Elektrikli Konveksiyonlu Isıtıcı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,355
O zaman , 110 luk jel akü ile 250 watt tüketim için , 110 luk akü 6 saat dayanabilir demek ki , bende 200 watt solar panel ve 110 ah jel akü var , soğuk havalarda buzdolabı bağlı değil , sanki denenebilir gibi .

[/QUOTE]
Hesabını yapalım hemen.Önce bildiğiniz bir izahatı tekrar yapayım: Kursunlu aküler yani bizlerin araçlarımızda kullandığımız aküler normal sınıfta ise en fazla kapasitesinin(amper saat) % 25-30 kadarını boşaltınca akümüzü yeniden doldurmamız gerektir.Bu durum jel akü içinde aynıdır.
110 amper saatlik bir aküdn en fazla 0.30X110=33amper çekip sonra yeniden doldurmamız gerek.
33 amperX12 volt=396 watt yapar. 396/250=1.584 saat aküden ömür çalmadan kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki benim yazmadım notta bile yanlışlık var şayet aküyü dibine kadar boşaltarak kullanacaksak 110 amperX12 volt=1320 watt yapar ısıtıcı ise 250 watt olduğuna göre 1320/250=5.28 çıkar.Ki kagıt üstünde yapılan hesaptır
Bir aküyü dibine kadar boşaltmak mümkün olmadığı gibi akü boşaldıkça voltajı düşer ama elektriği çeken ısıtıcının direnci hep aynı olduğundan voltaj düştükçe geçen akımda azalacagından ısıtıcının o anlık watı düşmüş olur yani görev yapmaz hale gelmiş olur.

Etiketler
.

Karavanda akü üzerinden ısınmayı ciddiye alıp cevap yazmayacağım için, umarım kimse gücenmez. :yum:

Türkiye’de 4 Ah üzeri elektriğe müsaade eden kamping olmadığından, pratikte şebeke çözümünün de karşılığı olmamalı ? Eğer böyle bir konaklama olanağı varsa bile bütün karavancılık yaşamınızı tek orada geçirecek değilsinizdir umarım ? ;)

Bunun hesabı ise zor değil.
En küçük seviyede (750Watt) bile ancak diğer bütün gereksinimler için 130 Watt (0,59 Ah) kapasiteniz kalmakta. Bu da ışıklandırma ve dalgıç pompa için ancak yeterli. Buzdolabı, tv zaten imkansız..
Üstelik yukarıda bu seviye ısıtmanın yeterli olmadığı da yazıldı.:confused:

Orta ve üst seviyelerde ise kamping ve sahibinin sigortaları atmalı ? :yum:
Maalesef acı ama bu kadar da basit.

.

Son düzenleme:

Benim kaldığım kamp yerlerinde böyle bir kısıtlama yok. Olduğu yerlerde çözüm vebastoyu kullanmak kadar basit.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4 ah kısıtlamasına yirmi yıllık kamp hayatımda henüz rastlamadım. Herkes kamplarda elektrikli ocak, kettle gibi cihazları kullanmaktadır.
Benim ana kampım tek bir kamptır ve yıllık ücretini ödediğim bu kampta böyle bir sıkıntı yok. Nadiren bu kampın dışına çıkmaktayım ancak gittiğim kamplarda da bir elektrik kısıtlamasıyla karşılaşmadım. Zaten uzun süre kaldığım anakampımda tesisata müdahale bile ettirebilirim gerekirse. Ama karavanda 2000w kullanım oldukça nadir gerekir 1250w rahatlıkla yeter.
Selamlar...

Karavancılar için sürekli kalacakları bir kampa sahip olmak özellikle karavanı kıpırdatmaktan pek hoşlanmadığımız haftasonu kampları açısından son derece konforludur. Ve evet haklısınız başka hiçbir yere gitmesek bile bu bize yeterli gelebilir. Duruma göre.
Selamlar.

Ben karavanımda zaten yaklaşık aynı değerlere sahip fanlı elektrikli ısıtıcıyı başarı ve memnuniyet ile kullanmaktaydım efendim. Elektrikli konveksiyonlu ısıtıcıya daha güvenli olduğunu düşündüğümden geçiyorum.

.

Yücel bey, :smiley:

* Sadece bir litre mazotdan %90 randımanla bile tam 10 KW elektrik kazanılabilmekte. Yani, elektrikle ısınma çevre için 10 misli daha sorunlu.
Sanırım bu açıdan hemfikir olmalıyız ?

* Bazı elektrikli ısıtıcıların sağlığa zararlı ozon üretme durumu var. Baş ağrısı veya özel kokusu duyulduğu zaman gerekeni yapmakta yarar var. Çünkü alışma yüzünden sonraları koku yeterince farkedilemiyor denmekte. Tabi sizin ısıtıcının özelliklerini bilmiyorum. Zaten böyle şeylere prospektlerde de pek rastlanmıyor. Tecrübeniz önemli olmalı.

* Altın Kamp ve Ada Kamping’in 4 Ah kısıtlaması Web sayfalarından okunabilir.
Kısıtlaması olmayan yerler ya ilgisizlik ya da Nilüfer Belediyesine bağlı Misi Kamping’de olduğu gibi alışılmamış bir değer olan 15 Amper/Saati vermekte ki bu neredeyse günde 80 KW değeriyle 36 lira üzerinde sarfiyata müsaade etmek demek. Buna yatırım ve kar dahil değil ! Oranın günlük ve aylık ücretine ise bakmadım. Sanırım siz biliyorsunuzdur.

Yücel bey, kamp yapma tarzınız ve bulunduğunuz kamping açısından şanslı olmalısınız. Kinaye değil, keyfinize bakın derim. Ama bu şansın herkez için geçerli olduğunu iddia etmek ise bence biraz iyimserlik olmalı ?

Zaten bütün bunları düşünen nerdeyse bütün karavancılar bildiğiniz gibi mazotlu veya gazlı çözümde karar kılmış durumdalar. Destek amacıyla 150-300 Watt gibi daha küçük kapasiteli çözümler tabii ki düşünülebilir. Örneğin elektrikli battaniye gibi. Gerçi neredeyse sıcak su torbası da ayni fonksiyonu göstermekte..

Konumuz dışı olsa da umarım Avrupa’ya çıkacak karavancıların bu çözümü hedeflememeleri menfaatlerine olmalı. Çünkü oralarda elektrik sınırlaması daha ciddi takip edilmekte.

Tabi bu çözümlerin sizinkine göre daha fazla yatırıma gerek duyduğu da diğer bir gerçek.

Cevabım inanın sizle direk alakalı değil. Sadece bütün yazılanlar üzerinden genele varmak istiyorum. Siz zaten kendiniz için doğruyu bulmuşsunuz..

Böylelikle konuyu kişi odaklı algılamayacağınız umuduyla, candan sımsıcak keyifli kamplar dilerim..:yum:

.

Son düzenleme:

Sanırım resimdeki kabin ısıtıcı fanı göremediniz veya henüz keşvedemediniz çünkü ülkemize yeni girdi. Bldiğimiz rezistans teli ile ısıtma yapan bir ısıtıcı değildir. PTC ısıtıcı olarak geçer daha verimlidir. Ancak yinede akü kapasitenize güvenmeniz gerekmekte. resimdeki ısıtıcı ortam ısısı yükseldikçe enerji sarfiyatı azalmakta. 6x6cm ebatında fanlı bir ısıtıcıdır. bazı karavancı arkadaşlar 24v akü grubu kullanarak ısınmakta. Zaten iyi yalıtımlı bir 5.25E kadar bir karavanda çay demlerken yemek pişirirken bile içerisi ısınabiliyor. Bu 6x6cm fan yeterlidir. Saatte aküden ortalama 14A çeker. Termostatla 19-21C arası tercihe göre ayarlama yapılsa enerji sarfiyatı kısıtlanmış olur. Tartışma ve detayları için hazırım :smiley: maksat yardımcı olmak doğruyu hep birlikte bulmak. Is t c PTC fan is t c 300 W 24 640x640q70

Sanırım resimdeki kabin ısıtıcı fanı göremediniz veya henüz keşvedemediniz çünkü ülkemize yeni girdi. Bldiğimiz rezistans teli ile ısıtma yapan bir ısıtıcı değildir. PTC ısıtıcı olarak geçer daha verimlidir. Ancak yinede akü kapasitenize güvenmeniz gerekmekte. resimdeki ısıtıcı ortam ısısı yükseldikçe enerji sarfiyatı azalmakta. 6x6cm ebatında fanlı bir ısıtıcıdır. bazı karavancı arkadaşlar 24v akü grubu kullanarak ısınmakta. Zaten iyi yalıtımlı bir 5.25E kadar bir karavanda çay demlerken yemek pişirirken bile içerisi ısınabiliyor. Bu 6x6cm fan yeterlidir. Saatte aküden ortalama 14A çeker. Termostatla 19-21C arası tercihe göre ayarlama yapılsa enerji sarfiyatı kısıtlanmış olur. Tartışma ve detayları için hazırım :smiley: maksat yardımcı olmak doğruyu hep birlikte bulmak. Is t c PTC fan is t c 300 W 24 640x640q70
Ülkemize yeni girdi dediniz , nerde satılıyor acaba link verebilirmisiniz , 6x6 cm biraz küçük değilmi ?

Süleyman Bey,

aşağıdaki linkte henüz bu gün güncel bir yeni akış oldu. Link şu anda yok. ancak bir arama motorundan araştırın isterseniz.

*Bu ısıtıcıyı kullanmak için 2 ad. 12v akü seri bağlantılı ve minimum 100A olmalı. İlk çalıştırma yarım saat sonra 15 dakikada bir devreye alınırsa akşamdan sabah kadar 8-10 saat idare edecektir.

*İnverter bulunan araçlarda minimum 1000W inverter ihtiyacı vardır. Alternatif akımı DC24V 20a metal kasa adaptör tedarik ederek bu ısıtıcıyı 24v adaptöre takıp, adaptöre gelen AC elektrik alınan bölgeye zaman 15 dk skalalı zaman ayarlı priz kullanımıyla halledebilirsiniz.

*Yada 24v akümülatörünüzün kutup başlarından doğrudan enerji çekilebilir.

* Bu ısıtıcı yalıtımına güvenilen karavan ve benzeri araçlarda dış ortam sıcaklığı 8C derecelerde çalıştırıldığında iç ortamı 20C derecelere ısınmaya zorlar. Yanlış anlaşılmasın tabirlerimizde hep deriz ya içeriyi fırın gibi ısıtmaz. Alternatif ısıtma çözümüdür.

Tamamen Yerli Üretim; Debasto Isıtıcı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR