Fas

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan firdevs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,147

firdevs

Yeni Üye
2010'un temmuz ayinda Fas'i ziyaret ettik. Biraz stressli bir tatil oldu ama dogasi gormeye degerdi.

P6210414

P6240518

P6250579

P6240529

P6250577

Etiketler

Ynt: Fas

Fakir ülke Fas, insanlar sıcaktır ama fakir bir ülkedir. El-Jadida,Casablanca ve Mohammediye'yi gördüm. En eli yüzü düzgün şehir casablanca, gidecekler için dipnot kadınlar çok sıcaktır Fasta. Türkiye gibi isteyen dindar isteyen içki içebiliyor müslüman ülkelerde bu önemli bir parametre. Casablanca da gece hayatı renkli gece saat 2 de trafik olabiliyor aman gittiğiniz mekana dikkat edin.

Grnt0389

Merhaba yılbasında bız turla dusunuyoruz. bıze tavsıye edecegınız.Neler olabılır marekes ve casablanka cogunluk.orda nasıl gıyınmelıyız.sortla gezınırmı? gercı hava derecesı gunduz ve gece nasıl olur .Paylasırsınız sevınırım tşkler.

bu hafta fas'a gittim...casablanca ve marakesh'i gezdim...gece hayatı oldukça güzel...insanlar türkleri çok seviyor...buradaki sevginin tayyip ile bir alakası da yok üstelik...camiye girerken türküm derseniz sıcak karşılanıyorsunuz...alışveriş yaparken de çok yukarıdan başlamıyorlar pazarlığa türk olunca...tabii siz yine de zorladıkça zorlayın rakamları...

alışveriş için eski ve yeni şehir...old medina ve habous...yürüyerek pazarlarını gezin akşamları çok güzel...müslüman mahallesinde salyangoz satılmakla kalmamış yemeyen mslüman da ok nerdeyse yok ülkede...

almaktan vazgeçip uzaklaşmaya başladığınızda arkanızdan gelmiyorsa son fiyatı buldunuz demektir...o fiyata malı beğendiyseniz alın...300 mt git-gel yaptırarak istediğim fiyata aldım güzel birkaç ürün...tek elden alışveriş yapmayın...pazarlık gücünüz azalır...toplu sipariş verirseniz fiyatı çok daha uygun yerlere indirebilirsiniz...yarısına herhalükarda inersiniz...daha altına alırsanız iyi pazarlıkçısınız demektir...ben bir üründe istediğim fiyata indiremeyip vazgeçmiştim ki birden aklıma cuma günü size 12 kişi getireceğim ona göre kararını ver demek geldi...1/3 fiyatına alarak çıktım...cuma gittiğimizde tezgahı toplamıştı suç benden gitti...

gece hayatı oldukça renkli...ama ciddi ciddi pahalı...gece kulüplere giriş 15 euro civarı...bira 10 euro kokteyl veya viski 15 euro civarı...hyatt otelin barı da gece kulubü de oldukça hareketli...muhakkak bir deneyin...yanınızda kalın bir mont yoksa otel müşterisi gibi gözüküp bedavaya girebilirsiniz...lakin içerde çok fazla hayat kadını var...tabii çok bakımlılar...

şansınızı corniche'deki gece kulüplerinde de deneyebilirsiniz...halk daha çok orada...armstrong diye bir yere gittik cidden çok eğlendik...müzik de güzeldi gelenler de...

bir akşam muhakkak rick's cafe'de yemek yiyin...rick's balığını yemeyin türklere çok uymuyor...bu hafta 2 kere gittim ikisinde de yiyemeyenler oldu...kuzu etinden vazgeçmeyin...kuskusları o kadar güzel değil...hatta bizim kuskus bile değil...ama yemek ve içecek kalitesi çok iyiydi...

marakesh meydanı adı gibi keshmekesh.... :p :p sağa sola bakarken para isteyecekler nerdeyse...nereye baksan bir aktivite yarısı soytarılık...yine de hoş...ahhh bir de dilencileri ve dilenci gibi dolaşan şovcuları olmasa...labirent sokaklarında bol bol kapı çalıp kaçtık...bastırılmış çocukluk duygularımızı dışa vurduk...o labirentte ev sahibinin bizi bulması mümkün değildi ne de olsa...

ülke çok ucuz ve çok pahalı...halkın yediğği yerlerde yerseniz ucuz...güzel yerlerde yerseniz pahalı...öğle yemeğine 20-30 lira akşam yemeklerine ise 50-60 lira bayıldık...içkiler hariç...şarap fiyatları 50-300, bira fiyatları 8-20 arasında değişiyordu...

tajindi galiba adı muhakkak kırmızı et yiyin...tavuğu o kadar lezzettli değildi...sosları yerken hiç rahatsız etmedi ama sıçarken çok kötü kokuyordu... :D :D

g,ndüzleri hava çok güzel..ince bir rüzgar olmasa direkt yaz...güneş gidince hava soğuyor...akşamları yien de üşümedik...ilk gece 3:30'a ikinci gece 06:30'a kadar takılmamıza rağmen...marakesh tarafı doğal olarak daha serindi...yol otoban...şehir içleri özellikle casa'da tam keşmekeş...

ulaşım ya da rehber ile ilgili sorununuz olursa yardımcı olurum...turlara gidip saçma sapan paralar bayılmayın...bana sorun % 30-40 tasarruf edin...ya da kazık yiyin...seçim sizin...

cuma akşamı girdiğimiz hiçbir yere para ödemedik ama hiçbirinde de fazla kalamadık...ilk gittiğimiz salsa bar hariç...orası inanılmazdı....lakin boşta kız bulamadık dayak yemeden uzaklaştığımıza sevindik...

cumartesi akşamı geceye salsa bardan başlayalım dedik düğün varmış meğerse almadılar...çok güzel olurdu düğüne girebilsek..para filan da yapıştırırdık üstelik...zaten geceleri para saçtık...eee yine sabahı göremeden otele gideceğiz herhalde derken baktık ki dün ile hiç alakası yok cumartesi gecesinin...her yer kalabalık ve de paralı...hassittir ben bunlara para vermem diye diye 1 saat bakındık...bazı yerler bakmaya bile para alacak salmıyor içeri...oraların muhtarı bir abla bulduk ben sizi sokarım her yere beğenirseniz bir yer beni görürsünüz ama dedi...20 € da ablaya verdik...helali hoş olsun girdiğimiz yer çok iyiydi...yanlız orda da ne mojito vardı ne de caipirinha...bira viski itelediler tüm gece...fazla içmedim haliyle...en büyük handikapı buydu...

kızlara gelince...türk erkeklerini çok seviyorlar...zaten bizim bizi seveni sevmeme gibi bir lüksümüz olmadığı için çabuk kaynaştık...tabii avcunu yalayanlar da olmadı değil aramızda... :p :p

erkeklerini merak eden varsa hiçbir bilgim yok allaha şükür...

küçük taksilerle byük taksileri aynı fiyata aldık...hatta yazık bir amcayı kırmızı peti denilen taksiden daha ucuza bile kandırdık...türk olmanın avantajını kullandık...taksilere genelde hep 4-5 euro civarı para verdik...

ilk gidişimde tren ile şehre gideyim dedim o da 40 dirhemdi...yani 3,5 euro civarı...

havaalanında para bozdurmayın demeyeceğim bozduran varsa eğer bence yurtdışına filan çıkmayı bir kez daha gözden geçirsin...kendi ülkemiz bitti de dışarısı mı kaldı görmedik... :p :p

gereksiz kişilerle fazla gözgöze gelmeyin...hiç muhattap olmayın...1-2 konuşur sonra gider...sıkışrsanız rehberim deyin sizi kazıklayamayacağını anlar selamını verir hemen uzaklaşır...

öyle büyük hayallerle gitmeyin...cami, corniche, eski-yeni şehir bir de gece hayatı...casa bu kadar...

marakesh meydanı ve sokakları gezin yeter...cami, saray, bahçe filan bana hikaye geldi...saray dediği yerde ne varsa louvre'a gitmiş...keşke saray da gitseymiş de 1-2 saat daha halkın arasında takılsaymışız...

yabancı bir ülkede en güzeli serbest zaman...boş zamanınızı sevdiklerinizle iyi değerlendirin...asıl onlar dolu...gerisi tırıvırı...

yazısını okurken çok keyif aldım.Ellerinize sağlık :smiley: bende nisan sonu veya mayıs başında madrid ordan da ryanair ile çok ucuzbiletler var :D marrakesh- El jadida-Casablanca-rabat-fes şeklindebi tur düşünüyorum. aklımdaki plan bu , sehirlerin hepside araştırdığım kadarıyla trenla ulaşım var.Toplamda bu şehirler 7-8 gün yeter mi ? gece hayatıyla ilgilenmiyorum sadece şehrileri gezmek haklın arasına karışmaz vede haklın yemek yediği veya orta sınıf yerlerde yemek yemek.Bu tür bi gezi için ne kadar gerekli olur size ? yeme içme veya şehirler arası tren , otel vb işin maddiyat kısmında detaylı bilgi almak istiyorum.vede 2-3 gecelik çöl turları oluyormuş bilginiz var mı ? fiyatları nelerdir , katılmaya değer mi ? Dil konuşuna gelince fransızcam yok ingilizce bilen yasını çok az mı Halk ile anlaşmada sorun olur mu dil ?

Aklıma gelen sorular bunlar şuan için :smiley: Şimdiden Teşekkürler

Biz de ailece şubat tatilinde Fas'a gitmeyi planladık. Uçak bileti ve oteli hallettik. Bir hafta kalacağız inşallah.Şimdilik Kazablanka ve Marakeş'i düşünüyorum.Çok koştur koştur bir tatil olsun istemiyorum.Fakat bir şey de kaçırmak istemiyorum. Bu iki şehir harici şuraya da gitseniz iyi olur diyebileceğiniz bir şey varsa değerlendirmek isterim.

7 günlük bir seyahat bana göre casablanka ve marakesh için çok uzun...görülecek o kadar şey var mı emin değilim...ikisinde de bir gece 2 gün fazlasıyla yeter gibi...gerisi hem gereksiz hem de sıkıcı olabilir...diğer yerleri gezmediğim için ne desem yanlış olur...

fiyatlara gelince dünyanın her yerinde ülkenizde ne kadar para ile karnınızı doyuruyor ulaşıma para harcıyorsanız gittiğiniz her yerde de o para ile idare edebilirsiniz...ortalama bir rakam sizin ortalama harcamanızdır...buradakinden ya 1 eksik ya 1 fazla...o kadar...o açıdan çok rahat olun...

güvenlik konusunda da bir sıkıntı görmedim...yankesiciliğe karşı dikkatli olun diyorlar...bu birkaç ülke hariç heryerde geçerli zaten...

pazarlık olmazsa olmaz...belki çok küçük rakamlarda değil ama geri kalan herşeyde pazarlık yapmak şart...zaten yapacağınızı bildikleri için de ister istemez fiyatları yüksek söylüyorlar...

fransızca bilmeyen yok gibiydi...ingilizce bilen şansımıza çıktı ama çoğu yerde bilmiyorlar ama sonuçta turistik yer gezecekseniz dil sorununu bir şekilde çözersiniz...casablanca'da fransızca ağırlıklı iken marakesh'de ingilizce de oldukça yaygın...

Cevaplarınız için çok teşekkür bende kısmetse 29 şubatta barcelona dan fes ordan da gezmeye başlayacam 6-7 gün marrakeshten madrid dönüş , ayrı bi başlıkta konu açtım yaptıgım plan vede aklıma takılan sorular cevaplıyabilmek için
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=82494.0

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri