ESP NE ZAMAN AÇIK VEYA KAPALI KONUMDA BULUNDURULMALI

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dorukkaraca Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,090

Etiketler
Ynt: ESP NE ZAMAN AÇIK VEYA KAPALI KONUMDA BULUNDURULMALI

ESP, Electronic stabilize sistemidir. o yuzden benim bildigim kadari ile her zaman acik tutulmalidir. Lastiklerde sensorler bulunur. lastiklerin donus hizina gore sistemi devreye sokup aracin kaymasini onler. ASR olmus olsa kapanicak durumlar var fakat esp acik olmasi daha iyi olur.

Benim haddime değil bu soruyu cevaplamak ama gene de yaşadığımı aktarayım ben size. Karayolları dozerinin karlı dağ yolunu 1 saat önce filan açtığı bir yoldan Niğde-Bolkarlara 4*4 kyron ile tırmanıyorduk. Ama malesef lastiklerimiz 20 inçlik asfalt lastikleri. Belirli yerlerde rüzgarın etkisi ile toz karlar yol üzerinde bir tarafa kümelenmişti. Araç ESP devre ilerlerken bu noktalarda patinajı önlemek için kendi kendine fren yapıyor gibi neredeyse kendini durduracak kadar yavaşlatıyordu. ESP'yi kapatıp devam ettiğimizde araç kendine geldi ve hafif hafif yanlamalar dışında araç karda yol almaya devam etmişti. Araç hafif patinajla rahatça çıkacağı yerde ESP yüzünde frenleyip kalıyor gibime geldi.

Barışş' Alıntı:
Benim haddime değil bu soruyu cevaplamak ama gene de yaşadığımı aktarayım ben size. Karayolları dozerinin karlı dağ yolunu 1 saat önce filan açtığı bir yoldan Niğde-Bolkarlara 4*4 kyron ile tırmanıyorduk. Ama malesef lastiklerimiz 20 inçlik asfalt lastikleri. Belirli yerlerde rüzgarın etkisi ile toz karlar yol üzerinde bir tarafa kümelenmişti. Araç ESP devre ilerlerken bu noktalarda patinajı önlemek için kendi kendine fren yapıyor gibi neredeyse kendini durduracak kadar yavaşlatıyordu. ESP'yi kapatıp devam ettiğimizde araç kendine geldi ve hafif hafif yanlamalar dışında araç karda yol almaya devam etmişti. Araç hafif patinajla rahatça çıkacağı yerde ESP yüzünde frenleyip kalıyor gibime geldi.

ASR patinaj onleyici sistem, ESP nin patinaj ile bir alakasi yok. farkli bir sebepten dolayi bu sekilde arac patinaj eyilimine girmesin, yada ciktiginiz yer hafif virajli ise lastiklere uygulanan basinca gore esp devreye girmis olabilir.

ahmetvargelen' Alıntı:
ESP, Electronic stabilize sistemidir. o yuzden benim bildigim kadari ile her zaman acik tutulmalidir. Lastiklerde sensorler bulunur. lastiklerin donus hizina gore sistemi devreye sokup aracin kaymasini onler. ASR olmus olsa kapanicak durumlar var fakat esp acik olmasi daha iyi olur.

teşekkürler
bencede esp nin açık olması lazım ancak hangi şartlarda esp kapalı konuma getirilmeli ?

Barışş' Alıntı:

teşekkürler...

Merhaba. Eski bir başlık ancak yeni başlık açamadığım için buraya yazıyorum. Sandero Stepway 1.5 DCI aracımla geçen gün karlı bir yolda ilerlerken açısını tam bilmediğim dik sayılabilecek bir rampada kaldım. Yeni de yağmış olan karda bir kaç kez denememe rağmen tam çıktım çıkacağım derken araba gazı kesiyor, patinaja düşmemek için ilerlememeyi yeğliyordu. Daha sonra araştırdım araçlarda asr ve esp kapatmak için düğme oluyormuş. Aracımda böyle bir düğme yok. Benimle aynı araca sahip olan bir kaç kişinin de sigorta kutusundan esp sigortasını söktüğüne denk geldim. Öncelikle asr kapalı olmuş olsa mutlaka çıkardım diye düşünüyorum. Ancak sigorta sökmek gibi bir uygulama araca zarar verir mi? Bilgisi olan aydınlatabilir mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR