Ev İmkanları İle Dslr Yi Pin Hole Kameraya Çevirme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dros Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,936

dros

Yeni Üye
Merhabalar, 1980 den beri fotoğraf çeker, değişik teknikleri denemeyi severim. Hep bir pin hole kameram olsun isterdim, diğer adıyla camera obscura, bir fotoğraf makinasının en ilkel hali. İnternette tarifler okudum ve açıkçası evdeki teknik imkanlarla basit bir siyah kapağın tam ortasında yüzde yüz düzgün ve milimetrenin nerede ise onda bir çapında olması gereken mükemmel bir delik oluşturamayacağım için olayı hep erteledim. Geçen yıl almanyadan 1973 model bir pentaksı üç objektifi makro ekstensiyon tüpleri ve halen kullanılır soligor marka güzel flaşıyla birlikte yok pahaya satın aldım, bir de tabi m42 adaptörü aldım. kitteki 55 mm ve 1.8 lik objektifle sonsuza netleyemesemde çocuğumun çok güzel resimlerini çektim. Uc uca ekleyince 6 cm olan Makro tüpler pek de işime yaramıyordu.

Sonra geçenlerde aklım yine pinhole e gitti, makine ile gelen plastik objektif kapaklarından birinin makro tüplere birebir uyduğunu gördüm, şansıma kapağın tam ortasında küçücük bir çukurluk vardı, dikiş kutusundaki en ince iğneyi alıp akkor haline gelene kadar ısıttım ve o çukurun tam dibine batırdım. Milimetrenin kabaca dörtte biri çapında düzgün bir deliğim oldu. Piyasadaki pin hole eklentiler body nin direkt ağzına takılması için tasarlanmış oldukları için, aradaki mesafenin tüple uzaltılmasının deliğin bu genişliğini kompanse edeceğini düşündüm ve bu düşüncemde haklı olduğumu gördüm, tüplerin ucuna bu kapağı takıp gün ışığında iso 200 deyken 1/8 lik makul sayılabilecek bir pozlandırmayla çok hafif flu olsa da hiç de fena sayılmayacak manzara resimleri çektim, velhasıl kelam camera obscura'm çalıştı... Bu tüpler olmasa da işe yararmıydı diye düşündüm ve kapağı bu sefer makinamın orjinal 50 mm lik objektifinin ucuna monte ettim, biraz daha uzun bir pozlama gerekti elbet ama sonuç benzerdi. Bu çok keyifli deneyimimi de burada paylaşıma sunmayı uygun gördüm,
Herkese saygı ve sevgiler,

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR