Forumda ticari amaçla yapılan paylaşımlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maksutum42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,708
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bende birçok şeyi buradan öğrendim hatta mesaj atarak aklımdaki sorularında cevaplarını buradan aldım. İnsanlara yardım edilmesi çok güzel. İlk yapılan araçtan itibaren dizi izler gibi izledim fakat son dönemlerde bir araç bitmeden ikincisi gelmekte Ve araç yapmaktan tatil dahi yapılmadığı söylenilmekte yani durum hobi olmaktan çıkıp seri üretim iş kolu halini almış bulunmaktadır. Ülkemizde karavan imalat eden en kötü firmada dahi yaklaşık on kişi çalışmakta, ailesi geçindirmekte, vergi ödemekte, dükkân kirası ödemekte vs. Merdiven altında imal edip bu insanlarla üç aşağı beş yukarı aynı fiyatlara satmak bence doğru değil böyle yapılmaya devam edilirse bu firmalar teker teker iflas edecektir. Sonuçta çalıştırdıkları insanlar işsiz kalacaktır. Bunun için merdiven altında seri üretim yapmanın hiçbir mazeret veya haklı sebebinin olabileceğini düşünüyorum.

Etiketler
Elinden iş gelen, meraklı ve becerikli bir emekli'nin evinin önünde hem de "seri olarak ürettiği" karavanlar; karavan üretim sektörümüzü bitirmiş. Böylece ülkemizde neden yüzlerce karavan imalatçısı olmadığını sayenizde anladık, teşekkürler.

Kanunen 1 yılda 3 adet motorlu taşıt alıp satabilirsiniz. Bunlardan kâr ya da zarar edersiniz, kimse gık demez, diyemez.
4.'de vergi mevzuatına takılırsınız. Memur amcalar kapınızı tıklatırlar, bu durumu "ticari faaliyet" olarak tanımlar, vergiyi yapıştırıverirler.

Yasaların verdiği bu hakkı, kim, neye göre kanunsuzluk olarak tanımlayabilir?
Bu yıl 3 adet araba alıp satarsam ben de galericilik mi yapıyor sayılırım?
Bu araçları satarken Üç bin lira kâr ettim varsayalım. Nereye, nasıl, ne diye başvuracağım?
2. araçtan sonra, 3. için şirket mi kurmalıyım?
Şirket kurmazsam "Etiğe" aykırı davranmış, ahlaksızlık mı yapmış olurum?
2-3 tane araba aldım, kullandım ve isteyeni çıkınca sattım diye, oto galerileri zor durumda kalır, dükkan kapılarına kilit mi vururlar?
Galericilerin, çalışanlarının çocukları, bebekleri aç, bî-ilaç mı kalırlar?

Düşüncelerimi "bence" diye başlayarak yazdım. Kimsenin yazdıklarına vurgu yapmadım konu hakkındaki kendi düşüncelerimi yazdım. Özellikle ahlaksızlık gibi bir konudan bahsetmedim.
Kanunları eğip büküp uzatıp yapılanları doğru olarak vurgulamak bence yanlış. İnsanlar 3 araba sınırı var diye amcasının, dayısının, annesinin, üzerine araba alıp satıyor peki bu doğrumu ? bence hayır o insanlarında savunması kanuna aykırı bir tarafı yok olur. En son aldığım aracı satan şahıs yanında çalışan elemanın üzerinden devir yaptı şimdi bu doğru bir hareket miydi ? bence hayır suç var mıydı? yok. Hepimiz böyle yapalım sonrada galericiler aç mı kaldı diyelim olur mu böyle bir düşünce. Mali boyutunu bilmiyorum ama müteahhitten aldığım eve 100 tl değer biçmiş dikkat etmedim şimdi ben satacağım 200 tl satarsan vergi biniyor demek ki alıp satmakta bir sınır var. Hepimiz ekmek yapmayı biliyoruz diye merdiven altında ekmek yapalım tezgah kurup satalım sonrada fırıncılar benim yüzünden iflas mı edecek diyelim böyle bir düşünce olabilir mi? Gene yazıyorum bunlar benim düşüncelerim herkes farklı düşünebilir.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi tabiiki paylaşacaksınız. Buna itirazı olan yokki.
Yazışmaların bir yerinde etikten bahsedilmiş, o kısıma istinaden yazdım ahlaki durumu. Üstünüze alınmayınız. Sizi kasdetmedim.

Ben amcamdan, daymdan, annemden bahsetmedim. Kendi adıma konuşuyorum, ve yukarıdaki sorularımı yineliyorum.
Gayrımeşru hiç bir yönelimin doğru oldunu savunmadım, savunmuyorum.

Son arabanızdaki duruma itiraz edebilirdiniz. Yapmamışsınız.
Demekki adam üçten fazla araç alıp satmış, işin hukuki açığını kullanıp ticaretine devam ediyor.
Yaptığı yanlış. Siz de bu yanlışa dahil olmuşsunuz.
Hal böyleyken, burada meşru hakkını kullanan insanları eleştiriyorsunuz. Burası bana tuhaf geldi doğrusu.

Ekmek yapmayı biliyorsanız, kendiniz yapar yersiniz.
Misafirinize, bir-iki komşunuza da ikram edersiniz. Ama parayla bir başkasına satamazsınız.
Satacaksanız, kanuni yükümlülükleri yerine getirmelisinizdir.
Bu durumda fırıncılar batmaz. Endişelenmeye gerek yoktur.

Üç taneye kadar araç alıp satabilirsiniz. Hakkınızdır. Kanunu eğip bükmek denmez buna.
Dördüncü ve sonrası için yakınlarınızı devreye sokarsanız, hileye başvuran tüccar durumuna düşersiniz.
Budur "Kanunları eğip bükmek".
Galericilerin hakkına girersiniz.
Yanlıştır.
İşte bunu hep beraber sorgulayalım.

Kanun bir yıl içinde üç araç alım satımına laf etmiyor,tamam ama bir aracı alıp onunla uğraşarak onun sınıfını değiştirip yani pek çok katma değer katıp satmanın; araç satımı sınıfına girmemesi gerektiğini düşünüyorum,vergilendirilmesi gereken kazanç açısından düşünülünce bence bir arsa alıp üstüne ev yapıp satmaktan farkı yok gibime geliyor.

Bu ülkede herkes vergisini veriyor aslında,çok gezenler daha çok veriyor,benzin,mazot,taşıt pulu tamamı vergi zaten.Bu kadar çok şey öğrendiğimiz insana lütfen haksızlık yapmayın.Becerebiliyorsanız sizde yapın,detaylı anlatıyor.Satıp para kazanabılıyorsa kazansın,ülkeye bir karavan daha kazandırmış olur.Yeni gnderilerini merakla bekliyorum.
Atilla Bey,lütfen yazılanlara kızıp,yazmayı bırakmayın...

Gültekin' Alıntı:
Ekmek yapmayı biliyorsanız, kendiniz yapar yersiniz.
Misafirinize, bir-iki komşunuza da ikram edersiniz. Ama parayla bir başkasına satamazsınız.
Satacaksanız, kanuni yükümlülükleri yerine getirmelisinizdir.
Bu durumda fırıncılar batmaz. Endişelenmeye gerek yoktur.

Gültekin bey konuyu ne güzel açıklamışsınız işte anlatmaya çalıştığımda tam olarak buydu

Paylaşımların büyük bir kısmının konuyla bir ilişkisi yok. Atilla Beyin karavana dönüşümünü forumda paylaştığı araçları satması konusu forum yönetimini ilgilendiren bir konudur. Satılan araçların vergilendirilmesi Atilla Bey ile maliye arasındaki bir konudur. Kimse bu konularda kendisine bir görev çıkarmasın. Lütfen paylaşımlarda bu hususları göz önünde bulunduralım. Karavan oluşum bilgilerini kimse okumak zorunda değildir.

Gene sapla samanı karıştırıyoruz . Atilla bey içtenlikle en ince ayrıntısına kadar yaptığı araçları nasıl yaptığını anlatıyor. Ve sorusu olanları içtenlikle yanıtlıyor. Bu araçlarını yapmak isteyenler için eşsiz bir bilgi kaynağı oluşturuyor.Ben paylaşımlarında en ufak bir fiyat, reklam vs görmedim. Oldukça düşmüş olan paylaşımları da tamamen bitirtmeyelim.

Hasan

Tartışılan tüm mevzuu yapılan kabuller itibarıyla hem doğrular hemde yanlışları içeriyor. Ticaret kanunu ve Vergi mevzuataı açısından bir yanlış olduğu aşikar ancak türkiyede aktif olarak karavan imalatı yapan hiç bir firma %100 kayıtlı iş yapmamaktadır dolayısıyla mevcut durum Atilla Bey'e rekabet gücü sağlamamaktadır.Üstelik seri üretim yapan çekme karavancılar haricinde hiç bir firma 10 kişide çalıştırmamakta.Atilla Beyin yıllık 2 veya 3 araçlık imalat gücü aynı işi yapan firmalarda zaafiyat yaratacaksa firmaların oturup kendilerine çeki düzen vermeleri ve nerede yanlış yaptıklarını sorgulamaları gerekir.Malum satış sitesi incelendiğinde öne çıkan bazı firmaların dönüşüm için araç hariç 60-85000 TL gibi fahiş rakamlarla piyasada boy göstermesi doğal olarak mevzuatlara uygun olan veya olmayan alternatifleri yaratmaktadır.Takip ettiğim kadarıyla bugüne kadar Atilla Bey'in yaptığı tek yanlış 17m3 araçları tamamladığında ticari yaklaşımının ağır basması sonucu çok yüksek fiyatlarla pazara çıkarması ve sonrasında ciddi fiyat indirimiyle devretmesiydi . Ancak karavancılığa gönül veren tüm forumdaşlara sağladığı katkılar yadsınamaz dolayısıyla günahıyla sevabıyla kabul edilebilen ender kişilerden biri olmaya devam edecektir diye düşünüyorum.
Kalın sağlıcakla

Akdeniz45' Alıntı:
Paylaşımların büyük bir kısmının konuyla bir ilişkisi yok. Atilla Beyin karavana dönüşümünü forumda paylaştığı araçları satması konusu forum yönetimini ilgilendiren bir konudur. Satılan araçların vergilendirilmesi Atilla Bey ile maliye arasındaki bir konudur. Kimse bu konularda kendisine bir görev çıkarmasın. Lütfen paylaşımlarda bu hususları göz önünde bulunduralım. Karavan oluşum bilgilerini kimse okumak zorunda değildir.

Bu konu hakkında daha başka bir mesaj yazmamaya karar vermiştim. Ta ki bu talihsiz mesajı görünceye kadar. Burası bir paylaşım sitesi. İnsanların gözü önünde bir şey yapıyorsanız şayet, o insanlardan gelen eleştirileri / övgüleri / yergileri baştan kabul etmişiniz demektir. Atilla Bey'in yöneltilen bu sorulara açık yüreklilikle cevap vereceğinden (eğer isterse) eminim. BU bambaşka bir konu. Biz ne hakim ne savcı ne polis nede maliyeciyiz. Ama çevresinde olup bitenlere karşı duyarlı vatandaşlar olmaya çalışıyoruz.

Ama bölüm moderatörü olan sizin bu faşist tutumunuzu şiddetle kınıyorum. Ne demek sizi ilgilendirmez beğenmiyorsanız okumayın! Biz bu cümleleri çok duyduk beyfendi. Beğenmiyorsan git başka yerde yaşa da dediler, Bu ülkenin polisi savcısı var sana mı kaldı da dediler. Hala da diyorlar ta ki bireysel ifade ve düşünce özgürlüğümüzü elimizden alıp merkezi yönetimin istediği gibi koyunlar oluncaya kadar.

İlk konu başlığımı açtığımda yaptığım bir hatayı düzeltmesini rica etmek için Moderatör Güngör Bey'e bir mesaj atmıştım. Kendisinin profil sayfasında gördüğüm bir mesaj beni çok şaşırtmıştı. Hiç bir anlam verememiştim. Ta ki şimdiye kadar. Aynen paylaşıyorum.

Bülent KOCOGLU
02 Ağustos 2014, 23:14:26

Bu antidemokratik sitede benimle ilgili bütün izleri silmenizi rica ediyorum. Adımın faşitlerle birlikte anılmasını istemiyorum. Gereğini acilen.....Bu antidemokratik sitede benimle ilgili bütün izleri silmenizi rica ediyorum. Adımın faşistlerle birlikte anılmasını istemiyorum. Gereğini acilen.....

Akdeniz45' Alıntı:
İnsanlık halidir bilmeden birden yorum yapabiliyoruz kusura bakmayın. Siz hangi konuları okuyacağımızın, hangi konulara yorum yapabileceğimizin ve hangi konulardan kendimize ders çıkartacağımızın bir listesini yapın bir daha bu tür hatalar yapmayız.

carpediem69' Alıntı:
Tartışılan tüm mevzuu yapılan kabuller itibarıyla hem doğrular hemde yanlışları içeriyor. Ticaret kanunu ve Vergi mevzuataı açısından bir yanlış olduğu aşikar ancak türkiyede aktif olarak karavan imalatı yapan hiç bir firma %100 kayıtlı iş yapmamaktadır dolayısıyla mevcut durum Atilla Bey'e rekabet gücü sağlamamaktadır.Üstelik seri üretim yapan çekme karavancılar haricinde hiç bir firma 10 kişide çalıştırmamakta.Atilla Beyin yıllık 2 veya 3 araçlık imalat gücü aynı işi yapan firmalarda zaafiyat yaratacaksa firmaların oturup kendilerine çeki düzen vermeleri ve nerede yanlış yaptıklarını sorgulamaları gerekir.Malum satış sitesi incelendiğinde öne çıkan bazı firmaların dönüşüm için araç hariç 60-85000 TL gibi fahiş rakamlarla piyasada boy göstermesi doğal olarak mevzuatlara uygun olan veya olmayan alternatifleri yaratmaktadır.Takip ettiğim kadarıyla bugüne kadar Atilla Bey'in yaptığı tek yanlış 17m3 araçları tamamladığında ticari yaklaşımının ağır basması sonucu çok yüksek fiyatlarla pazara çıkarması ve sonrasında ciddi fiyat indirimiyle devretmesiydi . Ancak karavancılığa gönül veren tüm forumdaşlara sağladığı katkılar yadsınamaz dolayısıyla günahıyla sevabıyla kabul edilebilen ender kişilerden biri olmaya devam edecektir diye düşünüyorum.
Kalın sağlıcakla
Katılıyorum

carpediem69' Alıntı:
Kalın sağlıcakla

Süleyman bey, birçok kısmına ben de katılıyorum. Ancak Ticaret Kanunu ve Vergi Mevzuatı açısından bir yanlış olduğu konusunda şüphelerim var. Basit olarak araç alım satım işi yapan birisine, senede 3 adet alım satım kazancından dolayı vergi muafiyeti tanınıyorken, aksi yönde net bir tanımlama olmadığı sürece, aldığı aracı kendi çabalarıyla daha değerli hale getirip satan birisinin bu muafiyetten faydalanmaması düşünülemez.

Bu katma değer sadece eski aracı basit manada yenileme ile, lüks döşeme ile, teknolojik eklentiler veya özel donanım eklemekle olabilir ve bildiğim kadarıyla mevzuat bunları ayırmıyor. Katma değer adına yapılan işlemler, devletin yetkili kurumları tarafından teknik manada incelenip onaylanıp (TSE) , serbest girişimle uygulanıp (şahsen ve emek satın alarak), yetkili kurumca tespit edilip (TÜVTURK), yetkili kurumca (Emniyet Trafik Tescil) tescil edildikten sonra, herşey kanunlara uygun yapılmış ve her kim bu işlemleri gerçekleştirmiş ise o katma değeri hak etmiştir diye düşünüyorum.

Bu süreçte Ticaret Kanunu ve Vergi Mevzuatı açısından göremediğim ne var, anlatabilir misiniz lütfen? Forumların temel amacı, topluluk içinde yapıcı paylaşım olduğuna göre, bilmediğimiz bir konu varsa öğrenmiş oluruz. Şimdiden teşekkürler.

Farkındamısınız bilmiyorum ama atilla abim iki gündür siteye girmesine rağmen hiçbir şeye cevap vermiyor...!!!
Bakalım gönlünü nasıl alacaksınız çok merak ediyorum...!!!
Herkese abi diye hitap ediyorum çünkü yaşım daha 30.herkese saygım sonsuzdur ama hayat yaşam imkan hobi para araba karavan herşey kişinin kendi insiyatifinde ve atilla abim kanunlar çerçevesinde yasal yollar neyi gerektiriyorsa karavanını yapıyor.satıyor yada biniyor.hiç kimse kendi aracını yaparken satmıcam diye yapmıyor.diğerini şöyle yaparım böyle yaparım diye planlar kuruyor.bırakın atilla abimide kendi bildiğini yapsın hayatındaki bu zevkten bıktırmayalım kimseyi ve bu konu kapatılsın artık.rica ediyorum.şuan tahmin ediyorum ki atilla abim bir daha buraya dönmeyecek.eleştiri tabiki herkesin hakkı yapılabilir ama uzatmasak diyorum. :(

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri