Forester için Lastik Yardım..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,564
Ynt: Forester İçin Lastik Yardım..

1000 km lık deneyımlarım sonucunsa bu lastık asfaltta ıyı ama hafıf ıslak bır yol gördümü sankı arabayı kaydıracakmıs gibi oluyor ve tedırgın edıyor adamı

Hafif çamurlu bir yol demek istediniz sanırım.

Etiketler

aynı lastikleri kullanıyorum.
yani yokohama golandar a/t-s
hiç bir problem görmedim. normal çamur ,ıslak yol, dağ yolu ve killi çamur gibi deneyimlerim oldu.
gayet güzel. tavsiye ederim.

bunu özellıkle dun daha çok hıssettım..bızım karabel dedıgımız yokustan ınerken kuru vırajlarda arac gayet ıyı hızım 110 cıvarları..önumden sulama aracı gıderken yola su akıtmış..bırden vırajı donerken aracın sağ ön ve arka lastık ıslak zemıne gelınce arac bı sılkeledı..gercı o hızla normal dıye dusundum sonra ama ıslak ve kuru zemınde viraj donme farkını bu lastıkle barız anlamış oldum :smiley:

mossin nagant' Alıntı:
aynı lastikleri kullanıyorum.
yani yokohama golandar a/t-s
hiç bir problem görmedim. normal çamur ,ıslak yol, dağ yolu ve killi çamur gibi deneyimlerim oldu.
gayet güzel. tavsiye ederim.
normal,çamur,plaj kumu gıbı ortamlarda sıkıntı yok ama ıslak yolda öncekı lastıgımın (yokohoma h/t-s)vermedıgı tepkıyı bu lastık verınce işin aslı tırstım bıraz :smiley:

yoo asfalttakı ıslaklıktan bahsedıyorum..

Sanırım onu zaten kabul etmeniz gerekiyor, bu %100 asfalt lastiği değil. Ben hafif çamurlu yola biraz hızlı girince kayıyor demek istediniz zannetmiştim ki onu da kabul etmeniz gerekiyor, çünkü bu %100 çamulr lastiği de değil, öyle bile olsa çamur bu çamurluk yapabilir derdim... Bu tür durumlarda araba nasıl kullanılır konusunda alışkanlık edinebilmek için şu 100km ye 15 sn den önce ulaşamayan 0.8lt lik motoru olan arabalar var ya onlardan birini bir haftalığına kiralayın biraz alışkanlık yapsın, işte aynen öyle olmalı.

Vakti zamanınza sırf bu yüzden bu lastikler içinde ıslak asfaltta yol tutuşu en iyi olanı aramıştım o kadar ama malesef seçtiğim lastik te bayilerin hiçbirinde yoktu, uğraştığıma değmedi.. fabrikadan gelecekmiş gelmeden önce de üretim tarihine bakamazlarmış, üstelik 4 tane denkleyebilecekleri bile şüpheli... (konuyu zaten biliyorsunuz netice itibari ile asfalt lastiği aldım, çamurlu yerlere yanlışlıkla girince geri geri çıkma şeklindeki 4x4 kullanımına devam... eh hiç olmazsa arabayı itmemiz gerekmiyor :D).

kurudan ıslağa geçiş anında arkayı bırakma benim lassa competuslarda da vardı..
hatta bi kere bir alışveriş merkezi otoparkına bir yerden su gelmiş orada çok hafif gaza dokununca arkayı öne alıyorduk..
bende sorunun çekiş sisteminden olduğunu zannedip doğan ustaya kontrol ettirmiştim..
sonuç: lastikler ıslak yolda berbat performans gösteriyormuş:smiley:
bende onları satıp bridgestone turanza aldım.. ama henüz ıslak yere denk gelmediğim için test edemedim..

Evet tam olarak anlatamadigim durumu en iyi sekilde anlatmissiniz. Kurudan islaga gecis esnasinda acayip arac yolda cikacakmis gibi oldu. Bayagida tirstim. Kisa herhalde kislik set alacagim yoksa bu lastiklerle kis bana iskence olur omrunden omur gider:smiley:

kışın sorun olmaz ben istanbula en çok kar yağdığı dönemde bile o dandik lastiklerle hemen hemen hiç kaymadan her yere girip çıktım.. sizin lastikler çok daha iyi performans verir bence..
sadece kuru ıslak geçişlerinde dikkatli olmanız gerek.. yağmurun yeni düştüğü durumlarda yerdeki toz toprak nasıl araçları kaydırıyorsa, kuru ıslak geçişinde de lastiğin üzerindeki tozlar ilk ıslandığı anda aynı etki oluşuyor..
o yüzden endişe edilecek bir durum yok, yokohama iyidir.. hele fethiye gibi yerde kışlık lastik gereksiz olur bence..

ArcagorN' Alıntı:
kışın sorun olmaz ben istanbula en çok kar yağdığı dönemde bile o dandik lastiklerle hemen hemen hiç kaymadan her yere girip çıktım.. sizin lastikler çok daha iyi performans verir bence..
sadece kuru ıslak geçişlerinde dikkatli olmanız gerek.. yağmurun yeni düştüğü durumlarda yerdeki toz toprak nasıl araçları kaydırıyorsa, kuru ıslak geçişinde de lastiğin üzerindeki tozlar ilk ıslandığı anda aynı etki oluşuyor..
o yüzden endişe edilecek bir durum yok, yokohama iyidir.. hele fethiye gibi yerde kışlık lastik gereksiz olur bence..
peki lastiklerin yeni olmasida avantajmi dezavantajmi? Lastiklerde de alisma donemi gibi bi durum olutormu?

ArcagorN' Alıntı:
arkadaşımız gayet güzel izah etmiş (yağmurun yeni düştüğü durumlarda yerdeki toz toprak nasıl araçları kaydırıyorsa, kuru ıslak geçişinde de lastiğin üzerindeki tozlar ilk ıslandığı anda aynı etki oluşuyor..)

arkadaşlar 2 gün önce lastikleri değiştim bayiden siparişle geldi. LASSA COMPETUS A/T 770 TL. ( üretim tarihi 2014/12. hafta) zamanım olmadığından ve 205/70/15 ebatı zor bulunduğundan (Malatya'dayım) ;D lassa aldım forumdaki tecrübelerinize binaen artı/eksi değerlendirmelerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Ynt: Forester için Lastik Yardım..

ZAMDAN ANLAMAYAN KAMPANYA
265 75 16 BFGOODRİCH AT : 505 TL
305 65 17 BFGOODRİCH AT : 948 TL
245 75 16 BFGOODRİCH AT : 460 TL
35 12/50 15 BFGOODRİCH MUD : 585 TL
33 12/50 15 BFGOODRİCH MUD : 550 TL
215 75 15 BFGOODRİCH MUD : 380 TL
265 70 16 BFGOODRİCH AT : 450 TL
265 65 17 BFGOODRİCH AT :590 TL
285 70 17 BFGOODRİCH AT KO2 : 785 TL
265 70 17 BFGOODRİCH AT : 535 TL
STOKLAR SINIRLI OLUP KAMPANYAYI BİTİRME HAkkI ŞİRKETİMİZE AİTTİR.
BFGOODRİCH ZAMDAN ETKİLENMEYEN KAMPANYAMIZ 30 EYLÜL 2015 TARİHİNE KADAR GEÇERLİDİR YKB VE İŞ BANKASI WORLD VE MAXXİMUM ÖZELLİKLİ KARTLARA 8 AY VADE FARKSIZ TAKSİT İMKANI VARDIR FİYATLARA KDV DAHİLDİR. ADET FİYATLARI OLUP SADECE İSTANBULDAKİ MAAĞAZALARIMIZDA MONTAJ VE BALANS ÜCRETSİZDİR. ŞEHİR DIŞINA GİDECEK LASTİKLERDE TÜRKİYENİN HER YERİNEW LASTİK ADET BAŞI 10 TL KARGO ÜCRETİ VARDIR. 22 SENELİK BFGOODRİCH BAYİSİ GÜNCAN 0212 671 24 90-91 - 0533 272 07 65

285 demişlerdi 275'e bıraktılar+rot balans vs derken yine aşağı yukarı ilk söyledikleri fiyata geldi.
Lastikler 2013'ün 1. haftası üretilmiş o yüzden telefonda söyledikleri nakit fiyattan az da olsa aşağı inmelerine şaşırdım ama herhalde bunda etken lastiğin fiyatını yanlış hatırlayıp 270 demiştiniz demem oldu herhalde. Birsürü yere fiyat sorunca kim ne dedi unutuluyor.

Not: Bu arada 235/60/16 ebatinda AT lastik arayan varsa petlasın kırşehirdeki deposunda var. Maxxis AT700. Fiyatı da 220 tl ama üretim tarihini öğrenemiyorlar. Öğrenemedikleri için ve maxxis te nasıl bir markadır bilmediğim için almadım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR