Ford Transit 350 Tavan Sepet Ve Solar Sistemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doga.06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,678

doga.06

Yeni Üye
Sayın forumdaşlar,

bir maceraya başlamış bulunmaktayım. Macera derken benim için yapım aşaması tam bir macera olacak! Kendime 2015 model bir Ford Transit 4x4 minibüs aldım. Bu aracı bir, bir buçuk yıl içinde karavana dönüştürme amacım var (ilk tescil tarihi 13.10.2015). Süre uzun olduğu için etap etap gitmek istiyorum. Birinci etap 2019 ekim ayına kadar yapabileceklerim diye düşündüm (Türk Tuv günü).

Birinci etapta güneş enerjisini koydum, bir kaç yerle konuştum, bana yapıştırma ve tavanı delerek montaj sistemini önerdiler... Meğerse Ford Transitlerde port bagaj sistem alt yapısı varmış...

Bende alternatif olarak tavana sepet takıp, üstüne panelleri takmayı düşünüyorum...
El elden üstündür atasözünden yola çıkarak forumdaşlara danışmak istedim;

Ankara, İstanbulda veya arasında tavsiye edebileceğiniz sepet yapan bir işletme veya bir usta varmıdır? Hafiflik açısından alüminyum düşündüm ancak büküm boru, alüminyum karışımı bir tasarım olur diye düşünmedim değil...

Solar panellerde inatla yerli üretimden yana tercihimi kullanmak istiyorum, yerli üretim panellerden hangilerinde acaba iyi tecrübeleriniz var, benimle paylaşırmısınız...

Akülerde ise Tesla aküden 200 A için bir fiyat aldım, ayrı yeten 170 A North Star tavsiye ettiler...

İnvertör konusunda herkezin anlattığını ilgi ile dinliyorum fakat bir fikir oluşturamadım...

Eğer kullanım konusunda amacımı sorarsanız, baştan sona sıralarsam... mobil ofis, mobil atölye (elektriği olmayan bir bağım var) ve karavan olarak sıralayabilirim...

Değerli fikirlerinizi benimle paylaşabileceğiniz için şimdiden teşekkür ederim...

Saygılarımla...

Etiketler
.

Günlük en yüksek enerji tüketiminizi ve tüketici cinslerinizi bilmediğiniz müddetçe (ki yazmamışsınız) enerji kazanım ve depolamaya geçmenizi anlayamadım.
Sorun barındırması yüzünden de kabul edilen bir karavan yapım sırası değil.

Panellerin sabitleştirmesinde de dünya standardı, onları “yapıştırmak”.

Karavan yapım bilgilerini sırf ayni araca sahib olanlar veya akü satıcılarından değil, şu anda zaten yaptığınız gibi sonuç kararınız için karavancılardan sormanız bence de daha uygun..

Foruma hoş geldiniz.
Karavan yaparken, kullanırken ve gezilerinizde yolunuz açık olsun.. :yum:

.

Son düzenleme:

Sayın EvliyaCelebi2, foruma sıcak karşılamanız için teşekkür ederim...

Enerji konusunda alabileceğim en yüksek verimi almak istiyorum,aracın tavanında 3 adet 150x70 panel yerleştirecek yerim var, aküleride güçlü kullanmak istiyorum... Sistemde bir adet büro tipi buzdolabı, 22 inc tv ve ışıklandırma ihtiyacım olacak. Ayrıca benim bağımda elektriğim olmadığı için küçük el aletlerini çalıştırabilecek bir kapasite ihtiyacım olacak gibi...

Araç sepeti hakkındaki düşüncelerinizide merak ettim...

Saygılarımla...

.

@doga.06 ,

Aşağıdaki cetvel yardımıyla solar sisteminizi kurabilirsiniz.
Ama daha ilk sayfada fark edeceksiniz, sıra bu değil..

Benim de aracım Ford Transit olduğu halde panel sabitlemesinde herkezce kabul gören yöntemi anlamlı bulduğumdan, diğer yolları düşünmemiştim bile.
Bu yüzden sepet üzerine bilgi verecek durumda değilim.
.

Ekli dosyalar

• SOLAR CETVEL.xlsx
    923.5 KB · Görüntüleme: 414
Son düzenleme:

İlginiz için teşekkürler sayın EvliyaCelebi, bende projemde ilerledikçe paylaşım sağlarım...

Saygılarımla...

Merhaba Doga-06

Ayni aractan bende de var. Arac ustu sepeti Yurtel oto aksesuar Yurttel Oto Aksesuarları Adem bey yapti tavsiye ederim. Gunes paneli 150 X3 adet koydum. onuda Ankara Mustafa kemal mah. 2126 sok 6/1 de Onder bey den temin ettik. Cok bilgili ve ilgili bir dostumuz.

Surec cok karisik dogru adimlarla aracimiz harika olusacak. Simdilik Bu kadar. Gerekli cevaplar icin telefonum 0532 638 32 33
Medar Kaplan

Merhaba Medar bey,

şimdi yazınızı gördüm, ilginiz ve netliğiniz için teşekkür ederim. Bu arada Yurttel den Adem beyi bende buldum ve konuştum, konusunda ehil gibi... Ani bir gündem değişikliği olduğu için konuya kısa bir ara vermiştim, şimdi tekrardan araştırmaya başladım... Eğer aracınız yeşil renkte ise Adem bey sizden bahsetmişti...

Hafta içi Ankarada kendi Güneş panel üretimi olan Plurawatt firmasına gitmeyi düşünüyorum, yatlar ve karavanlar için özel üretim yapıyorlarmış, ilgilenen forumdaşlar için linkini paylaşıyorum;

Plurawatt MARİN

Hafta içi Güneş panelleri için sizin tavsiye ettiğiniz Ömer beye kesin uğrayacağım. Banada tam sizin gibi, aracı tanıyan tecrübe edinmiş birisi denk geldi, ilginiz için tekrardan teşekkür ederim. Tahmin ediyorumki aynı tip ve donanımdaki bir araçtan bahsediyoruz, acaba tavandaki acil çıkış havalandırmasını değiştirdinizmi?

Saygılarımla...

Kutluhan

Merhaba Medar bey,

şimdi yazınızı gördüm, ilginiz ve netliğiniz için teşekkür ederim. Bu arada Yurttel den Adem beyi bende buldum ve konuştum, konusunda ehil gibi... Ani bir gündem değişikliği olduğu için konuya kısa bir ara vermiştim, şimdi tekrardan araştırmaya başladım... Eğer aracınız yeşil renkte ise Adem bey sizden bahsetmişti...

Hafta içi Ankarada kendi Güneş panel üretimi olan Plurawatt firmasına gitmeyi düşünüyorum, yatlar ve karavanlar için özel üretim yapıyorlarmış, ilgilenen forumdaşlar için linkini paylaşıyorum;

Plurawatt MARİN

Hafta içi Güneş panelleri için sizin tavsiye ettiğiniz Ömer beye kesin uğrayacağım. Banada tam sizin gibi, aracı tanıyan tecrübe edinmiş birisi denk geldi, ilginiz için tekrardan teşekkür ederim. Tahmin ediyorumki aynı tip ve donanımdaki bir araçtan bahsediyoruz, acaba tavandaki acil çıkış havalandırmasını değiştirdinizmi?

Saygılarımla...

Kutluhan
Merhaba Kutluhan bey.
Evet yesil transit benimki. Araci koker tur dan satin almistim. Bu aractan biz 6 arkadas aldik. ikisi Ankara da digerleri disarda. Sizle yedi 7 olduk :smiley: ....
Havalandirma malesef CANCAN tarafindan yanlis takilmis. Yuksek duruyor ve silikon cok kotu. Tamir etmeye calisirken silikon atti yeniden temizleyip taktik. Yeri cok buyuk oldugundan orginal karavan havalandirmasi uyduramadim. Kullanim seklinizi bilmiyorum ama ben 13+1 minibusden 3+1 kamyonete N1 cevirmesi yaptim. icini ahsap baza seklinde dizyn edecem. Yeni trend KORSAN KARAVAN olacak. :smiley: Kolayliklar diliyorum.
Medar

Oncelikle araciniz hayirli olsun.
Aracınız fotolarini paylasabilirmisiniz?
Ayrıca 13+1den nasıl 3+1 yaptınız prosedür hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tekrar merhaba:

13+1 den 3+1 islemi ikinci aracada yaptik. koltuk eksiltmek kolay. Once TSE den gecerken sofor yani 2 li oluyor. Sonra arka ikili sofor yani tekli orginal ford transit koltugu ile TUV muqyenesi sorunsuz geciyor. Anakara muhendislik Devrez sokak keskinler is haninda projeci var. onlar cozuyorlar. Kolayliklar dilerim. Fotolar simdilik yok bitmedigin den paylasamadim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri