Fj62 Isınma Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mamix_34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,371

mamix_34

muhammet uluc
Yer
istanbul
abiler merhaba yeni fj62 aldım 4000 v6 motor 86 model arac hava soğukken ısınmıyor harici ölçüsan hararet göstergesi mevcut en fazla bugün hava güneşliyken 60 dereceye çıktı oda azbir trafikde kaldım hızlanınca ve kalörifer açılınca hemen 40 50 dereceye düşüyor termostat değiştirdik orjinal aldık yine aynı yardımlarınızı bekliyorum

Etiketler
12241197_10204736280359069_7477714137686161140_n.jpg

Merhabalar benim sorununuzu le ilgili bir sorum olacak.aracınızda hararet çıkmıyor iken kalorifer sistemi sıcak ufluyormu? Birde radyatör fanınız sürekli çalışıyormu? Yeni yaktiguniz termostatin sağlam bir şekilde takıldığından eminmisiniz?

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar benim sorununuzu le ilgili bir sorum olacak.aracınızda hararet çıkmıyor iken kalorifer sistemi sıcak ufluyormu? Birde radyatör fanınız sürekli çalışıyormu? Yeni yaktiguniz termostatin sağlam bir şekilde takıldığından eminmisiniz?

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar. Doğru hatırlıyor isem aracınızın fanı yağlı kavrama ile çalışan bir sisteme sahip olmalı. Fanınızın ortasına dikkat edin, hidrolik kavramanın akışını değiştiren bir saat zembeleği gibi kıvrımlı yaya benzer bimetal bir parça göreceksiniz. Bu parça motor devrinizle ilişkili olarak, motor ısısına göre fan devrini değiştirmek için hidrolik kavramanın iç yağ akışını düzenleyen valfi kumanda eder. Elektrikli fanlar kullanılmadığı durumlarda, fan kasnağının doğrudan kayış tahriğine göre çok daha verimli olduğu bir yöntemdir. Be kısa ve özel sayılabilecek (;)) bilgiden sonra;

Kasnağınızın üzerinde bahsettiğim bimetal parçanın ayarının yapılabiliyor olması lazım. Yani dediğim gibi, öyle hatırlıyorum. Yaklaşık 20 sene önce okuduğum şeylerden kalma bilgi, bu kadar aklımda kalmış. O kısmı iyice kontrol edin, ancak ayarı bir SST (özel servis takımı) ile mi yoksa basit bir anahtarla mı yapılıyordu onu hatırlamıyorum malesef. Farklı bir çözüm olarak Özellikle belirtiyorum "Yetkili servisteki en eski mekanik teknisyeni veya formeni" ile konuşmalısınız.

Eğer motor aracın orjinal motoru ise ve arıza bulunamıyor ise büyük ihtimalle sorununuz bu olmalı. Bu kısma bakmak genellikle kimsenin aklına gelmiyor. Bazı ustalar fanı kasnağa sabit bağlandığını, bazıları ise fanın her ısıda motordan aynı oranda devir aktardığını düşünüyor.

Kontolü basittir. Kendiniz de çalışmasını kontrol edebilirsiniz.
Isınmama sorununun fanla ilişkili kontrolü için; Kaputu açın ve fanı bir ucundan, kanatçığın arabaya doğru kısmından tutun. Yani aracın önün bakan kısmından değil, motora bakan kısmından tek parmağınızla tutun. Böylece elinizden kaysa bile sizi incitmeyecektir {tereddütünüz var ise denemeyin, tecrübeli bir teknikere yaptırtın). Bir başka arkadaşınıza MOTOR TAMAMEN SOĞUK İKEN marşa bastırıp motoru çalıştırın. O anda tutuyor olduğunuz fanı fazla zorlanmadan tutabilmeniz lazım. Hidrolik kavrama olduğundan size zarar vermeyecektir, ancak tekrar uyarıyorum, tecrübesiz biri buna kalkışmamalı. Bu durumda fanın dönmek için ne kadar kuvvet harcadığını hissedeceksiniz. Motor tam ısınana kadar bekleyin, motoru stop edin ve yukarıdaki fan tutma işlemini tekrarlayın (daha dikkatli olun çünkü fan bu kez çok daha güçlü dönmek isteyecek). Eğer iki tutma kuvveti arasındaki farkı inceleyip aşağıdaki sonuçları elde ederiz;

Motor soğukken Zayıf çeviriyor / Motor sıcakken Zayıf çeviriyor = Kavrama arızalı "Aşırı hararet"
Motor soğukken Zayıf çeviriyor / Motor sıcakken Güçlü çeviriyor = Sağlam
Motor soğukken Güçlü çeviriyor / Motor sıcakken Zayıf çeviriyor = Kavrama arızalı "Geç ısınma sonrası aşırı hararet"
Motor soğukken Güçlü çeviriyor / Motor sıcakken Güçlü çeviriyor = Kavrama arızalı "Geç ısınma"
problemleri doğar. Bu basit kontrolle yukarıdaki sonuçları eşlerseniz ve daha önce de dediğim gibi, önceki kontrolleriniz sonucunda sorunu bulamıyorsanız umarım bu paylaşım size yardımcı olabilir.

Not: Esasen aracın orjinal tamir kataloğunda fanın çekme kuvveti ve ölçüm için gerekli terazi tipindeki SST' nin parça kodları dahi verilmiştir. O yüzden işinin ehli bir yetkili servis elemanı bu sorunu kolaylıkla çözebilir. İşinin ehli değilse geçmiş olsun...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri