Forumda ticari amaçla yapılan paylaşımlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maksutum42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,709
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M

maksutum42

Ziyaretçi
Atilla Bey,

Sizin bu siteyi ticari amaçlarınız için kullandığınız görüşüne kapıldım

Sürekli, karavanlar imal edip, satıyorsunuz.
Artık , siz bir karavan tüccarısınız.
Bu amatör görünümlü işten para kazanıyorsunuz. Üstelik sanırım bunun vergisini de ödemiyorsunuz.
Bir gün maliye de bu alışverişleri görecek , kapınıza dayanacak.
Çok ağır SGK ve vergi cezai yaptırımları ile karşılaşacaksınız.

Şimdi, diğer imalatcılar da bu başlık altında yaptıklarını böyle yayımlasalar uygun olur mu?
Takdir diğer okuyucu arkadaşlarımındır.
Bilgilerinize

Etiketler
maksutum42' Alıntı:
Atilla Bey,

Sizin bu siteyi ticari amaçlarınız için kullandığınız görüşüne kapıldım

Sürekli, karavanlar imal edip, satıyorsunuz.
Artık , siz bir karavan tüccarısınız.
Bu amatör görünümlü işten para kazanıyorsunuz. Üstelik sanırım bunun vergisini de ödemiyorsunuz.
Bir gün maliye de bu alışverişleri görecek , kapınıza dayanacak.
Çok ağır SGK ve vergi cezai yaptırımları ile karşılaşacaksınız.

Şimdi, diğer imalatcılar da bu başlık altında yaptıklarını böyle yayımlasalar uygun olur mu?
Takdir diğer okuyucu arkadaşlarımındır.
Bilgilerinize

Bu işin 2 önemli boyutu var bence. Birincisi paylaşım. Atilla beyi aylardır takip ediyorum, bilmem kaçıncı karavanını (?) yapıyor ama her noktayı resimleyerek ve açıklayarak bizim gibi gerçekten kendine karavan yapan insanlara ışık tutuyor. Bu çok önemli bir nokta. Tabi bunu "bak işte hepinizin gözü önünde yaptım hile yok hurda yok mis gibi karavan hemen alın" demek için yapıyorda olabilir. Bilmiyorum.

Diğer boyutu ise olayın ticari olması. Açtığı tüm başlıklar "Karavanını yapanlar" yada "Kendi Karavanını Yapanlar" diye başlamasına ve bir sürü karavan bitirmesine rağmen okuduğum kadarıyla (takip ettiğim süre içinde) henüz gerçek bir karavan tatili yapamamış olması ve karavanını hemen satıvermeside bunun bir ısbatı zaten.

Atilla Bey'in amatör değil profesyonel olduğu bu işten para kazandığı doğrudur, etik midir değil midir yanıltıcımıdır bilemem ama başlıkların kesinlikle değişmesi gerekir bence.

Keşke dediğiniz gibi gerçek profesyonel firmalarda burada, yaptıkları karavanları Atilla Bey'in yaptığı gibi detaylı bir şekilde resimleyerek anlatsalardı. O zaman daha çok şey öğrenirdik.

Gerçekten kendine karavan yapan biri olarak Atilla Bey'in paylaşımlarının devam etmesini arzu etmeme rağmen, bir işyeri sahibi olarak dediklerinize aynen katılıyorum. Çünkü bende "merdiven altı imalatçıların" vergiden, sskdan ve diğer masraflardan yalıtılmış olarak verdikleri düşük fiyatlarla her gün mücadele etmek zorunda kalıyorum.

Atilla bey çalışmalarınızı merakla takip ediyorum,kolaylıklar diliyorum.Ben de 15 m3 2008 model ducato aldım ve çalışmalara başladım.Benim öğrenmek istediğim karavan yapımına başlamadan önce proje ve izin belgeleri ile alakalı prosedürler başlamalımı yoksa bitirdikten sonramı bir takım müracaatları yapalım,beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Saygılarımla kolay gelsin.

Yazılanları okuyunca vergisini çoğunluğun kaçırmadan verdiği Almanya'da filan yaşıyoruz sandım.
Sanki orta ölçekli imalatcılar (karavan için yazmıyorum çünkü hiç birisi ile işim olmadı) göstermelik vergi dışında vergi mi veriyor ülkede? Zaten 3-5 senede bir af çıkıyor. Askeri ücret dışında gerçek maaştan ssk ödemesi yapan ne kadar dır acaba? Ne kadarı tam aldığı paraya kadar fatura kesiyor, ne kadarı kdv verme , faturayı az kesiyim diyor acaba?
Gerçek profesyonel firmalarından neler öğrenebiliriz bilmiyorum. Hangisi pop up veya karan camı konusunda yatırım yapmış? Hala web sitelerinde yer için ev döşemesi, ev ekipmanları kullandıklarını görüyorum. (Atilla bey de kullanıyor derseniz ben en iyisiyim demiyor, yolum bu diyor)
Karavan piyasası canlansın istiyorsak yeni fikirler üreten Atilla Bey ve benzer girişimleri desteklememiz lazım. Ayrıca bu forumda ve daha önceki Özdal Bey'in forumunda pek çok mühendis, teknik ve tecrübeli kullanıcı arkadaşlar kendi bildiklerini sakınmadan yazdılar, söylediler. Ortaya bir sinerji çıktı.

bartek' Alıntı:
Yazılanları okuyunca vergisini çoğunluğun kaçırmadan verdiği Almanya'da filan yaşıyoruz sandım.
Sanki orta ölçekli imalatcılar (karavan için yazmıyorum çünkü hiç birisi ile işim olmadı) göstermelik vergi dışında vergi mi veriyor ülkede? Zaten 3-5 senede bir af çıkıyor. Askeri ücret dışında gerçek maaştan ssk ödemesi yapan ne kadar dır acaba? Ne kadarı tam aldığı paraya kadar fatura kesiyor, ne kadarı kdv verme , faturayı az kesiyim diyor acaba?
Gerçek profesyonel firmalarından neler öğrenebiliriz bilmiyorum. Hangisi pop up veya karan camı konusunda yatırım yapmış? Hala web sitelerinde yer için ev döşemesi, ev ekipmanları kullandıklarını görüyorum. (Atilla bey de kullanıyor derseniz ben en iyisiyim demiyor, yolum bu diyor)
Karavan piyasası canlansın istiyorsak yeni fikirler üreten Atilla Bey ve benzer girişimleri desteklememiz lazım. Ayrıca bu forumda ve daha önceki Özdal Bey'in forumunda pek çok mühendis, teknik ve tecrübeli kullanıcı arkadaşlar kendi bildiklerini sakınmadan yazdılar, söylediler. Ortaya bir sinerji çıktı.

katılıyorum ;)

Aracınızın içini bitirdikten sonra gerekli evrakları yaptırmanız proje gibi,daha doğru olur.çünkü projeler için zaman sınırı var.o zaman içinde bitirip muayeneye sokmazsanız projeniz yanabilir yada cezalı duruma düşer daha çok para ödeyebilirsiniz diye biliyorum.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

argonatlar' Alıntı:
Atilla bey çalışmalarınızı merakla takip ediyorum,kolaylıklar diliyorum.Ben de 15 m3 2008 model ducato aldım ve çalışmalara başladım.Benim öğrenmek istediğim karavan yapımına başlamadan önce proje ve izin belgeleri ile alakalı prosedürler başlamalımı yoksa bitirdikten sonramı bir takım müracaatları yapalım,beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Saygılarımla kolay gelsin.

Her şeye rağmen ilgilisinden yanıtını alacağına inandığım bu paylaşım ve Atilla beyin bu platformda veya telefonla sorulmuş yüzlerce soruyu cevaplandırmadaki hassasiyeti yeterli yanıttır aslında .....Her en dürüst benim TC vatandaşının yaptığı gibi aklımıza gelen ilk soru vergini veriyormusun sorusunu empati yaparak ,basitçe sahibi olduğumuz gayrımenkulün bina vergisini belediye rayiç bedelindenmi ? reel bedeldenmi ödüyoruz diye kendimize sorsak (güncel olduğu için Kasım ayındayız malum) ne demek istediğim anlaşılır.Keşke bu konulara girmeden duyduğumuz rahatsızlığı ifade edebilseydik.Öncesinde sorduğu bir sorunun aldığı yanıtına teşekkür gönderen biri için aceleye gelmiş bir eleştiri gibi olmuş bence....

Karşı eleştilerde çok doğru. Biz millet olarak zaten hırsızız. Çalana gıpta ile bakarız, ben olsam bende çalarım diye düşünürüz.
Yerlere tükürerek , oramızı buramızı karıştırarak yürürüz. Vergi de kaçırırız, başkasının hakkınıda çalarız.
Bu durumda "kral çıplak"dediğim için özür dilerim.

Enver bey empati yaptım

bartek' Alıntı:

Atilla bey'i eleştirdiğim noktayı hiç anlamamışınız. Diyorumki "Kendime Yapıyorum" diyor ama satmak için yapıyor. Ortada amatör bir ruh falan yok. Atilla Bey bildiğiniz bu işin duayeni zaten. Çokta güzel şeyler yapıyor hepimiz ağzı açık izliyoruz zaten. Ama hem yasal hemde etik olarak yaptığını yanlış buluyoruz.

Bir kaç hafta önce kavşaktan sola dönerken karşıdan 100 mt ilerden adam bana bas bas korna basmaya başladı yola girme diye. Bende dinlemedim karşıya geçip yolun sağına parkedip gelmesini bekledim. Camı açtım ne küfürler. Yaw dedim kavşaktakinin önceliği var hatta sana yol ver anlamına gelen ters üçgen koymuşlar falan dinletemedim. Yok neymiş kimse öyle yapmıyormuş.

Zihniyet aynı gibi geliyor bana. Kimse kavşaktakine yol vermiyor sen de verme! kimse vergi vermiyor, sen de verme. Doğrusunu yaparsan salaksın yapmazsan iş bilen beceren adam olursun ve etrafında bir sürü şakşakçın olur. Bu mudur? Atilla Bey'in bu sitede tanınan sevilen biri olduğunu tahmin edeciliyorum. Ama sevdiğimiz insanlar için bile olsa yanlışı gördüğümüzde (dur demeyi geçtim) en azından bu yanlıştır demezsek kollektif ahlaksızlığımızdan nasıl sıyrılırız. Başka bir deyişle "muz cumhuriyeti" olmaktan sa "ALMANYA" olmayı nasıl beceririz.

Yahu hadi yanlışa bu yanlıştır demeyi geçtim, nasıl olurda yanlışı alkışlarız. Daha da kötü olanı göğsümüzü gere gere övüne övüne alkışlarız birde. Kurallar hepimiz için ve hiç birimiz o kuralların üstünde özel muamele görmesi gereken insanlar değiliz. Kimse kendini kandırmasın.

maksutum42' Alıntı:
Karşı eleştilerde çok doğru. Biz millet olarak zaten hırsızız. Çalana gıpta ile bakarız, ben olsam bende çalarım diye düşünürüz.
Yerlere tükürerek , oramızı buramızı karıştırarak yürürüz. Vergi de kaçırırız, başkasının hakkınıda çalarız.
Bu durumda "kral çıplak"dediğim için özür dilerim.

Enver bey empati yaptım
aslında yazıp yazarken tarafsız görünebilirmiyim endişesini taşıyordum,hassasiyetime ve daha önce bu minvalde başka karşıt görüş olmasına rağmen ismen yanıtlandım :smiley: empati yaptım derken verdiğiniz genellemelerle empati yapmadığınız görülüyor..Ne kadar istemesenizde sistem sizi ,biz'in, içine katıyor....Kalın sağlıcakla,kral çıplak diye bağıranların artması sizin kadar benide sevindirir...Ancak ses getirecek gerçek platformunda.....

Çalışmalarınızı gönülden destekliyorum Atilla bey. Ben kendime çekme karavan yaptım ama imkanım o kadardı. İmkanım olsa sizin gibi motokaravan da yapmak isterdim. Belki bir gün emelklilikte ben de kendime bir motokaravan yaparım kim bilir.

enverdede' Alıntı:
aslında yazıp yazarken tarafsız görünebilirmiyim endişesini taşıyordum,hassasiyetime ve daha önce bu minvalde başka karşıt görüş olmasına rağmen ismen yanıtlandım :smiley: empati yaptım derken verdiğiniz genellemelerle empati yapmadığınız görülüyor..Ne kadar istemesenizde sistem sizi ,biz'in, içine katıyor....Kalın sağlıcakla,kral çıplak diye bağıranların artması sizin kadar benide sevindirir...Ancak ses getirecek gerçek platformunda.....

Neden bilmiyorum ama cevabınız beni gülümsetti (iyi anlamda).Sakin ve çok olgun. "Ne kadar istemesenizde sistem sizi, biz'in içine katıyor" Bunu not aldım. "Ancak ses getirecek gerçek platformunda" buna katılmadım. Ama hararetlenir gibi olan bu tartışmayı yatıştırır nitelikte olduğu kesin.

Bu ülkede Adnan Oktar ve Müritleri var. Her şeyin farkındayız :smiley: ALMANYA'da yaşamak istiyoruz sadece. (git orda yaşa demesin kimse lütfen :smiley:)

Atilla Bey'de bize çok kızmasın. Dediğim gibi bu forum için katkılarına paylaşımlarına değer biçilemez. Ama her meyve veren ağaç gibi oda biraz taşlanacak. Kusurumuza bakmasın.

Çok şükür okuduklarımı anlıyabiliyorum. Ben size direkt cevap vermedim, sadece genel tespit yaptım.

findikim' Alıntı:
Neden bilmiyorum ama cevabınız beni gülümsetti (iyi anlamda).Sakin ve çok olgun. "Ne kadar istemesenizde sistem sizi, biz'in içine katıyor" Bunu not aldım. "Ancak ses getirecek gerçek platformunda" buna katılmadım. Ama hararetlenir gibi olan bu tartışmayı yatıştırır nitelikte olduğu kesin.

Bu ülkede Adnan Oktar ve Müritleri var. Her şeyin farkındayız :smiley: ALMANYA'da yaşamak istiyoruz sadece. (git orda yaşa demesin kimse lütfen :smiley:)

Atilla Bey'de bize çok kızmasın. Dediğim gibi bu forum için katkılarına paylaşımlarına değer biçilemez. Ama her meyve veren ağaç gibi oda biraz taşlanacak. Kusurumuza bakmasın.
İhsan bey,uzun zamandır bu forumun takipçisi,ve katılımcısıyım,yüzyüze en ufak mimiğimizi katarak söylediğimiz sert sayılabilecek sözlerimizi, yumuşak hissetirme olanağını maalesef sanal ortamın soğuk satırlarında yakalamak zor ,en azından Bir Yılmaz Özdil olmadığımızdan (kendi adıma) Bu yüzden çoğuyla forumda olduğu kadar birebir tanışma imkanını yakaladığımız forum arkadaşlarımız hakkında daha dikkatli yazmaya çalışıyorum doğrularım saklı kalmak şartıyla,Şimdi Atilla bey çıkıp ben bu kadar karavan yaptım,ama hala içime sinen bir tane olmadı,mükemmelini yapana kadar deneyeceğim derse nasıl yanıtlarız? Kaldıki her yeni karavanında üzerine bir şeyler katarak yaptığı ortada. Sizde karavan yapıyorsunuz,edindiğiniz tecrübe ile bir daha yapsam şöyle yaparım dediğiniz olmadımı kendi kendinize,olmuştur ,doğaldırda ne yapacağız o zaman elimizdeki karavanı satıp yenisini yapacağız haliyle,bu aynı şeymi diye soru işareti oluşabilir,Ancak bana karavan yaparmısınız Atilla bey diye gittiğinizde hayır yanıtını alacağınızdan eminim(Şahsınıza değil genelde,önceki bir görüşmemize istinaden söylüyorum,görüşü bu yönde idi)İşin özü karavan camiasını karavan edinme ve özendirme açısından olumlu tetikleyen bu arkadaşımız üzerine düşeni alacaktır eleştirilerden diyerek noktalamak istiyorum.Bu platformda değil demekteki amacım foruma bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada siyaset bulaştırmama gayreti .Tekrar kolay gelsin ....Allah sağlıklı ömür verirse karavanınızla bir yerlerde buluşup kahve içme ihtimalimiz yüksek....Önemli not: bahsetiğiniz isim ve müritleri hakkında,başka bir sanal ortamda yazdıklarımız yüzünden ifadeye çağrılanlar örneği var ..aman dikkat.

enverdede' Alıntı:
İhsan bey,uzun zamandır bu forumun takipçisi,ve katılımcısıyım,yüzyüze en ufak mimiğimizi katarak söylediğimiz sert sayılabilecek sözlerimizi, yumuşak hissetirme olanağını maalesef sanal ortamın soğuk satırlarında yakalamak zor ,en azından Bir Yılmaz Özdil olmadığımızdan (kendi adıma) Bu yüzden çoğuyla forumda olduğu kadar birebir tanışma imkanını yakaladığımız forum arkadaşlarımız hakkında daha dikkatli yazmaya çalışıyorum doğrularım saklı kalmak şartıyla,Şimdi Atilla bey çıkıp ben bu kadar karavan yaptım,ama hala içime sinen bir tane olmadı,mükemmelini yapana kadar deneyeceğim derse nasıl yanıtlarız? Kaldıki her yeni karavanında üzerine bir şeyler katarak yaptığı ortada. Sizde karavan yapıyorsunuz,edindiğiniz tecrübe ile bir daha yapsam şöyle yaparım dediğiniz olmadımı kendi kendinize,olmuştur ,doğaldırda ne yapacağız o zaman elimizdeki karavanı satıp yenisini yapacağız haliyle,bu aynı şeymi diye soru işareti oluşabilir,Ancak bana karavan yaparmısınız Atilla bey diye gittiğinizde hayır yanıtını alacağınızdan eminim(Şahsınıza değil genelde,önceki bir görüşmemize istinaden söylüyorum,görüşü bu yönde idi)İşin özü karavan camiasını karavan edinme ve özendirme açısından olumlu tetikleyen bu arkadaşımız üzerine düşeni alacaktır eleştirilerden diyerek noktalamak istiyorum.Bu platformda değil demekteki amacım foruma bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada siyaset bulaştırmama gayreti .Tekrar kolay gelsin ....Allah sağlıklı ömür verirse karavanınızla bir yerlerde buluşup kahve içme ihtimalimiz yüksek....Önemli not: bahsetiğiniz isim ve müritleri hakkında,başka bir sanal ortamda yazdıklarımız yüzünden ifadeye çağrılanlar örneği var ..aman dikkat.

Eğer durum dediğiniz gibi ise yani mükemmelini yapıncaya kadar sürekli denemekse maksat, tabiki bize düşen yanlış anladığımız için özür dileyip bir şekilde gönlünü almak olur. Kahveler benden olur inşallah. O konuya da dikkat ederim :smiley: Teşekkürler

Bende şöyle ufak bir not düşeyim abilerim.atilla abimle yazıştığım bir gün kendisinden pop up tavan için bilgi istedim.hatta ve hatta yaparmısınız fiyat ne olur gibi sorularda sordum.lakin kendisi kesinlikle yapamayacağını söyledi.bana yardımcı olmak için malzemeler ve detaylı fotoğraflar verip kendim yapmamı söyledi.atilla abinin bu işi para için yaptığını düşünen abilerim bence yanılıyorsunuz.emekli ve çalışmayı seven bir abimiz tabikide.ben atilla abimde bunu görüyorum.enver abi çok güzel söylemiş.bizde karavan yapıyoruz kendimize.satmıyacakmıyız.20 bin tl harcadığımız araca 40-45 bin istemeyecekniyiz?çünkü işçiliğini bizde yapmış olsak emeğimiz var.günler aylar geceler boyu uğraşmıyormuyuz araçlarımızla? Şahsım adına atilla abiyi bir ticaret adamı değil , karavan yapmayı hobi olarak edinmiş kendi zevklerinin peşinde koşan daima yenilikçi ve karavan firmalarının dahi yapamadığı şeyleri yapmaya çalışarak bizlere öncü oluyor. Atilla abim KRALSIN.....

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri