Eskişehir Gezimiz (03-05.02.2011)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,772
Ynt: Eskişehir Gezimiz (03-05.02.2011)

Eskiehir325

Eskiehir328

Eskiehir337

Burası alt kat. Mürettebatın yaşam alanı.

Eskiehir339

Eskiehir355

Etiketler

Nezarethane

Eskiehir364

Eskiehir374

Çok büyük keyifle gezdiğimiz masal gemisinden çıkıp parkın diğer yerlerini gezmeye gidiyoruz.

Eskiehir381

Eskiehir383

Park içersinde görkemli bir şato var. Merakla oraya gittik fakat oranın da tadilatta olduğunu öğrendik. İşin kötü yanı bizi içeri sokmadılar. Orayı görmek için yazın bir kez daha Eskişehir’ e gitmek gerekiyor :smiley:

Burası da Sazova’ nın açık hava tiyatrosu. Ama kışın burada hayat yok :(

Eskiehir417

Sıra ikinci parkta. İkinci durak Kentpark. Sazova ve Kentpark şehrin iki ayrı ucunda. Kış olduğu için de pek fazla ulaşım aracı yok. Bizi Sazova’ ya bırakan taksi şöförü kartını vermişti, araç bulamazsanız ararsınız diye. Tabii araç bulamayınca aradık abiyi ve bizi Kentpark’ a bıraktı.

Büyük bir hevesle girdik Kentpark’ a, ama yine hevesimiz kursağımızda kaldı. Bizden başka pek kimse yoktu mekanda :(

Eskiehir422

Eskiehir424

Eskiehir427

Kentpark yazın Eskişehir’ in tatil beldesi oluyor. İnsanlar yüzüyor, güneşleniyor. Ama kışın in cin top oynuyor. Burayı da görmek gerek yazın.

Eskiehir432

Eskiehir435

İki park dolaşınca yorulduk tabii :( Oranın şık mekanlarından birine oturup soluklandık biraz.
Sonra da Porsuk çayının etrafını gezmek için tekrar düştük yollara. Buranın da kışın pek tadı tuzu yok tabii.

Eskiehir473

Eskiehir456

Eskiehir457

Eskiehir482

Eskiehir483

Eskiehir485

Sıra gelmişti beni en çok heyecanlandıran geziye. Devrim otomobili. Orta okuldaydım sanırım, yan komşumuzun kızı benden 6 yaş büyüktü, Taksim meydanından Beyoğluna doğru yürüyoruz. İşte ilk oarad görmüştüm bu otomobili. Na tarih hatırlıyorum ne de gününü ama bir tek bu otomobili hatırlıyorum. Gurur duymuştum Türk mühendislerinle. Sonra aradan yıllar geçti otomobil filme konu oldu. İki kez sinemada izledim heyecan duyarak. Cemal Paşa ikinci arabaya davet edilirken ünlü “Garp kafasıyla araba yaptınız; ama şark kafasıyla benzin ikmal etmeyi unuttunuz” sözünü çok tutmuştum.

Neyse lafı fazla uzatmayalım. Yine atladık taksiye, taksici amcaya biz Tülomsaş’ a gitmek istiyoruz dedik. 5 dakika sonra garip bir fabrika önünde durduk. Film Beykoz Eski Kundura Fabrikasında çekilmiş. Fabrikayı kısa sürede cer atölyesine dönüştürmüşler film için. Tülomsaş’ ın önünde dikilirken bir garip hissettim kendimi. Fabrika bekçisi şaşırmış bir ifadeyle yanıma geldi nasıl yardımcı olabilirim dedi. Devrim otomobilini görmek istiyorum deyince kimliğimi aldı ve yanımıza bir görevli verip bizi içeri yolladı. Sanırım pek talep görmüyor ki yadırgadılar bizi. Ben etrafı inceleyerek dolanıyorum fabrikanın bahçesinde. Görevli abiye de habire sorular soruyorum. Siz burada ne yapıyorsunuz, şu bina ne, gece vardiyası da var mı vs. Fabrikada vagon üretiyorlarmış. Gece de çalışıyorlar ve bildiğimiz şu yeni trenlere vagon yapıyorlar. Ama beni çok ısrar etmeme rağmen fabrikanın içine sokmadılar.

Eskiehir487

Eskiehir489

Devrim otomobilinin yanına varınca ben etrafını tavaf etmeye başladım. O sırada da Serhan’ a otomobilden bahsediyorum. Serhan bile sinir oldu otomobilin seri üretimine taş koyan aşağılık mühendislere. Korkmayın size tarihçesini anlatmayacağım. Ama merak edenler için http://www.devrimotomobil.com/main.php?kid=338

Eskiehir496

Eskiehir494

Eskiehir495

Fabrikadan çıkarken abi bize 10 sayfalık bir kitapçık verdi. Sanırım orjinali yok o yüzden fotokopisini verdi. Gösterdiğimiz ilgiden hayli memnun oldular ve bizi güler yüzleriyle uğurladılar.

Artık muradıma ermiştim. Geriye bir tek Haller Gençlik merkezi kalmıştı. Ama ondan yapılacak başka bir şey daha vardı. Gezi kısmı tamamlanmak üzere ama bir de yemek kısmı var tabii. İlk gün çiğböreğin tadına baktık. Geriye Balaban kebabı kalmıştı ve bir de haşhaşlı çörek. Kaldığımız otelin alt katı kebapçıydı, dedik orada yiyelim.

Eskiehir507

Eskiehir505

Eskiehir510

Balaban biraz İskender kebabını andırıyor. Alta pide diziliyor, bu pideler kemik ve domates suyu ile ıslatılıyor. Sonra az yoğurt konuyor. Üzerine de et veya köfte. Nasıl yapıldığını sormadım sadece gördüklerimi anlatıyorum. Tabii tadı nefis bu şeyin. Üzerine de künefe, oooohhh mis. Haşhaşlı çöreğe yer kalmadı tabii. O yemeğin üzerine restoranın sıcak havası da eklenince dışarıdaki soğuğa nispet yapar gibi ağırlık çöktü tabii. Yukarı çıkıp bir güzel şekerleme yaptık. Şimdi şeker deyince aklıma tatlı kısmı geldi. Eskişehir’ e has iki tane de tatlı lezzet var. Biri met helva biri de cevizli nuga helvası. Ama ben bunların fotoğrafını çekemeden yedim hepsini. Velhasıl Eskişehir insanın hem gözünü hem de karnını doyuruyor.

Akşam haller gençlik merkezini gezdik. Ben oraya da hayran kaldım. Oturup yemek yiyip şarap içip sohbet etmek için harika bir yer. İlerleyen saatlerde canlı müzik de var. Akşamı da burada geçirdik tabii. Sonra da bi güzel uyuduk.

Cumartesi, Eskişehir’ deki son günümüz. 11:45 treni ile döneceğiz. Fakat aşkam Haller Gençlik Merkezinde hiç fotoğraf çekmediğimiz için önce o işi hallediyorum. Gündüz pek kimse yok ve çoğu mekan kapalı.

Eskiehir519

Eskiehir520

Eskiehir522

Eskiehir528

Fotoğraf işini hallettikten sonra gara gidiyoruz ama öğreniyoruz ki bizim tren 3 saat gecikmeli gelecek. O da en az 3 saat daha belli değil. Eğer trene ilk duraktan biniyorsanız şanslısınız çünkü vaktinde kalkıyor. Ama sonrası şansınıza kalmış. Biz biletlerimizi iade edip otobüsle gitmeye karar verdik. Saat 12:00 otobüsüne bilet alıp otogara gittik. Son derece teknolojik otobüsümüze binip İstanbul’ a doğru yola çıktık. Bu keyifli gezi de burada sona erdi :smiley:

Yazı güzel, fotoğraflar güzel, Eskişehir güzel ve Eskişehir'i adeta bir Avrupa kenti yapan Yılmaz Hoca güzel...
Elinize, emeğinize sağlık Seval Hanım. Bu yazı, epeyce insanı Eskişehir'e götürür!...

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Yazı güzel, fotoğraflar güzel, Eskişehir güzel ve Eskişehir'i adeta bir Avrupa kenti yapan Yılmaz Hoca güzel...
Elinize, emeğinize sağlık Seval Hanım. Bu yazı, epeyce insanı Eskişehir'e götürür!...

Cavid Sezen

Çok teşekkür ederim Cavid Bey.
İnşallah dediğiniz gibi olur.
Ülkemizdeki güzl yerleri gezmek lazım ki kıymetini bilelim.

mayıs yada haziran aylarında müsait olursan seval bir gezi ayarlarsan hep beraber gidelim :smiley:)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR