Ford Ranger'i günlük kullanmak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sarmisak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 78,463

sarmisak

Yeni Üye
Kendi kullandığım arabayı eşime verip, Ford Ranger 4x4 Wildtrak almayı planlıyorum. Ford Ranger arazide inanılmaz, onu biliyoruz da günlük olarak binek araç niyetine kullanan var mı?

Etiketler
Ynt: Ford Ranger'i günlük kullanmak?

Yerden yüksek ve normal şartlar altında arkadan itiş modunda çalışan bir araç olması lazım. Bu da viraj dönüşlerinde dikkatli olunması gerektiği anlamına geliyor. Yeterince dikkatli olursanız kullanılır neden kullanılmasın. Olmazsa arkaya 300 kiloluk iki kum çuvalı atarsınız :D Mıcırlı yollarda yokuş yukarı çıkarken aynı zamanda viraj döndüğünüz yerlere özel dikkat lazım.

elbette kullanılabilir ... kum çuvallarına gerek yok .. ben nissan skystar 4x2 kullanıyorum ... virajlarda felan gayet rahat hiç bir sorun çıkarmıyor ... araç ağırlığı ve geniş lastikler sayesinde şimdiğe kadar bi sorunm olmadı .. ağırlık şu iki şekilde gerekli olabilir yanlız... birincisi, şimdi pick uplar yük taşımak için yapıldığından dolayı arkaları makaslı oluyo bu da haliyle çukur veya kasislerde yolcuya rahatsızlık veriyo yani sert oluyo özellikle arka koltuktaki yolcular için ama öndekiler için pek sorun yaşatmıyo .... ikincisi kalkışlarda biraz pati çekiyo ağırlık olduğunda bu gideriliyo ... ben herhangibi ağırlık koymadan kullanıyorum kalkışlarda ani değil yavaş kalkılırsa sorun olmaz .. bi de o çok çırpıyo dediğim konuya gelecek olursak uzun yolda çekilmez oluyo malum türkiyemizin yolları ama şehir içinde bir sıkıntımız yok. ha unutmadean arkaların makaslı olması virajlarda oluşacak sorunları gideriyo araç yere sağlam basıyo ... hastası olduğum bir araçtır for ranger wiltrak ... özellikle mavisi ve bakır kırmızısı rengi .. bilmiyorum bi ay felan olmuş aldınızmı ama almanız tavsiyesiyel .... son bişey yine unutmadan yakıt tüketimi .. şehir içinde yakıt açısından biraz duzlu .... aracına göre değişiyo rangerı bilemicem ... benim skystar şehir içinde 26 kuruş yakıyo ölçtüm .. yardımcı olabilmişimdir İnşaallah

Geçen de benim de yanımdan bir tane wildtrak geçti, gerçekten çok güzel araç. 4x4 pick up'ı şehir içinde kullanırken hiçbir sorun yaşamazsınız. Ben bir senedir L200 4x4 kullanıyorum, hem de evin tek aracı olarak.
Sonuçta bir sedan değil, yol tutuşu ona göre ama arkaya da un çuvalına, kum çuvalına gerek yok :smiley: Şehir içinde sıkışık trafikte rahatlık açısından otomatik vitesli tercih etmenizi öneririm.
Benim araç eski nesil bir araç olmasına rağmen konfor konusunda ise hiçbir eksiği yok, wildtrak'ın konforunu artık siz düşünün

ben sorunuza gayet net cevap verıyım gec olsada bende bır tane wıldtrak vardı 8000 bıde sattım ancak merka edeceklerınızın hepsını yazıyım genede aracta 70 lıtre depo var ben geel sehır ıcı fazla kullandım aynı sıız dedıgınız gıbı sehırdısı uzuna cıkmadı desek yerıdır motor acıldıktan sora 500 550 mezılı var hos dusundugunuzde benzınlı 1.6 arabayla aynı fıyata denk gelıyor o zmanakı kotuluuu wıldtrak 3000 dı ve vergısı 3800 lıra ıdı senelık sımdı ıse 2500 motorda 156 beygır rakamına ulasıyor ford buda vergıde sıkıtıyı ortada kaldırıyr gelelım aracın ozellıklerıne arabada yok yoksoradan taktırıcaksan bı snorkel bırde vınc ben o kamyonetle traktorun askıda kaldıgı balcıktan gectım burnu boyda karda gıttımcamur kuru topraga fgırdım banamısın demedı ınanılmaz kabılıyetlı bır arc ve cok kuvvetlı cekısı dıer tum kamyonetlerın 2 katı yaılmıyorsam 6 ton ıdı dıerlerının cekısı 3 tondur en ıyısıyım dıen ısuzu nu bıle torku 380 dır ınanılmaz bır hızlanması var araba gıbıdır amerıkan kamyonetlerı gıbı yaylanır hızlı gırılen yoldakı ın cıklarda cok yuklenırsen kıcını attırırsın ama emın ol ole arkaya cuval koy yok efendım arka hafıf kalır arabayı toplıyamassın dıyenlere aldanma ole solendıgı gıbı heryere kıcını basıı savuran bı arac dııldır he vıraja hızlımı gırıcen 80 km ye kadar 4 cekere alıyorsu al gır 140 e kral vıraja bakalım atıyormu herseyı sonunda her ne yaparsan yap aracın hıc bıyerınden takırtı tukurtu gelmez ıcı ılk gun ku gıbı kalır motoru mazda motoru sasısıde oyle yan teknolojı japon buda vantaj getırıyor he bı tek kusuru vardır bu aracın cok soguk kıs guunde sakı ama sakın arabayı acıga cekme mazot fıltresı donuyor sora servıste degıstırmen gerekııo bundaan muzdarıp bır cok rangercı bılıyorum ev apartmanın ruzgarı en az alan yerıde durması kar mefsımınde ıyıdır oun dısında ole l200 falan onnarın gırıp dagılcagı yerde yıla gıbı gıder kullamıs ve test edıp zorlamıs bırı olarak saygılar...

onrpkr' Alıntı:
ben sorunuza gayet net cevap verıyım gec olsada bende bır tane wıldtrak vardı 8000 bıde sattım ancak merka edeceklerınızın hepsını yazıyım genede aracta 70 lıtre depo var ben geel sehır ıcı fazla kullandım aynı sıız dedıgınız gıbı sehırdısı uzuna cıkmadı desek yerıdır motor acıldıktan sora 500 550 mezılı var hos dusundugunuzde benzınlı 1.6 arabayla aynı fıyata denk gelıyor o zmanakı kotuluuu wıldtrak 3000 dı ve vergısı 3800 lıra ıdı senelık sımdı ıse 2500 motorda 156 beygır rakamına ulasıyor ford buda vergıde sıkıtıyı ortada kaldırıyr gelelım aracın ozellıklerıne arabada yok yoksoradan taktırıcaksan bı snorkel bırde vınc ben o kamyonetle traktorun askıda kaldıgı balcıktan gectım burnu boyda karda gıttımcamur kuru topraga fgırdım banamısın demedı ınanılmaz kabılıyetlı bır arc ve cok kuvvetlı cekısı dıer tum kamyonetlerın 2 katı yaılmıyorsam 6 ton ıdı dıerlerının cekısı 3 tondur en ıyısıyım dıen ısuzu nu bıle torku 380 dır ınanılmaz bır hızlanması var araba gıbıdır amerıkan kamyonetlerı gıbı yaylanır hızlı gırılen yoldakı ın cıklarda cok yuklenırsen kıcını attırırsın ama emın ol ole arkaya cuval koy yok efendım arka hafıf kalır arabayı toplıyamassın dıyenlere aldanma ole solendıgı gıbı heryere kıcını basıı savuran bı arac dııldır he vıraja hızlımı gırıcen 80 km ye kadar 4 cekere alıyorsu al gır 140 e kral vıraja bakalım atıyormu herseyı sonunda her ne yaparsan yap aracın hıc bıyerınden takırtı tukurtu gelmez ıcı ılk gun ku gıbı kalır motoru mazda motoru sasısıde oyle yan teknolojı japon buda vantaj getırıyor he bı tek kusuru vardır bu aracın cok soguk kıs guunde sakı ama sakın arabayı acıga cekme mazot fıltresı donuyor sora servıste degıstırmen gerekııo bundaan muzdarıp bır cok rangercı bılıyorum ev apartmanın ruzgarı en az alan yerıde durması kar mefsımınde ıyıdır oun dısında ole l200 falan onnarın gırıp dagılcagı yerde yıla gıbı gıder kullamıs ve test edıp zorlamıs bırı olarak saygılar...
"L200'ün falan girip dağılacağı yerde yılan gibi gider" derken mübalağa ettiniz sanırım ;D
Hiç bir aracın fanatikliğini yapmamak lazım, 4x4 pick up sınıfında Ranger'in rakibi olan Nissan, Isuzu, Mitsubishi marka araçların Ford Ranger'dan yazdığınız kadar kapasitesiz olacağını hiç zannetmiyorum. Hepsi de farklı konularda birbirlerinden üstün araçlardır... Arazide birinin gidemediği yere diğerinin gitmesini sağlayacak olan, sürücü kabiliyeti ve tecrübesi, lastikler, diferansiyel kilidi, çekiş kontrol sistemi vb. gibi etkenlerdir.
Ayrıca virajlarda ve kaygan olmayan zeminlerde yapılan manevralarda merkezi diferansiyeli olmayan araçları 4WD modunda kullanmak hem aracın aktarma organlarına yük bindirecek hem de dönüş kabiliyetiniz zayıflatacaktır, bilginize...

Merhaba arkadaşlar, ben ranger 4x2 satınaldım kullanıyorum çokta memnunum eğer tata,L200 veya başka bir araç alsaydım benim için en iyi araç o olurdu.Çünkü herkesi bilmem bence en iyi araç, ev ne bileyim at, köpek vs. benim sahip olduğumdur.Marka isim önemli değil.Helede borcun yoksa dünyanın eniyi aracı seninkidir.
Fakat şunu un utmamak gerekirki çok mühim mesesledir,hani at acemi jokeyi nasıl üzerinden atıyorsa araç ta aynıdır.Binicinin mahareti herşeyi sonlandırır.Ben aracıma çok ağarlık aradım şase kısmına koymak için bana hiç gerekli değil ben istersem kıç atar istemezsem atmaz fakat evde genç varsa vede hevesliyse o zaman iş değişir değilmi arkadaşlar.
Kalın sağlıcakla.

Kısa bir süre de olsa Ranger'ı (4X2) günlük olarak kullandım. Gayet rahat, tek kusuru kasa kapatıldıktan sonra arka görüşün özellikle yağışlı havalarda çok kısıtlı olması.

nkurtkaya' Alıntı:
Kısa bir süre de olsa Ranger'ı (4X2) günlük olarak kullandım. Gayet rahat, tek kusuru kasa kapatıldıktan sonra arka görüşün özellikle yağışlı havalarda çok kısıtlı olması.
O sorun tum kapali kasa pick uplarda var maalesef. Ben arkadaki yakindan takip eden otomobilleri yuksekligin de etkisiyle hic goremiyorum mesela

hayır mubala falan etmıyorum dırek te soyluyorum bu soyledıgınız araclr arasında nıssanı dırek cope atabılırız hıc o sınftakı o motor gucune sahıp bır aracın ne becerısıne nede motor dayanıklılıgına sahıp arazı kabılıyetlı bır actır gelelım ısuzuya bu aractakı tek handıkap fazla yakmasıdır ancak motoru oldukca dayanıklıdır sımdıı mıtsubıshıye gelırsek bır parcası servıs malıyetı yuksek fıyatı pahalı arazıde ıse nazık bır aractır gırın youtube ta mitsubishi l200 4wd vs ısuzu dmax yazın goruceksınız kı arka arkaya baglanan bu ıkı aracta ısuzu zorlanmdan cekıcektır hatta benzerı bır kac vıdeo da mevcuttur devlette mıtsubıshı kullnanlarla da ford kullananların yorumu bellıdır o yuzden mubala yok hem servıste yedek parcası o kadar pahalı olcak hem dıgerlerınden daha nazık olcak hemde dmax a pull yarısmasında kafa bıle tutamııcakk varmı bole dunya.... ıkıncı mevzuya gelırsek yanı arkadan kayma ve 4 ceker konusuna ben sadece fordun arkadan kym egılımın fazla oldugunu soledım 4 cekerdekayar demedım bunuda merkezı dıfransıyel kılıdı yada aktarma sekıllerı ıle bagdastıran bır yazı yazmadım onun ıcın soyledıgınız konud yazdıgım ıle cok alakasızdır

artı suda var ben o aracı alırken yagmurlu karlı havada kaymadan emnıyetle bınebılmek ıcın alıyorum yada vırajlı yolda guvenlı surusum ıcın o parayı verıyorum yuk bındırıcekte ne demek aracımın arkası kayıyorsa bunu yapan muhendıslerde bılıyordurkı ona gore malzemekullanmıslardır bu bınen kuvvete dayanabılsın dıye yuk bındırıcek dıye her gaz yedıgınde her yagmıur cıseledıgınde yoksa 4 ceker bı aletın arkası savurucaksa ve ben bunu kullanamıcaksam bu solenen araclarda bunun bıle ustesınden gelemıcek kabılıyette araclar ıse arazıde4 cekerde daha fazla mukavemete maruz kaldgında nasıl dayancaklar her seyın hesabı kıtabı var bu araclar hem duzde hem ıslakta hem kuruda camurda falan gıtsın dıe gerekn malzeme ıle uretılmıstır yok yuk bınıcek yok zarr gorcekk bole bır seyı bu aracları alan kımse kabul etmez ne bu 4 cekerlı aıle otomobılımı bıde ustune yuk vuruluyor cabası yanı ben 80 le gıderken aldım vırajada gırdım ıslaktada 4 cekerde kullandım camura karada gırdım 4 cekerle 200 de yaptım ole bı dunya yok... bısımı oldu araca servıs alsın gaantıden yapsın bana satarken bu sartalra dayanıcagını soylıyerek satıyorlar

Arkadaşlar, bu araçlar otomobil değiller geri geri giderken kocaman aynalar var geri bakmaya gerek yok zaten aynalar yeterince yardımcı oluyor.Bende aracımı kapattım fakat hiç şikayetim olmadı park sensörü taktıramadım galiba evdeki meraklı için taktırmak zorunda kalacak gibiyim.Geri gitmeyi sorun etmeyin kolay alışırsınız yeterki acale etmeyin.
Kalın sağlıcakla.

arkadaşım yanlış anlamadıysam u araçların arkasının virajlarda savrulmasından şikayetçisin ancak kamyonet tarzı araçlar aslen yük taşımak amaçlı yapıldığı için önlerde süspansiyon veya amortisör sistemi varken arkalar makaslıdır ve arka yük taşımak için tasarlanmıştır durum böyleyken yüksüz bir şekilde seyrederken virajlarda arkanın savurması gayet normal bir durumdur ve bana kalırsa bu araçları kullanmayı zevkli kılan bir özelliktir :D Wildtrack kullanma fırsatım olmadı ancak benim aracım 2006 model ben ilk kullanıcısım şu an 21300 kilometrede ve bunun ciddi bir kısmını arazide yaptım inanın bana hiç bir zaman hayal kırıklığına uğratmadı ama tabiki biraz yükseltme yaptım :smiley: şu sıralar aracımla ilgili tek sıkıntım yakıt problemi malum diesel 3.70 TL oldu bu sıkıntıyı aşmak için bende kamyonculara uydum mazot ve yağ karışımı kullanıyorum artık biraz duman atıyor ama performansta bir sıkıntı söz konusu değil ama merak ediyorum dieğr rangerler ( eski kasalar ) şehir içi kullanımda ne yakıyorlar....

kht58 arkadasım ben bır seyden sıkayetscı olmadım sadece dedım kı eger gazına bıraz fazla yuklenırse kıcını atma egılımı var aracın yada yuksek hızda vıraja gırersen tutunmada sıkıntı ancak bu bır sıkıntı olmadı benım ıcın 156 beygırı ıstedıgımde yan vermek ıcın kullanıyordum ıstedıgımdede normal gıtmek ıcın ben yanı solenenler gıbı ole arka tarafa at cubval yol tutsun mantıgının karsısındayım normal kullanmda zaten atmıyr bıraz lımıtlerı zorldıgında atıyr dedımbuda sıkayet dııldır

onrpkr' Alıntı:
kht58 arkadasım ben bır seyden sıkayetscı olmadım sadece dedım kı eger gazına bıraz fazla yuklenırse kıcını atma egılımı var aracın yada yuksek hızda vıraja gırersen tutunmada sıkıntı ancak bu bır sıkıntı olmadı benım ıcın 156 beygırı ıstedıgımde yan vermek ıcın kullanıyordum ıstedıgımdede normal gıtmek ıcın ben yanı solenenler gıbı ole arka tarafa at cubval yol tutsun mantıgının karsısındayım normal kullanmda zaten atmıyr bıraz lımıtlerı zorldıgında atıyr dedımbuda sıkayet dııldır
:smiley: yazdığım gibi bu arabaları diğer arazi taşıtlarına göre zevkli kılan şeylerden birisi de bu zaten ama yinede Off Road yaparken arkada ağırlık olmasını tercih ediyorum hem lastiklerin daha çok oturup güçlü çekiş sağlıyor hemde makasları esneterek arabanın çok zıplamasını önlüyor..

evet canım ona bısı demedım soyledıgım bu olaylar yasanırken yok efendım agırlık bınıyormus zarar evrırmıs olayı yoksa agırlık bınecek bunu bılen muhendıs senden benden cok daha fazla zorluyorlar aracları ona gore malzemesını kullanıyor ama dedıgın gıbı bu aracın zevklı kısmı bu bencede bana gore bu eylecesı baskasına gore zaafıyet dıye nıtelendırılebılr benım orda soyledıgım hanı bır tek su seklde olursa kıcını atıyr bılgı amaclıydı yoksa benım hosua gıdıyr baska tandıgım arkadas var bundan sıayetcı he bırde senın dedıgın kuruda ıyıde arkada agarlık balcı camura gırdıgınde araba agırlıgın etkısı ıle daha cok saplanmazmı ya...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR