FEROZA-Jant-Lastik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tayfunsozer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,103

tayfunsozer

Kamp III
Yer
Çengelköy-İstanbul
Yakın zamanda sahip olduğum 1994 Feroza'mın üzerinde Wrangler Radial 205/75/15 RT/s lastikler bulunmaktadır.Lastik diş derinlikleri iyi görünmekle birlikte üzerindeki minik çatlaklar , 1994 üretim tarihli ve önümüzün kış olması nedeniyle lastikleri değiştirmeyi planlıyorum.Aracımın tutunma , yakıt tüketimi vb.özelliklerini olumsuz etkilemiyecek biçimde lastik çapı ve genişliğini arttırarak en uygun jant-lastik kombinasyonunun ne olabiceği konusunda bilgisi ve zamanı olan arkadaşlarımızdan görüş ve yadımlarını almayı umut ediyorum.Çoğunlukla asfalt ara sıra da araziye çıkacağım düşünülürse en uygun MT lastik seçenekleri neler olabile[attachment=1]cektir?Teşekkür ve esenlik dileklerimle.

DSC04718

Etiketler
Ynt: FEROZA-Jant-Lastik

Selamlar Tayfun ağbi..
Feroza için en ideal lastik ölçüsü 235/75/15 fakat zor bulunan bir ebattır.. Kolay gelsin...

Sevgili Feridun sıcak hitabınız ve verdiğiniz bilgi için teşekkürler.Sanırım önerdiğiniz doğrultuda lastik arayışında olucam.Yakın bir süre içinde tanışmak umudu ile saygı ve sevgiler.

DSC04569

abicim çoğunlukla asfaltta kullanacaksanız kesinlikle at tipi lastik seçmelisiniz , zira mt lastik asfalt üzerinde özellikle yağışlı havalarda aracın yol tutuşunu fazlasıyla zayıflatacaktır ...
lastik çapını fazla yükseltmediğiniz sürece çekişi ve yakıtı fazla etkilemeyecektir ...

Sevgili Mirkan duyarlı uyarınız için teşekkür ediyorum.Haklısınız güvenlik önce gelmeli.Bu durumda 215-235 aralığında 75/15 AT Mevsimlik lastiklere yönelmem gerekicek.Sanırım böylece sessizlik ve konfora da yakın olunur.Tekrar teşekkürler saygı ve sevgiler.

abicim 215/75/15 ile 235/75/15 arasında çap farkı vardır 235 tabandır 75 yanak ( yani tabanın yüzde 75idir ) ...
öyle ise size önerim lastik dış çapını fazla büyütmemenizdir ... önerim 235/70/15 dir veya 235/65/15 dir ... marka model olarak goodyear wrangler at-r yi tavsiye ederim , grand cherokeede kullanıyoruz ve memnunuz ... 235/75/15 ölçüsünde , yani 30x9.50 r15 .
Ellerinden öperim abim Saygılar ...

Sevgili Mirkan.Verdiğiniz bilgiler ve öneriler doğrultusunda Net'de araştırma yaparken dün gece dönüş yapamadım.Vardığım sonuçları aşağıda sıralıyorum.

EBAT GENİŞLİK YANAKLAR ÇAP ÇEVRESİ

1994 Feroza 1.6 1)Standart kullanım 195/80/15 94 Q 195 mm. 156 mm 693 mm 2176 mm
(Kul.Klavuzu)
2)Diğer 195/82/15 94 Q 195 mm 160 mm 700 mm 2200 mm

3)Diğer 205/75/15 97 S (üzerindekiler) 205 mm 153.75 688 mm 2162 mm

Benim almaya karar verdiğim 215/75/15 100 T 215 MM 162 mm 703.5 2209 mm
(Bridgestone DUELER)

Sonuç olarak eski lastiklerime oranla genişlik 10 mm,yanaklar 8mm çap 15.5 mm artmış oluyor.Motor 1. ve 2 viteslerde çok canlı rahatlıkla çevirecek sanırım.Sevgiler.

Feridun Bey önerdiğiniz ölçüleri MT olarak(sanırım baharda) uygulamayı düşünüyorum. Dueler M/T 673 lasikleri çok beğendim.İyi günler teşekkürler.[attachment=1]

Dueler M T  673

tayfunsozer' Alıntı:
Yakın zamanda sahip olduğum 1994 Feroza'mın üzerinde Wrangler Radial 205/75/15 RT/s lastikler bulunmaktadır.Lastik diş derinlikleri iyi görünmekle birlikte üzerindeki minik çatlaklar , 1994 üretim tarihli ve önümüzün kış olması nedeniyle lastikleri değiştirmeyi planlıyorum.Aracımın tutunma , yakıt tüketimi vb.özelliklerini olumsuz etkilemiyecek biçimde lastik çapı ve genişliğini arttırarak en uygun jant-lastik kombinasyonunun ne olabiceği konusunda bilgisi ve zamanı olan arkadaşlarımızdan görüş ve yadımlarını almayı umut ediyorum.Çoğunlukla asfalt ara sıra da araziye çıkacağım düşünülürse en uygun MT lastik seçenekleri neler olabile[attachment=1]cektir?Teşekkür ve esenlik dileklerimle.

Tayfun ağbi vermiş olduğum ölçü kesinlikle MT serisi içindir...Hatta ilk yorumumda bu ebatın zor bulunduğunu belirttim..
AT olarak düşündüğün 215/75/15 kesinlikle en doğru tercih ..Hayırlı olsun...

Değerli Erkan Bey.Tavsiyenizi doğrumu anladım bilmiyorum ama 215/75/15 ölçülerinde Bridgeston Dueler A/T 694 dört mevsim lastikleri almış ve takmış bulunuyorum.Teşekkürler ,saygı ve sevgiler.

hocam , lastikleriniz hayırlı olsun ... en doğru seçimi yapmışsınız bence ... sırf güzel göründüğü için asfaltta mt lastik kullananlar var :smiley: çamura değmemiş mtler :smiley:

merhaba Tayfun bey,
Öncelikle almis oldugunuz lastikler bence hem sehir ici hemde hafif arazide oldukca sesiz ve konforlu.ayni zamanda belirtiginiz gibi
guvenlide! ama Ferudun kardesiminde belirtigi gibi M/T serisi olsaydi isiniz baya bir zordu cunki her yer ve kosullarda bulunmasi zor bir
lastik fakat bir o kadar da arazide ( camur + kar ) basarili.ben 2 yildir kullanmaktayim simdiden ileriki yillarda profillerim bitecek te nasil ve nerden yenisini temin edecem endisesi icerisine girmedim desem yalan olur. neyse kismet baska sefere... lastiklerinizi iyi gunlerde kullanmanizi dilerim.

Tge.

Sevgili Turgut Bey Merhabalar.Lastiklerle ilgili bilgi için teşekkür ederim. Gerçekten 15 jant M/T lastik bulmak çok zormuş.Ama Dueler A/T 694 Dört Mevsim lastikilerden(özellikle kar yağdıktan sonra) ç0k memnun kaldım. Son gezinizle ilgili fotoğraflarınızda aracınızı gördüm .Yanılmıyorsam bir topikte de aracınıza uyguladığınız modifiyeden söz etmştiniz.Son yakıt tüketimi durumunuz nasıl? Benim standart aracım (LPG yok)Kış şartlarında ve şehir içinde çok yakmaya başladı.M/T lastiklerinizin görünüşü çok güzel .İyi günlre kullanınız.Cant ve lastik ölçüleri ile lastik marka modlini öğrenebilir miyim ? Bir ara telsiz bakıyordunuz bir şey buldunuz mu ?
Sevgiler, İyi günler.
Tayfun Sözer

Uyguladığım lastikler

[attachment=1][attachment=2]

M/T seçenek zor bulunduğu için ileride düşündüğüm lastikler.

[attachment=3]

DSC04800

DSC04803

Product1175

Merhaba Tayfun bey,
konulara takip ve ilgininiz beni oldukca menun etti. Evet kıs aylarin en zor olani tartismasiz karli olanidir. Malumunuz İstanbul trafiginde
hele karli ve buzlu kosullarda arac kullanmak neredeyse mumkun degil gibi . ben herzaman karsimdaki kisilerin neler yapabilecekleri endisesi icinde olurum. tabi bu birazda meslegimle alakali birsey diye dsunuyorum. Ben lastiklerimi Dincbay Lastikcilikten aldim.Gop tan.
235 / 75 / 15 -NANKANG marka. ha bu arada Goodyear inde oldukca MT serisi basarili. Mustafa arkadasim ,Orhun arkadasim onlarda FEROZA'larina Goodyear MT uyguladilar .vede memnunlar. NANKANG Lastikleri Goodyear gore biraz daha yumusak ve araci sarsmiyor.
Bir ara telsiz arastiriyordum fakat işlerimin epeydir tadi tuzu olmadigindan askiya alma karari aldim. evimde Ticari Taksi lerde kullanilan Aselsan marka tam teskilatlariyla duruyor. 2 yil evvel ilk aldigim gun Ferozamin resmini cekmistim orjinal haliyle .ekte yolluyacam. Aracinizin Benzinli olmasi bir anlamda iyi bir anlamdada yakit sarfiyati bakimindan olumsuz.ben BRC marka LPG taktirdiydim 30 litrelik arkaya tank hepsi bu ve benzine verdigim fazla paralarla simdi dogada diledigim kadar geziyorum. Benzinde ortalama ( karma ) 13 / 15 litre tuketim LPG de 14 / 15 litre.
saygilarimla[attachment=1]

ABCD0012

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.