en pratik şekilde mors nasıl öğrenilir.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nitroces Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,649

nitroces

2009/L200 4*4
Yer
Akşehir
Web
yalinsumer.com.tr
Mors Alfabesi
Mors alfabesi basitçe iki çeşit sinyalin (kısa ve uzun sinyal) farklı kombinasyonlarının harfleri, sayıları ya da noktalama işaretlerini oluşturduğu bir haberleşme dilidir. Genellikle elektrik ya da radyo sinyali kullanılarak uzak bir noktaya yazılı bir metnin ulaştırılmasında kullanılır.

Kısa ve uzun sinyallerin dışında aralardaki sessizlikler de anlam taşımaktadır. Kısa aralık harfler arasında, orta uzunlukta aralık kelimeler arasında ve uzun aralıklar ise cümleleri birbirinden ayırmakta kullanılır.

Örneğin:

-- --- .-. ... / -.- --- -.. ..-
M O R S (boşluk) K O D U

Etiketler
Ynt: en pratik şekilde mors nasıl öğrenilir.

Haritanın Kullanımı
Mors kodlarını dinlerken kalemi en üstteki noktaya yerleştirin.
Sinyali dinlemeye başlayın ve sinyalin uzunluğuna göre kaleminizi alt kademeye indirin.
Kısa sinyallerde önce aşağı sonra sola,
Uzun sinyallerde ise önce aşağı sonra da sağa doğru harekete ediniz.
Örneğin BİR UZUN İKİ KISA SİNYAL için
İlk sinyal olan uzun sinyali duyunca kalemi aşağı ve sağa doğru kaydırınız, Şu anda T harfinde olmanız gerekmektedir.
Daha sonra iki kısa sinyal için iki kere aşağı ve sola doğru gidilmesi gerekir.
Yani önce N'ye sonra da D harfine gelinmelidir.
Bir uzun iki kısa sinyalin karşılığı olan D harfi bir kenara not edilir ve sonraki sinyal beklenir.

Günde on dakikalık çalışma ile bir süre sonra mors alfabesine hakim olacak ve üstteki haritaya ihtiyaç duymayacaksınız.

Mors 1

güzel konu açmışsın tebrikler peki uygulamalı mors öğrenmek için yani pratik yapmak için ne önerirsiniz manipleyi nereden temin edicez saygılar.

maniple için ben surekli basit kelimelerden kendi kendime bipliyorum.elimlede telgraf tıklar gibi tıklıyorum. önce 2 harfli kelimelerden başladım.sonra 3 harflere.2 harfleri seri şekilde yazabilmeye başladım.aynı ingilizce gibi.ilk öğrenirken türkce düşünüp ingilizceye çevirirsin.zamanla artık ingilizce düşünerek konusmaya baslarsını onun gibi. pratik yapmak gerekiyor

birde misal morsu öğrenmek için alfabedeki harfleri ufak kare şeklinde kartonlara ön yüzüne mors kodu arka yüzüne harfi yazarak ister evde ister yolda mors çalışabilirsiniz.
harflerden önünüze gelenin kodunu dıt dat seslendirmesi ile ezberlemeye aklınızda yer etmesine yardımcı olabilirsiniz.
harfleri ezberledikten sonra da basit kelimelerin mors karşılıklarını oluşturabilirsiniz.
internette çeşitli mors eğitim programları var bunlarda iş görecektir.

söylemiş olduğunuz yöntem küçükken ingilizce öğrenmek için uyguladığım bir yöntemdi.küçük kartonların arkasına ing. karşılığını yazardım.etkin bir yöntem.
Mors şemasını tamamen aklınıza yerleştirdikten sonra gelen dıtlamalara göre her dıtta bir harf kayarak kısa veya uzun olmasına göre şemadan anlaşılacağı gibi sağa veya sola kayıyorsunuz olay çözülüyor.
Bir amerikan filminde çok dikkatimi çekmişti mors sinyalini telsizci kalemi boş sayfa üzerinde hareket ettirerek harf harf söylüyordu ama kağıt boştu.anlayamamıştım.şimdi anlıyorumki gelen dıtlamalara göre kalemi aklındaki şemada kaydırıyor.
Saygılarla...

Mors nasıl öğrenilir biraz zor bir soru ama,
Yıllarca önce bildiğimiz sonra kafamızdan sildiğimiz ( zannettiğimiz )
S.O.S haricinde ( ... --- ... ) kalmaması için uğraştığımız MORS u
en basit yöntem ile öğrenmek için her harfi ve altına MORS kodunu KALIN ve BÜYÜK olarak ALFABETİK olarak listeleyip asın

Bir günde öğreneceğinizi sanmayın,
Bir haftada kendi adınızı yazabiliyor iseniz ve bunu bir KAYIT cihazı ile kaydedip daha sonra dinleyince hatayı görebiliyorsanız...
İşte SİZ MORSU öğrenmişsiniz demektir.

Şimdi sıra geldi PARILDAK'a bu en iyi yöntemdir
AYNA karşısında düğmeli ( dokunmalı ) EL FENERİ ile bu işi bir basamak arttırın...
hatta var ise imkanınız VİDEO kaydı yapın ve sabah kalkınca bakın nerede hata yapıyorsunuz...
İşte basit yöntemler bunlar , Programlar ve Listeler bir alternatiftir...sadece..

görüşmek üzere

En basit bir sos işaretini bile mors kodu olarak öğrenmekte fayda var diye düşünüyorum.

Hiç umulmadık bir anda faydalanabiliriz.

paylaşim için teşekurler
androit telefonlar da marketden ücretsiz indirile bilen mors alfabesi mevcut sesli ve işikli olarak eyitici olabilir.

ben şu kısmı anlamadım iki harf arası geçiş nasıl anlaşılıyor. mesela karşı taraf akşam yazmak istiyor. sinyal gönderirken ''a'' o- ''k'' ise -o- oluyor. sinyal geldiği zaman karıştırıp ''a'' nın ''o-'' kısmıyla k'nin ''-'' kısmını karışıtırıp o-o yani r buluyorum. gerie o- yani ''a'' kalıyor. oa oluşuyor. bunun çözümü nedir? harfler arası biraz beklicekmiyiz?? bu bana çok lazım bilen varsa lütfen the_musib@hotmail.com a cevap yazarsa çok memnun olurum. (sınıfça öğrenmeye çalışıyoruz. sınavlarda kalemi masaya vurarak haberleşmek açısından) :smiley::smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR