Erzurum'dan Yusufeli'ne Çoruh Nehri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sukuşu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,044

Sukuşu

Moderatör
İstanbul'dan Erzurum'a Doğu Ekspresi

Yolculuk ve Çoruh Nehri'nde yapacağım rafting heyecanı birgün öncesinden başladı. 4 -5 sat deliler gibi drybag
aradım karaköy'de . Ertesigün sabah 8'de Haydarpaşa Garı'ndaydım. Bu gezide istediğim iki şeyi gerçekleştirebilecektim . Hem İstanbul'dan Erzurum'a bütün ihtişamıyla yükselen tren garları (bakımsızlık bile onların o heybetinden birşey götürmemiş ) ve türk işçisinin sadece kazma kürek ve yürekleriyle açtığı kocaman tüneller. Genelde çayların derelerin güzergahından giden tren rayları yurdum güzelliklerini birkez daha serdi gözlerimin önüne . Tabiii çorak topraklardanda geçtik . Tek bir ot bitmayen yerlerden . O bile ayrı güzellik veriyor
Karlı dağlardanda geçtik elbet.Ve tabiii üzülerek baktığımız kurumuş kocaman dere yataklarından geçtik.
Küresel ısınma buralarda da kendini hissettirmiş.

Bu arada doğu ekspresiyle ilgili kim anlatmıştı hatırlamıyorum ama kötü olduğuna dair bir sürü şey söylenmişti.
Trenin içinde çok ağır bir koku olduğu. insanların çok pis olduğu falan. Ben herşeyi göze alıp bindim trene. Bu arada trenle ilk defa uzun yolculuğa çıkıyorum.Gözlerime inanamadım . Görevli yerimi gösterdiğinde burası olduğuna eminmisiniz dedim. Pırıl pırıl geniş yatak gibi koltuklar , klima , iki saatde bir gelen çpleri toplayan görvliler
Trenin tek eksisi uzun sürmesi. Zamanım olduğundan benim için problem değildi.

Ve sonra o üzücü olay oldu

Yolculuk keyifle devam ederken arka tarafta oturan bir bey vardı. Kadının ''biri koşun , yetişin adam bayıldı'' diye bağırdı . Hemen yanına koştuk. Adam 2 dk içinde kalp krizinden öldü. Ah be amca 5 dakika önce dışarıyı seyrederek keyifle sigaranı tüttürmüyormuydun sen. Nereye gittin şimdi . Bu olayın ardından insan hayatıyla ilgili düşünceler ve keyifsizlik ................

Bu düşüncelerle Erzurum'a vardım. Vedat hoca beni gardan aldı. Sonra Erzurum havaalanına geçtik. Oradan Joanna ,Caroline , James , Stephen ,Rebecca ,Carolyn ,Libby ve Murat'ı aldık. Böylece 9 kişilik ekibimiz tamamlanmış oldu.
Oradan hep beraber (Sedat bu kısım seni İlgilendiriyor :D) Çağ kebabı yemeğe gittik. Kızlar kadayıf dolmasına bayıldılar 2'şer
3'er tane yediler. Daha sonra kamp alanına doğru yola koyulduk. Çadırlar kuruldu. ve yerleşildi.

Yalnız Mutfak olayı inanılmazdı . Vedat hoca bize pizzalar mı pastalar mı yapmadı . Yemekler kahvaltılar muhteşemdi.
stephen Azerbaycan Ceyhan petrol boru hattında çalışıyormuş.Orda gardaş kelimesini öğrenmiş . Kamp boyunca bana gardaş dedi durdu.Kızlarda çok sıcakkanlıydı . James geldiğinde uçakta uykusuz kalmış. Münibüste uyumaya başladı. Tam ortada olduğu için
başı devamlı düşüyordu . Onu uyandırıp benim oturduğum yere cam kenarına geçirdim .Başının altına yastığımıda verdim. Öyle mutlu oldu ki kamp alanına kadar uyudu ;) . Ve kamp boyunca yardım meleğim oldu . Çantamı taşıdı ,çadırımı kurdu, Malzemelerimi getirdi , çayımı getirdi .

Veeee Çoruh Nehri

Etiketler
Erzurum'dan Yusufeli'ne Çoruh Nehri ve Rafting

İstanbul'dan Erzurum'a Doğu Ekspresi

Yolculuk ve Çoruh Nehri'nde yapacağım rafting heyecanı birgün öncesinden başladı. 4 -5 sat deliler gibi drybag
aradım karaköy'de . Ertesigün sabah 8'de Haydarpaşa Garı'ndaydım. Bu gezide istediğim iki şeyi gerçekleştirebilecektim . Hem İstanbul'dan Erzurum'a bütün ihtişamıyla yükselen tren garları (bakımsızlık bile onların o heybetinden birşey götürmemiş ) ve türk işçisinin sadece kazma kürek ve yürekleriyle açtığı kocaman tüneller. Genelde çayların derelerin güzergahından giden tren rayları yurdum güzelliklerini birkez daha serdi gözlerimin önüne . Tabiii çorak topraklardanda geçtik . Tek bir ot bitmayen yerlerden . O bile ayrı güzellik veriyor
Karlı dağlardanda geçtik elbet.Ve tabiii üzülerek baktığımız kurumuş kocaman dere yataklarından geçtik.
Küresel ısınma buralarda da kendini hissettirmiş.

Bu arada doğu ekspresiyle ilgili kim anlatmıştı hatırlamıyorum ama kötü olduğuna dair bir sürü şey söylenmişti.
Trenin içinde çok ağır bir koku olduğu. insanların çok pis olduğu falan. Ben herşeyi göze alıp bindim trene. Bu arada trenle ilk defa uzun yolculuğa çıkıyorum.Gözlerime inanamadım . Görevli yerimi gösterdiğinde burası olduğuna eminmisiniz dedim. Pırıl pırıl geniş yatak gibi koltuklar , klima , iki saatde bir gelen çpleri toplayan görvliler
Trenin tek eksisi uzun sürmesi. Zamanım olduğundan benim için problem değildi.

Haydarpaşa'dan Erzurum'a trenden yol manzaraları

Aya13010

Aya13015

Aya13001

Aya13002

Aya13003

Aya13004

Ynt: Erzurum'dan Yusufeli'ne Çoruh Nehri

Ve sonra o üzücü olay oldu

Yolculuk keyifle devam ederken arka tarafta oturan bir bey vardı. Kadının ''biri koşun , yetişin adam bayıldı'' diye bağırdı . Hemen yanına koştuk. Adam 2 dk içinde kalp krizinden öldü. Ah be amca 5 dakika önce dışarıyı seyrederek keyifle sigaranı tüttürmüyormuydun sen. Nereye gittin şimdi . Bu olayın ardından insan hayatıyla ilgili düşünceler ve keyifsizlik ................

Bu düşüncelerle Erzurum'a vardım. Vedat hoca beni gardan aldı. Sonra Erzurum havaalanına geçtik. Oradan Joanna ,Caroline , James , Stephen ,Rebecca ,Carolyn ,Libby ve Murat'ı aldık. Böylece 9 kişilik ekibimiz tamamlanmış oldu.
Oradan hep beraber (Sedat bu kısım seni İlgilendiriyor :D) Çağ kebabı yemeğe gittik. Kızlar kadayıf dolmasına bayıldılar 2'şer
3'er tane yediler. Daha sonra kamp alanına doğru yola koyulduk. Çadırlar kuruldu. ve yerleşildi.

IMG 0104

Yalnız Mutfak olayı inanılmazdı . Vedat hoca bize pizzalar mı pastalar mı yapmadı . Yemekler kahvaltılar muhteşemdi.

IMG 0141

IMG 0140

IMG 0139

IMG 0127

IMG 0108

Stephen Azerbaycan Ceyhan petrol boru hattında çalışıyormuş.Orda gardaş kelimesini öğrenmiş . Kamp boyunca bana gardaş dedi durdu.Kızlarda çok sıcakkanlıydı .

100 0804

James geldiğinde uçakta uykusuz kalmış. Münibüste uyumaya başladı.
Tam ortada olduğu için başı devamlı düşüyordu . Onu uyandırıp benim oturduğum yere cam kenarına geçirdim .Başının altına yastığımıda verdim. Öyle mutlu oldu ki kamp alanına kadar uyudu ;) . Ve kamp boyunca yardım meleğim oldu . Çantamı taşıdı ,çadırımı kurdu, Malzemelerimi getirdi , çayımı getirdi .

Veeee Çoruh Nehri

Çoruh nehri, Dünyada rafting için uygun olan ilk on nehir arasına girmektedir. Çoruh’un bu standartlar arasına girmesinin en büyük nedeni, kaynağından (3.500m.) Karadeniz’e dökülünceye (0m.) kadar kat ettiği 350 km.lik mesafede yatar. Muhteşem kanyonlar, billur gibi akan dereler, pirinç tarlalar, verimli meyve bahçeler, kahverengi ayılar, tarihi Gürcü kilise ve kaleler, karla kaplı zirveler, yatağında akarken oluşturduğu çavlanlar, ivintiler, devinimler, şarlaklar ve kanımızda hissettirdiği adrenalini ile tulum sesleri eşliğinde horon tepenler burada birbirine karışır.

Zorluğun derece derece arttığı çavlanlar silsilesinde. Bölge turizm açısından az gelişmiş olmasına rağmen sıcakkanlı misafirperver yöre halkı turumuza ayrı bir renk katmaktadır. Uzun nehir gezilerinin bir çoğunda olduğu gibi geceleri kamp yapmak bir tutku haline gelecek. Gürcü rahiplerin neden 1.800m. lerde yaşayıp aşağıda Çoruh vadisini seyrettiklerini keşfedeceğiz.

PROGRAM - 5 gün

1. Erzurum/Çatakbahçe Kamp
Ön hazırlıklarımızı bitirdikten sonra 3-4 saatlik yolculukla ilk kamp yerine varış

2. Çatakbahçe / İspir
Rafting ZD.II – III Kamp
Kahvaltı, kamp toplama, nehre giriş bilgileri ve 5 saat rafting. İşte Dağlar arasına sıkışmış İspir. Kampımızı kurduktan sonra İspir’i keşif yürüyüşü.

3. İspir / Çamlıkaya
Rafting ZD. V Kamp
9 Km.lik İspir kanyonu dillere destan. Duvardan duvara, Kabus, Kabus Sonrası, Bakan Düşüşü ve Beyaz Atlılar bugün geçeceğimiz ivinti ve çavlanların bazıları.

4. Çamlıkaya / Tekkale
Rafting ZD. V Kamp
Sol yanınızda 2000 metrelik zirveler, sağ yanınızda meyve ağaçları ve çeltik tarlaları... Nehir ise yatağına sığmıyor. “Kurbağa Sidiği” çavlanı ise ’93 teki geçişimizde Hasan Tümerkan’ın isimlendirdiği mecburi duruş gerektiren akıntılardan sadece biri. 5 - 6 saat rafting. Kampımız Kilise gölgesinde!

5. Tekkale / Sebzeciler
Rafting ZD. V Kamp
“King Kong” Yusufeli’nin efsanevi çavlanları ile dolu kanyonu içinde yer alan etap. Unutamayacaklarınız arasına ekleyeceğiniz bir başka gün.

İlk gün kolay bir etaptı. İkinci günde olaysız geçti. Üçüncü gün carolyn dördüncü günde libby düştü. tek düştükleri için anında müdahele edildi . yalnız libby'nin düştüğü yer gerçekten dehşet bir yerdi .Oda çok korkmuş 5 dakika kendine gelemedi. Libby kendine geldikten sonra yine yola koyulduk.

Çok keyifli ve bol adrenalin dolu bi gezi olmuş Ayça, parkur fotoları yok mu?
Bu arada Doğu ekspresi mağduru olan bendim, sene 99 du ama, çok su akmış köprünün altından demek :smiley:
2001 de gittiğimde Kars-Erzincan arası ben de çok konforlu bir vagona denk gelmiştim demek artık tüm vagonlar temiz ve konforlu

Mert daha yazacak o kadr çok şey varki .
konuyu yazmaya devam ediyorum
merak etme fotograflarda geliyor :smiley:

GÖZÜNÜ SEVDİĞİMİN BARHAL'I NE ETTİK SANA DA KORKUTTUN BİZİ BÖYLE

Barhal Çay'ı
Barhal Çayı'nın tamamı Yusufeli sınırları içerisinde yer alır. Kaynaklarını Altıparmak Dağları ve Kaçkar Dağı'ndan (3937 m) toplar. İki kolu Yaylalar (Heveg-i Kiskim) köyünün aşağısında birleşir ve buradan kuzeydoğuya doğru akmaya devam eder. Yaylalar köyü içerisinden geçtiği için, kaynağından Altıparmak (Barhal)köyüne kadar olan bölümüne Hevek Suyu adı da verilir. Altıparmak köyü içerisinde, kaynağını Kaçkar Dağı'ndan alan ve aynı zamanda Barhal Çayı'nın en büyük kolu olan Kocaçay’ı alır. Balcılı köyü yakınlarında Kobak Suyu'nu aldıktan sonra kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda seyrederek, Dereiçi köyü yakınlarında, Arcivan Deresi'ni de alır. Yusufeli ilçe merkezinin tam ortasından geçerek, ilçe merkezinin önünde, Kâzım Karabekir (Kazahora) mahallesi ile Üzümbağı (Hamzet) mahallesinin karşısında Çoruh Nehri'ne karışır. Oldukça berrak ve temiz bir su olup alabalık yönünden de çok zengindir. İlçe merkezinin içme suyunun kaynağını teşkil eder. Bu çayın üzerinde, Sarıgöl mevkiinde şahısa ait alabalık çiftliği kurulmuştur. Yatağı boyunca sulama suyu olarak da kullanılmaktadır. Bunlardan başka ayrıca su sporlarına elverişli olup bu suda rafting ve kano gibi su sporları yapılır.

Çoruh etabını bitirdik. Herkes keyifli , gururlu , kolay mı koskoca çoruh (dünyanın ikinci büyük rafting parkuru) nehrini bir iki detay dışında kazasız belasız geçmişiz. son gün barhal çayı'na girdik. Herkes büyük etabı bitirmenin neşe ve sevinci içinde keyifle girdik parkura. Bir yarım saat kadar gittik . Büyük ağaçların takılıp kaldığı
ve girdap olşturduğu bir rapidin önünde mola verildi. O rapidin önünde bütün ekip olarak neşe içinde güzel fotograflar çektirdik .

Aya13086

Aya13100

5 Dakika sonra başımıza gelecekleri bilemezdik ki ..............

Tekrar parkura girdik .İlk ekip rapidi geçti . Arkasından biz girdik .Ters giden birşeyler vardı. Girdaba doğru küçük küçük sürüklenmeye başladık . Bot devrildi ve hepimiz girdabın içine döküldük.Aşağıda ağaçlara takılıp debelenirken vedat hocanın son komutu kulaklarımda çınlıyordu. ''jump right ,jump right , jump right ''

Öndeki ekibin dediğine göre rapidden ilk ben çıkmişım. (Barhal çayı çoruh'u besleyen kollardan biri olmasına rağmen yapı itibarıyla çoruh'tan iki kat daha hızlı akıyor . Çoruh'da durup yüzebileceğiniz yerler varken kısıtlıda olsa bu barhal çayaı'nda mümkün değil .Başladığı yerden döküldüğü yere kadar aynı coşkuyla akıyor ve kaçkarların buzul sularını taşıdığı için su soğukluğu eksilerde oluyor )
O önüne kattığını götüren azgın suyla 2 -3 rapid geçtim ve tükendiğimi hissettim . bir süre snra gökyüzünü ve dalları görmeye n,başladım .Elimi uzatsam dalları yakalayacağım . Ama o kadar yorulmuış ve suyun soğukluğundan o kadar uyuşmuşum ki bir hamle yaptım dal parmaklarımın arasından kayıp gitti .Bata çıka ilerledim . ve o büyük rapidi gördüm . Allahım dedim ya ''buraya kadar mı '' eğer o rapide girseydim ordan canlı çıkmayacağımı düşündüm. Sonra firubus'u gördüm . arkadan bana yetişmek için deliler gibi kürek sallıyordu .
Yanıma geldi. ama benim ona yardım edecek ne gücüm ne takatim vardı.
Ne kayağın önündeki tutmam gereken yeri tutabildim ne de söylrdiği diğer şeyleri yapabildim .zavallı bir yandan rapide sürüklenmemek için çabalıyor bir yandanda beni can yeleğimden tutmuş kıyıya yaklaşmaya çalışıyordu. sonrasında o küçücük bedende bu kadar insanüstü bir güç taşıdığına şaşırdık hepimiz.

Aya13088

Bu adam var ya bu adam benim hayatımı kurtardı

Gerçekten inanılmaz uğraştı benimle.Kıyıya çıktık . Hemen can yeleğimi çıkardı . beni kendime getirmek için debelenip durdu. İlk ben çıktığım için rapidden gruptan uzaklaşmışım. Firubus ilk caroline'nı kurtarmış . Sonra bana yetişmiş. (Bottan biri düştüğü zaman hemen anında müdahale ediliyor ve risk taşımıyor. Ama bot devrildiğinde herkesi kurtaracakları için şansa kalmış .Yanındakinden başlıyor kurtarmaya .
Yalnız ekipte bir sağlam ben kalmışım (çürüklerin ve donmanın dışında o da suda çok kaldığım için) Herkesin belden aşağıda ciddi yaraları var . herkes hayatta olduğuna öyle mutlu ki kimse yaralarını önemsemiyor. Herkes hayatıyla ilgili şu ünlü film şeridini görmüş. Benim aklımdan başka şeyler geçti açıkçası . ''herkes kenardan keyifle izlerken ben niye bu azgın suların tam ortasındayım '' dedim mesela ''ne işim var benim burda ''

Bu arada sürüklenen botun arkasından ikinci güvenlik kayağı hakim gitti. Herkes kurtarıldıktan ve ilk müdaheleler yapıldıktan sonra diğer bot geldi yanımıza . James bottan atlayıp gözleri dolu dolu öyle bir sarıldıki bana ve sonra diğerleri
ve duygusal anlar ....... Kızların gözlerinde dehşeti gördüm.

Onlar beni bot devrilip düştükten sonra bayağı bir süre neler yaşadığımı görmüşler. Herkes kendine gelip toparlandıktan sonra bizde ilk ekibin botuna bindik . 1-2 saat önce keyifle binilen bota herkes sanki uzaydan gelmiş gibi bakıyordu.
ürkekte olsa tekrar bindik . 4-5 km sonra bizim devrilen botla hakim'i gördük. Botu kenara çekmiş ,kendi kayağını üzerine bağlamış bizi bekliyordu. Biz kendi botumuza geçtik ve barhal'a indik .

Sonradan konoştuğumuzda vedat hocanın dediği insan vücüdunun sınırları o kadar yüksek ki biz bunun farkında değiliz.
Burda en önemli faktör beyin . Beyin mücadele ettiği sürece vücud kendini bırakmaz. Normal şartlarda suyun içinde burdan barhal'a kadar gidebilir insan . ama sen orada rapidi geçemeyeceğini düşündüğün için neler yaşayabileceğini bilemeyiz.
Beyin hiçbir zaman '' şurda ölürüm burdan çıkamam '' diye düşünmemeli ki vücud mücadeleye devam edebilsin

Aya13079

Aya13081

güvenlik kayağı kurtarmış kenara çekiyor

Aya13080

libby'nin suya düştüğü an

IMG 0231

Steve ilk kez ateş yakmış gururla onu gösteriyor bende onaylıyorum

IMG 0167

IMG 0164

IMG 0148

IMG 0146

IMG 0135

IMG 0119

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri