Forester için Lastik Yardım..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,583
Ynt: Forester için Lastik Yardım..

sorması ayıp kaç tl?

285 demişlerdi 275'e bıraktılar+rot balans vs derken yine aşağı yukarı ilk söyledikleri fiyata geldi.
Lastikler 2013'ün 1. haftası üretilmiş o yüzden telefonda söyledikleri nakit fiyattan az da olsa aşağı inmelerine şaşırdım ama herhalde bunda etken lastiğin fiyatını yanlış hatırlayıp 270 demiştiniz demem oldu herhalde. Birsürü yere fiyat sorunca kim ne dedi unutuluyor.

Not: Bu arada 235/60/16 ebatinda AT lastik arayan varsa petlasın kırşehirdeki deposunda var. Maxxis AT700. Fiyatı da 220 tl ama üretim tarihini öğrenemiyorlar. Öğrenemedikleri için ve maxxis te nasıl bir markadır bilmediğim için almadım.

Etiketler

sakyuz' Alıntı:
285 demişlerdi 275'e bıraktılar+rot balans vs derken yine aşağı yukarı ilk söyledikleri fiyata geldi.
Lastikler 2013'ün 1. haftası üretilmiş o yüzden telefonda söyledikleri nakit fiyattan az da olsa aşağı inmelerine şaşırdım ama herhalde bunda etken lastiğin fiyatını yanlış hatırlayıp 270 demiştiniz demem oldu herhalde. Birsürü yere fiyat sorunca kim ne dedi unutuluyor.

Not: Bu arada 235/60/16 ebatinda AT lastik arayan varsa petlasın kırşehirdeki deposunda var. Maxxis AT700. Fiyatı da 220 tl ama üretim tarihini öğrenemiyorlar. Öğrenemedikleri için ve maxxis te nasıl bir markadır bilmediğim için almadım.
yokohomayla arasında lastik başı 60-70 tl fark var..Herhalde bende önümüzdeki günlerde yokohomayı a/t'yi takacağım...Bu arada sizin araç neydi?235*60*16 ebatları düşündüğünüze göre Forester değil herhalde :smiley:

Bu arada sizin araç neydi?235*60*16 ebatları düşündüğünüze göre Forester değil herhalde

RAV4. 215/70/16 da olurdu muhtemelen ama o ebatta BFG var ve fiyatı biraz yüksek, ayrıca hem taban daralıp hem de öğrenebildiğim kadarıyla BFG'nin yanal yol tutuşu şüpheli olunca pek iç açıcı bir seçenek değil. Arabayı geniş gösteren çamurluk korumalarını da düşününce leylek gibi görünmesi de hayli muhtemel :D Geriye kalıyor bir seçenek te 225/70/16 ebatıntaki BFG, o da otomatik şanzımanı üzebilir (235/60/16 dan %3 ten fazla dönüş farkı var - %4.8 )

Not:235/60/16 ebatında yokohama ile michelin arasında 60-70 ytl fark olduğunu zannetmiyorum, o başka bir ebattır.

sakyuz' Alıntı:
RAV4. 215/70/16 da olurdu muhtemelen ama o ebatta BFG var ve fiyatı biraz yüksek, ayrıca hem taban daralıp hem de öğrenebildiğim kadarıyla BFG'nin yanal yol tutuşu şüpheli olunca pek iç açıcı bir seçenek değil. Arabayı geniş gösteren çamurluk korumalarını da düşününce leylek gibi görünmesi de hayli muhtemel :D Geriye kalıyor bir seçenek te 225/70/16 ebatıntaki BFG, o da otomatik şanzımanı üzebilir (235/60/16 dan %3 ten fazla dönüş farkı var - %4.8 )
kaç modeldi aracınız?Forester'ı almadan önce 2001-2003 arası olanlara çok bakmıştım ama bana biraz Forester'dan ufak gibi gelmişti ama tabı yükseklık olarak benım aractan biraz yükseklığı var....bu arada normalde önden çeker değilmi aracınız?awd değil herhalde..

1. ve 2. nesil RAV4'ler AWD (sürekli 4 çeker). Benimki 1998 model (1. nesil). 3.nesilden itibaren belli bir hız limitine kadar sürekli 4 çeker ondan sonra önden çekişliye dönüyor. Sizin baktığınız yıllar 2. nesil. Onu almadığınız iyi olmuş otomatik şanzımanı kontrol eden elektronik devre sorun çıkarıp şanzımanı bozabiliyor. Problemli modeller Türkiye'ye hiç gelmemiş te olabilir ama ABD sitelerinde bulunan bilgiler bu yönde. Tamiri oldukça basit gözüküyor ama bizim burda anlayan bulunur mu bilmiyorum. 2. nesil rav4 kullanan varsa ve kırmızı ışıkta kalkışta bir hantallık yapıyorsa elektronik kontrol modülü aracı 2. viteste kaldırıyordur, şanzımanı bozmadan önce sorunun çözülmesi lazım. Aksi halde şanzıman tamir masrafı + yeni bir elektronik kontrol devresi ikisi birden oldukça masraflı olabilir.

sakyuz' Alıntı:
Not:235/60/16 ebatında yokohama ile michelin arasında 60-70 ytl fark olduğunu zannetmiyorum, o başka bir ebattır.
pardon o benım ebat içindi 205*70*15..sizin ebat için olan yokohoma 235*60*16 309 tl..

sakyuz' Alıntı:
1. ve 2. nesil RAV4'ler AWD (sürekli 4 çeker). Benimki 1998 model (1. nesil). 3.nesilden itibaren belli bir hız limitine kadar sürekli 4 çeker ondan sonra önden çekişliye dönüyor. Sizin baktığınız yıllar 2. nesil. Onu almadığınız iyi olmuş otomatik şanzımanı kontrol eden elektronik devre sorun çıkarıp şanzımanı bozabiliyor. Problemli modeller Türkiye'ye hiç gelmemiş te olabilir ama ABD sitelerinde bulunan bilgiler bu yönde.
o zaman 1.ve 2. nesilin bizim araçlarla çekiş sistemi olarak fazla fark yok herhalde..LSD varmıydı aracnızda?

o zaman 1.ve 2. nesilin bizim araçlarla çekiş sistemi olarak fazla fark yok herhalde..LSD varmıydı aracnızda?

Muhtemelen vardı çünkü eski sahibi farklı ebatta bir lastik takıp onu bozmayı başarmış servis kayıtlarında diferansiyel tamiri gözüküyor (aracın üzerinden 225/75/16 ebatında yedek lastik çıktı). Diferansiyel başka türlü bozulmuş olamaz o kadar da nazlı bir alet değil. Normal diferansiyel olsa bozulmazdı muhtemelen LSD idi, artık değil malesef.

1. ve 2. neslin çekiş kontrol sistemi aynı şanzıman motor ve elektronik farklar var. LSD opsiyonel. 3.nesilden itibaren ESP aynı işi görebildiği için gerek kalmamıştır. Sanırım artık opsiyon değil.

Ynt: Forester İçin Lastik Yardım..

4 ay sonunda lastik siparisimi verdim. yokohoma geolander a/t 205,70,15 tanesi 220 tl.

alakasız ama yazayım :D
şubat ayında aldığım 1-2 aylık lastiklerimi m/t almayı düşündüğüm için satıcam :smiley: almak isteyen varmı?
yokohama go12 a/t-s 215/65/16 daha 2.000 km yapmadı galiba :D

yokohama go12 a/t-s 215/65/16 daha 2.000 km yapmadı galiba

o ebatı daica duster ve nissan qashqai kullanıyor ilgili forumlarda ya da genel ilan panosunda ilan vermek daha mantıklı olabilir.
AT yerine MT takmak mantıklı olur mu onu ise bilmiyorum bence bunların performansı beni kesmedi deyip gaza gelmemek lazım bu işin sonu yok MT'lerle de girip çıkamadığnız yer çok olacak ;)

mossin nagant' Alıntı:
alakasız ama yazayım :D
şubat ayında aldığım 1-2 aylık lastiklerimi m/t almayı düşündüğüm için satıcam :smiley: almak isteyen varmı?
yokohama go12 a/t-s 215/65/16 daha 2.000 km yapmadı galiba :D

Fiyat ne düşünüyorsunuz acaba?

1000 km lık deneyımlarım sonucunsa bu lastık asfaltta ıyı ama hafıf ıslak bır yol gördümü sankı arabayı kaydıracakmıs gibi oluyor ve tedırgın edıyor adamı :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri