En Kısa Ve En Dar Panelvandan Karavan Olur Mu ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,001
Ynt: En Kısa Ve En Dar Panelvandan Karavan Olur Mu ?

Panelvanda duş konusu Alman karavan forumlarda da sık tartışılan bir konu. Duşsuz karavan düşünemem diyenlerin yanısıra küçücük yerde duş yapmak çok zor diyenlerde az değil. Duşu büyütebilmek için çekmece lavabo veya katlanır lavabo kullananlar da var. Benim fikrime göre orta boy sprinter (5,5m) büyüklüğündeki araçlarda normal bir duş çok yer kaplıyor. Biz panelvan araçta genişlikte bir lükstür diyerek duştan vazgeçtik. Sadece tuvalet için küçük bir yer düşünülebilir. Duş yeri olarak karavanın arkasını kullanıyoruz. Sprinterin arka kapılarını açıyoruz. Çadırlarda kullanılan üç adet aluminyum boruyu birleştirerek (bu borular iç içe geçiyor), iki kapının üst üçları arasına takıyoruz. Bu aluminyum borular hem kapıları açık tutuyor hemde perdeyi taşıyor. Böylece aracın arkasında büyük bir duş oluşuyor. Havaların sıcak olduğu günlerde kapıları bu durumda bütün gün açık bıraktığımız olmuştur. Perde sayesinde aracın içi görünmüyor ama araç havalanıyor. Avrupa´ da duşlu karavanparklar gittikçe çoğalıyor. Türkiye´ nin iklimide dışardaki duş için elverişli.
120cm genişliğinde bir yatak bence yeterli. Aylarca karavanda gecelediğimiz oldu ve bir şikayetimiz yok. 182 boyum ve 100´ e yakın kilomla, Mesut´ un tabiriyle „cüsseli“ sayılabilirim.

Etiketler

İstanbul gibi metropollerde karavan sahibi olmanında kullanmanında amaçları çok geniş..Büyük karavan büyük banyo-wc merak ve isteklerinin amaca dönük hesapları var..Bir çok arkadaşımız karavanlarını sadece kendileri kullanmak için almıyor, ticari olarak film, fotoğraf, organizasyon işlerine ciddi paralarla hafta sonları fuar zamanları kiralanıyor, vs, vs, vs..Bu işler için büyük ve tam teçizatlı karavanlar tutuluyor, alkovenliler çok göze battığı için büyük camperler daha uygun görülüyor.......

Başlık en dar ve en kısa olsada sonuç duş,tuvaletlere evrilmiş umarım Mesut beyden zılgıt yemeyiz.

Genelde 2 kişilik düşünülen karavanların bizim aile gibi seyahat durumunda olupta 2 kızı ve eşiyle toplamda 3 bayan 1 erkek
seyahat etme zorunluluğu olanlar yardıma koşsun lütfen,zira duşta tuvalette elden gidecek :D

Hanımla kısa şasi T4 yeterli olurken gençler karavana teşrif ettiği andan itibaren yaşadıklarımı :'( bir ben bilirim dostlar.

Akşam rakıyı fazla kaçıranlar için "kollu makaralı yatak"
Daha da fazla içmek isteyenler motor takabilir. :D

15002

15002b

15002c

150021

Buraya tesadüf yolum düştü. İyi ki de düşmüş. Tam bir Zihni Sinir Köşesi olmuş.
Mesut Bey, zamanınıza, aklınıza ve elinize sağlık. Tüm yorum katan dostlara da öyle.
Keyifli bir buluşma noktası olmuş.

Sn. Alpaslan bey, siz de hatırladığım kadarıyla, benim gibi aracınızı bitmiş olarak aldınız. Türkiye şartlarında oldukça rizikolu olduğunu duyduğum bu yol, sonuçta sizi memnun etmesi ile amacına ulaşdı sanırım. Bu durumda ikimiz arasındaki tek fark, sizin plan safhanısında daha fazla inisiyatif gösterebilme avantajınız oldu galiba ? Beni benden iyi tanıyan eşim ve arkadaşlarımın mahalle baskısı ve böylelikle yapım için vermedikleri vize yüzünden, kurgularımı inanılmaz çeşitlilik ve fiat faktörü ile ilişkillendirerek firmaların modelleri arasında optimali hazır satın alarak bulmaya çalışdım. Nihayetinde fazlası ile sizin gibi memnunum.
Fakat sizi bilmesem de hep benim içimde kalan ukde "kendim yapsa idim nasıl planlardım ? " oldu.
Bu yüzden umarım, yukarıda gördüğünüz eskizleri, eline bilgisayar verilerek internete salınmış ergenlik hormonlarında hipofonksiyon defektleri olan genç bir emeklinin, boş vakitlerini de değerlendirdiği naciz hezeyanlar olarak kabul edebilirsiniz.
( Yazdıklarım yeni yıl tedrisatında "Osmanlıcaya Giriş" olarak okutulabilecek metin gibi oldu galiba ? ) ;D

NOT
Tasarımlarıma "Zihni Sinir procesi" demeniz açıkcası zihnimi az da olsa karıştırıp sinirlendirmedi de değil. Ama hemen bir tarafdan zihnin sinir gibi sağlam olmasını yeğleyen, fakat diğer tarafdan nedense zihni çabuk sinirlenen toplum yapımızı (tabi böylelikle kendimi de düşününce) zihni sinirli Zihni Sinir'liliğin, zihni daha da sinirlendirmekten başka bir işe yaramadığını düşünmeye başladım ve sonuçta açıkcası kendime sinirlenmeye başlayıp size hak verdim. Aslında biliyorsunuz zihin sadece sinirden ibaret. Böylelikle asla sinirsiz hiç bir zihin olamıyacağına göre zihni sinirlilere, Zihni Sinir gibi sinirlenmemek lazım galiba ? Doğrusu, Zihni Sinir'in de herhangi birinin "sinir zihinli Zihni Sinir'e bak ne sinir olunacak işlerle uğraşıyor"dediklerini duyup, sinir olup sinirlendiğini de duymadım doğrusu. Belki onu en iyi tanıyan Irfan Sayar doğrusunu bilir ?
Dedim ya olay sadece biyolojik, sinirlenmemek lazım. Üstelik zihin sinirleri sinir gibi sağlam olan ya da zihni açık olanlar için, sinirlenecek bir konu da değil bu.
En "relax"yaşam düsduru da zaten "Bırak kardeşim sinirlenme !" değil mi ?
Umarım yazdıklarıma sinir olmamışsınızdır ? Sonuçta neme lazım, zihninizde zihni sinirli sinir biri falan olarak kalmak da var !
Ne diyelim, Rabbim hepimize (ben de dahil) zihin açıklığı versin.

Amin...
( Aman zihninizden geçen cevabı da, son söz olarak zihninizden kaptım diye sinir olup sinirlenmeyin lütfen. Tıp sinirin, zihne iyi gelmediğini söylüyor da ! ) ;D

2efcb82e7854202cf80bc4b8978559c1 k

Merhaba Mesut Bey,
Yazınızı okurken acaba sinir mi ettim demekten alamadım kendimi. Bir yerlerde denk gelmiştim yaşlarımız uzak değil birbirine. "Zihni Sinir" benim zamanında sürekli takip ettiğim GırGır dergisi fenomen karekterlerinden biriydi.
Vikipedi tam da benim kullanırken amaçladığım tanımı yazmış; "Zihni Sinir, karikatürist İrfan Sayar tarafından 1977 yılında Gırgır dergisinde dünyaya gelen pratik zekâlı, meraklı ve mizahi bir bilim insanı karikatür karakterdir." Bu sıfatlardan hangisini kabul etmiyorsanız benim olsun... :smiley:

Açılır ranza uygulaması ne kadar kullanışlı olur bilemiyorum ama koşullar bu durumu gerektirdiğinde uygulama fevkalade. Atilla Bey, tam aynı olmasa da, benzeri bir yapıyı bir karavanında kullanmıştı galiba.

Doğru hatırlıyorsunuz, karavanımı hazır aldım ve çok memnunum. Karavan alımında bir yerlerde de yazdım, Türkiye koşullarında risk almak zorundasınız, ne standardı, ne denetimi var. Ben, iyi anılan bir yapımcı olan İmaj Karavan ürünü almakla doğru yaptığımı düşünüyordum, kullandıkça emin oldum. Bu karavanlara özellikle benim modelime, ikinci el satışında sıklıkla rastlanmamasına rağmen arandığım dönemde karşıma çıkmış olması gerçekten büyük şansımdı.

Öte yandan ben de hala karavanlara bakmaya devam ediyorum. Kendi karavanımı yapmak için değil, o kadar becerikli görmüyorum kendimi, bendeki galiba biraz arsızlık. İçinde ne kadar rahat olabilirdim diye modellere kafamda not veriyorum kendimce. :smiley:

Çalışmalarınıza rastlamak keyif olacak, kolay gelsin...

Gırgır bir zamanlar adı, Amerikan "Mad" ve Rus "Krokodil" ile anılan bir efsane idi. Bizim Zihni Sinir de sonraları onun ayrılmazı oldu. Hey gidi günler hey ! Üniversitenin sonlarına doğru ilk çıktığından beri (72) bizi sarmışdı. Kim ilk okuyacak diye kavga ettiğimizi hatırlarım. Sonra paşa paşa oturup beraberce okurduk. :D

Aracınızı ikinci el aldığınız gözümden kaçmış ya da karıştırdım sanırım ?

Keçi sevgimiz egeli olduğumuzdan olmasın ? ;)

Sinirlenmek ne kelime, benimki latife idi ;)
Umarım okurken aslında siz sinirlenmemişsinizdir ? :D
Ilginize teşekkürler. :smiley:

paylaşımı kaldırdım.sanırım konuya uygun degildi.kusura bakmayın.nasıl silebilecegimi bilmiyorum

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR