminide göz önüne alır.
Atilla bey yaptıklarını bizimle paylaşmakla hepimize güzel örnek oluyor şevk veriyor,kendini hayran bıraktırıyor,umarım devam ettirir.Güzel güzel karavanlar yapması sonra satması da ne garip nede kanun karşısında yanlış,sadece eksik olan (Tabiki kendisi bu konuda bir açıklama yapmadığı için) kazancın vergilendirme kısmı.Eh bir arkadaşımızda bu eksikliği belirtti diye kızmaya gerek yok ki.
Saygılar

Not:Durumum uygun olursa Atilla Beyin kendi yaptığı bir karavanı alıp kullanmayıda arzu ediyorum.

Akdeniz45' Alıntı:
Paylaşımların büyük bir kısmının konuyla bir ilişkisi yok. Atilla Beyin karavana dönüşümünü forumda paylaştığı araçları satması konusu forum yönetimini ilgilendiren bir konudur. Satılan araçların vergilendirilmesi Atilla Bey ile maliye arasındaki bir konudur. Kimse bu konularda kendisine bir görev çıkarmasın. Lütfen paylaşımlarda bu hususları göz önünde bulunduralım. Karavan oluşum bilgilerini kimse okumak zorunda değildir.

Hüseyin beyin yukarıdaki mesajını rencide edici bulan arkadaşların mesajı bir kere daha okumalarını ve sonra yan tarafta Hüseyin beyin avatarın altında yer alan "Moderatör" ibaresine dikkat etmelerini şiddetle öneriyorum.

Yapılan uyarı gayet açık ve net: Bu tartışmanın açılan başlıkla ilgisi yok. Bu topik Atila beyin yapmakta olduğu yeni araçla ilgili.

Çok istiyorsanız ayrı bir başlık açıp konuyu oraya taşıyın.

TA2RX' Alıntı:
Hüseyin beyin yukarıdaki mesajını rencide edici bulan arkadaşların mesajı bir kere daha okumalarını ve sonra yan tarafta Hüseyin beyin avatarın altında yer alan "Moderatör" ibaresine dikkat etmelerini şiddetle öneriyorum.

Yapılan uyarı gayet açık ve net: Bu tartışmanın açılan başlıkla ilgisi yok. Bu topik Atila beyin yapmakta olduğu yeni araçla ilgili.

Çok istiyorsanız ayrı bir başlık açıp konuyu oraya taşıyın.

Bekir bey; Neden insanlara şiddetle önerdiğinizi önce açık yüreklilikle kendiniz yapmıyorsunuz? Siz sanırım sadece ilk cümleyi okumayı yeterli görmüşünüz. Size ŞİDDETLE tavsiyem lütfen TAMAMINI bir daha okuyun. İlk cümle dediğiniz gibi konunun Atilla Bey'in yapmakta olduğu yeni araçla ilgili olduğu söylüyor ve haklı. Bizim tartıştığımız konunun yeri burası olmayabilir oda doğrudur ama çıkış noktası Atilla Bey olduğu için burda takıldı kaldı konu. Atilla Bey'i daha fazla rencide etmemek için konunun yeri değiştirilmeli midir. Bence de değiştirilmelidir.

Bizim gücendiğimiz nokta, MODERATÖR'ün sonraki cümlelerinde geçen "araç satışlarının sadece forum yönetimini ilgilendirmesi" ve "vergilendirmenin sadece vergi dairesini ilgilendirmesi" bunun dışında kalan "biz zavallı forum kullanıcılarının" bu konuda konuşmaması, düşünmemesi, fikir beyan etmemesi ve kendine görev çıkarmaması gerektiği ibareleridir. Bu ifadeler benim haysiyetime dokunur. Siz istediğiniz gibi hissedebilirsiniz. Ama "kesin sesinizi ve oturun" şeklinde yapılan bir moderasyon(?) provakatif olmaktan başka bir şey değildir.

Sevgili Ihsan bey, :smiley:

Hoşgörünüze sığınarak açıkca söylememe müsaade ederseniz; Hüseyin beyi fasistlikle suclamanız hiç de yerinde olmadı.
Tuhaf, halbuki Bekir beye cevabınızda tepkinizi nasıl ve uygun bir şekilde dile getirebileceğinizin örneğini de verebilmişsiniz.

Bilmem, belki sonradan düşününce "sanırım talihsiz bir an dı" denebilir ? ;)

ince999' Alıntı:
Katma degeri ne güzel tarif etmişsiniz.(KDV yi değil) İşte her hangi bir kimse bir şeye ilk aldığı durumdan daha kıymetli hale getirmek için bedenen ve aklen uğraşmışsa yani ona değer katmışsa ve o malını yeni degeri ile satmış ise o mala deger kattığı yani o mal üstünde çalıştığı için çalışma vergisinide vermesi gerekir diye düşünüyorum.Bu menkül mal da olabilir yani konumuz olan araçlar,gayrimenkul de olabilir.(Kuru arsa alırsın uğraşır kuyu açıp sulu hale getirirsin örneği).Sanal olabilir (Bilgisayar yazılımı)
Ben şahsıma kimseyi özel olarak hedef almıyorum ama genelede olsa bu tür eleştirileri yazınca hedefteki kişi tek oluyor.
Umarım fazla alınmaz bundan sonra satacagı karavanlar için bedel tespit ederken vergi kaleminide göz önüne alır.
Atilla bey yaptıklarını bizimle paylaşmakla hepimize güzel örnek oluyor şevk veriyor,kendini hayran bıraktırıyor,umarım devam ettirir.Güzel güzel karavanlar yapması sonra satması da ne garip nede kanun karşısında yanlış,sadece eksik olan (Tabiki kendisi bu konuda bir açıklama yapmadığı için) kazancın vergilendirme kısmı.Eh bir arkadaşımızda bu eksikliği belirtti diye kızmaya gerek yok ki.
Saygılar

Not:Durumum uygun olursa Atilla Beyin kendi yaptığı bir karavanı alıp kullanmayıda arzu ediyorum.

Aracı alıp sadece yıkatıp satıp kar edince vergi ödemeye gerek yok ama aracı değerli hale getirecek bir geliştirme yapıp satarak daha çok kar edince vergi ödemeli mi diyorsunuz?

Ayrıca vergi birisi çalıştığı için verilmez veya alınmaz. Kazanç oluşturduğu için alınır veya verilir. Söz konusu ikinci el bir araç alım satımı kazancı ise mevzuatı bellidir. İster geliştirip satın, ister aynen satın, ister az veya çok kazanın ister zararına satın, ödemeniz gereken tek bedel (senede 3 taneye kadar) alım satım masraflarıdır. Tabii ki hiç birimiz Şükrü Kızılot gibi vergi mevzuatı profesörü değiliz ama bildiğimiz ikinci el araç alım satım mevzuatına rağmen, siz kişisel kanaatle vergi ödemeli yargısında bulundunuz, başka yorum yapamıyorum.

Sayın moderatörümüz,görünen o ki,bundan böyle bu başlık altında Atilla arkadaşımızın başlıkla ilgili herhangi bir paylaşımını göremiyeceğiz(varsayım). Önerim yıllardır içerdiği yararlı bilgiler nedeniyle reytingi yüksek bu başlıktan sapan konunun yeni bir başlıkla açılması,en azından kendi reytingi ile gidebildiği yere kadar gitmesini sağlamaktır.Böylece Atilla bey'in bu güne değin faydalandığımız tecrübelerinden sonra popularitesinin sağladığı reytinginden de nemalanmayalım.(kendi adıma)cevap hakkı doğurmasın diye :smiley:

atilla beyin paylaşımları bilgi birikimi malum karavanını kendi yapıpta veya bir proje anlamında kağıda birşeyler karalayan bile ondan yardım almayan forum üyeleri arasında bu konuyla ilgili olarak çok az kişi vardır diye düşünüyorum zaten bu konu tartışmaya gerek olmayan bir konu

alıp imal edip satma işlemi açtığı konular içinde benim takip ettiğim kadarıyla pek göze çarpmıyor yani açtığı konularda imalatı paylaşıp ardından son mesaj olarak bu araç .....TL dir alıcılara hayırlı olsun gibi bir ibaresini görmedim. sonuçta kimse evlatlık bir araç sahibi olmaya çalışmıyor ekonomik ömrü boyunca keyfini çıkarmak daha sonra satmak yenisini almak ile hayatımız devam ediyor bunun neresinin yanlış olduğu konusunu çözemedim yani atilla beyin sene bitmeden 3 araç alması ve bunları karavana çevirmesi mi sorun bende bu imkan olacak senede daha fazla üretim yaparım satarmıyım değerini bulursam satarım burada bunun kanun çerçevesinin dışında yaptığı biraz bulanık duruyor bu araçlara bu kanunlar çerçevesinde izin aldığını sanıyorum takibi de bu kanunları kontrol eden merciler sanırım bu kadar nadir olan araçlar olarak göze çarpar saklı yapılacak araçlar değilki bunlar ruhsatları komple değişiyor ve birçok makamdan da izin alınıyor oto pazarından aldım kapıya çektim sonra sattım olmuyor malesef

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Sevgili Ihsan bey, :smiley:

Hoşgörünüze sığınarak açıkca söylememe müsaade ederseniz; Hüseyin beyi fasistlikle suclamanız hiç de yerinde olmadı.
Tuhaf, halbuki Bekir beye cevabınızda tepkinizi nasıl ve uygun bir şekilde dile getirebileceğinizin örneğini de verebilmişsiniz.

Bilmem, belki sonradan düşününce "sanırım talihsiz bir an dı" denebilir ? ;)

Hah işte insan böyle azarlanır :smiley: İllaki kocaman şeddeli kelimeler kullanmak gerekmez.

Hüseyin Bey'in yazdığı şeyle ilgili hissiyatım değişmedi. Bence özür dilemelidir. Moderatör tanım olarak tarafsız kalması gereken ve tartışmanın usülüne göre yapılmasını sağlamakla görevli kişidir. İlk cümlede bıraksaydı adam haklı beyler der kabuğumuza çekilirdik. Sonraki cümleler benim gibi karadenizli biri için çok fazla.

Ama dediğiniz gibi tek bir cümlesine bakarak birisini faşist diye adlandırmak ta terbiyesizlik olur. Kendisinden bu bağlamda çok özür dilerim. O gönderdiğim post'u (hatta üyeliğim ve diğer post'larımla birlikte) silebilir.

Ama konu iyice çığırından çıktı bence. Konuyu başlatan bir arkadaş (nikini hatırlayamadım) Atilla Bey'in bu işi ticari amaçla yaptığını söyledi bende destekledim. Ama sorduğum soru basitti. Madem ticari yapıyor neden tüm konuları "Kendi karavanını Yapanlar" diye başlıyor? Buna cevap vermek dışında herşey yazıldı.

Sonra birileri Atilla Bey'i övmeye foruma olan katkılarından bahsetmeye başladı. Bazıları Atilla Bey olmasaydı Türkiyede karavancılık bugün olduğu yerde olmazdı, kimse karavan yapamazdı ya kadar getirdi. Beyler; ben de karavanı mı Atilla Bey'in ve diğer arkadaşların yaptığı karavanlara bakarak, onlardan öğrenerek yapıyorum. Atilla Bey'in ve diğerlerinin hakkı zaten ödenmez. Onlara çok şey borçluyuz. Bunları tekrar tekrar yazmanıza gerek yok ki. Bunu bende söylüyorum zaten. Ama o arkadaş esasında çok önemli bir noktayı dikkate getirdi.

Eğer yılda 1 den fazla araç alım satımı yaparsanız (3 falan değil) ve bu alım satım süreklilik arzederse vergi dairesi üstelikte geriye dönük olarak tepenize biniyor. Bununla ilgili yazıyı en sona eklerim. Ama bu hepimizi ilgilendiren bir konu. Bu arkadaş bu konuyu açtı, ben ve bir kaç arkadaş ta destekledik diye neredeyse aforoz edildik. Hatta Atilla Bey'i o kadar üzmüşüz ki foruma girdiği halde cevap yazmıyormuş. Atilla Bey'in böyle bir şey yapacağını sanmıyorum. Belki bu sayede hepimiz bu işin doğrusunu öğrenecek ve zarar görmeyeceğiz. Olamaz mı?

---------

Gelir vergisi kanunu’nun (1.) Maddesinde, gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarının gelir vergisine tabi olduğu, (37.) Maddesinde ise her türlü ticari faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu hükme bağlanmıştır.

Danıştay kararlarında; bir kazancın ticari kazanç olarak nitelendirilebilmesi, bir faaliyetten kazanç sağlanması ve faaliyetin devamlılığı koşullarına bağlanmıştır. Devamlılık unsuru ise; işlemin aynı vergilendirme döneminde yinelenmesi ya da önceki vergilendirme döneminde de yapılmış olması olarak açıklanmıştır. Devamlılık unsurunun gerçekleşmesi halinde, bu işlemlerin kazanç sağlamak amacıyla yapılmadığını kanıtlama yükü vergi mükelleflerine yüklenmiştir.

Danıştay uygulamasına göre; birden fazla yılda iki veya daha çok oto alım satımı faaliyetinde bulunan mükellefin, faaliyetinden elde ettiği kazancın devamlılık unsuru yönünden ticari kazanç olarak vergilendirilmesine ilişkin tüm koşullar gerçekleştiği kabul edilmiştir.

Ancak bu faaliyetten dolayı geriye dönük vergi ve ceza alınıp alınmayacağı hususunda; Danıştay yukarıda “yoklama” bölümünde de açıklandığı üzere, ilgili hakkında yapılan yoklama veya sorgulama tutanağına göre ancak o günkü maddi olayın tespiti mümkün olacağından, yoklama veya sorgulama tarihi esas alınarak bu tarihten itibaren vergi ve ceza istenebileceği görüşünü benimsemiştir.

Oto alım satımı ile bire bir uyumlu olan Danıştay 3.Dairesinin 11.06.2009 tarih ve 2007/3751 Esas-2009/2092 Karar sayılı ilamında; yapılan oto alım satımı işinin ticari faaliyet olduğu belirtilerek, davacı adına faaliyetin saptandığı yoklama tarihi itibarıyla mükellefiyet tesis edilebileceğinin göz önünde bulundurularak vergi ve ceza istenebileceği açıklanmıştır. K

Enver bey, söylediğiniz en akla uygunu, zaten moderatörlerimizden Hüseyin, az da olsa zoraki yorum etkisi verebilen bazı görüşlere rağmen (lütfen kimse alınmasın, bu da benim görüşüm :D) aslında prensipte başka hiç birşey demiyor !

Umarım siteye yabancı bu gerilim potansiyeli, başka bir başlık altında ilgi duyanlarca devam ettirilebilir ?

Enver beyin bu şık önerisi için sanırım kimse menfi düşünmüyordur?

Not. Ihsan bey merak etmeyin yanlız değilsiniz, hepimiz biraz Karadenizliyiz.
Bu da, bu coğrafyamızın kaderi galiba. :D

UfukU' Alıntı:
Süleyman bey, birçok kısmına ben de katılıyorum. Ancak Ticaret Kanunu ve Vergi Mevzuatı açısından bir yanlış olduğu konusunda şüphelerim var. Basit olarak araç alım satım işi yapan birisine, senede 3 adet alım satım kazancından dolayı vergi muafiyeti tanınıyorken, aksi yönde net bir tanımlama olmadığı sürece, aldığı aracı kendi çabalarıyla daha değerli hale getirip satan birisinin bu muafiyetten faydalanmaması düşünülemez.

Bu katma değer sadece eski aracı basit manada yenileme ile, lüks döşeme ile, teknolojik eklentiler veya özel donanım eklemekle olabilir ve bildiğim kadarıyla mevzuat bunları ayırmıyor. Katma değer adına yapılan işlemler, devletin yetkili kurumları tarafından teknik manada incelenip onaylanıp (TSE) , serbest girişimle uygulanıp (şahsen ve emek satın alarak), yetkili kurumca tespit edilip (TÜVTURK), yetkili kurumca (Emniyet Trafik Tescil) tescil edildikten sonra, herşey kanunlara uygun yapılmış ve her kim bu işlemleri gerçekleştirmiş ise o katma değeri hak etmiştir diye düşünüyorum.

Bu süreçte Ticaret Kanunu ve Vergi Mevzuatı açısından göremediğim ne var, anlatabilir misiniz lütfen? Forumların temel amacı, topluluk içinde yapıcı paylaşım olduğuna göre, bilmediğimiz bir konu varsa öğrenmiş oluruz. Şimdiden teşekkürler.

Ufuk Bey,

Profesyonel olarak yapılan herişten elde edilen kazancın vergilendirilmesi esas ise aksi durumlarda ilgili tüm kanun ve yönergelere hilafet edilmiş olur.Sözkonusu olan yapılması zorunlu olan TSE ve TUV onaylarının eksiksiz yerine getirilmesi her aşamanın yasal zeminde olduğu manasına gelmez . Gönül isterki hedef aldığımız Avrupa Birliği Ülkelerindeki uygulamalar örnek alınıp herkesin kendi imkanlarıyla yapmış olduğu araçları ilgili mercilere bildirmek suretiyle kullanabiliyor olabilelim.
Bu arada ne vergi mevzuatı nede Ticaret kanunu ile ilgili paylaşımda bulunabilecek donanıma sahip değilim sadece amatörlük ve profesyonellik üzerinden şahsi çıkarımlarda bulunuyorum.
Atilla Beyinde başarılı çalışmalarının ve paylaşımlarının artarak devamını temenni ediyorum....
Kalın sağlıcakla

"Asalet; boyda değil soyda, incelik; belde değil dilde, doğruluk; sözde değil özde, güzellik; yüzde değil, yürekte olur."
Hz. Mevlana'nın sözleriyle başlayayım. Ne de olsa torunu sayılırım :smiley:

Öncelikle "kral çıplak " dediğim için arkadaşlardan özür dilemek gerekirse, " dilerim"
Atilla Bey, çok kıymetli , yardımsever , paylaşımcı bir arkadaşımız.
Devamını dileriz
Ancak,
-Atilla Beyin, bu işi veya sanatını ticarete döktüğü gerçeğini örtmez.
Malum satış sitesinde karavan malzemeleri pazarlıyor.
Yaptığı güzel karavanların ,hemen güzel fiyatlarla satılmasının müsebbibi "gezenbilir olmasın.

Ben sadece işin bu yönünün dikkatini çekmek istedim.
Bu arkadaşımızı örnek alıp, " kendi karavanın yapan" sonra akebinde hemen satılık ilanı veren onlarca arkadaş var.
O halde bunun adı, "kendi karavanını kendi yapandan " çıkmıştır.
Bu işin vergi ve diğer yönleriyle ilgili bilgilendirme yapan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.
Üç günlük dünyada birbirimizi kırmaya değmez.

Saygılarımla

Maksut

Her insanın bir yada birçok hobisi olabilir. Bir hobiyle ilgilenmenin de farklı yolları vardır. kimi o hobide icraat yapar kimi imalat. balık tutmaya meraklı biri ekipmanını tamamladıktan sonra gider balık tutar. ama örneğin model uçakla ilgilenen insanlardan sadece uçurmayı sevenleri de vardır, sadece yapmayı sevenleri de. kimi de hem yapar hem uçurur. yapmayı sevenlerden maddi ve fiziki imkanları olanlar yaptıklarını saklarlar, koleksiyon gibi, arşiv gibi. gücü yetmeyenler yada koyacak yer bulamayanlar ise yaptıklarının bir kısmını gözden çıkarıp satarlar ki yenilerine yer açılsın, yeni projelerle uğraşabilsin. bu elden çıkarmalar maddi imkan elde etmek için de yapılmaz. dediğim gibi hobi olarak uğraşan insan bunu yer açıp yeni projelerle de uğraşmak için yapar.
Örneğin forumun off road bölümüne bakın. bu işe girdiği günden bu yana farklı farklı markalardan birçok araç değiştirmiş o kadar çok insan görüyorsunuz ki. adam o kadar aracı para kazanmak için mi uğraşıp modifiye edip satıp yenisini alıyor. hayır. ama hep bir merak, hep diğer markayı, diğer aracı de deneyim merakı mevcut. ancak çoğunun ve çoğumuzun imkanı hepsini elde tutmaya yetmediği için adam alıyor yapıyor, kullanıyor, bir süre sonra satıp yeni bir model ve projeye başlıyor. şimdi bu tür adamlara siz ticaret yapıyor yada niyeti ticarettir diyebilir misiniz?

gelelim Atilla abiye ve açtığı konunun "kendi aracını yapanlar" bölümünde olmasının uygun yada uygunsuzluğuna.
Ben Atilla abinin açtığı konuları 2 yıldır takip ediyorum. hiç bir konusunda satış ile ilgili bir cümle kurduğunu görmedim. aracını pazarlamak için bir cümle sarfettiğini, yada satışla ilgili sorulara cevap verdiğini de görmedim. hatta bu forumda ilanlar bölümünde ayrı bir satış başlığı açtığını bile görmedim.kanunlar karşısında kılıfını uydurmuş bile olsa niyeti ticaret olan biri böyle mi davranır sizce? İkinci durum ise Atilla abinin bu güne kadar yaptığı araçların hiçbirinin birbirinin aynı olmaması. hep daha farklı , daha değişik bir şeyler yapmaya çalışıyor araçlarında. işi ticaret olan birinin az da olsa başı şeyleri standart tekrarlara bağlayarak hızlı ve kolay yoldan imalat yapıp satışa çıkarması gerekmez miydi? hele ki yaptığı araçların en baştan bir müşteri siparişine göre yani kişiye özel custom yapılmaya başlanmadığı ortadayken en azından her araçta farklı kombinasyonlar denemeye çalışmasını sadece ticari beklentiler ile açıklayabilir misiniz? Hal böyleyken, yani işin sadece ticaret olmadığı, farklı şeylerin denenmeye, yapılmaya çalışıldığı bir hobi gibi yürütüldüğü bu imalatlar sırasında, aracın da bir müşteriye istinaden alınıp yapılmadığı, tüm ruhsat, satın alma ve proje vs işlerinin tamamen bireysel olarak Atilla abinin üzerinde olduğu bu dönüşümlerde olayın hangi bölümünün "Kendi Karavanını Yapanlar" kısmına layık görülmediğini de merak ettim. unutmayın ki Atilla abi bu güne kadar ki hiçbir aracını bir müşteriye istinaden yapmadı. dolayısı ile sattığı güne kadar o araçlar ruhsatıyla, projesiyle, vergisiyle her şeyiyle kendi aracıydı.

Ben inanıyorum ki Atilla abi bugün bir fabrikatör olsaydı yaptığı karavanların hiçbirini satmaz, Rahmi Koç müzesi gibi bir ortamda tutardı. Lakin ne maddi ne de fiziki imkanlarının böyle bir şeye müsaade etmeyeceği kesin. onun da bu hobisinde sürekli daha farklı şeyler denemeye devam edebilmesinin tek yolunun yaptıklarını elden çıkarıp yeni modeller üzerinde çalışmaya devam etmek olduğunu düşünüyorum.

İşin ticari ve vergi boyutuna gelirsek. Moderatör beyin söylediği tepki çekmiş ancak gerçekten doğru. Burada vergi mevzu açısından eleştiride bulunan kişilerin kaçı Atilla abinin araç satışları ve maliye ile ilişkileri konusuna hakim olarak bu eleştirilerini yapıyorlar bilemiyorum. Denildiği gibi belki 3 araç hakkından dolayı vergi vermiyordur. Belki de bir gelir vergisi veriyordur. Burada onun ticari yada gelir durumunun detaylarını bilmeden salt burada paylaştığı karavan imalat bilgilerine istinaden birini vergi kaçırıyor yaftasıyla eleştirmek bence en hafif tabirle "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak gerek" cümlesini söylettiriyor. Bu bilgiye hiçbirimiz sahip olmadığımıza göre de bu konuları bu başlık altında konuşmanın doğru bir ortam olmadığını düşünüyorum.
Kaldı ki nasıl burada "satılan araçlar kendi karavanını yapanlar bölümünde paylaşılmamalı" deniyorsa, aynı şekilde karavan imalatlarının yapım süreçlerinin paylaşıldığı bir konu başlığında da yapan kişinin o aracın ileriki olası satışından doğacak vergi yükümlülüğünü yerine getirip getirmediği tartışılmamalı bence. ilgili başlıklar altında bu konu olmamalı diyenlerin de konuştuklarınız bu başlığıa uygun değil cevabı yazanlara "size mi soracağız nerede ne konuşacağımızı" diyenlerin aynı kişiler olması da ayrı bir ironi olmuş tabi.

son zamanlarda, ihtiyacım olduğundan olsa gerek beni heyecanlandıran karavan camı projesinin akıbetini nasıl öğreneceğiz şimdi :(

008

Artik bedava bilgi olacagini zannetmiyorum. Danışmanlık ucrete tabii fatura karsiligi olmali. Bilgi ucuz degildir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri