Forester için Lastik Yardım..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,587
Ynt: Forester için Lastik Yardım..

ben Fethiye'de yaşıyorum ..bizim burlarda kış lastiği o kadarda elzem birşey değil..şu anda aracımın üzerinde 2009 tarıhlı yaklaşık 30.000 km yol yapmış yokohoma geolander h/t-s lastik var..bu lastikle karda da gezdim,orta halli çamurda da,plaj kumundada giriyorum herhangıbır sıkıntım olmadı..o yüzden tek set lastıkle işi bitirmeyı düşünüyorum ama hangisi orada takılıyorum..

Bizim burda çamurlar tekerleğe yapışan türden kış ta bu sene şehir içine pek uğramadı ama geçen senelerde böyle değildi. Böyle devam edecekse kışlık lastikleri ben de yenilemem gibi geliyor çünkü arazideki karda AT lastik te idare eder. Sadece asfalt üzeri ince kar buzlanma vs durumu sakat. Onu da bu gidişle bidaha görmeyiz gibi geliyor ama belli de olmaz, eğer olursa o durumda AT lastiklerin 4 mevsimlikler kadar bile tutacağını sanmıyorum.

Etiketler

sakyuz' Alıntı:
Bizim burda çamurlar tekerleğe yapışan türden kış ta bu sene şehir içine pek uğramadı ama geçen senelerde böyle değildi. Böyle devam edecekse kışlık lastikleri ben de yenilemem gibi geliyor çünkü arazideki karda AT lastik te idare eder. Sadece asfalt üzeri ince kar buzlanma vs durumu sakat. Onu da bu gidişle bidaha görmeyiz gibi geliyor ama belli de olmaz, eğer olursa o durumda AT lastiklerin 4 mevsimlikler kadar bile tutacağını sanmıyorum.
kışlık lastik alacak olsaydım Nokian Hakkapeliitta 7 bu lastıkten alacaktım..ama bana masraflı olacaktı..kış için ayrı offroad ve yaz için ayrı..o yüzden kararım net A/t ama hangisi?Lassa competus a/t,yokohoma geolander a/t,mıchelın latıtude cross a/t,toy open country a/t,gt radıal a/t..ne kadar zor karar vermek aralarında...
http://www.youtube.com/watch?v=EVSp5dmIbkM buzda patınaj etmeden kalkıyor..

kışlık lastik alacak olsaydım Nokian Hakkapeliitta 7 bu lastıkten alacaktım..ama bana masraflı olacaktı..kış için ayrı offroad ve yaz için ayrı..o yüzden kararım net A/t ama hangisi?Lassa competus a/t,yokohoma geolander a/t,mıchelın latıtude cross a/t,toy open country a/t,gt radıal a/t..ne kadar zor karar vermek aralarında...
http://www.youtube.com/watch?v=EVSp5dmIbkM buzda patınaj etmeden kalkıyor..

Nokian? O lastiğin fiyatı hakkaten fethiye gibi biryere fazla kaçar :D AT leri araştırmaya devam. Benim şu ana kadar edindiğim bilgiler şöyle:

- Hiçbiri çamurda çok iyi değil ama idare edeni var genelde BFG diyorlar ama ıslak zeminde pek iyi tutmaz diyorlar.
- D694 yeniyken ıslak asfaltta iyiymiş ama hızlı aşınır deniyor.
- Cooper AT3 dayanıklıymış, toyo a/t den iyi olduğu söyleniyor, ama bana lazım olan ebatta yok.
- Michelin Lat. Cross asfalt lastiği ile AT arası yeni bir lastik. Yeni olduğu için fazla yorum bulmak zor, çamurlu yollarda çeksin diye lastik yanağına uzanan çentikleri var durumu belki biraz idare ediyordur.
- Yokohamayı bilmiyorum ama D694 e geçtikten sonra ne kadar kötü bir lastik olduğunu anladım diyen bi yorum okudum ama bence saçmalamıştır muhtemelen eski yokohama ile yeni D694 ü karşılaştırıyordur.
- Lassa AT iri kare dişli yüzeyiyle iş yapar gibi duruyor ama bunun haricinde fazla bir bilgi yok. Rusya'da çekilmiş bir video var youtube da karlı yüzeyde hiçbir işe yaramadığı görülüyor ama rusya'nın soğuğu başkadır tabi.

Bana 235/60/16 lazım olduğu için seçenekler D694 ve Michelin Lat.Cross tan ibaret. Diğerlerinin bu ebatta üretimi zaten yok. Bunlardan biri olacak artık hangisinin üretim tarihi yeni ve fiyatı da iyiyse onu almayı düşünüyorum.

benım yerımde olsanız hangısını alırdınız..benım ebat 205*70*15 oldugu için pek sıkıntı yok bu ölçülerde bulmada..hatta bulabılırsem 205.75*15 olsa süper olacak...

benım yerımde olsanız hangısını alırdınız..

İlk bakışta bunu gördüm ama araştırmak lazım http://www.lastikcim.com.tr/Continental-CrossContact-AT-FR-20570R15-96T,PR-7989.html

sakyuz' Alıntı:
benım yerımde olsanız hangısını alırdınız..

İlk bakışta bunu gördüm ama araştırmak lazım http://www.lastikcim.com.tr/Continental-CrossContact-AT-FR-20570R15-96T,PR-7989.html
inanırmısınız bu lınktekı lastikte dahil 4-5 marka lastik üzerinde yoğunlaştıgım için hepsini iyice öğrendim..herhalde benım bu lasik alma işim biraz uzunca sürecek gibi :smiley:

Aradığım lastikleri buldum sanırım bir de yükseltme kitine ihtiyacım olacak...

Gianttires_ontruck.jpg

(Bu da işin şakası...)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BbQQgBKcVLE[/youtube]

Youtube'ta ilginç bir video buldum. BFG AT karda, muhtemelen aracın 4x4 sisteminin hangi butona basınca devreye girdiğini bile bilmeyen birilerinin elinde (bu şartlarda karlı yüzeyde gerçekte ne kadar tutunabildiği daha iyi anlaşılır kanımca) ;)

Araştırmaya devam... D694 hakkında birşeyler daha öğrendim.
Bu lastiğin iki farklı versiyonu var. Biri suv ebatları için öteki kamyonet (LT) ebatları için. Normal suv ebatlarında olan kamyonet ebatlarında olandan oldukça farklı.

Suv ebatlarında olan versiyon dayanıklılık açısından normal araba lastiklerine benziyor. Yani iri taşların üzerinde bol bol kullanıp ta zarar görürse durumdan şikayet etmiyorsunuz. :D

Kamyonet ebatlarındaki versiyonun model isminin sonunda LT yazıyor (D694LT) . Lastik ebatının başında da LT yazabilir. Bu versiyon bir minibüs lastiği kadar sağlam, hatta belki daha iyi. Düşük lastik basıncında avustralya çöllerini geçenler bunu kullanıyor. Bu lastik ayrıca daha ağır ve üst deseni oluşturan hamur iki katman. Üstte daha yumuşak bir hamur var altta daha sert bir hamur. Lastiğin ısı dayanıklılığını arttırıyormuş (referans http://www.honda.com.au/resources.ashx/SystemRadControlAssets/111/Name/BBECB2531BB9AC6FD815D8CBCF62F9EE/Dueler_Brochure.pdf ). Normal suv ebatlarındaki versiyonun böyle bir özelliği yok.

Yukarıda biryerlerde D694'ün 15000 küsür km'den sonra tamamen değişik bir lastiğe dönüştüğüne ve ıslak zeminde tehlikeli olabildiğine dair bir yorum aktarmıştım başka bir sitede okuduğum yorumlardan. LT versiyon için bu gayet beklenmesi gereken bir durum çünkü üstteki yumuşak hamur aşındıktan sonra alttaki daha sert hamur kalacak onunla idare etmeniz gerekecek. Bunun sonucu da ıslak zeminde daha kötü yol tutuşu olacak. Tabi bunun böyle olması için muhtemelen lastik deseninin en az yarı yarıya aşınması lazım. Bunu 15000 km'de başarabilen arkadaşı buradan tebrik ediyoruz..

Herneyse.. bizi ilgilendiren versiyon suv ebatlarındaki olduğu için böyle bir problemi olacağına pek ihtimal vermiyorum. Bu iyi. Kötü yanı bu versiyonu öyle iri yarı taşların üzerinden fazla yuvarlamıyorsunuz sonucu pek hoş olmayabilir. ;) Suv versiyonu ile yapılmaması gereken bir başka şey de offroad amacı ile lastik basıncını düşürmek. Netice itibari ile bu versiyon üzerinde AT lastik deseni olan fakat iç yapısı itibari ile normal araba lastiğine benzeyen bir lastik olduğu için bu şekilde hırpalanmaya gelmeyebilir..

Not: bahsi geçen çift hamur yapısını başka lastik üreticileri de kullanıyor. Örneğin buradaki açıklama michelin'den: http://www.michelinbicycletire.com/michelinbicycle/index.cfm?event=dualcompound.view Resimden neye benzediğine bakabilirsiniz.

turkerakm' Alıntı:
Çok iyi fiyatmış. Bana Subaru Bursa yetkili servisi 320 TL fiyat çekti. Sakıncası yoksa yazabilir misiniz ben de ordan almak isterim.
Muğla Başak ticaret yetkılı yokohoma satıcıda 205*70*15 geolander a/t-s lastıklerın tanesi 225tl...

Yetkili servisten lastik almaya kalkınca öyle oluyor. 3-4 sene önce kışlık lastikleri yetkili servisin verdiği fiyattan neredeyse %30 indirimli almıştım.

Bu arada aradığım bridgestone bayii iki gündür hala stoktaki d694'lerin üretim tarihini öğrenemedi. Ne zor işmiş gözlerim yaşardı. O kadar az satılan bir lastik ki fabrikadan gelecekmiş... Ankara'da fabrika var sanki. Bende inanmış gibi yaptım...

İnternet sitelerinde gördüğümüz 235/60/16 ebatındaki AT lastikler sadece kağıt üzerinde varmış ankarada o kadar aradım bulamadım. Ancak fabrikadan geliyor ama sipariş etmeden önce üretim tarihine bakamıyorsunuz, fabrikada da ancak belki 3-4 tane var 4 lastiği denkleştiremeyebilirler gibi bir izlenim edindim...

Neyse yani benim için bu kadar araştırma gereksiz oldu. Sonuç elde var sıfır. Netice itibari ile yazlık lastik olarak 4 adet normal asfalt lastiği aldım.

sakyuz' Alıntı:
İnternet sitelerinde gördüğümüz 235/60/16 ebatındaki AT lastikler sadece kağıt üzerinde varmış ankarada o kadar aradım bulamadım. Ancak fabrikadan geliyor ama sipariş etmeden önce üretim tarihine bakamıyorsunuz, fabrikada da ancak belki 3-4 tane var 4 lastiği denkleştiremeyebilirler gibi bir izlenim edindim...

Neyse yani benim için bu kadar araştırma gereksiz oldu. Sonuç elde var sıfır. Netice itibari ile yazlık lastik olarak 4 adet normal asfalt lastiği aldım.
lastiği hangi marka ve modelını aldınız acaba?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri