En Kısa Ve En Dar Panelvandan Karavan Olur Mu ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,084
Ynt: En Kısa Ve En Dar Panelvandan Karavan Olur Mu ?

Bizim Maviş'de 10.2m3'de hem yatak hem de oturma gurubunu aynı anda sunuyor. Rahmetli Rüzgar abimiz tasarlamıştı. Çözümü ranza sistemi olarak gerçekleştirilmiş durumda. 85cm genişliğinde ranza 53cm genişliğinde masa ve oturma gurubu ve 1m genişliğinde banyo kabini de var. :smiley:

Etiketler

Ferhat bey, sizin mavisin tasarimida oldukca guzel.

Sent from my iPad using Tapatalk

Asağıdakiler; üzerinde ölçüleri de olsa eskiz, plan değil !

Yataklar genellikle çok yer kaplıyor. Alkovan için sorun olmasada, panelvanlar için düşünerek, kücükleri üzerinde alıştırma yapmam, sadece olanakları arastırma amaçlı. Küçükler için başarılabilen büyükler için haydi haydi mümkün olmalı. Kimseye şunu yap bu doğrudur demek haddim değil. Üzerinde konuşmanında zevki var. Firmalar nerdeyse her çesit panelvandan karavan yapıyorlar. Bereket herkezin altın kesimi farklı. ;)

Aşağıdaki eskizlerde iç boy olarak 270 cm almışdım, 260 cm içinde uygulamak sorun olmamalı. Devam eden bölümde ikinci, karavanı alttan gösteren resimde, yatmak ve oturmak için kasanın %20 sinden az yere (kırmızı bölüm) ihtiyaç var. Klasik birçok çözümde bu oran ~%50 civarı olmalı. Bütün çözümlerde sürücü bölümü atıl durumda, kullanana pek rastlamadım sayılır. Çıkış noktam bu kısımlardan uyurken ayakları uzatarak faydalanmak.
Yine de çözüm araçlarını teke indirgemek isteyen ve yatmadan önce az da olsa çalışmaktan çekinmeyen özellikle yaz kampçıları için daha uygun olmalı. Aslında tecrübem yok ama, panelvanlar ile, birkaç günden fazla süren sabit konaklamalı kış kampları, herkesin harcı olmasa gerek ?

1

2

3

4

5

Tuvalet dolaptan çıkarılıyor, duş (lacivert) dikey durumda, arkasında su depoları var. Islak kabin paravana ile koridordan ayrılıyor ve normalde lavabo önünde sabıtlenerek arka kapıya kadar koridoru serbest bırakıyor. Yataklar arka koltuk arkasında dikey vaziyette, yukarıdaki yatak emniyet kemeri ile de sabitleniyor, derinliği az 12V buzdolabı, yukarıda yer alıyor.

Sanırım herşey kendini açıklıyor olmalı ?

Resimlere devam......

6

7

8

Mesut abi, süpersin son noktayı çok iyi koymuşsun, aktivite kınamı?, nişanmı?....

Sevgili Atilla, baktım kimseden ilgi yok, ben de bari firmaların yaptığını yapayım dedim, manken tutum :D
Ama bırak Allahaşkına şu "ağbi" yi, şunun şurasında 64 e yeni girdik daha. :D

Mesut bey acikcasi bu son tasarimi biraz dar buldum. Depolama alani gercekden guzel fakat arac icinin genis olmasi bence cok daha onemli. Zaten dar mekanlar olan bu 10m3 civari araclar, insanin ustune gelmemeli. Arac icinin genis olmasi ozellikle kis kamplarinda iceride rahat vakit gecirmeyi saglar.

Sent from my iPad using Tapatalk

Melih bey, yukarıda belirttiğim gibi, darlık açısından bırakın küçüklerini, bütün panelvanlarda bile özellikle uzun konaklamalı kış kamplarının uygunluğu için çekincelerim var. Yazları ise uyku, mutfak ve tuvalet harici yarım saat bile araçta olunmuyor.
Yukarıda deneysel bir yaklaşımla, ikinci aracı en kolay gereksiz kalabilecek boyuttaki bir panelvanda, oturma ve yatma alanlarını en ufak hacıma indirgemeyi hedeflemişdim. Atilla bunlara haklı olarak "Haute Couture" diyor.
Aslında her karavan bir uzlaşma demek. Bu boyutlar için ise zorlanmanın artması normal olmalı. Teorikde nelerin uygulabilirliğini denemek ise benim gibi vakti boşlara, umarım çok görülmez. :D
Açıkcası bu iki alanının %20nin altına düşebilmesine bende şaşdım.

Atilla, senin yaptığın benim eskizlerin çizgilerine nazaran daha sakin, ferah ve rakı sonrası fazla uğraşı gerektirmiyor. :D İki kişi için dolaplar az gibi görülsede aslında tam yeterli olmalı.

Dedim ya bizimkisi kuru sıkı ama muhabbeti tatlı. ;D

O zaman masaya oturalım, böyle kuru kuruya olmuyor...

Ama masada plan yapılırken, "sarhoştum söyledim ayıldım caydım" oluyor...

Bence 10m3 bir araca uyarlanmis VW florida tarzi bu tarz kucuk araclarda optimal ic hacmi sagliyor. Aslinda Atilla abinin yaptigina yakin. Boat deposunu tuvalete, tuvaletin ise mutfaga katilmis hali. Depolama alani biraz az oluyor dogru ama bence az esya bol alan ferah bir ic hacim daha onemli.

Tabii ki denemeler yapilmasu guzel. Bende ara sira sikintidan ciziyorum. :smiley:

Aslında kuru da olsa teorisiz pratik, işe " haydaa ! " diye girmek demek. :smiley:
Atilla, 10m3 çözümün, Sprinter ve Transit'e de uygun olmalı ? ;)

Hep sormak istediğim birşey var; insan kendini, özellikle yazları eni 120cm yataklarda yanında "Indiana Jones" rüyaları gören biriyle yatarken, nasıl hissediyor acaba ? Bazıları yeterli diyor ama, hiç cüsselilere sormadım.

Galiba şöyle bir karavan kanunu var. "Araç küçüldükçe tenkit etmek kolay"laşıyor. :D

Diğer bir noktada bu küçük boyutlarda duş kabinini de etraflarda dolaştırmak. Gerçi forumdan atılmamak için :D bende çizdim ama tecrübelerim başka şey söylüyor. Son üç sene içinde hep yazları toplamda 12 ay karavanla yollardaydık ve 11 ay içinde uyuduk. "Ah şimdi bir duş olsa idi" dediğim 8-10 günü geçmedi. Yani en fazla ayda bir defa. Tamam, sorun olmaması için zamanlama önemli ama karavanda ne için değil ki ? Her üç günde bir duşu olan bir yer hedeflenmeli. Avrupada yada yazları sorun en düşük seviyede yada yok sayılır.

Geçenlerde 6 metrelik karavanlarını yeni alan arkadaşlar, bir aylık tatilden döndüler. Duşlarını hiç kullanmamışlar "ama ayakkabı deposu olarak çok faydalı oluyor" dediler. ???

Aslında bu konu için yeni bir başlık açmalı. Çümbüşü bol olur sanırım ? ;D

walla çalışmalar çok güzel 2 kişi için yeterli seviye de

atilla ve mesut bey eller dert görmesin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri