Ford Transit Alçak Tavan 130t300

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Koprulu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,918

Koprulu

Ömür KÖPRÜLÜ
Yer
İSTANBUL
Merhabalar,

2015 yazında motosiklet ile yapmış olduğum Karadeniz turundan sonra benzer bir geziyi panel van tarzı bir araç ile yapabilir miyim arayışı sonrası 2007 model Ford Transit aracımı almış bulunmaktayım.(Önden çeker, alçak tavan, 2.2 motor, 6 koltuklu, kombi van)

Bu araç içerisinde yalıtım yaptıktan sonra açılabilir yatak, portatif tuvalet, kartuşlu ocak ve kamp malzemelerimi koyarak tura çıkmayı düşünüyorum. Yıl içerisinde de yine ailemle birlikte 1 gece konaklamalı geziler yapmayı düşünüyorum.

Uzunca zamandır okuyucu olarak takip etmiş olduğum bir çok konu oldu. Faydalı bilgiler edindim. Şimdi bu bilgiler doğrultusunda kendime önce bir gezi aracı yapacağım. Kısmetse 2 yıl sonra da karavana geçiş yapmak istiyorum.

Aracın iç kaplamalarını dün söktüm. Yalıtım konusunda açılan bir çok konuyu okudum fakat bu araçta ne kullanmalıyım karar veremedim. Aracın ön taraf ayak altına, teker davulumbazlarının üzerine Bitüself kaplamayı düşünüyorum. Kapı içlerine ve geniş sac olan kısımlarına ortalarına parça olarak yapıştıracağım.

Uzun bir giriş oldu galiba kusura bakmayın.

Sizlerden ricam; bana yalıtım malzemesi tavan, taban ve yanlar için ne önerirsiniz? İstanbul'da hepsini 1 noktadan alabileceğim firma önerebilir misiniz? Çıkan iç döşemeler yerine kontraplak yaptırmak istiyorum. Yerlerine göre kalınlıkları ne olmalı acaba?

İlk kez bir konu açıp yazı yazıyorum. Hatalarım olduysa kusura bakmayın.

Ömür

1 2 3 4 5 DSC 0905

Etiketler
Merhabalar,

2015 yazında motosiklet ile yapmış olduğum Karadeniz turundan sonra benzer bir geziyi panel van tarzı bir araç ile yapabilir miyim arayışı sonrası 2007 model Ford Transit aracımı almış bulunmaktayım.(Önden çeker, alçak tavan, 2.2 motor, 6 koltuklu, kombi van)

Bu araç içerisinde yalıtım yaptıktan sonra açılabilir yatak, portatif tuvalet, kartuşlu ocak ve kamp malzemelerimi koyarak tura çıkmayı düşünüyorum. Yıl içerisinde de yine ailemle birlikte 1 gece konaklamalı geziler yapmayı düşünüyorum.

Uzunca zamandır okuyucu olarak takip etmiş olduğum bir çok konu oldu. Faydalı bilgiler edindim. Şimdi bu bilgiler doğrultusunda kendime önce bir gezi aracı yapacağım. Kısmetse 2 yıl sonra da karavana geçiş yapmak istiyorum.

Aracın iç kaplamalarını dün söktüm. Yalıtım konusunda açılan bir çok konuyu okudum fakat bu araçta ne kullanmalıyım karar veremedim. Aracın ön taraf ayak altına, teker davulumbazlarının üzerine Bitüself kaplamayı düşünüyorum. Kapı içlerine ve geniş sac olan kısımlarına ortalarına parça olarak yapıştıracağım.

Uzun bir giriş oldu galiba kusura bakmayın.

Sizlerden ricam; bana yalıtım malzemesi tavan, taban ve yanlar için ne önerirsiniz? İstanbul'da hepsini 1 noktadan alabileceğim firma önerebilir misiniz? Çıkan iç döşemeler yerine kontraplak yaptırmak istiyorum. Yerlerine göre kalınlıkları ne olmalı acaba?

İlk kez bir konu açıp yazı yazıyorum. Hatalarım olduysa kusura bakmayın.

Ömür
Ekli dosyayı görüntüle 6401 Ekli dosyayı görüntüle 6402 Ekli dosyayı görüntüle 6403 Ekli dosyayı görüntüle 6404 Ekli dosyayı görüntüle 6405 Ekli dosyayı görüntüle 6407
Hayırlı olsun,yapacaklarınız benim içinde yol gösterici olacak.

Tabana ve tavana bituself uygulamak mantıklı olur. Yan taraflar için taş yünü olabilir. Kaplama içinse onerim 3mm su kontrasi üzerine epoksi macun atıp boyayabilirsiniz.

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile Bir Şekilde Gönderildi.

3mm su kontrasi işinizi görür taban için 5mm olursa daha iyi olur. 3mm olan su kontrasini azda olsa eğip bükme şansınız var daha kalınini aracın yan ve tavan egimlerine yapistirmaniz zor olur

Birde bu kaplama olayını yapmadan önce iyi bir planlama ile kaplama altından elektrik tesisatı çekerseniz tertemiz gorunur. Tesisattan kastim extra aydınlatma arka tarafa araç buzdolabı veya telefon şarjı için çakmaklık veya invertor düşünürseniz akuden arkaya sağlam bir + kablosu gibi....

Bir arkadaşımda 3 sistem buzdolabı var. Satın alıp kendi aracımda ağırlıklı hafta sonu gezilerinde kullanmak istesem enerji ihtiyacını ne şekilde karşılamam daha doğru olacaktır.

24V, 220V ve lpg ile çalışıyor.

Not: Araçta 2 kva sessiz jeneratörüm var.

Yola çıkmadan evden 220v ile dolabı soğutsam, gittiğim yerde 220v yoksa ne şekilde çalıştırmaya devam etmeliyim.

IMG 0770
DSC 0896

Bir arkadaşımda 3 sistem buzdolabı var. Satın alıp kendi aracımda ağırlıklı hafta sonu gezilerinde kullanmak istesem enerji ihtiyacını ne şekilde karşılamam daha doğru olacaktır.

24V, 220V ve lpg ile çalışıyor.

Not: Araçta 2 kva sessiz jeneratörüm var.

Yola çıkmadan evden 220v ile dolabı soğutsam, gittiğim yerde 220v yoksa ne şekilde çalıştırmaya devam etmeliyim.

Ekli dosyayı görüntüle 6438
Ekli dosyayı görüntüle 6437

3 sistem buzdolabında verimli soğutma 230 volt ve gazla mümkün. 12/24 volt ile evde soğuttuğunuz buzdolabını yolda soğuk tutmak mümkün. Böyle üstten kapaklı 3 sistem buzdolabında yeterli baca sistemi bulunmadığı için kapalı yerlerde gazla çalıştırmamakta fayda var. Ilaveten bir baca yapmak mümkün olabilir ama tam güvenli olurmu bilmiyorum. Kapalı yerde bacaya ilaveten bir de havalandırma yeri lazım.

Aracın iç kısmını su kontrası değilde resimdeki gibi ağaç kaplama yapmak istesem daha sonra "keşke ağaç kaplama yapmasaydım" dedirtecek bir durum yaşar mıyım acaba?

Bu arada yalıtım ile ilgili malzemeleri topladım. Bu iş için sadece hafta sonları zaman ayırabildiğim için süreç biraz yavaş ilerliyor. Uygulamaları yaptıkça paylaşımlarda bulunacağım.

Aa kaplama

Sn.köprülü, aracı ağaçla kaplamak fazladan ağırlıkla yüklemek demektir.Aracınız karavana dönüşmeyecekse sürekli olarak yollarda ağırlık kontrolüne gireceksiniz. Ağırlığınızı iyi hesaplamalısınız. (Ayrıca K belgesi sorunu da var)
İzolasyon malzemesi olarak da kesinlikle flex malzemesi kullanmalısınız. Bunun dışındaki malzemeler uzun vadede başınıza sıkıntı çıkartabilir.elektrik tesisatı döşenecekse izolasyonun altından döşemek yerine üstünden döşemenizi öneririm. Hem kolay olur, hem de görzünüzün önünde...
İzolasyona ve tesisata başlamadan önce teknik konular başlığında bunlar için paylaşılan bilgileri iyi okumanızı notlar almanızı kesinlikle öneririm.
Size kolaylıklar diliyorum :smiley:

Sn.köprülü, aracı ağaçla kaplamak fazladan ağırlıkla yüklemek demektir.Aracınız karavana dönüşmeyecekse sürekli olarak yollarda ağırlık kontrolüne gireceksiniz. Ağırlığınızı iyi hesaplamalısınız. (Ayrıca K belgesi sorunu da var)
İzolasyon malzemesi olarak da kesinlikle flex malzemesi kullanmalısınız. Bunun dışındaki malzemeler uzun vadede başınıza sıkıntı çıkartabilir.elektrik tesisatı döşenecekse izolasyonun altından döşemek yerine üstünden döşemenizi öneririm. Hem kolay olur, hem de görzünüzün önünde...
İzolasyona ve tesisata başlamadan önce teknik konular başlığında bunlar için paylaşılan bilgileri iyi okumanızı notlar almanızı kesinlikle öneririm.
Size kolaylıklar diliyorum :smiley:
Sn. Drares, yorumunuz için tşk.

Amacım sahip olduğum araca ruhsat dönüşümü yapmadan aynı zamanda günlük araç olarak da kullanabileceğim bir gezi/kamp aracı yapmak.

Ağırlık kontrolüne girecekse, su kontrası olarak devam edeyim o zaman...

Yalıtım malzemesi olarak firex mi demek istediniz acaba?

Sn. Drares, yorumunuz için tşk.

Amacım sahip olduğum araca ruhsat dönüşümü yapmadan aynı zamanda günlük araç olarak da kullanabileceğim bir gezi/kamp aracı yapmak.

Ağırlık kontrolüne girecekse, su kontrası olarak devam edeyim o zaman...

Yalıtım malzemesi olarak firex mi demek istediniz acaba?
Armaflex izoflex gibi markalar var. Kamp matının aynısı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri