Feroza Sağ Kapı Cam Kolu Cam Açma Makara Sistemi Arızası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozfalay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,634

ozfalay

Ana Kamp
Yer
Kırklareli

Merhaba Feroza severler ve site üyeleri.
Öncelikle kendimi tanıtıyım. Ben Kırklareli/Demirköy de sağlık memuruyum ve Demirköy'ün doğasına hayran kaldım. Burada görev yapmaya başladığım ilk sene binek bir araç almıştım fakat 4x4 lerin bile zor geçtiği yolların olduğunu ve de neredeyse bakir kalmış doğal güzelliklere açıldığını bir arkadaşın aracıyla çıktığım gezide görünce kesinlikle 4x4 almalıyım dedim ve aracımı satıp bu siteden 2 ay kadar araç yorumlarına baktıktan sonra *Feroza* aldım. 8)
Siteye yeni üye oldum ve uzun zamandır takipçinizim.

1993 Model 236.000 km de Feroza 16v karbüratörlü El-2 Sahibiyim. Aracı alalı bir hafta olmadı ve benim bazı sıkıntılarım var yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle araç 3. sahibinden olduğu, 2. sahibi sadece 20 bin km kullandığı ve 3. Sahibi 8 bin km kullandığı, motora ilk sahibi rektefiye attırdığı ve görünürde temiz olduğu için ve de fiyatı cazip geldiği için uzun zamandır bakındığım ferozama kavuştum. Sorunları olsa da aracımı seviyorum.

Benim araçla alakalı sorunlarım ve sorularım şunlar ??? ???

1- Aracım Lpg de (lpg fiyatı: 3.23TL) km ye 48 kuruş, Benzinde (benzin fiyatı: 5.14TL) km ye 60-65 kuruş yakıyor bu normal mi?

2- Aracı aldığım kişi tüp beynini değiştirmiş, trigerini değiştirince motor subap ayarı yaptırmış, radyatör su kaçırdığı için kapağın alt kısmına kaynak attırmış ve rezistans değiştirmiş. Lpg de rölantide hafif dalgalanmalar var onun dışında rölantideyken araç devri 8.000 - 7.000 arasında bu değerler iyi gibi fakat araç benzindeyken 5. vitesle devir düşmeden çıktığım yokuşu Lpg de 3. viteste zor çıkıyorum ve araç lpg de çok hantal. Sebebi ne olabilir ve de feroza olması gereken subap değerleri nedir?

3- 1 Saatlik zorlu bi yol sonrası araç hararet göstergesi hareket halinde değilken neredeyse son tehlike sınırına dayanıyor ve fan çok hızlı dönmüyor ki zaten stop ettikten sonra fan da duruyor.

4- Aracın sağ cam açma/kapatma kolu bağlı olduğu dişliyle birlikte kırılmış. Kırklareli-merkez ve Lüleburgaz'da kaynak yapamayız dediler aklıma metalin adı gelmiyor şuan ama metalin cinsinden ötürü oralarda kaynak yapan yokmuş. Cam halatını çeviren mekanizmadan bulabilir miyim veya başka bir çözümü var mıdır?

5- 3. sahibi selektör yaparken karşıdan gelen araca sinirlenince nasıl becerdi bilmiyorum ama far-sinyal kolunu kırmış. :mad: Kolu oraya bi şekilde bantla yapıştırıcıyla falan tutturmuş ama şuan kol sadece sinyal vermeye yarıyor. Farlara ayrı düğme yaptırmış. Yoldayken selektör yapacağım diye direksiyon hakimiyetimi sağlayamadığım oluyor. Bu kolu nereden temin edebilirim veya başka aracın kol uyar mı?

6- Sol dikiz aynasına park halindeyken çarpmışlar. :'( Ayna tek parça ve motor çalışır durumda fakat dış kabın yarısı ortalarda yok. Nasıl bi çözüm üretilebilir? Yenisini mi almalıyım?

7- Egzoz çok ses yaptığı için egzozcuya gittim. Araç liftle kaldırılınca egzozun üzerindeki ford yazını gördüm. Usta orjinal egzoz olmadan ses azalmaz dedi. Başka bir çözüm yolu var mıdır?

8-Aracıma ön korumaya takmak üzere parçacının da önerisiyle Kutunun üzerinde ve kapaklarında FJ yazan 2 adet sis farı aldım. Ampülleri kolormatik aldım ve normal farlara da kolormatik ampül taktırdım. Bugün "Karaman" denen dağ da baya yoğun sis vardı deneme fırsatı buldum. Gayet parlaklar ama siste çok fazla işe yaradıkları söylenemez başka bir ampül mü kullanmalıyım?

9- 4 adet m-s lastik aldım toyo marka 215x70x15 . Lastik hava basınç değeri kaç olmalıdır. Lastikçi 40'ın altına inme dedi ama 40 fazla değil mi?

Sorunlarım bunlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılar.

Etiketler
Ynt: Feroza Sağ Kapı Cam Kolu Cam Açma Makara Sistemi Arızası

Öncelikle hoşgeldiniz, yeni bir kan gelmesi güzel oldu :smiley:, cevaplayabildiğim kadar sorularınızı cevaplamaya çalışayım

Kuruş hesabına göre Lpg'de 16 ,benzinde ise 13 litreye denk geliyor. Bana biraz fazla geldi ama karbüratörlü versiyonların çok yaktığını söyledikleri için emin olamadım. Benim enjeksiyonlu 12 litre lpg, 10 litre de benzin yakıyor . Tabi istanbul trafiğinde

Subap değerleri motor kaputunun iç kısmında yazıyor, ama ustam lpg subapları sıktıgı için subap ayarlarını normalden biraz daha gevşek yaptı. Tüp konusunda ise bilemiyorum, ben hiç uğraşmadan komple sıralı sisteme çevirip kurtulmuştum :smiley:

Lastik için 40 hava fazla, araç zaten makaslı, 40 basınçla böbrek taşı kalmaz insanda. Sürücü kapısının içinde değerlerin yazması lazım, bende 33 yazıyor ama ben bazen 30a da indiriyorum rahatsızlık verme oranına göre.

Hararet yapmasının sebebi de uzaktan biraz atmasyon olucak ama fandan ziyade radyatör gibi geldi bana , hiç olmadı devirdaime baktırıp radyatörü şişletin, ama kaynak vb. işler bana pek sağlıklı gelmiyor

Yardımcı olabildiysem ne mutlu

Bu arada Düzeltme *8.000 - 9.000 yazmışım :D rölantide 800 - 900 olarak düzelteyim.

acaNn bey öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Enjeksiyonlular daha ekonomik diye okumuştum bu forumdan ama Kırklarelinde bu ferozayı görünce başka araç araştırmadan direk balıklama atladım sanırım :smiley:
Subap değerleri silinmiş o yüzden okuyamadım ve buralarda subap ayarlarını titizlikle yapan usta açıkçası öneren olmadı henüz. Eğer düzgün bir şekilde ayarlanırsa çekişin artıp yakıtında düşeceğini umuyorum.
Hararet sorununu çözdüm galiba bir kaç sensör ve benzeri şeyler ::smiley: yerinden çıkmış düzgün bir şekilde temizledim ve taktım şuan hararet ibresi ortalarda geziniyor.

40 hava basıncı konusunda lastikçi eleman baya bi ısrarcı davranınca demekki bi bildiği var dedim ama dediğiniz gibi bu hava basıncıyla düz yolda bile at arabası daha konforludur heralde :smiley:

makasların dizilimi bana çok simetrik gelmedi çekiçle çok sert vurmadan araç liftteyken düzelttim ama yine kayma ihtimali var sanırım.

** İç kabinden gelen sesleri bikaç vida sıkarak, aralara sünger koyarak ve gevşemiş parçaları yerine oturtarak kestim fakat seyir halindeyken sürücü tarafındaki kapıyla kokpit arasından gelen gıcırtıyı çözemedim henüz ???

Başta bahsettiğim parçalarlada alakalı yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Saygılar.

Merhabalar! Araçla ilgili sorunların büyük bir kısmını çözdüm gibi. :smiley:

Aracın çekiş problemi ve fazla yakması egzozdan kaynaklanıyormuş. Hava filtresi ve egzoz orjinaliyle değişti ve lpg ayarı yapıldı göre performansı daha iyi hale geldi. Şuan lpg de 35-37 kuruş yakıyor.

Sağ cam açma krikosunu Hyundai H100 ün mekanizmayla uyarladık ve hallettik.

Fakat araç 4h ve 4L de iken hararet göstergesi en üst seviyenin biraz altında seyrediyor. Bu normal mi? bir de ben hiç fan sesi duymuyorum ferozalarda otomatik açan fan gibi bişey yok mu? ???

Bugün 1. viteste 4h de yavaş yavaş giderken araç birden yarım devir kadar düştü ve çekiş gücü azaldı. Dönüşte de çekişi azaldığı için dereden geçerken aracı kaydırdım ve sağ yan tarafı komple suya gömüldü. Aracımı başka 4x4 le çektik ama sol dikiz aynası ağaca takıldı ve dipten koptu... içi bildiğin göl oldu umarım kurur. :'(

Çekişten düşmesini ben buji kablolarına bağladım ama sizce sorun ne olabilir. ??? Sinyal koluna da hala bi çözüm bulmuş değilim.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR