Ford Explorer Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toprak1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,659

toprak1

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Arkadaşlar ford explorer hakkında bilgiyokmu bu araçlar arazide iyimi yedek parça bolmu arıza durumları nedir bilgisiolan lütfen paylaşsın teşekkürler

Etiketler
Ynt: Ford Explorer Hakkında

Merhaba toprak1,

Ben dört yıl kadar 1997 model 4.0 205 PS'lik versiyonu gerek gündelik hayatta, gerekse de arazide kullandım. Toplam 40bin km kadar yol yaptım.

İlk sahibinden çok bakımlı olarak aldığım bu aracı hep bakımlı ve orijinal durumda elde tuttum, arazide de kıracak şekilde kullanmadım. Dolayısı ile bana herhangi bir sorun çıkarmadı. Yedek parça sorunu genel olarak yok diyebilirim. Üyesi bulunduğum Almanya ve A.B.D. menşeli Ford Explorer forumlarında, bilhassa A.B.D.'dekinde bahsedildiği kadarıyla, şanzımanın 100bin milden itibaren iflas ederek pahalı arıza çıkarabildiği yönünde bir şikayet vardı. Bunun dışında kronik arızadan söz edildiğini duymadım.

Arazide mükemmel değildir, çok zor koşullarda kullanmayı düşünüyorsanız daha kısa şasili bir araç öneririm. Ama hafif-orta zorlukta arazi koşulları ile çok iyi bir yol konforunu ve günlük hayatta ihtiyaç duyacağınız her şeyi birarada sunan güçlü ve stil sahibi bir arazi aracı istiyorsanız ideal olacaktır. Dilerseniz dört çekere otomatik olarak geçen "auto" modunda, dilerseniz sürekli dört çekerde veya diferansiyel kilitli yüksek torklu dört çeker modunda kullanabiliyorsunuz. Şehir hayatının getireceği her türlü hava koşulunda otomatik modda, yani arkadan itişli sürüş pozisyonunda kalmak rahatlıkla yeterli oluyor. 205 PS'lik versiyon daha öncekinden 42-43 beygir daha güçlü, zamanında motoru Köln'deki Ford fabrikasında üretilip araca A.B.D.'de takılıyordu. Yakıt tüketimi kişinin kullanımına göre çok değişse de ben 16-17 litre ile şehir içinde 100 km yapıyordum. Uzun yolda hızı 100-110'larda sabitleyip giderseniz 10-11 litrelere kadar düşüyordu. 4 litre hacminde V6 motorlu ve iki tondan fazla boş ağırlığa sahip bir araç için bence gayet makul.

Daha spesifik sorularınız olursa, bu çok iyi tanıdğım ve sevdiğim araç hakkında memnuniyetle yardımcı olurum.

Selamlar

Ford Explorer 002

Merhaba Toprak ford explorer hakında yazı görünce hakkaten mutlu oluyorum ,fazla paylaşılan bir araba değil ama çok sevdiğim bir alet.Ben geçen sene Mart ayında hasber kader tanıştık ford explorer'la aracımı aldığımda arkası eğik duruyor sanki araba ayağını suruyormuş gibi zorlanarak gitme tavan altı komple boyalı ve hatta boyacı öyle kötü boyamış ki anlatamam ve arabanın ön göğsü (orta siyah kısım) tırnakları kırılmış yerine oturmuyor gibi...üzerindeki lastikler herhalde 10 senelikti çatlak çatlak ha araba yaklaşık 2 sene hiç kıpırdamamış altı komple pas feciydi ki o zaman 98 grand cherokeeem vardı 5,9 motorlu ...neyse ford explorerim 95 model limited v6 4.0 şu 1 sene içinde 2500 tl gibi bir masrafım oldu lastik dahil .temizlik ve sevgi ile bugun bakmaya doyamıyorum eski meski ama hala son model arabalara kafa tutar su an 130 000 milde dun cherokemi satışa cıkardım ford duruyor .günlük kullandığım araç citroen c2 ama neredeyse haftanın yarısını fordla geçiriyorum .şehir içinde inanılmaz rahat bir araba cherokide zıplayıp sağa sola yatarken ford sanki binek araba karakteri sunuyor .bakım ve yedek parça konusunda içim rahat.aracın yaşına ve km'sine karşılık motorda ve ya şanzımanda en ufak bir terleme veya yağ eksiltme yok şu an şehir içi 100 km' de ortalama 14.5 lt yakıyor.

hehe bir dokun bin ah işit gibi ha ha kitap yazıcam neredeyse neyse bana musade araçla ilgili sorunuz ve ya anlatacağınız ne olursa keyifle dinlerim ,saygılarımla.

bu arada başka explorer kullanıcıları varsa gerek hikayeleri gerek araç fotorafları ve ya paylaşımlar her ne olursa merakla bekliyorum hoşçakalın.

Merhaba MAGNUM,

Sizi biraz daha heyecanlandırabilmek için çok severek kullandığım ve çok iyi kondüsyondaı olan eski aracımın bir fotoğrafını daha yolluyorum. Sizin Explorer'ı da görmek isteriz. Resmini paylaşır mısınız?

Selamlar

Bolu Alabarda 018

merhabalar!!!1997 explorer arazi vitesleri kullanımı hakkında bilgisi olan var mı?arazide hangi şartlarda hangi konumlarda hangi viteslerde gitmem gerek?bu araç hakkında detyalı bilgisi olan arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum!!şimdiden teşekkürler

Teşekkurederim en kısa zamanda fotoraflarını forma ekliyeceğim,bu arada keratanın yakıt pompası bozuldu ve yolda kaldım ama olsun hala seviyorum....saygılar.

maroff' Alıntı:
merhabalar!!!1997 explorer arazi vitesleri kullanımı hakkında bilgisi olan var mı?arazide hangi şartlarda hangi konumlarda hangi viteslerde gitmem gerek?bu araç hakkında detyalı bilgisi olan arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum!!şimdiden teşekkürler

Merhaba maroff,

En baştaki yazımdan da görebileceğiniz gibi, araç normal koşullar dahilinde "auto" konumda kullanılmalıdır. Bu konumdayken arkadan itişli olmakla beraber, ihtiyaç anında (tekerleklerde patinaj olması halinde) öne de güç aktararak dört çeker durumuna gelmektedir. Ben şehirdeki karlı günler ve hafif koşullardaki arazi kullanımında bu şekilde yol aldım ve problem olmadı. "4x4 high" konumu, sürekli dört çeker moduna almak içindir, dururken yapılması tavsiye edilir ve arazide (kum, çamur, kar vs) bu şekilde ilerlemek güvenlidir. Çok daha zor koşullar belirdiğinde, örneğin dik ve kaygan bir rampa ya da arazinin aşırı yumuşak olduğu veya aşılması gereken güç engeller belirdiğinde "low" durumuna almak gerekir. Bu durumda araç 50-60 km/h'den daha hızlı gitmez, ancak olağanüstü bir çekiş kazanır. Ancak bunu gerçekten çok gerekli olduğu hallerde kullanmanızı, asla kuru ve asfalt zeminde kullanmamanızı tavsiye ederim. Tekrar konum değiştirmek için gene aracı durdurup vitesi boşa (N konumu) almanız gerekir. Zaten bilgi ekranında yanan ikaz lambalarından da konumunuzu takip edebilirsiniz.

Selamlarımla,

Herkese merhaba,

Ben de iki yıl boyunca çeşitli araçları inceleyip en sonunda Explorer'a karar veren biriyim. Bu araç arazi aracı gibi değil, virajlarda inanılmaz stabil. Bagaj hacmi rakiplerinden çok geniş ve yüzü diğerleri gibi eskimemiş bir araç. Ancak yere yakın olması sebebiyle zorlu arazi koşullaında sürekli altını sürtüyor, arka makasların açısını artırıp biraz yükseltmeyi düşünüyorum. Bir olumsuz yanı da (95-97 modellere özgü) jantların üzerinde krom saclar takılmış ancak bu sacların arasında su ve camur dolarak uzun süre nemli kalmasında ve jantların çürümesine, balans tutmamasına sebep oluyor. Jantlar 9cm offset'li olduğundan ve bijon ölçüsü yaygın arazi araçlarından farklı olduğundan (5x114,3) jant bulmak nerdeyse mucize gibi. Ben çok zorlu aramalardan sonra Maslak sanayide jant center'da buldum.

Aracımı günlük olarak kullanıyorum ve ayda ortalama 4000-4500 km. yol yapıyorum. Biraz süratli kullandığımdan kombine şartlarda 45krş yakmakla birlikte Şubat ayında Konya Bursa arasında cruise ile 121km. (110+%10) sabit hızda 26,8 kr. yaktığım da oldu.

Eski amerikancı olduğumdan ve elimden geldiğinden basit onarımlarını kendim yapıyorum. Amerikada parçası çok bol ve ucuz, Türkiye'de 2-3 veya çok daha fazla katına satılıyor parçaları.

Bu arada diğer Explorer sahibi arkadaşlara bir sorum olacak; 4x4H konumda arazide ilerlerken şanzıman bir uğultu duyuyor musunuz? Aracınız Auto konuma göre gaza çok daha ağır tepki veriyor mu? yoksa benim arazi şanzımnında sorun mu var?

Herkes markalar arası buluşmalar organize ediyor, biz de böyle bir buluşma organize etsek güzel olmaz mı?

[attachment=1]

IMG 0148

sharkhunter' Alıntı:
Jantlar 9cm offset'li olduğundan ve bijon ölçüsü yaygın arazi araçlarından farklı olduğundan (5x114,3) jant bulmak nerdeyse mucize gibi. Ben çok zorlu aramalardan sonra Maslak sanayide jant center'da buldum.

Hocam jeep zj xj kj tj modelleride 5x114.3 kullanıyor ... jant bulunabilirliliği zor değil ... sahibinden.com'da dahi bir dünya ilan var ...

mirkan' Alıntı:
Hocam jeep zj xj kj tj modelleride 5x114.3 kullanıyor ... jant bulunabilirliliği zor değil ... sahibinden.com'da dahi bir dünya ilan var ...

Aslında buluınmayan 5x114.3 bijon ölçüsü değil (yukarıda biraz yanlış ifade etmişim), OFFSET. Aynı (veya yakın ölçüde) offset Landcruiser'da var ancak onun bijon ölçüsü de 5x139. Offseti telafi için ya flanş yaptıracaktım yada Taiwan malı jantlara razı olacaktım. Ben ikinci, seçeneği daha mantıklı buldum. Jantları aldığım satıcının söylediğine göre offset'li jantlar genelde 5x139 ölçüsünde olurmuş.

Yukarıdaki resim geçtiğimiz şubat ayında Kütahya'da çekildi, Avatarımdaki resim ise mayıs.2000'de Kütahyada askerliğimi yaparken çekildi, Kırmızı olan arkadaşımın arabasıydı sattı.Bursa'da bir toplantıya yetiişmemiz gerekiyordu ve geç kalmıştık o yüzden aynı noktaya inip kendi arabamla aynı kadrajı yakalayamadım.

Yeni janlarla çekilmiş bir resmini de paylaşayım;
[attachment=1]

IMG 0522

4x4H de uğultu az da olsa duyulabilir ancak seviyesini dinlemeli, transfer kutusunun (ara şanzıman dedikleri) yağını periyodik olarak DOĞRU yağ ile değiştirmeyi ihmal etmeyin. Auto ya alınca ara hızlanmadaki isteksizlik normal değildir, sadece Son dişli oranı 4x4Low a göre değişir, özellikle 6. silindir bujisini kontrol ettirin, genelde en zahmetli bujidir, bazennnn 5ini değişirler, 6. değişmez. Bu da ara hızlanmayı etkiler, tekleme yaptırmayabilir.

...velhasıl iyidir Explorer, her şeyden biraz vardır bünyesinde, yolda da, arazide de, konforda da, güçte de üzmez, sürücüsünü/yolcusunu tatmin eder. Fiyatı ve genel giderleri de görüntüsüne ve sunduklarına nazaran kabul edilebilir seviyelerdedir, günlük kullanıma bir ölçüde uygundur. Ben de çok severek kullanmıştım.

Herkese merhaba,

sharkhunter'e katılıyorum bir organizasyon yapsak hakkaten keyifli olur heralde..saygılar.

Fotoraf0122

Merhaba arkadaşlar,
Bu güne kadar birçok araba sahibi oldum, bunlar 0 km olduğu gibi 20 li yaşlarda olanlarıda oldu.Yaş benim için hiç önemli olmadı heleki 76 model 115 kasa 230-4 bir arabam vardı resmen kusursuzdu.Kısaca yaş önemli değil bence eski araba olmaz bakımlı veya bakımsız araba olur.
Arabamı sattım niyetim DEFENDER satınalmaktı fakat ihaledeki fiyat 18.000TL +KDV birsürü kişi vuracak belki 30.000-35.000TL ye çıkacak sonra birsürü masraf bilmem ne olacak gerçi sevdiğim bir araba sadece şimdilik geciktirmeye karar verdim.
Niyetim FORD EXPLORER almak 97 veya 98 model belki 2000 olabilir.Bu arabalar zaten ilk sahipleri akçeli kişiler olduğundan ilk sahibini veya ikinci sahibini bulup alabilmek bence en akıllıcası diye düşünüyorum.
Eğer bildiğiniz sahibinden olmak şartıyla gerçekten düzgün temiz kullanılmış bir araç var ise ve bana önerirseniz satınalabilirim ve aranıza katılırım.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR