Engellİ Araci İle Yurt Dişi ???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cancan0606 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,680

cancan0606

Yeni Üye
Merhabalar aklıma takılan sorular var ve umuyorum ki tecrube eden birileride vardır.
2018 model %90zihinsel engelli kardeşim adına araba aldık kız kardeşimin vasisi de babam.Türkiyede 1. Derece yakınlar bu araçları kullanmasında herhangi bir sıkıntı yok.Benim eşim ve kızım belcıka vatandası benim de vize almam cok sorun olmuyor.Genelde uçakla gidip geliyoruz ama araba ile bu maceraya atılmaya karar verdik.Ancak araç engelli aracı ve vasisi de babam.Ben bu araçla nasıl yurt dışına çıkarim? Araç sahibi olmayacak, vasisi de yok .Tecrübe eden var mı? Lütfen bilgi verirseniz sevinirim.Araç için ve bireyler için hangi evraklar gerek?

Etiketler

Kanunlar çok net bir şekilde yasaklamış:Ya araç sahibi çıkış yapılan aracın içinde olacak yada usulüne uygun şekilde vekalet-izin verilmiş olacak.Şimdi Türkiyede çok özel bir durum ve o durumun yarattıgı sıkıntıları gidermek için alınmış bir arabaya yine o kanuna göre ve ancak sıkıntıları gidermek için kullanma yetkilisi -sorumlusu olarak Vasi ilan edilen kişi aracı kendi özel amacı dışında kullanıma sunması hele aracın yurt dışına içinde vasi olmadan çıkması ilgili özel kanunun özüne aykırı gibi gözüküyor.Şayet engelli kardeşiniz arabada olursa sizde vasi vekili olarak araçta olursanız bence biraz dert anlatarak çıkış yaparsınız diye düşünüyorum.

Çıkış yaptık diyelim. Diğer ülkeye girişte yine sorun olacaktır. Engelli olmadan vasi belgesi ile çıkış yapan var mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri