Erba 3.75 Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 224
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,241
Tecrubelerinize binaen soruyorum: 190 watt monokristal panel 100 amperlik akü ile 2-3 gün yetemez miyiz dersiniz? 12 volt buzdolabı 2-3 6 wattlik lamba ile? Planım bu şekilde idi, böyle yazınca kafam karıştı.

100 amperlik akünüzün uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, 50 amperini kullanmanız gerekir. Elektrik sıkınısı, bulutlu geҫen sıcak yaz günlerinde yașanır. Gündüz dolmayan akü gece sıkıntı yaratabilir. Buzdolabının watt gücünü bilmeden bir tahminde bulunmak doğru olmaz. Ben karavanımda 100 wattlık solar panel ve 90 amperlik akü kullanıyorum ve aylarca dıșardan elektrik almadığım olur. Yalnız 100 amperlik akü sadece 32 watt günündeki üsten kapaklı buzdolabını ҫalıștırır. Buzdolabı 17 litre büyüklüğünde.

Etiketler
Hocam youtube'da takip ediyorsanız karavandam kanalında bir aile kullanıyor. Yeterli diyordu kendisi. En kötü ihtimalle 100lük bir akü daha ilave edilebilir. Ben o şekilde yapıp inverter ekleyeceğim sisteme.
İşte o zaman hem maliyet hem ağırlık çok fazla oluyor. 750 kg aşmamak en azından mümkün olduğunca 750 kg'a yakın olmak en iyisi.
Karavandam'i takip etmiyordum bakiyorum hemen.

100 amperlik akünüzün uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, 50 amperini kullanmanız gerekir. Elektrik sıkınısı, bulutlu geҫen sıcak yaz günlerinde yașanır. Gündüz dolmayan akü gece sıkıntı yaratabilir. Buzdolabının watt gücünü bilmeden bir tahminde bulunmak doğru olmaz. Ben karavanımda 100 wattlık solar panel ve 90 amperlik akü kullanıyorum ve aylarca dıșardan elektrik almadığım olur. Yalnız 100 amperlik akü sadece 32 watt günündeki üsten kapaklı buzdolabını ҫalıștırır. Buzdolabı 17 litre büyüklüğünde.
Teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu.

Hocam youtube'da takip ediyorsanız karavandam kanalında bir aile kullanıyor. Yeterli diyordu kendisi. En kötü ihtimalle 100lük bir akü daha ilave edilebilir. Ben o şekilde yapıp inverter ekleyeceğim sisteme.
İnverter için ne planlıyorsunuz acaba 300 watt ile 1000 watt arasındayım 300 watt ileride klimaya yetmez diye düşünüyorum bir de sanırım tam sinüs olması gerekiyor 1000 lik dbk marka 900 tl gibi var birisini alayım diyorum.

İşte o zaman hem maliyet hem ağırlık çok fazla oluyor. 750 kg aşmamak en azından mümkün olduğunca 750 kg'a yakın olmak en iyisi.
Karavandam'i takip etmiyordum bakiyorum hemen.
Bu işler herkesin kendi fayda maliyet analizine göre değişiyor tabi. Benim için dışarıdan elektrik bağlamadan idare edebilmem önemli. Gazlı termosifon da inverter ile çalışacak. 1 akü 2-3 günlük kamp için yetiyormuş ama ben dağda bayırda elektriksiz kalmayı göze almayacağım. Bu sebeple de 2. akünün ağırlığına razıyım. Zaten eşyaların çoğunu arabaya atabilirim. Mutfak eşyaları ağırlık yapmaz karavanın içinde. Su deposu dolu da yola çıkmayacağım için ağırlık sıkıntısı yaşayacağımı düşünmüyorum.

İnverter için ne planlıyorsunuz acaba 300 watt ile 1000 watt arasındayım 300 watt ileride klimaya yetmez diye düşünüyorum bir de sanırım tam sinüs olması gerekiyor 1000 lik dbk marka 900 tl gibi var birisini alayım diyorum.
Hocam teknik detaylarına çok hakim değilim. Ama böyle şeylerde parayı bir kere verip iyisini almak bence en mantıklı yoldur. Bilenlere de danışıp yüksek kapasiteli 1 inverter ve akü ekleyeceğim. Ayrıca inverter ile ön bagaja kadar hat döşemem gerekecek. Termosifon orada çünkü. Normal şartlarda en fazla laptop şarj ederim. Tatilde minimal hayata geçtiğim için klima tv uydu vs hiç düşünmüyorum. Doğa benim için teknolojiden uzaklaşıp kitaplara ve huzura ulaşma alanı. En kötü ihtimal film, dizi için tablet, internet için telefon yetiyor. Klima da göçebe yaşamda fazla lüks geliyor bana. 3 ay tatil yapan insanlardan olsam belki düşünebilirdim.

Haklısınız ancak banyo kova ile girilip sığılıp rahatça duş alınacak kadar büyük değil malesef kimse yokken kapı açık olabilir belki bir de bu tür opsiyonlar hanımların istemesiyle oluyor genelde bence yoksa bana kalsa şirin bir odun aobası bile koyarım webasto yerine sıcak su ısınma ocak ihtiyaçları kökten çözülür hatta :smiley:
Karavanin dus alanı 70*130
Evdeki duşakabin 80*150 , portatif tuvaleti de banyonun dışına koyunca sorun kalmaz diye düşünüyorum.
Tabi evde son sözü biz erkekler söyleriz, o konuda hem fikiriz :smiley:

Ne kadar eşya koyacağınızı hesaplayamaz ki üretici son hali ile boş ağırlığı vermiş size depoları size dolu vermeyecekler siz istediğiniz kadar doldurur ya da boş çıkarsınız yola neticede su her yerde temin edilir kaldı ki tam depo suyu doldursanız bile 740 kg gibi oluyor.

Güneş paneli koymuş üretici siz yine doğa olaylarını üreticiye yıkmışsınız nükleer enerjili karavan yok ki :smiley: Normalde bulutlu hava olsa bile panel şarj eder ve zaten soğuk havada buzdolabı tüketimi de düşüyor.

Yazdıklarım sizin de ișinize yarayacak șeyler. Alacağınız karavan hakkındaki önemli teknik bilgileri karavanı almadan bilmenizde fayda var. Aldıktan sonra ҫok zaman iș ișten geҫmiș oluyor. Bir ҫekme karavanda yükleme payı ne kadar büyükse ileride o kadar rahat edersiniz. Bu nedenle 750 kilo altı ҫekme karavan alırken karavanın yüksüz ağırlığını bilmek ҫok önemli. Cünkü yüksüz ağırlığı azami ağırlıktan (750 kg) düșerseniz yükleme payınız ortaya ҫıkar. Avrupa Birliğınde karavan üreticisi su deposunun % 90 dolu ağırlığını yüksüz ağırlığa katması lazım. Yüksüz ağırlık, azami ağırlık ve 01 tip onayı belgesi kavramlarını Avrupa Birliğinden üstlendik.

Yazdıklarım sizin de ișinize yarayacak șeyler. Alacağınız karavan hakkındaki önemli teknik bilgileri karavanı almadan bilmenizde fayda var. Aldıktan sonra ҫok zaman iș ișten geҫmiș oluyor. Bir ҫekme karavanda yükleme payı ne kadar büyükse ileride o kadar rahat edersiniz. Bu nedenle 750 kilo altı ҫekme karavan alırken karavanın yüksüz ağırlığını bilmek ҫok önemli. Cünkü yüksüz ağırlığı azami ağırlıktan (750 kg) düșerseniz yükleme payınız ortaya ҫıkar. Avrupa Birliğınde karavan üreticisi su deposunun % 90 dolu ağırlığını yüksüz ağırlığa katması lazım. Yüksüz ağırlık, azami ağırlık ve 01 tip onayı belgesi kavramlarını Avrupa Birliğinden üstlendik.
Haklısınız lakin almadan önce haşır neşir oldum teknik detaylarla boş ağırlığın 750 kg ın altında olması tercih sebebimdi 2. kriterim fiyat fayda oranıydı yani uygun fiyatlı ama ihtiyacımı gören bir tasarım ve sağlamlıkta olmasıydı uygun fiyatlı diğer bütün üreticilerin üretim tecrübelerine ve olası uzun dönem sorunlarına güvenmedim hülasa kg mevzusu son sıralarda geliyor hiç sanmıyorum ama öyle bir denetim olup kg aşarsam ve öyle rahat ediyorsam gider ruhsatta alırım bunu sorun olarak görmem üzerine tadilat yapar bir sürü eklemeler yaparım başta bagaj ve modüler yataklar olmak üzere.

Bu tarz açıklamalar bence karavan hakkında hiç araştırma yapmamış kişiler üzerinde yürütülen satış politikası. Az çok araştırma yapan bir alıcı böyle bir taahhüdün gerçek hayatta pek olası olmadığını farkeder. Açıklamanız bu açıdan bence çok yerinde.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Haklısınız lakin almadan önce haşır neşir oldum teknik detaylarla boş ağırlığın 750 kg ın altında olması tercih sebebimdi 2. kriterim fiyat fayda oranıydı yani uygun fiyatlı ama ihtiyacımı gören bir tasarım ve sağlamlıkta olmasıydı uygun fiyatlı diğer bütün üreticilerin üretim tecrübelerine ve olası uzun dönem sorunlarına güvenmedim hülasa kg mevzusu son sıralarda geliyor hiç sanmıyorum ama öyle bir denetim olup kg aşarsam ve öyle rahat ediyorsam gider ruhsatta alırım bunu sorun olarak görmem üzerine tadilat yapar bir sürü eklemeler yaparım başta bagaj ve modüler yataklar olmak üzere.
Ruhsat alınca istediğiniz kadar kg yukleyemiyormussunuz. Yine 750 kg sınıra tabisiniz diye biliyorum.

Erba webasto için ne kadar ek ücret talep ediyor? Marka olarak ısıtıcıda webasto mu kullaniyor?

Webasto 4000 idi.
Eberspacher D2 4500 oldu (4000'di)
D2L modeli (3000 metre sorunsuz) 5250
Yani 2 marka, 3 model var

Bir noktayı daha ilave etmem lazım. Buzdolabı solarpanel ile çalıșıyorsa, 40° hava sıcaklığında bile karavanın günește durması gerekir.

Bir noktayı daha ilave etmem lazım. Buzdolabı solarpanel ile çalıșıyorsa, 40° hava sıcaklığında bile karavanın günește durması gerekir.
Solar panel akü şarj ediyor direkt solar enerjiye doğrudan bağlı değil anlık akü bitmiyor ki güneşe sürekli bağımlı olsun yanlış bilgi veriyorsunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR