Eski As 250 Araçları Iyi Bilen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aopena Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,619

aopena

Ana Kamp
Merhaba gezenbilir ailesi bu bahsettiğim 1980 li 250 lik doçları iyi tanıyan bilen birilerine ihtiyacım var bilgi almak için 1985 model araç aldım bizde önceden de 1986 vardı fakat kupa daha doğrusu kapı kolları eski tip ve fındık motor iki çeşitmiş biri kalem enjektör serisi imiş içime kurt düştü acaba biz hangisini almış olduk bir de kupa sonradan mı atılmış kendi orijinal kupasımı aklım orada kaldı bu bilgiyi kim verebilir detaylı sorularım olacak şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Aracınız hayırlı olsun.
1971-1976 dikdortgen göstergeler var Benzinli 6 silindir motorludur
1976-1980 yuvarlak gösterge Benzinli 6 silindir motor
1980 yılına kadar benzin deposu Söför kapısının orada dolum yeri oluyor depo koltuğun sırt kısmında
1981 -1989 dizel 200 olarak bir sene üretildi 200 yazısı altında dizel yazıyordu 1982 den sonra 250 ve dizel oldu yakıt deposu sase üzerine alındı. Koltuk arkasından çıkan depo nedeniyle kapının arkasındaki boşluk kısaldı. 1986-1989 a kadar kapı kolları dikdortgen siyah ve motor FINDIK motor demeye başladılar. 1989 da kısa burun oldu.
Hatırladıklarım bunlar aracın motoru değişmiş de olabilir. Motor numarası doğru ise çok dert etmemeli
Kazasız belasız sürüşler.

kuvvetle muhtemel kalem enjektör olan motor var aracınızde herkes 85 bg olarak bilir ancak 83 bg dir ve çok sağlam ve yakıtı az olan motordur her türlü yüke gelir .Aracın kupasıda koltuk arkasındaki alanın uzunluğu hariç 1993 senesine kadar değişmeyen 100 lül ve 200 lüklerde de kullanılan kupadır ve sac kalınlığı fazla olduğundan kolay kolay çürümez 1993 ten sonra dodge 250 lilerin kasası değişmiştır ve 2001 e kadar aynıdır ancak sac kalitesi düşük ve yapısı zayıf olduğundan özellikle karadeniz bölgesinde çok çabuk çürümüş ve bozuk yollar dolayısıyla deforma olmuştır bu yüzden özellikle doğu karadenizde eski yani sizin aracınızda olan kupa sevilir bir sebebide eski kupanın daha geniş olması ve şoförün yanında 3 kişinin oturabilmesidir (en az ben o kupaya köy yolunda şoför hariç 5 kişinin binip yolculuk yaptığını sürekli görüyordum.)

Öncelikle ilginize teşekkür ederim ancak ben bildiğim kadarı ile 1989 a kadar aynı kupa diye biliyorum. sizin deyiminize göre benim fotoğraflarını yüklediğim aracım aynı araç mı oluyor kapı kolu eski benzinli araçlar gibi bir de motor resim yükledim.
lakin 1989 da kupa değişti diye biliyorum kısa burun çıkardı ve dediğiniz gibi sacı çok ince hemen çürüyor bizim memlkette. çürük deyince aldığım araç eski sahibinin elinde üst sacı çürümüş yaptırmak istiyorum ancak aynı zamanda evimde tesisat vb işler olduğundan fazla maliyet çıkarmak istemiyorum çürüklerin resmi de mevcut fakat sac bastırıp yeniden işçilik çıkarana kadar fiber yada polyester gibi işlem yaptırtsam sağlam olur mu (eski anadol araçların kaporta alaşımından)

kuvvetle muhtemel kalem enjektör olan motor var aracınızde herkes 85 bg olarak bilir ancak 83 bg dir ve çok sağlam ve yakıtı az olan motordur her türlü yüke gelir .Aracın kupasıda koltuk arkasındaki alanın uzunluğu hariç 1993 senesine kadar değişmeyen 100 lül ve 200 lüklerde de kullanılan kupadır ve sac kalınlığı fazla olduğundan kolay kolay çürümez 1993 ten sonra dodge 250 lilerin kasası değişmiştır ve 2001 e kadar aynıdır ancak sac kalitesi düşük ve yapısı zayıf olduğundan özellikle karadeniz bölgesinde çok çabuk çürümüş ve bozuk yollar dolayısıyla deforma olmuştır bu yüzden özellikle doğu karadenizde eski yani sizin aracınızda olan kupa sevilir bir sebebide eski kupanın daha geniş olması ve şoförün yanında 3 kişinin oturabilmesidir (en az ben o kupaya köy yolunda şoför hariç 5 kişinin binip yolculuk yaptığını sürekli görüyordum.)

20170223 174046

20170223 174056

20170223 174104

20170223 174146

20170223 174202

20170223 174207

Kapı kolları benim hatırladığım 1986 da dikdortgen siyah oldu. Kapı pandizotlari ve ön konsol da o sekilde.
Bu tıp kolları yüksek model görünsün diye dikdortgen ile değişiyorlardı.
Hatta söyle bir durum var 1985 de iç trimler siyah AS 600 var. 1986 da AS 700 çıktı (ve 800 turbo) onların kapı kolları dikdortgen
Siz kapı kollarını veya aracın tümünü orjinal mı olsun istiyorsunuz yoksa arac toplanırken degisiklik yapılabilir diye mı düşünüyorsunuz.
Bu araçlarda kupa saseye ön panjurun orada iki kapı menteselerinin içerisine doğru tabanda iki koltukların arkasında kupanın içten bittiği yerde iki olmak üzere 6 civata ile saseye sabitleniyor. Dışarıda komple toplanmış yeni kupayı takan firmalar var. Eskiyi de belli bir ücret karşılığında sizden alıyorlar. Herseyi yapılmış pırıl pırıl oluyor. Söküldüğünde sase de zift sase boyası vb birşeyle boyanır.

aracınızdaki kupa geniş olan eski tip kupa yenilerine göre daha sağlam çürümeye karşı daha dayanıklı motor ise 4-236 kodlu perkins , sanayide kalem enjektör olarak bilinen motor çok iyi ve sağlam makina az yakar ve sorunsuzdur. Yeni modellerde bulunan phazer motor daha seri ve yırtıcıdır ancak yakıtı fazladır bana sorarsanız ben 4 236 kodlu motoru tercih ederim yakıt ve ömür olarak daha iyidir diye biliyorum ve teknelere takmak için en çok aranan motordur. Dodgelerde 2000 den sonra da perkins kullanılmadı diye biliyorum

İlginize çok teşekkürler ancak bu motor için hangi motor yağını kullanmalıyım yarı sentetik 15 w 40 mı yoksa 20w 50 mi bir de motorun içini su kanalları dahi ne ile nasıl sorunsuz temizleyebilirim. malum bir süre beklemiş araç

O yıllarda 15w40 hiç duymadım herseye 20w50 kullanıyorduk
Araçta turbo olsa 15w40 olur diyeceğim ama tecrübe etmiş arkadaslar yazarsa daha doğru olur.

Kalorifer sistemi temizleyici ürünler var. Bu tıp ürünü kullanıp sonra suyu döküp antifirizli su konulabilir. Radyator kalorifer radyatoru motor soğutma sistemi temizlenmiş olur. İyi markalı birşey kullanmalı motor contasini bozarsa ekstra masraf olur.
Kolay gelsin

İlginize çok teşekkürler ancak bu motor için hangi motor yağını kullanmalıyım yarı sentetik 15 w 40 mı yoksa 20w 50 mi bir de motorun içini su kanalları dahi ne ile nasıl sorunsuz temizleyebilirim. malum bir süre beklemiş araç

20W50 kullanabilirsiniz 15W40 ta olur sakıncası yok motor da özellikle bir hasar yoıksa yatmış olması fark etmez klasik ucuz olan antifirizli suyu koyun sıkıntı olmaz antifirizin zaten çözücü ve temizleyici özelliği kısmen vardır belli bir zaman sonra radyatörü kontrol edersiniz aşırı bir renk değişikliği varsa tekrar boşaltıp antifirizli suyu değiştirebilirsiniz su kanalları gayet yeterli genişliktedir kolay kolay sorun yaşatmaz korkmayın

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.