Fiat SCUDO 1,9 D

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sisdagili61 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,959

sisdagili61

Zirve
Yer
Beşikdüzü, Trabzon ve Çanakkale
Merhaba arkadaşlar,
Gördüğüm kadarıyla Fiat Scudo araçlardan bahsedilmemiş.
Teknik özellikleri değil fakat sizlere araç hakkında biraz bilgi verebilirim.Çok sayıda araç alıp binip sattım, çok çeşitli sürelerde elimden geçmedik araç kalmadı dersem yalan olmaz.Sadece (yerli araçlarla hiç ilgim olmadı bir defa 1995 model 2000 makineli Tempra almıştım alacak yerine iki ay kullanamadım inanın yokuş inişlerinde 100 km yapmıyordu neler yaptıysam yürütemedim) mercedes, ford, W vagen gibi araçlarla çok uğraştım üç beş tanede reno 25 in serileri elimden geçti.Kısaca arabalara uzak değilim.Nemi kazandım? <<sadece bu adamın arabaları iyi olur ne derse odur>> dediler benim hakkımda çünkü hiç bir aracı satmak için toplatmadım.
Sizlere şimdi 2000 temmuzda 0 aldığım (kaçıncı olduğunu bilmediğim) aracımdan bahsedeyim.
Görüntü olarak belki bazı arkadaşlarımız beğenmez fakat bu araba öyle bir arabaydıki inanın elimi cebime atmadan 10 sene kullandım, sadece kitabında yazdığı gibi her 40,000 km de triger kayışını set olarak değiştirdim.
Yaptığım km yi unuttum, arabada değiştiklerim; triger set, ön balarta, hava, yağ, mazot filtresi ve yağ ha birde lastik almıştım.
Günlük 25 km gidiş 25 km dönüş toplam 50 km bu km bazen 150 km ye çıkardı haftanın 4 günü.Onun haricinde senede 4 - 5 defa Trabzon ve yaylalar, 3 -4 defa Ege ve Akdeniz gezerdim.Her şeyiyle orjinal bir araçtı.
Şimdi fotoğraflarını eklemeye çalışacağım.

AA002

Etiketler

Ynt: Fiat SCUDO 1,9 D

Arkadaşlar, bu arabada olmayan tek şey kılima idi, inanın bana hiç gerekmedi.Öyle bir ısıtıyorduki inanın kışın bile kısakollu gömlek giyerdim.Bu araba bendeyken onlarca araba alıp sattım bu arabayı isteyene öyle bir fiyat çekerdimki ardına bakmadan giderdi, 2003 senesinde Adapazarı'ndan gelen biri bana 22 milyar verdi ben 24 istedim ruhsat otomobil ya 7+1 onlar bunu dolmuş olarak kullanacaklarmış.O yıllarda bu dönüşüm durdurulmuştu.
Ben aldıktan sonra 1,9 JTD ve 20 JTD modelleri deldi, 1,9 TD ler vardı ben bilinçli olarak 1,9 D almıştım JTD ler ve TD ler in bir çoğu yakıt yüzünden sıkıntı yaşadılar bizim yakıtımız o makinelere pek uygun değildi son birkaç yıldır düzeldi.
O raba 80 litre yakıtla şehirler arasında 1200 km de lamba yakıyordu, lambadan sonra 100 km gittim daha devam etmedim.Kullanmak için çok ideal bir araçtı.Koltukları tam yatar haldeydi biz çok yerde içine yatardık.
Satmaya karar verince Kartal oto pazarına gittim, bana 12.500 tl veren oldu baktım çok havalılar yok sıfır alırlarmış, yok paraları varmış onlara yol verdim arabayı vermedim ardından birbiri ardına iki kişi geldi, biri Samsun'lu diğeri Ordu'lu ik,s,ne birden dedimki bakın arkadaşlar bu arabayı 12,500'e vermedim pazarlık etmem size 10,000 lira yarın saat 2 de gelen alır kim erken gelirse o alır ikiside kaparo vermek istedi kabul etmedim Ordu'lu arkadaş zorla arabaya 100 lira attı ve geip arabayı aldı.
Güle güle binsin hiç gözüm yok ben keyfini çıkartmıştım şimdi sıra onda.
Ne yerlerde ne fotoğraflarımız vardı hepsi bilgisyar'da idi namussuz hırsuız evi soyunca bizim tüm fotoğraflar iki adet dizüstümüzle birlikte gitti.
Kalın sağlıcakla.

Araba zaten kendisini ispat etmiş, ona diyecek söz yok :smiley: ama resimler de ayrı güzel olmuş, tam bir turistik gezi gibi geldi :smiley:

ellerinize ve paylaşımınıza sağlık.

Şaka bir yana o dönemde satınalma rakkamlarına göre bence gerçekten güzel bir arabaydı.
Kapı direkleriyle kargo bölümü başlangıcı arasında biraz fark vardır o bölüm alttan biraz geniş olup yukarda sıfırlanır ve rüzgar vurunca ses yapardı ben o sesi kesmek için İtalya'dan parça getirtmiştim (kayın birader ro ro da kaptan Trieste'ye gider gelirdi) benden görenler uzakdoğudan getirttiler fakat çok pahalı sattılar.
Belki lüks filan değil, fakat gimeyecek olduğu hiç bir yol yok, hararet yaptığına hiç şahit olmadım, öyle alışmıştımki boyu kadar yere park edebiliyordum,
Şimdiki sahibi güle güle kullansın.
Kalın sağlıcakla.

Benim için manevi önemi çok büyüktür bu aracın. Rahmetli babamın çok severek bindiği ava ve yaylara gittiği ferah ekonomik çok rahat bir arabaydı. babamdan sonra ben bindim yaklaşık 1 sene. Satarken ağladığım tek arabadır :(
[attachment=1]

Scudo

Merhabalar,
Kürşat bey bugüne kadar onlarca arabam oldu, çok sayıda araba alıp sattım fakat SCUDO yu hep saklamıştım.Satış sebebim sadece 10 sene beyaz araba binmektendi.İnanın gidip boyacı arkadaşımın dükanına bıraktım dedimki "bu arabayı motoru indirip soyup boyayın hiç beyaz kalmasın" tamam dediler beni oyaladılar bende sattım.Çok kahrımı çekti.
Şimdiki sahibi güle güle kullansın.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Fiat scudo 2000jtd bendede var hala aktif olarak tüm Türkiyeyi sürekli geziyorum gerçekten her yönüyle mükemmel bir araç gerek yük gerek arazi gerekse yakıt ekonomikliği yönünden harika. Ayrıca arkadaşın bahsettiği gibi problemsiz ve sorun çıkarmaması da çok iyi bir yönünü daha ıspatlıyor.

Yakında telsiz anteniyle olan resmini ekleyeceğim inş.

Saygılar

Rezonans

FİAT SCUDO HAKKINDA KISA KISA...

Fiat Scudo Hakkında​

IMG 20210314 WA0013

Fiat scudo çok bilinen bir araç değil. Ülkemiz de çok yaygın olduğu da söylenemez. Genel de parçasının bulunmadığı yada çok pahalı olduğu şeklinde bir söylenti vardır ki bunun tamamen bir şehir efsanesinden ibaret olduğunu söyleyebilirim. Bir çok marka scudo uyumlu yedek parça üretmekte ve fiyatları da çok pahalı değildir.
Fiat Scudo, Peugeot Expert ve Citroen Jumpy aynı fabrikada üretilen araçlar olup parçaları da birbirine uyumludur.
IMG 20210314 WA0011

Eğer ki gezmeyi seviyor ve karavan gibi bir arabam olsa da şöyle uzun bir tura çıksam diyorsanız scudo tam size göre diyebiliriz. Geniş aileler için de sınıfının en uygun fiyatlı araçlarından biri olan scudolar, ekonomik yakıt tüketimi ile de benzerlerinden ayrılıyor.
1.6, 1.9 ve 2.0 motor seçenekleri ve 7, 8 ve 9 kişilik modelleri bulunan scudolar; otomobil, kamyonet ya da minübüs ruhsatlı olabiliyor.
Eğer ki otomobil ruhsatlı 1.6 temiz bir scudo bulursanız hem vergi avantajı olacak, hem de her yıl vize derdi bulunmayacaktır. Şehir dışı sakin kullanımda 100 km'de; 6,6 lt , karışık kullanım da ise ortalama 7,6 lt yakıt tüketimi ile km'de 50 kuruş yakan bu araçlar genişlik, rahatlık ve ekonomiklik arayanlar için vazgeçilmez olabilir.
Bir kez alanların vazgeçemediği rahatlık ve konfor nedeniyle, 2.elde çok fazla scudo ile karşılaşmazsınız. Ama temiz bir tane bulursanız da uzun süre vaz geçemezsiniz bizden söylemesi...

IMG 20210314 WA0015

zaman: Mayıs 20, 2021 Hiç yorum yok:
Bunu E-postayla GönderBlogThis!Twitter'da PaylaşFacebook'ta PaylaşPinterest'te Paylaş
Etiketler: Fiat Scudo hakkında, Scudo parça, Scudo yakıt

Ana Sayfa

Kaydol: Kayıtlar (Atom)

Fiat Scudo Hakkında Fiat scudo çok bilinen bir araç değil. Ülkemiz de çok yaygın olduğu da söylenemez. Genel de parçasının bulunmadığı...
IMG 20210314 WA0013

• IMG 20210314 WA0013

Fiat Scudo Hakkında Fiat scudo çok bilinen bir araç değil. Ülkemiz de çok yaygın olduğu da söylenemez. Genel de parçasının bulunmadığı...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR