Erciyes Tırmanışı Için Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bane Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,140

Bane

Yeni Üye
Yer
Kayseri
Öncelikle herkese merhaba.Bu zamana kadar kondisyonuma güvenip 2000 metre civarında birkaç dağa çıkmak dışında tecrübe sahibi değilim ancak bu yaz ağustos-eylül ayları gibi sırt rotasından erciyese çıkmak istiyorum ama gözümü korkutan bazı sorunlar var.
1.Bu aylar ve bu rota için kask ve baton dışında ekipmana ihtiyacım var mı ?
2.Erciyese sırt rotasından çıkacağım ancak sırtın sonunda karşıma hörgüç kaya çıkacakmış bu kayayı nasıl geçmem gerekiyor ?Sağından mı,solundan mı ?Yada buna neye göre karar vereceğim.
3.Oldu ki çıkmayı başardım inişi sırt rotasından mı yoksa şeytan boğazından mı yapmam uygun olur.
4.Dağa tek başıma çıkacağım için yanımda getireceğim kamp ekipmanlarını ne yapmamı önerirsiniz.Çantam 10 kg civarı olacağı için o ağırlıkla dağa çıkamam.Çantayı bırakabileceğim bir yer var mı?
Bunlar dışında verebileceğiniz her türlü tavsiyede benim için çok önemli.Şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Öncelikle herkese merhaba.Bu zamana kadar kondisyonuma güvenip 2000 metre civarında birkaç dağa çıkmak dışında tecrübe sahibi değilim ancak bu yaz ağustos-eylül ayları gibi sırt rotasından erciyese çıkmak istiyorum ama gözümü korkutan bazı sorunlar var.
1.Bu aylar ve bu rota için kask ve baton dışında ekipmana ihtiyacım var mı ?
2.Erciyese sırt rotasından çıkacağım ancak sırtın sonunda karşıma hörgüç kaya çıkacakmış bu kayayı nasıl geçmem gerekiyor ?Sağından mı,solundan mı ?Yada buna neye göre karar vereceğim.
3.Oldu ki çıkmayı başardım inişi sırt rotasından mı yoksa şeytan boğazından mı yapmam uygun olur.
4.Dağa tek başıma çıkacağım için yanımda getireceğim kamp ekipmanlarını ne yapmamı önerirsiniz.Çantam 10 kg civarı olacağı için o ağırlıkla dağa çıkamam.Çantayı bırakabileceğim bir yer var mı?
Bunlar dışında verebileceğiniz her türlü tavsiyede benim için çok önemli.Şimdiden teşekkür ederim.
Bizde tecrübesizken birkaç dağa çıkmıştık doğaçlama fakat yanına en azından 1 kişi gelmesi ve en azından biraz bilgisi olması çok şeyi değiştirecektir solo tırmanış için çok erken bence
1-Erciyes için jandarmaya mutlaka kayıt yaptır
2-Biz geçen sene o aylarda gitmiştik ve hörgüç'ün orda kazma krampon gerekmişti küçük bir kar kütlesi geçit vermiyordu bu sene nasıl olur ona bakmak lazım bu arada daha çok sağ taraf kullanılır ama çok diktir ve o aylarda hörgüçten kayalar düşer
3-İnişi şeytan tercih edin 1 den fazla kişi gidiliyorsa birbirinize taş fırlatmamaya çalışın
4-Eğer tek başına isen kesinlikle telefon ve powerbank çünkü en önemli kurtarıcı o ayağın bile burkulsa dağdan tek başına inmen çok zor ,çantayı sırt rotasının başındaki kamp alanına bırakabilirsin biraz korunaklı bir yer göreceksin
size tek tavsiyem dediğim gibi solo tırmanmamanız cesaretinizi takdir ediyorum ve sizi anlıyorum fakat erciyes 4000 lik bir dağ sizin şuana çıktıklarınızın 2 katıve vücudunuzn yukarıda ne tepki veremiceğini bilemezsiniz sırt rotası kolaydır ama tam irtifanın kendini hissettirdiği bölge hörgüç'ün orası ve orada yanlış bir karar vermenizi istemem ,onun dışında bir tavsiyem yok sırt rotasının manzarasının tadını çıkarın ha bide çok rüzgarlı zamanda çıkmayın weatherforecast.com dan bakınsırt rotası çok güzel bir yaz gününde bile fena eser

Erciyes tırmanışını için planlar tamam mı? Yanınıza arkadaş buldunuz mu?
Selamlar
Efe

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.