FEROZA-Jant-Lastik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tayfunsozer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,989
Ynt: FEROZA-Jant-Lastik

tekrar merhaba Tayfun bey,

Bugun Lastigimin resmini cekme firsatim oldu. daha sonrada ufak bir gezinti yaptim Alibeykoy barajinda
selamlar,

Tge[attachment=1]

ABCD0019

Etiketler

Merhaba Arkadaşlar.
Bende iki sene evvel Tayfun bey gibi bu ikileme düşmüştüm,acaba AT mi MT mi? Araştırmalarım ve fikir alışverişlerinden sonra MT tipi lastikte karar kıldım kullanım amacım doğrultusunda,ama gelgelelim bunu 15 inç janta uygulamak hiçte kolay bir iş değildi.
Feridun bey kardeşimizinde dediği gibi 235/75/15 MT tipi ferozaya en uygun ebattır,hatta lastik baylirenden birtanesinde üretilen en düşük ebat bunun olduğunu söylemişlerdi MT tipi olarak(30x9.5x15ten daha küçük) nede olsa bu lastiği sezonluk (av sezonu) kullanacaktım,normalinde standart lastiğini kullanıyorum (195/80/15) bir nevii yazlık terlik ve kışlık bot gibi.Feroza bu ebat lastiği(235/75/15) rahatlıkla taşıya biliyor,son hızdan biraz düşüşünü ve 80 km/s.hızdan sonra hafif uğultuyu görmezisek gayet uygun bir lastiktir.Aracıma uyguladığım Federal Couragia MT modelini çamur ve balçık performansının yanısıra,yağan son karda da test etme fırsatı bulabildim ve gayet başarılı buldum.Zaman zaman derinliği 80 sm.geçen kar yığınlarıdan geçmeme rağmen araç yinede bırakmadı kendisini lastikler sayesinde.
Sevgi ve Saygılarımla.

DSC03043

DSC03027

DSC02725

Değerli Ferzoferoza bilgiler ve güzel resimler için teşekkürler.MT lastiklerin marka ,fiyat ve alındığı yeri öğrenebilirmiyim?Aslında asflt ve arazi kullanımı kıyaslanmaz ama,Benzinle kullanırken 19/80/15 ile 235/70/15 arasında yakıt tüketimi açısından çok fark oluyormu ?

Sevgiler.
Tayfun Sözer.

paylasimin icin tesekkurler ;D

Bende aynen dedigin gibi yapiyorum yazin terlik kisin Bot. ;)

İyi günler arkadaşlar.Hesaplı biçimde çamura girebilmek için eski lastiklerimi sitede bir topikte gördüğüm gibi kaplatmayı düşünüyorum.(Lastikler Wrangler 205/75/15 RT/S ,üretim yılı 2006 ,dişleri iyi ama biraz sertleşmiş gibi) önerirmisiniz?

[attachment=1][attachment=2]

DSC04718

DSC04719

Tayfun Bey, Kaplamanın maliyeti nedir? sanırım yeni bir lastikten çok daha ucuzdur ama onun kadar sağlam ve uzun ömürlümüdür? Kamyonlardan koparak saçılmış çok fazla kaplama lastik dışı görüyorum yollarda, sanki bana pek o kadar iyi yapışmıyor gibi geliyor eski lastiğin üzerine kaplama.

Ersan Bey Topiği ekleyemedim ama Araçlar Lada Niva/Kaplama Mud Lastik başlığında kullananların görüşleri var.Lastiklerim daha dar ve küçük olduğu için, tanesini 100 liraya yaptırmayı umut ediyorum.Jant değiştirmeye de gerek olmayacak.Yine de bu fiyat aralıklarında başka seçenekler araştırıyorum.Sevgiler.
Tayfun Sözer.

Merhabalar,
Bu lastik kaplama isi yapan yer biliyorum Edirnekapidan Eyup istikametine giderken İstanbul Halk Ekmekten hemen sonra solda
bence yol o taraflara duserse bir ugrayin bir sorun derim. ama eger araci bir komyon ustunde gireceginiz araziye kadar goturecekseniz mesele yok. Hic mi asfatlta kullanilmayacak kapli olan lastik? bence cok guvenli bir tercih degil.

selamlarimla

Tge

Merhabalar Tayfun bey.
Şuanda kullandığım lastikler Federal Coragıa MT 235/75/15tir.2008 in kasım aynda almıştım bunları dolapdereden,firma ismi ve tel.maalesef şu anda hatırlamıyorum,ama birgün oradan geçersem not ederim genellikle yolumun üzeridr.Bana maaliyeti o zaman 700 ytl olmuştu(bonuscarda 4 taksit),bu lastiklerin başka sevdiğm bir yanı,yanaklarda da üçgen şeklinde dişleri olmasıdır,ve kılavuza düştüğünüz zaman çıkabilmeniz için çok büyük avantaj sağlar.http://www.offroaders.com/tech/AT-MT-Tires/Federal-Couragia-MT-Tire.htm
bu sitede de değişik marka lastiklerin testleri var değişik zeminlerde bilgi amçlı inceliye bilirsiniz.
Bu tarz lastiklerle yakıt sarfiyatının yükselmesi kaçınılmazdır,benim aracım LPG li (arazide dahil LPG ile giderim).Standart last.(195/85/15)
18-19 krş./km.yakıyor MT (235/75/15)le 25-27 krş./km buluyor yakıt sarfiyatı buda demektir ki %20-25 daha fazla oluyor.
Saygılarımla.

Değerli ferozacı dostlar.
Jant değiştirmek istersek nasıl veya nereden temin edebiliriz ?araçlarımıza..
ilgilenen dostlara şimdiden teşekkür ederim..

Cevdet bey merhaba,

Ferozalara uygun jant konusunda belki birebir uzun süre araştıranlardan biriydim.

En kolayı Gezenbilirdeki aksesuar-yedek parça satılık ilanlarını incelemek.Ölçümüz 5*139.7 dir biliyorsunuz.
Lada samara,cj,suzuki samurai ve vitaralara olan jant bize de oluyor.

Yook ama sıfır jant alınacaksa...aşagıda verdigim linklerdeki jantlar 700-900 tl arasında 4 tanesi idi..

KM 2016 SAMURAİ MODELİ
http://www.kormetal.com/Jant_Detay.Aspx?JantModel=KM%202016

KM 1065 MODELİ
http://www.kormetal.com/resimgoster.aspx?CID=315&Title=KM1065

Tabii uygunlugu jant üreticisine tekrar sormakta yarar var..

Benim aracı alan Ali beyde şu an 2 takım var.Yukarda linkini verdigim 2 model var yani..

herkese merhabalar,,

benim aracımda da şu an 225/70R15 lastik var.Artık lastiklerim hem eskimiş olduğu için hem de arazide fazla iş yapmadıkları için BF Goodrich T/A almayı düşünüyorum.Fakat ebatının ne olması gerektiğini bilmiyorum.Okuduğuma göre 215/75/16 kullanan var,235/75/16 var(mt için daha büyük lastik seçiliyor sanırım),T/A lastik için 225/70/15 ebatı sizce büyük olur mu? sizce en uygun ebat hangisidir?

acaNn' Alıntı:
herkese merhabalar,,

benim aracımda da şu an 225/70R15 lastik var.Artık lastiklerim hem eskimiş olduğu için hem de arazide fazla iş yapmadıkları için BF Goodrich T/A almayı düşünüyorum.Fakat ebatının ne olması gerektiğini bilmiyorum.Okuduğuma göre 215/75/16 kullanan var,235/75/16 var(mt için daha büyük lastik seçiliyor sanırım),T/A lastik için 225/70/15 ebatı sizce büyük olur mu? sizce en uygun ebat hangisidir?

Alican Arkadaşım,

fabrikasyon olarak Feroza üzerinde sanırım 205*75*15 lastik vardır.Çamurluk içi ile lastikler arasında çok boşluk olur..garip gözükür.

AT lastik alacaksan...225*75*15 iyi oluyor..

MT lastik ise 235*75*15 yada 30*9,50*r15 dir.

Bence 235*75*15 almalısın. BF Goodrich her şeyden azıcık prensibi ile..çok amaçlı bir lastiktir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR