Ersizler Dere Kanyonu-28.07.2012

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nilgün Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,303
N

nilgün

Ziyaretçi
Kanyona giriş saati :12:00
Kanyondan çıkış saati :19:30
9 adet iniş tahmini : 4mt. , 8mt. , 5mt., 7mt., 4mt. , 6mt. , 8 mt , 5 mt. , 7mt.
Kanyon uzunluğu : 1,5km
Bağlı Olduğu Yer : Kastamonu / Küre
Giriş Lokasyonu / Rakım : Karadonu Köyünün 1,5 kilometre kuzey-batısı / 760 metre
Çıkış Lokasyonu / Rakım : Ersizlerdere Köyünün 1,25 kilometre doğusu / 625 metre

Kanyon ekibimiz Orkun, Elif, Bülent , Metin Ve Ben hepsi ASPEG (ANADOLU SPELEOLOJİ ) grubunun üyesi, hepsi deneyimli , eğitimli , her ne kadar daha önce Harmanköy ve Hormo Kanyon tecrübelerim olsa da böyle deneyimli ve eğitimli insanların yanında bana sadece işin keyfi kalıyor.

Yaklaşık 30-35 dakikalık bir yürüyüş sonrası - ki doğa tüm güzelliğini önümüze sermişti bu süre boyunca- artık kanyon başlangıcındaydık. Kanyon içinde gerekli olacak kıyafet ve malzemelerin çıkarılma zamanı gelmişti. Tüm malzemeler tekrar bir kontrolden geçtikten sonra kanyona devam ettik. Henüz 10 adım bile atmadık ki ilk müjdeli haberimi aldım; ip inişi…

Daha önce boltlanmış olduğu için hemen istasyon kuruldu tek tek inişe geçtik. Ayak bastığımız yerin daha aşağısı görünmüyordu. Yaklaşık 4mt’lik bir kaya parçasıydı indiğimiz.
İnişler peş peşeydi, birini bitirince diğeri başlıyordu, keyfime diyecek yoktu. Diğer inişte kolaydı, aslında tüm inişler kolaydı ama indikten sonra kolay olduğunu anlıyordum çünkü indiğim yeri göremiyordum.

Kanyon suyu çok soğuk değildi, bazı yerleri yüzmeden de geçebiliyorduk. Kanyondan kafamı kaldırıp baktığımda gökyüzünün güzelliğiyle birlikte kanyonun su kaynaklı oluşumlarına vuran güneş ışığının oluşturduğu geometrik şekiller göz alıcıydı.

İçinden ancak tek kişinin geçişine olanak veren dar koridorlarda suyla birlikte yüzerek ilerliyorduk. Bazı yerlerde kanyon genişliyor su seviyesi düşüyordu.

İndiğimiz şelalelerin oluşturduğu göletler çok derindi, su temizdi ama içinde görmek istemediğim canlılar vardı. Metin’in elinde tuttuğu minik yılan yavrusu keyfimi kaçırmıştı. Dilini çıkarıyordu sevmemiştim, daha sonra kanyon çıkışında Elif’in ve Bülent’in görüp benden sakladıkları engerek yılanından bahsetmek bile istemem. Ama orası onların yaşam alanıydı, biz onların misafiriydik.

Kanyonun son şelalesine gelmek üzereyken yağmur bastırdı, bastığımız taşlar kayalar artık kayıyordu. Yağmur altında son inişimizi gerçekleştirdik ve aslında bu yağmur da ayrı bir keyif verdi. Bu iniş sonrası artık kanyon genişlemiş ve su seviyesi alçalmıştı.

Kanyon boyunca inişler çok yüksek değildi. Toplam dokuz yerden ip inişi yaptık. En yüksek yeri 9-10 mt’yi geçmez. İki ayrı yerden atlayarak, bir yerden kayarak ve boyumuzu aşan yerlerde yüzerek tamamladık kanyonu. Kanyonun uzunluğu 1,5km. saat 12:00 de girdik, saat 19:30 gibi kanyondan çıktık. Girişte olduğu gibi çıkışta da 6-7km gibi bir yürüme mesafesi vardı. Önce patikaya sonra kanyona ve tekrar patikaya çıkarak arabaları bıraktığımız yere ulaştık.

Kanyonun keyfini benim kadar Metin’de çıkarıyordu. Çok keyif aldığı yüzünden ve cümlelerinden belliydi. İlk kanyon deneyimiydi ve inişlerde mağarada kullandığı malzemeleri kullanıyordu. Kanyon girişinde suyun derecesini öçtü daha önce kanyonun suyunu ölçmemiştik, ama kanyon suyu diğer seneye göre sıcaktı bunu hissedebiliyordum. Kanyon suyu 21c çok şaşırmıştım ve sevinmiştim. Kanyonun ortasında yemek molasında - ki Metin sürekli yemek molaları vermemizi hatırlatıyordu- Kanyon suyunu tekrar ölçtüğünde suyun sıcaklığı 18c düşmüştü. Son şelaleye geldiğimizde yağan yağmurla birlikte eğer sel gelirse ne yapmamız gerektiği konusunda bilgi aktarımını sundu. Anladığım kadarıyla, en yüksek yere 15 saniye içinde çıkamazsan zaten bir şey yapmana gerek yok.

Kanyona rehberlik eden Bülent’ti. Daha önce bir kaç kez girmiş, kanyonu çok iyi biliyordu. Hızımızın iyi olduğunu söylüyordu ve kanyon bitimine ne kadar kaldığını kestirebiliyordu. İniş yerlerinde daha önce boltladığı yerleri gösteriyor tekrar boltlamak için zaman kaybetmiyorduk, daha önce girişe bir ip bırakmış, geri dönülmesi gerektiğinde kullanılsın diye. O ip olmazsa geri dönülemez. Oradan sonra kanyondan çıkış yok, kanyonu bitirmek zorundasın.
Tek bir yerde boltlama yapılması gerektiğini söylüyordu ve biz orayı boltladık üzerine de “mağaracı” taktık. Mağaracı daha önce görmedim bir malzeme, karabinanın küçüğü, hani her doğada yürüyenin anahtarlık olarak kullandığı süs karabinalar var ya, işte onun boyutunda.

Elif diğer girdiğimiz kanyonlar gibi hiç bitmeyen enerjisiyle Ersizdere Kanyonu’nu her bir karesini, her inişimizi ve her adımımızı kayıt altına aldı. Her çektiği inişi Orkun ve bende farklı açıdan çekmişiz. Onun için çok güzel bir arşiv ve Orkun’un zamanı olursa güzel bir kurgu olacağına inanıyorum

Orkun, tüm inişlerimizde bize yardımcı oluyor ya ilk inen ya da malzemeleri toplayarak son inen kişi oluyor bu arada da kanyon boyunca bilgilerini aktarıyordu. Bazı inişlerimde tedirginliğimi fark edip yapabileceğimi, her zamanki inişlerden biri olduğunu söylüyordu. Getirdiği üç kamera ile her açıdan çekimler yapmamızı sağlıyordu. Kaskıma taktığı kamera ile inişlerimi çekebiliyordum.

İki sene üzerine girdiğim 3. Kanyondu Ersizler Dere Kanyonu. Dördüncü Kanyonum ne zaman olur bilemem ama Valla Kanyonu olacağını biliyorum….

28.07.2012 / Ersizler Dere Kanyonu
Nilgün ÖZDEMİR.
Elif Aytekin UZEL
Orkun Kuntay UZEL
Bülent DEMİR
Metin ALBUKREK

387068 10150993862263193 576593353 n

405262 10150993861608193 1771542830 n

427233 10150993863278193 1318038220 n

428968 10150993866408193 1594526889 n

487193 10150993860873193 368290566 n

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.